8.6.2024 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: 28. říjen – oslava vyprázdněného svátku?

Při této příležitosti vyvěšujeme národní zástavy, pronášejí se projevy u hrobu neznámých vojínů a v sídle českých králů dekoruje prezident tu více, tu méně zasloužilé osobnosti. Slavíme tak pravidelně, na běžícím pásu, vyprázdněně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Reček 28.10.2011 21:46

Vyprázdněné svátky u nás jsou asi všechny

Začalo to hned po Únoru ´48 vytěsňováním neděle. Organizovaly se různé brigády od zemědělských počínaje po stavbařské konče.  Ovšem božechraň, dovolit si na 1.máje zapřáhnout povoz a jet na pole nebo pokračovat s prací na stavbě rodinného domku. Takže v r.1989 bylo normální o nedělích vidět chodit lidi i v montérkách a neděle již neměla původní křesťanský význam a stala se nějakým dnem volna, dobrým pro práce na chalupách nebo k odpočinku.  No a po převratu nebylo možno bránit svobodné pracovní iniciativě a začaly být otevřeny obchody a to nejen o nedělích a postupně se k tomu přidávali stavbaři atd. takže zrovna dnes u nás dopoledne iniciativně se pracovalo na rekonstrukci hudební školy a vedle na základní škole ovšem visela státní vlajka, jakoby dnes se něco slavilo.  Na opačné straně města silničářská firma dnes pokračovala v opravě silnice a rekonstrukci chodníku.  I ty Vánoční svátky pro mnohé začínají a hned končí štědrým večerem a co znamená den 25.12. už oni ani neví.  Takže materialismus vytlačil úspěšně nějaké pojmy o svátcích.  A začalo to nedělemi.

 

O. Kadlec 28.10.2011 13:18

Po pročtení diskuse:

Pokud je tato sbírka pro stárnoucí generaci symptomatická, pak je na tom mládež lépe, než vy, pánové. Ale naštěstí jste exoti, jako ta holka, co jí upálili Palackého.

O. Kadlec 28.10.2011 13:09

Jestli si učitel stěžuje

že si holka plete Palackého s Palachem, a pokládá to za symptomatické pro úroveň dnešní mládeže, tak na koho si stěžuje? To je úroveň jeho práce.

F. Eliáš 28.10.2011 12:45

Rozpad Rakouska nám neprospěl

V menších útvarech se více projevují chyby jednotlivců. Naše malichernost i závistivost jsou příslovečné. Na rozdíl od Masaryka se Klaus nepodílel na rozbití státu. Oddělení bylo zuřivou vůlí Slováků za laskavého souhlasu Čechů, kteří neměli příliš chuti dále investovat do zaostalejšího Slovenska.

P. Čech 28.10.2011 12:55

Re: Rozpad Rakouska nám neprospěl

To je právě onen hrubý omyl a zjevná nepravda. Oddělení, o kterém mluvíte nebylo žádným oddělením, ale aktem rozbití suverénního státu. Nikoliv vůlí Slováků ale vůlí pouze některých Slováků, žijících zejména v okolí Žiliny a Bánské Bystrice. K tak závažnému, dá se říci nejzávažnějšímu činu, jako je rozbití státu nebylo vypsáno referendum a jednalo se tedy o svévolný politický akt několika zúčastněných jedinců, mezi nimiž pan Klaus hrál jednuá z hlavních rolí. Možná se takto dělo za laskavého souhlasu Pražáků, nikoliv Čechů. Troufám si odhadnout výsledek ev. referenda, pokud by bylo vypsáno. Rozdělení státu ano - max. 20%, ne - 80%.

E. Heusinger 28.10.2011 13:08

Re: Rozpad Rakouska nám neprospěl

K vyvolání humbuku stačí dvě procenta obyvatelstva za vydatné pomoci sdělovacích prostředků.

O. Kadlec 28.10.2011 13:11

Re: Rozpad Rakouska nám neprospěl

Pane Čechu, vy jste zoufalec. Naprostý mimoň. Trefíte aspoň do ledničky a k televizi? Dějiny i okolní společnost už se vám úplně zamotaly.

P. Čech 28.10.2011 13:34

Re: Rozpad Rakouska nám neprospěl

Jsem zoufalý pouze z toho, že byla rozbita má vlast. Pokud se týče dějin, ty jsou mým koníčkem. Nehodlám však podléhat lžím politiků, novinářů a t.zv. vědců. Snažím se nazývat věci pravými jmény a politická korektnost je mi cizí. A tak pro mne Žižka ani Fučík nejsou žádnými hrdiny, Edvard Beneš a Václav Klaus jsou vlastizrádci, o Gottwaldovi, Zápotockém, Novotném, Husákovi a Dubčekovi nemluvě (Svobodu jsem vynechal záměrně). Pokud nebude v této zemi uzákoněno obecné referendum, jakožto institut zjišťování vůle občanů, potud budu tvrdit, že jakýkoliv politický akt a rozhodnutí bez něj je svévolí a ničím jiným.

O. Kadlec 28.10.2011 13:46

Re: Rozpad Rakouska nám neprospěl

Vždyť to říkám že jste mimoň. Asi už jste moc starej abvyste to ještě nahlídl.

P. Čech 28.10.2011 9:55

Co to oslavujeme?

Co nás to neustále politici a novináři nutí oslavovat? Vznik samostatné ČSR? Budiž. Má to něco do sebe. Ovšem. To by nesmělo být následného rozbití, svévolného rozbití této republiky, několika mocichtivými jedinci v čele s pány Klausem a Mečiarem. Svévolného rozbití proto, že se tehdejších pár politiků vůbec neobtěžovalo optat se v tak závažné věci, co na to občané. Občané ČSFR. Jsem zcela přesvědčen o tom, že pokud by v této věci bylo vypsáno referendum, nikdy by k rozbití státu a vlasti nedošlo. Toto rozbití státu by možná podporovalo pár Pražáků, Žiliňáků a Bánskobystričáků. Tak tedy oslavujme něco, co již neexistuje, prázdný, vyprázdněný svátek.

E. Heusinger 28.10.2011 10:18

A ten kdo má hlavní zásluhu

na rozbití Československa na Hradě v jeho jménu uděluje medaile.

F. Eliáš 28.10.2011 12:49

Re: Co to oslavujeme?

Pane Čechu, je vidět, že si už nepamatujete, jak situace před rozdělením této země vypadala. Zapomněl jste na to, co říkali lidé na Slovensku a co u nás, jaká byla všeobecná vůle. Vinit Klause z jakéhokoli podílu na rozdělení země je hloupost. Zapomětlivost je ale běžná a nikoli nebezpečná nemoc.

P. Čech 28.10.2011 13:02

Re: Co to oslavujeme?

Pamatuji si to velmi dobře. Nesmíte ovšem vycházet ze lží, které so objevovaly v tisku a v ústech politiků. Hodně jsem v té době cestoval služebně po Moravě, Čechách i Slovensku. Hovořil jsem o tom s velmi mnoha lidmi. To, co tvrdíte Vy, možná ovlivněn tiskem a politiky , jsem nikde nezaznamenal, s výjimkou Žiliny, Bánské Bystrice a Prahy Žádné z těchto měst, ani všechny dohromady však nejsou a nebyly Československou federativní republikou. Občané jiných míst a to jak v Čechách, tak na Moravě i na Slovensku byli zcela jiného mínění, to mi věřte.

E. Heusinger 28.10.2011 13:10

Re: Co to oslavujeme?

Faktem je, že Československo rozbil Klaus za sekundování užitečného idiota Mečiara.

P. Čech 28.10.2011 13:22

Re: Co to oslavujeme?

Ono jich bylo víc, zejména  v Matici Slovenské a v SNS, to však na věci nic nemění Dle mého názoru naprostá většina občanů byla proti rozbití státu. Jak je ovšem zvykem v pseudodemokratickém státě, mínění občanů nikoho, zejména politiky nezajímá. V tom jsou tito politici vydatně podporováni svými politickými stranami, které občany pohrdají a považují je za nesvéprávné plebs, kteří nemají co mluvit do věcí, které se jich bezprostředně týkají. Politici sami sebe považují za nadlidi, kteří jsou povoláni občanům vládnout. O tom to celé je.

E. Heusinger 28.10.2011 13:30

Cui bono?

Havel prezidentem v neotřesitelné pozici. Dle nepsaného zvyku předseda vlády Slovák. Co by zbylo na Klause?

Lépe je být první v provincii .............

O. Kadlec 28.10.2011 13:14

Re: Co to oslavujeme?

Nepamatujete si už nic co by odpovídalo realitě. Nebo jste lhář! Ale na to už vás znám dost dobře, že schválně to neděláte. Asi ta pokročilá skleróza. Nic z toho co píšete není totiž pravda.

P. Čech 28.10.2011 13:40

Re: Co to oslavujeme?

Toto nechť posoudí jiní. Stále jich ještě žije bez nás dvou  patnáct milionů.

K. Janyška 28.10.2011 9:23

DODNĚ ŠTĚSTÍ MOJE MILOVANÁ VLASTI K TVÉMU SVÁTKU.... Dzp.:

P. Čech 28.10.2011 9:59

Re: DODNĚ ŠTĚSTÍ MOJE MILOVANÁ VLASTI K TVÉMU SVÁTKU.... Dzp.:

Něco zde chybí. kdo a nebo co je to ta Vaše milovaná vlast, které přejete k svátku? ČSR? ČSSR? ČSFR? A nebo ČR? Moje vlast byla ČSR, která byla několikráte rozbita, naposledy panem Klausem a Mečiarem, Kteří se tím dopustili vlastizrady, protože takto rozhodli bez účasti občanů. O tom to je.

V. Kusý 28.10.2011 11:04

Re: DODNĚ ŠTĚSTÍ MOJE MILOVANÁ VLASTI K TVÉMU SVÁTKU.... Dzp.:

A to jste si za ta léta nevšiml, že to bylo to nejrozumnější, co mohli udělat!

P. Čech 28.10.2011 11:30

Re: DODNĚ ŠTĚSTÍ MOJE MILOVANÁ VLASTI K TVÉMU SVÁTKU.... Dzp.:

Nic rozumného jsem v tom neviděl tehdy, ani dnes. Rozbíjet jakýkoliv funkční státní celek na menší a menší jednotky je naprostý, nelogický nesmysl. Nejste, pane, náhodou Pražák?

V. Fenzel 28.10.2011 11:57

Re: DODNĚ ŠTĚSTÍ MOJE MILOVANÁ VLASTI K TVÉMU SVÁTKU.... Dzp.:

Pane Janyško, když už pastujete své výroky na několik diskusí najednou, mohl byste si alespoň opravit chyby, při Vaší entiligenci. Dodně štěstí i Vám.

E. Vašátko 28.10.2011 6:23

Jenom nevím, jaký svátek dnes vlastně slavíme.

28. říjen jako den vzniku samostatné Československé republiky, která už pár let neexistuje ? Nebo Den znárodnění ? Nebo den vzniku ČSFR ? Sakra vždyť ani jedno z těchto výročí se nás už hodně dlouho netýká, tak co vlastně slavíme. Ale co, máme prostě další svátek - volný pátek a prodloužený víkend.

M. Trhlík 28.10.2011 6:34

Re: Jenom nevím, jaký svátek dnes vlastně slavíme.

Pane Vašátko,musím s Vámi jen souhlasit.Nejsem sice až tak starý,ale mladý určitě ne,ale opravdu každý svátek je u většiny lidí vnímán,jako volno.Nevím kolik lidí je schopno vysvětlit,proč a k jaké události jsou svátky vyhlášeny.A to není jen 28. říjen.

P. Čech 28.10.2011 10:24

Re: Jenom nevím, jaký svátek dnes vlastně slavíme.

Novináři a politici nejsou schopni vnímat jednu zásadní věc. V dnešní ČR žije velmi mnoho lidí, pro něž vlast byla ČSR, ČSSR, nebo ČSFR. Těchto lidí je prozatím většina. Tedy i předmět vlastenectví je pro každého jiný. O tom to je.

P. Čech 28.10.2011 10:29

Re: Jenom nevím, jaký svátek dnes vlastně slavíme.

Tak, tak. I pro mne je vlastí Československá republika a nikoliv Česká republika, která mi byla vnucena. Narodil jsem se v Československé republice a to na Moravě.To je ten srab a bída všech lidí, žijících v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Vlast jim byla ve většině případů nadiktována politiky a není se co divit, že k ní nic necítí.

V. Fenzel 28.10.2011 12:02

Re: Jenom nevím, jaký svátek dnes vlastně slavíme.

Tak nevím, nebýval 28. říjen za komančů Dnem znárodnění? Nebo snad oslavou VŘSR ? On to už ani Klaus snad neví, jen si pamatuje, že se v ten den zpívala Internacionála.

P. Čech 28.10.2011 12:27

Re: Jenom nevím, jaký svátek dnes vlastně slavíme.

Před rokem 1989 to býval den znárodnění a den mnoha jiných věcí. To jen proto, aby se zde skryl den vyhlášení samostatnosti Československa. Československa, které je dnes pokrytecky oslavováno a to zejména těmi, kdo jej v okleštěné podobě rozbili (Václav Klaus). V každé jiné, hrdé zemi, by za podobný čin vlastizrady aktérům hrozil trest smrti a nebo přinejmenším doživotního žaláře, v naší kocourkovské republice jsou takovíto lidé voleni a dokonce zvoleni prezidenty. Věru ,smutný to pohled. A to chcete něco slavit????

P. Sulc 28.10.2011 2:58

Narod vyvesuje vlajky nebo prapory, ne zastavy!

Zastava, to jsou zlate hodinky ktere dam do ''frcu'' abych pak penize probendil s holkama. Nevim proc Cesi stale pouzivaji nektere rusismy a ne a ne se jich zbavit. Jinak 28 rijen bych rekl ze by mel byt den narodniho smutku za rozbiti rise, ktera pretrvala staleti , i pres smrtelne ohrozeni Turky. Naslednicke ministatecky nepretrvaly ani 20 let.A jak to dopadne s naslednickymi staty Jugoslavie? Valka tam je stale na spadnuti.. R-U bylo pripraveno na dalekosahle reformy. Jenze jak to rekl Otto vof Habsburg: rozpadem RU jazykove problemy vyreseny nebyly, jen se prenesly do jine urovne. A tolik spiny, co nadelaji politici dnes za rok, tolik tehda neudelali za stoleti.