8.8.2020 | Svátek má Soběslav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 10.7.2020 22:24

Dobrý článek a kultivovaná oponentura pana Brauna... Zaujal mě tento názor: P. Dostál 10.7.2020 19:24 "... Pokud mám špatnou zkušenost s deseti procenty nějaké skupiny, tak ji naprosto logicky zobecním na celou skupinu, protože ve své vlastní skupině mám špatnou zkušenost třeba s jedním promile. Je to logické, je to matematicky správně, ale je to rasismus. A tohle je třeba nějak rozetnout. <>. Existují 3 cesty. Integrace, což stojí peníze. Rozdělení státu podle etnického klíče, to stojí území. A nebo etnický konflikt jako v Jugoslávii."

Opravdu je to rasismus? Nemyslím si to. Otázka ale zřejmě vůbec nemá smysl, protože... Mám dojem že je tu i čtvrtá cesta, něco jako "trvale udržitelné soužití", protože "integrace" ve smyslu "kulturní asimilace" se v tomto případě jeví jako sice žádoucí, ale prakticky neuskutečnitelná, a to ani cenou vysokých nákladů. Na této čtvrté cestě musíme ale zapomenout slovo "rasismus", a nahradit ho nějakým pojmem, který nezní tak perojativně, třeba "etnocentrisnem". Žádné rasy totiž objektivně neexistují, pojem rasy vymysleli vlastně rasisti, a když budete vést diskuzi v rasisty stvořené rasistické terminologii, tak se bude rasismus jen šířit! Uvnitř údajně existující černošské rasy jsou Bushmani geneticky a kulturně vzdálenější Afroameričanům nebo černochům z východní Afriky, než ostatní "rasy" mezi sebou, ta menšina v Čechách je indoevropská, takže zdrojem zlé krve může opravdu být (mimo jiné) ta zavádějící terminologie!

V. Klepetko 10.7.2020 22:26

"etnocentrismus"

J. Krejčová 10.7.2020 19:44

Mimochodem, nejradši tu mám jednu starou paní, které říkám "babi". Rozumíme si a mně ani na mysl nepřijde, že je to Romka. Proč taky. Chová se normálně, není vulgární, nehází odpadky z okna, nekřičí po nocích, nekope do vchodových dveří, nekouří v sušárně na naše vyprané prádlo. Nedělá nic z toho co musíme denně snášet od většiny Romů. A je jí z nich trapně.

J. Krejčová 10.7.2020 19:23

Pane Dostále v 18.13, mně z rasismu podezřívat nelze. Konstatuji fakta podložená letitými osobními zkušenostmi. To není rasismus a není moje chyba, že od ostatních lidí všech barev pleti a z různých zemí, kteří tu žijí, se Romové svým přístupem k životu, ke společnosti, k sousedům, ke krajině, ke zvířatům, k cizímu majetku viditelně odlišují. Je mi líto, radost z toho nemám

P. Dostál 10.7.2020 19:45

Vidíte, já se z rasismu podezřívám. Nejsem naivní, také mám své zkušenosti, vidím to podobně jako Vy a nedokážu se zbavit pocitu, že jde o vrozenou vlastnost. Nicméně téměř jistě jde o kulturní záležitost, protože je extrémně nepravděpodobné, že by se nějaké etnikum natolik odlišovalo.

Horší je, že i když dokážeme udržet svůj rasismus na uzdě, stačí pár pitomců na obou stranách a zajistí to spolehlivě nedůvěru a posléze nenávist u Čechů i Romů a pak už se to pohání samo (a to je už ta záležitost kultury, tady se opravdu těžko dá spojovat a ukazovat, že soused se tak moc neliší, když se liší. A barva pleti není ten klíčový problém).

J. Krejčová 10.7.2020 19:13

Cikáni z mého srovnávání s ostatními nevycházejí dobře. Před dvanácti lety jsem názor neměla čím podložit, dnes je můj postoj k nim nevyvratitelný. Ze začátku jsem se snažila jim všemožně pomáhat, bylo mi jich líto, stále na mě zvonili, miminka na ruce a bědovali, že nemají na mléko, na léky, na cestu na pohřeb. Předtím jsem se s ničím takovým nesetkala. Rozdávala jsem deky, povlečení, peníze, ručníky, cokoliv co jsem mohla postrádat. vozila je k lékaři apod. Co jsem jen půjčila, nikdy /opravdu nikdy/ nevrátili. To jsem také do té doby nezažila. Nelituji těch rozdaných věcí ani peněz, už je to dávno. Chvíli mi trvalo než jsem se naučila je odbýt.

J. Krejčová 10.7.2020 18:53

Dobrý den, o tom jak je to doopravdy s cikány může věrohodně informovat jen ten kdo žije dlouho v jejich sousedství. žiji ve skutečně multikult.lokalitě a mám jedinečnou možnost sledovat a porovnávat HROMADNÉ znaky, způsoby, myšlení, chování atd. různých kultur, národů, etnik.

P. Dostál 10.7.2020 18:13

Tak rasismus jsme si tu předvedli pěkný (nechci zpochybňovat, že v mnoha případech podložený zkušeností, což nic na tom, že jde o rasismus, nemění).

Ale Křeček není normální občan, co si může rasisticky zanadávat. Upřímně, rady jako zaměstnejte se sami a ubytujte se sami jsou o přes držku, ať se týkají kohokoli, ale u Romů v tom není hlavní problém. Problém je, že jediná teoreticky funkční cesta je integrace. Pokud se místo toho zařídí sami, to je cesta do pekel a vysoký státní úředník něco takového nesmí ani naznačovat, natož to takhle na rovinu napsat.

H. Kotaz 10.7.2020 18:42

Jak se zde integrovali např. Vietnamci ?

Přesně tak, jak píše pan Křeček, ombudsman - prací, starostí o sebe sama.

P. Dostál 10.7.2020 19:07

Je tu trošku rozdíl. Vietnamci napřed přijeli sami, mladí a aktivní, až když měli vybudované zázemí, tak přivezli rodiny. Romové tu jaksi jsou kompletně. Pokud máte rodinu, tak potřebujete spíš stabilní práci a byt, než se pouštět do nejistého podnikání bez výchozího kapitálu. Ale o to mi tolik nejde. Co je důležité, ani integrace Vietnamců nebyla bezproblémová. Mafie, daňové úniky a naprosto uzavřená komunita. Naštěstí, díky rozptýlení ve většinové populaci a díky důrazu na vzdělání, se další generace víceméně zařadila. Ale pokud by vznikaly uzavřené vietnamské enklávy, bylo by to jinak. U Romů již uzavřené enklávy máme. To je potřeba rozbít, ne z nich udělat nezávislé jednotky. V kombinaci s jejich dost uvolněným přístupem k pravidlům (našim pravidlům) by to vytvářelo ohniska etnického napětí a kriminality v míře, proti které je současný Chanov příklad idylického soužití.

J. Sedlář 10.7.2020 19:32

No tvl. "uvolněným přístupem k pravidlům" to je newspeak. Není náhodou "uvolněný přístup k pravidlům" něco jako "znaky živoucí společnosti" :-) Si můžete s tím dederónem podat ruce a odkráčet směr světlé zítřky.

P. Dostál 10.7.2020 20:05

S autorem tohoto výroku mne prosím nespojujte. Nevím, koho z nás urážíte, ale společného toho budeme mít dost málo.

Jestli Vám můj obrat přijde příliš jako newspeak, omlouvám se, ale podle mne dostatečně popisuje realitu aniž by mi hrozil ban nebo dokonce trestní stíhání.

J. Sedlář 10.7.2020 19:02

Na přesdržku jsou Vaše kecy. Žvásty, že blbé osobní zkušenosti JSOU rasismus si strčte někam. Jak chcete integrovat něco (jednotlivec, skupina náboženská, sociální či etnická) co nechce být integrováno ? Výsledky za posledních 30 let jsou záporné (finančně i jedincema).

Pokud se osobním zkušenostem říká rasismus, pak se dle Vás "teoreticky funkčním pokusům o integraci" říká kt3tén1smus.

P. Dostál 10.7.2020 19:24

Já si ještě žádného pokusu o integraci nevšimnul. Poskytování dávek a jinak ponechání vlastnímu osudu není integrace, to je jen cesta nejmenšího odporu.

Jinak zkušenost rasismem není, ale chování se podle ní už ano. Já vím, zní to nesmyslně. Pokud mám špatnou zkušenost s deseti procenty nějaké skupiny, tak ji naprosto logicky zobecním na celou skupinu, protože ve své vlastní skupině mám špatnou zkušenost třeba s jedním promile. Je to logické, je to matematicky správně, ale je to rasismus. A normálně s tím nejde nic udělat, protože se neustále znovu a znovu utvrzuje. Jenže ono to platí pochopitelně oběma směry. A tohle je třeba nějak rozetnout. Existují 3 cesty. Integrace, což stojí peníze. Rozdělení státu podle etnického klíče, to stojí území. A nebo etnický konflikt jako v Jugoslávii. To stojí životy. Ještě se divíte, že preferuji tu integraci?

F. Žůrek 10.7.2020 17:37

Rozdíl je v kultuře a v ochotě k práci. A především v poctivosti ve svém jednání.

("Cigáni" neradi slouží druhým lidem. Jsou (u nich) "cigáni" dnes Romové a ještě gádžové a to rozlišují cigáni, my "bílí" ani tak ne, bohužel.)

M. Horký 10.7.2020 16:07

To neni křeček, to je hyjena

Š. Hašek 10.7.2020 13:08

Již "od Přemyslovců" se neumíme vyrovnat se skupinou obyvatel, která by zde dokázala udělat Švýcarsko 2.8. Za pětiletku. Pokud bychom jí tedy namyšleně naházeli klacky pod nohy. Jedná se o Cikány.

Vidím to zjednodušeně. Mám jen papír na maturitu a nejsem ziskovkař. Zkráceno.

H. Rybnická 10.7.2020 13:14

Pane Hašek máte pravdu. Nedokážeme se vyrovnat. toto je ale problém především náš a ne Romů. Asi jako když máma přenechá dítě samo sobě a nestará se o usměrnění a výchovu.

Š. Hašek 10.7.2020 13:45

Malinko jste nepochopila ......

Nikterak Vám samozřejmě nebráním "integrovat cikánskou rodinu" tím, že jí budete měsíčně posílat na účet 16 869.- Kč. Budete jim uklízet a vynášet odpadky. Mužům nosit pivko. A deset hodin denně poslouchat jejich plky, jak je "Hašek" dře a nenechá je vyniknout.

A nedělám si srandu (říká se legrace).

P. Brich 10.7.2020 15:02

Správně!! Romové shodně říkají, že to není to jejich problém, ale gádžů, že se nechají okrást.;-)

R. Nováček 10.7.2020 13:15

Ne,

cikáni nechtěli nic budovat, ale kdysi poskytovali služby (muzikanti, kartářky, kovotepci, koňaři ...) a občas ukradli slepici a KOČOVALI dál.

R. Nováček 10.7.2020 12:54

Za vyloučené lokality si můžeme sami, kdysi jsme cikánům zakázali KOČOVAT. Ve VB je prý kočování stále možné.

Š. Hašek 10.7.2020 13:03

Něco na tom je.

V. Pavelka 10.7.2020 13:14

Španělé taky . Komanči v rámci ideologie o rovnoprávnosti občanů, Romům sebrali a spálili maringotky a nacpali je do činžáků , a tím jim vzali smysl života !Nejhorší co můžou lidi udělat lidem, je vnutit jim ideologii dobra , to začala dělat staronově EU s Liberál gender ideologií ,zase chtějí lidi vychovávat , a zase vědí jak se to má dělat správně EUEU!8-o

R. Nováček 10.7.2020 13:20

Ano,

dobroserové nám v rámci dobra zakážou tradici - vánoční zabíjení kaprů u kádí. Násobně dražší filety tradici vánočního kapra pohřbí.

Š. Hašek 10.7.2020 13:53

Osobně se domnívám, že sekání trávy/obilí kosou je vrahovina. Furt na sadě slyším, jak psárka luční křičí hrůzou do kraje!!! Představte si, že Vám bude někdo řezat hrdlo naklepanou kosou!!!!! Sečně! Tedy jako sečna kružnice podle Archimeda.

Myslím, že poštolky by měly jít do Haagu, protože vraždí promyšleně myší batolata.

Pro starší kapry bych zřídil rybníky-pensiony. Neziskově.

R. Nováček 10.7.2020 14:01

Ano,

a vrátit se k nočníkům a láskyplně vyhazovat vysloužilý mikrobiom do kompostu a ne ho MORDOVAT splachováním a potom jim ubližovat v čističkách.

V. Braun 10.7.2020 14:33

Koukám kam od celkem rozumného názoru o tom, že zakázat kočování byla chyba ta diskuse migrovala, to je přímo emigrace.

R. Nováček 10.7.2020 14:41

Ano, je mi horko.

Moje dnešní degustace neskutečného růžáku z Nového Zélandu (Mud House Sauvignon Blanc - Rosé), který mi přivezl Rohlik.cz, moc proti horku nefunguje ;-)

V. Petr 10.7.2020 11:04

Není pravda, že si Cikán nemůže postavit dům. Znám jednoho, co si koupil zbořeninu sotva obyvatelnou a teď už ji uvedl do docela dobrého stavu. Chodí do práce a ještě dělá melouchy...

Srovnejte s vyloučenými lokalitami třeba v Janově, kde Cikáni zasypali výtahové šachty odpadky, protože byli líní je odnést do popelnice...