29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Bytové minové pole

Nedávné německé volby provázelo i jedno velmi zajímavé, byť pouze lokální hlasování. A sice referendum v Berlíně o vyvlastnění velkých bytových developerů, zejména firmy Deutsche Wohnen.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stehlik 11.10.2021 6:21

Stačí se podívat na žebříček dostupnosti bydlení. V první stovce jsou města z USA . Naše Praha je na konci páté stovky s 18 ročními platy.

Důvod je jednoduchý. Financování měst. Zatímco u amerických měst je soukromý majetek hlavní příjem měst ( daně z nemovitostí) , tak u nás je to naopak. Soukromé nemovitosti jsou jen položka ke které musí být zavedena infrastruktura, tedy zdroj výdajů. Města naopak se snaží získat dotace na cokoliv ( silnice, rozhledny).

Vždy jde o peníze. U Američanů tedy nemovitosti znamenají ekonomický rozvoj, u nás město podporuje příliv lidí a to zajišťují firmy. Rozvoj soukromého bytového fondu je pro město až ta poslední položka na seznamu co vytváří jen problém.

J. Lukavsky 11.10.2021 6:17

"Jako nejsnazší řešení se jeví nová bytová výstavba" Základní otázka ale je: Kolik lidí u nás žije v jednom bytě? Kdysi to bylo 3,2 člověka. To by ale znamenalo, že prakticky každá rodina bydlí. Takže spíš je to otázka malé mobility čili že není bytový trh. V našem malém městě bylo kdysi přes 100 prázdných bytů a zároveň asi 100 žádostí o byt. Proč byly ty byty prázdné? Protože bylo riskantní je pronajmout na např. 3-5 roků... než se holka vdá.... vystěhovat nájemníka bylo skoro nemožné. Takže proto se držely prázdné byty. Přílišná ochrana nájemníka vedla k tomu, že mu nikdo byt nepronajal. PS: bydlím ve vlastním. J.L. end

M. Grundmann 11.10.2021 2:16

Hlavním problémem je držení nemovitostí jako investičního nástroje. Týká se to zejména pozemků. Odlišit tento typ vlastnictví je velmi jednoduché. Jednak se jedná o vlastnictví cizinci a různými investičními fondy nebo společnostmi. Pokud se zavede progresivní daň z nemovitostí, která může klidně mít rodinný charakter ( progresivita bude menší při růstu počtu dětí ), dá se velmi snadno daňově odlišit ty osoby, které vlastní velký počet nemovitostí, od těch, které jich vlastní málo.

Pokud dospějeme k názoru, že je hromadění nemovitého majetku a zejména pozemků ekonomicky škodlivé, dá se tomu takovouto politikou dosáhnout. Osobně si myslím, že je takové hromadění škodlivé, protože je pozemků omezené množství a jejich hromadění v jedněch rukou znamená jejich nedostatek pro druhé.

I první republika provedla pozemkovou reformu. Pozemkové reformy a boj proti hromadění pozemků u mála lidí je trvalý politický problém.

J. Stehlik 11.10.2021 6:34

Pozemky dnes nejsou obživa. Za mým domem se pole zatravnily, některá zalesnuji. Dnes je výdělkem průmysl, služby a ty se tvoří v nemovitostech ( domech, kancelářích, továrnách).

Pozemky jsou spíše dnes zdrojem dotaci. Místo aby byly nechany ladem, tak socialisté chcou tvořit krajinu 8-o

M. Grundmann 11.10.2021 8:48

Hlavním důvodem, proč je u nás nedostatek bytů, je nedostatek stavebních pozemků. Kdyby bylo těchto pozemků dostatek a jejich cena nebyla vyšší než celá nemovitost, stavělo by se u nás dost a problém s bydlením by nebyl. Přitom místa na stavění je u nás dost, nejsme jako některé západní státy, kde už je zastavěno každé volné místo.

J. Stehlik 11.10.2021 9:07

Tak jistě. Ale jak jsem psal nahoře. Nová infrastruktura , další náklady. Města jsou financována podle lidí, nikoliv podle bydlení.

K. Nový 11.10.2021 0:51

Komunisté postavili Jižní město a další sídliště.

Co brání udělat totéž?

V. Kuhaj 11.10.2021 11:30

Kde, proboha?!

J. Jurax 11.10.2021 13:55

V Brně ... :-)))