3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
novák 2.9.2006 10:39

Re: Re: stavební prapor

SSV - silniční a stavební vojsko. Sloužil jsem  u něj 83-84. Horní Počernice, posléze B.Bystrica. V tu dobu proti bigošum a tankánům opravdu neskutečnej veget. Reluta + žold+tzv.céčka = cca 1200.-Kčs/měs, což byl muj plat v civilu. U nás nebylo ani tolik zločinců, jako spíš mentálů.

Lapil 2.9.2006 12:18

Re: Re: Re: stavební prapor

Stavební prapor (přesný název nevím) pomáhal ještě v roce 1986/1987 budovat Dukovany a Temelín.

Mysch 2.9.2006 12:30

ale nerikejte to

atomcikovi burketovi. ten by to snad neprezil.

Aramisi 2.9.2006 22:42

Re: Re: stavební prapor

...zdravim, Huldo, u zeleznicniho vojska jsem slouzil; prijmac a pe-eska v Bohumine, pak v Ostrave a v Praze. V Bohumine na Sunychlu mi to pripominalo "Cerne barony", Terazkyho tu zastupoval major Pokorny, zvany "Karci", pamatuji se jak, celkem bezuspesne ucil pochodovat, ze nam ty "Bitlz" vyzene z hlavy a kdyz zastupoval nejakeho oficira na hodinach politickeho skoleni a jeho varovani o nebezpecnych imperialistech, jez jmenoval:"general Electric (cetl to jako vskutku jako c, general Motors...) a jeho nezapomenuteny vyklad, jak vznikly tridni rozdily:"...jednomu sedlakovi si kone polamali nohy, coz znamenalo, ze musel pristi zimu pracovat u druheho sedlaka..." Takze ty povstal rozdil mezi tridou vykoristovanou a vykoristovateli. Melo to neco do sebe... Na Prahu si take rad vzpominam, meli jsme samozrejme vsichni skovane dziny, pro pripad vychazek, cas od casu nekdo odvaznejsi si zasel na americke velvyslanectvi, meli tam dole knihovnu a spoustu elpicek. Ambasada vydavala celkem vyborny obcasnik "Spektrum", bylo tam hodne o kulture a pro nas hlavne o muzice. Ve Vrsovicich kasarna bylo defakto dve patra zeleznicni ubytovny, straz hlidala balkon. Nekdo z nudy se do "bonzbloku" namaloval plan "kasaren" a popsal:"...straz opila, na straznici vsichni spi nebo jsou v Arme..." Nejaky uvedomely, mlady porucik se zmocnil bonzbloku a provedl kontrolu pokoju, nasel "Spektrum - vydava velvyslanectvi USA v Praze", docela si pamatuji debilni vyslechy od jeste debilnejsi kontrarozvedky, zvlaste kdyz v pokojich se naslo slusne mnozstvi tuzexovych bonu. Jiz v te dobe bylo v Praze pomerne mnoho turistu ze "NSR", kteri nam radi platili outratu, meli jsme trik, kolem desate jsme zacali hrat nervozu a tvrdili, mein Gott, my tu chlastamea ted prijdeme pozde a pak rovnou do basy, vzdy ochotne na nas sbirali nejake marky, v te dobe to stacilo jeste na dalsi nocni "tah" a taxik do Vrsovic...

EVa 2.9.2006 5:58

Pravdivé.

Sloužil  jsem u silničního vojska až v r. 1964 - 65 v Liberci, takže jsem většinu věcí, o kterých autor píše také zažil. I když už to nebylo tak zlé, jako u PTP. Je pravda, že věkový průměr vojáků byl někde kolem 25 let a někteří z nás dosluhovali základní vojenskou službu třeba v 50 letech a je také pravda, že strana a vláda nám nevěřila stejně, jako nevěřila PTPkům. Ale jak správně autor říká - nebyli tam jenom zločinci z vězení (i když v přijimači v České Lípě pamatuji, že jsem byl skoro nejmladší a že se 80 % ostatních znalo z kriminálu), ale byli tam (i v r.1964) politicky nespolehliví (např. já, táta velkoobchodník, děda 7 let Valdice jako sociální demokrat - mimochodem, vím o některých ze stejné strany, které by tam děda poslal docela rád i dnes), lidé z cizinecké legie nebo emigranti, kteří byli záhadným způsobem vráceni domů, aniž věděli jak. V jednotce bylo hodně evangelických kněží (zajímavé - katolíčtí kněží nikde nebyli), umělci (pokud vím, knihovnu vymaloval Kristofori a myslím, že se někteří lampasáci poznali) a pochopitelně řada vrahů po 20 letech kriminálu. Důstojníci tam byli také buď z trestu, ale hlavně důstojníci t.zv. "na paragraf". O tom se vůbec málo ví a píše. To byli lidé, kteří - pro svoji profesi, kterou armáda potřebovala - museli narukovat a dostali důstojnické funkce a povinně sloužili, tuším nejméně 5 let. Jenomže za tu dobu většina z nich rezignovala a obvykle to skončilo tím, že začali pít, na vojnu kašlali a skončili u silničního vojska. Případně někteří zblbli a stali se štábními důstojníky. - Ono to po těch více než 40 letech dneska taky vypadá jako selanka a člověk to špatné brzo zapomíná, ale je potřeba, aby si to občas lidé uvědomili a připomněli.

bruner 2.9.2006 4:36

nikdo

kdo by skutečně sloužil u složky PTP nezapomene, že to byly pomocné technické prapory. Pokud zapomene jednu ze základních věcí, pak jsou ostatní jeho vzpomínky nedůvěryhodné.Pravda, pokud jsou to skutečně jeho vzpomínky.

Boudný 2.9.2006 9:41

Vysvětlení autora

Máte pravdu, že PTP je zkratka Pomocné technické pluky. Myšlenky v článku jsou naprosto pravdivé, jinak by pro mě neměly smysl. Mohl bych je samozřejmě přikrášlit o myšlenky jiných a připsat je sobě, ale nebudu napodobovat ty, co za cenu zkreslení vyzdvihují sami sebe. A proto z tohoto hlediska mně ani nevadí, když někdo mému článku nevěří. V dnešním světě, který se vyznačuje skepticismem, jen málo lidí má důvěru k druhým a proto se snažím oslovit ty, kteří ještě zcela neztratili důvěru k jiným lidem. S pozdravem B.;-)

Marat 2.9.2006 11:30

Re: Vysvětlení autora

PTP neměly status pluku,ale pouze Praporu.Prapor je nižší jednotka jak pluk i když měli ty petepácké prapory mnohdy větší počet maníku,jak protiletadloví dělostřelecký pluk.Pluk u kterého jsem "válčil" měl míroví stav tuším 400 lidí.ale nikkdy jsme němlěli plný stav.U baterií nás nikdy nebylo víc jak 65 a baterie byly čtyři.

Charlie 2.9.2006 11:38

Já vám věřím pane Boudný !

díky za to, že jste si dal tu práci.  R^

rex 2.9.2006 3:10

hmm

pekne a pravdive

Borek@Exil 2.9.2006 3:09

Vážený pane Boudný, považoval bych za čest, kdybych si s vámi mohl potřást rukou.

Jelikož to fyzicky není možné, činím tak aspoň takto...virtuálně. Doufám, že mě neodmítnete. Děkuji.

Autor 2.9.2006 12:51

Odpověď autora

Děkuji za za vlídnou nabídku a možná, že si časem podáme ruku nevirtuálně. S pozdravem J.B.

Herakleitos 2.9.2006 3:09

U PTP Nesloužili jenom političtí

Ti kteří tam sloužili z trestu to zn. z politických důvodů zaslouží uznání, ale byli tam všichni z těchto důvodů ?

Charlie 2.9.2006 11:28

Vždyt jo, je to i v knize i ve filmu

od hraběte, sedláka, přes krypla, zloděje, , až po cikána.

Marat 2.9.2006 11:36

Re: Vždyt jo, je to i v knize i ve filmu

Ano,ale také u těch pracovních jednotek byli kromě nespolehlivích a kriminálníku,velice fanatičtí soudruzi.Vždyť někdo musel dávat pozor a hlídat tolik nespolehlivích lidi.A spolehlivích "socialismu" oddaných mladých mužu tam bylo také dost.

Jirina Kokesova 2.9.2006 2:28

Velice pekny a poutave napsany clanek

Na vojne jsem pochopitelne nikdy nabyla, ale za ta leta jsem poznala par petepaku. Jako mladou holku v Cesku mne vojaci zajimali z naprosto jinych nez politickych duvodu. Tenkrat uz petepaci nebyli a o jejich existenci jsem se dozvedela az mnohem pozdeji, hlavne kdyz jsem pak nahodou nejakeho byvaleho petepaka poznala. Takze se vubec nedivim, ze dnesni mladez o takovych vecech nic nevi a ani nechce vedet. Zije uz v jinem svete a ma jine zajmy a starosti. Ja jsem je kdysi davno take mela, i kdyz se kolem mne prave menil svet. Tenkrat mne daleko vic nez Dubcek a Smrkovsky zajimal Neckar a Matuska, a eventuelane nejaky ten kluk, at uz vojak nebo ne, ktery by se dal "nabalit".

Alfons 2.9.2006 10:36

Re: Velice pekny a poutave napsany clanek

Jenže autor článku sem naservíroval pěkné blbiny. A tím zde oblbuje mládež a ostatní neznalé čtenáře. Záměrem článku je z PTPáků udělat největší chudáky a trpitele v ČR, což má hodně daleko od pravdy.

JH 2.9.2006 14:41

Pane Alfons!

Četl jste opravdu ten samý článek co já?

Autor 3.9.2006 21:47

Odpověď autora

Vážená paní, jsem rád, když některý člověk napíše něco ze srdce a otevřeně tak jako Vy. Vždyť o to jde, abychom si mohli jako lidé vyměnit zkušenosti a naložit s nimi tak, jak nám říká naše svědomí. Děkuji. Autor

Catch 22 2.9.2006 1:10

relativnost veci

Clanek je pravdivy, lec je treba poznamenat, ze VSE, co se dalo zacit u PTP, se dalo zazit na normalni vojne, a vice versa. Rozdil byl jenom v te barve vylozek. A kdyby byla vojna povinna ted, tak by se esence tech pripbehu opakovala opet jen se zmenou barev (nepritel by ted byl, pro nas modre, cerveny). Nakonec, staci se podivat na Hlavu 22 ci Pahorek.

Alfons 2.9.2006 10:29

Re: relativnost veci

Z PTPáků se dělají v ČR největší chudáci a oběti režimu. Není to zdaleka pravda, pisálkové se chtějí zviditelnit a být zajímaví. PTPáci na tom byli mnohdy mnohem lépe, než některé jiná základní vojenská služba, kde byl pořádný záběr o kterým se PTPákům ani pomateným pisálkům a kšeftuchtivým rádobyfilmařům nesnilo.

Charlie 2.9.2006 11:22

Re: Re: relativnost veci

Oběti režimu byli kromě oficírů a poddůstojnických blbců všichni vojáci.

Pétépáci měli někdy tu výhodu, že v práci, tam kde byli pohromadě s civilisty, panoval také civilní režim a že se zelený mozky za nimi na pracoviště nehrnuly.

Nevýhodu měli zase v problémech s kádrovým posudkem a z toho plynoucími problémy dostat se na vysokou školu, nebo dostat práci ve svém kvalifikovaném oboru.

Exulant 3.9.2006 4:38

Re: Re: relativnost veci

Vis, Alfons, ono je vsecko relativni. Ja se treba makacky nikdy nebal, i na most inteligence jsem si krapet prilozil, ale jit dva roky ci vic rubat uhli do Ostravy bych teda rozhodne nechtel. A vim, ze v roce 52 kdyz jsi chtel po dvou letech do civilu, musel jsi podepsat ze pujdes delat do dolu. Jen by mi zajimalo, kolik jich pri te praci v dolech prislo o zivot.

andy 2.9.2006 0:39

Pěkné vyprávění o PTP

to se člověk běžně nedozví.

Jen holt asi žiju teď v jiném světě. Nikoho nevydírám a nikdo nevydírá mne, žádné zločiny v okolí, klid, pohoda. Země vůčihledně vzkvétá, dělat můžu co chci a ne co mi nařídí nějaká umístěnka. Kádrovací komise jenom na Psu a spřátelených webech a cestovat můžu, když chci, ať je to nebezpečné nebo ne, prostě můžu. Poměrně výrazný rozdíl oproti dobám před rokem 89.

Ale věřím, že ještě starší lidé to třeba vidí jinak.

Cedr 2.9.2006 0:32

Díky

za pravdivý článek. To se teď moc často nestává.

Charlie 2.9.2006 11:05

Re: Díky

přidávám se k poděkováni.

AeroKarel 2.9.2006 0:31

Spíš než značně humoristického

Švandrlíka (byť populárního), bych doporučoval Kunderův "Žert". Méně veselé, realističtější............