9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

SOCIÁLNÍ PROJEKTY: Proč to vždy selže?

Adam Smith přišel a řekl, že je jedno, že se dobro děje mimoděk, že rozhodující je výsledek. Že neviditelná ruka trhu má výsledky, přestože jí hýbou lidé, o kterých si nemyslel nic dobrého, protože o nich říkal, že každá jejich „konverzace končí spiknutím se záměrem zvednout ceny“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 14.12.2022 8:15

Kapitalismus je společenské zřízení založené na úctě k soukromému vlastnictví (statků a výrobních prostředků) a na vzájemně dobrovolné interakci mezi lidmi. Tak nějak to chápu já

M. Grundmann 14.12.2022 13:40

Něco takového neexistuje a ani nemůže existovat. Člověk si nemůže vybírat své sousedy.

D. Stirsky 14.12.2022 7:48

A uvědomme si: o bezproblémovém rozvodu, rozdělení majetku, o poctivých lidech, o fungujícím sociálním projektu se většinou nedočteme, byť takových případů bude většina. Novináři hledají Kauzy, skandály atd. a my máme pocit, že to je běžná a každodenní norma. což si zřejmě myslí i autor, že “všeci kradnú”.

J. Kulheim 14.12.2022 7:54

Rozdělení zděděného majetku není stejné, jako přerozdělování majetku státními úředníky.

D. Stirsky 14.12.2022 7:58

Autor píše o dělení majetku, že je to hrůza. Já tvrdím, že jen občas a že většinou se lidé domluví.

Z. Lapil 14.12.2022 8:29

Jasně, někteří lidé jsou hrozni. Absolutně bez námitek. ALE: svobodná společnost je nejlepší v tom smyslu, že žádný z těch hrozných, a ani nikdo jiný, nemůže mít tolik moci, aby - klidně nezáměrně - škodil tak říkajíc ve velkém.

Chceme-li co možná úplně eliminovat hroznost těch hroznych, musíme někomu (třeba parlamentu) dát moc nade vsemi (alternativa: pro někoho zákon platí, pro někoho nikoliv), a pak už jen čekáme, kdy se k moci dostane někdo z těch hroznych. Surově zjednodušeně: až Masaryka nahradí Gottwald.

Teď nechci sklouznout k porovnávání těch dvou, beru je jako etalony.

R. Gramblička 14.12.2022 8:06

Kdybychom chtěli být poctiví, museli bychom zanalyzovat životy a chování dejme tomu stovky lidí kolem nás, abychom se dopátrali k statisticky hodnověrným údajům. To já tolik lidí kolem sebe zdaleka nemám, aniž bych znal jejich počínání a hodnotové nastavení

D. Stirsky 14.12.2022 7:44

Pravda je opět kdesi uprostřed. Přemíra regulace škodí, bez regulace se ovšem neobejdeme. Dnes je regulace právě ona přemíra, je komplikovaná, nesrozumitelná a nestabilní. Několik set novel zákona o daních z příjmů mluví za vše.

J. Kulheim 14.12.2022 7:50

Správnou regulaci může udělat pouze trh. Možná také Pan Bůh, protože je neomylný.

D. Stirsky 14.12.2022 8:02

Teh nevyřeší vše. Jistě skoro každý souhlasí s regulací provozu dopravními značkami a předpisy, s regulací výroby a prodeje léků či s regulací při manipulaci s výbušninami nebo s tím, že lékařem či pilotem letadla nemůže být každý.

R. Gramblička 14.12.2022 8:27

pravidla na provoz se můžou zformovat i zdola a pak je výhodné ty pravidla dodržovat, jinak riskujete vlastní škodu, nebo způsobení škody jinému, což vás taky vyjde draho.

Když vidím ty lesy dopravních značek nebo nesmyslně prosazovaná omezení, zejména rychlosti, protože to chce nějaký blb na magistrátu anebo si cajti hledají způsob k naplnění své kasičky, tak nad tím obecním souhlasem mám své pochybnosti.

Co se rizikových látek týče, mám jistý koníček, ke kterému potřebuji jistou chemikálii, kterou jsem si ještě před 10-15 lety mohl koupit. Dnes k tomu potřebuji živnosťák a nějaké chemické zkoušky. byrokrat je možná spokojen, jenže já si můžu leda trhnout nohou

J. Kulheim 14.12.2022 9:56

Cenu práce, zboží a materiálu může určit jedině trh. Ovšem, např. některé operace by byly tak drahé, že by si takovou operaci nemohl téměř nikdo zaplatit. Tam by měl nastoupit stát a přispět řešení.

I. Schlägel 14.12.2022 10:18

Nikoliv, tam by měla nastoupit pojišťovna ve skutečném významu tohoto termínu.

F. Navrátil 14.12.2022 7:41

Zřejmě hodně záleží na na tom v jaké společnosti se člověk pohybuje, jaké má kolem sebe přátele a jak soudržná je jeho rodina. Na rozdíl od autora znám hodně případů, včetně vlastního, že rozdělení zděděného majetku mezi početné pozůstalé probíhalo v klidu, že nekradou vše, co jim přijde pod ruku, vrací nalezené věci a pomáhají nezištně potřebným. Podle mých zkušeností nejvíce nadávají na darebáctví a podlost splolubčanů ti, na koho se toto hodnocení přiléhavě hodí.

J. Kulheim 14.12.2022 7:34

Základní hodnotou demokraticky smýšlejícího člověka je svoboda jednotlivce. Soukromé vlastnictví je nezbytnou podmínkou svobody. Svobodu člověk potřebuje, aby mohl využít svých schopností. Protože umožňuje nezávislost lidí na státu a libovůli většin. Demokracie je vláda většiny. Kdyby soukromé vlastnictví neexistovalo, byli by vydáni na milost většiny.

Sátu musím předat starost o takové povinnosti o které se nedokážu postarat sám. Čím víc povinností stát na sebe bere, tím méně svobody nám zůstává a tím víc peněz musí sebrat plátcům daní. Fakticky to řídí politici a s nimi nevolení a anonymní úředníci, kteří mají svoje zájmy. Ti se svých pravomocí zbavují velmi těžce.

Většina lidí v této zemi je levicově smýšlejících, a nemá o svobodu zájem. Lidé rádi zamění svobodu za nějaké jistoty, které jim stát nabízí. Socialistický stát si přisvojuje právo starat se o člověka od kolébky po hrob. Levicově smýšlející člověk si myslí, že všechny chyby společnosti lze odstranit moudrými rozhodnutími a nařízeními státu.

K. A. 14.12.2022 6:38

Adam Smith je hlavní ideolog liberalismu, něco jako Marx pro komunisty. Ospravedlnil kapitalismus, v němž bylo eticky v pořádku nechat lidi umírat hlady.

Jak upozornil historiky Norbert Elias na příkladu feudální společnosti: Volná konkurence vede k tomu, že je čím dál tím méně, čím dál tím silnějších hráčů. Konkurenční boj mezi feudály skončil absolutistickou monarchií - jeden feudál převzal veškerou moc. Konkurenční boj mezi kapitalisty tam míří: Nějaký oligarcha převezme moc. Babiš a Trump jsou budoucnost západu: Stát jako firma. Čína tam přijde z druhé strany.

R. Gramblička 14.12.2022 7:06

"...kapitalismus, v němž bylo eticky v pořádku nechat lidi umírat hlady."

Stalin, Hitler, Mao, PolPot, rodina Kimů, osmanští sultáni, evropští vládcové od Ivana Hrozného po Napoleona, Džingischán, Tamerlán, Japonský císař a jeho generalita v první 1/2 20.stol...... marně mezi nimi hledám kapitalistu, ale třeba mi pomůžete.

K. A. 15.12.2022 8:54

Já jsem napsal, že to bylo eticky v pořádku: To znamená, že o tom psali ekonomové 19. století jako o věci, která je přirozená. A podmínky anglického dělnictva 19. století - víte něco o nich? To nemělo k něčemu takovému daleko. Ti lidé umírali na podvýživu a na nemoce, které by nedostaly, kdyby měly dostatek stravy. Malé děti pracovaly víc než 10 hodin denně, dospělí 14 - ve fabrice, v dole, aby rodina přežila. A byli na tom hůř než rolníci za feudalismu.

R. Gramblička 14.12.2022 7:09

ano, na mezistátní vztahy lze nahlížet jako na volný trh státních entit, ať už jsou to republiky, monarchie či feudální autokracie, tím ale ignorujete ty miliony jednotlivců, žijící ve státech v nesvobodě

J. Pokoutný 14.12.2022 7:30

Trump s Babišem se stali nejbohatšími kapitalisty svých zemí? Nějaké konkrétnější údaje k tomu?

K. A. 15.12.2022 8:57

Ne, nic takového netvrdím. Učinili to, že se pokusili spojit ekonomickou moc s mocí politickou přímo. Dosud bylo toto propojení cudně skryto a oligarchové měli ve zvyku prosazovat svoji moc v zákulisí.

R. Langer 14.12.2022 7:33

Hm, takového skalního kovaného komouše už dnes člověk hned tak nepotká. Tak hlavně že se ten komunismus ve světě osvědčil, soudruhu. ;-D

K. A. 15.12.2022 9:00

Nadávky a nálepkování místo věcné argumentace? Vy budete jistě kultivovaný liberální intelektuál.

J. Lukavsky 14.12.2022 7:46

"Ospravedlnil kapitalismus, v němž bylo eticky v pořádku nechat lidi umírat hlady." Myslíte Holodomor na Ukrajině, kdy umřelo hlady 2-5 milionů lidí? Kupodivu počet lidí umírajících hladem je spíš přímo úměrný socializmu v dané zemi, kupř. S.Korea či Venezuela dneska. Ta Venezuela je učebnicová příklad: Za kapitalizmu producent ropy a bohatá země.... jen znárodnili a začali budovat komunizmus... nemají ani hajzlpapír, nakonec k čemu, když nemají co do huby, že? J.L. end

M. Vlasák 14.12.2022 5:42

R^

D. Stirsky 14.12.2022 5:13

Sestra se rozvedla, bez křiku, bez hádek. Dědictví po mamce jsme si rozdělili na půl a ani náznak hádky nebyl. Cesťák v práci vyplním vždy podle pravdy, pro soukromé účely jsem si jednou vzal šanon. Ono těch případů bude dost, jenže mluví a píše se o těch sporech a hádkách. A určitě ne každý sociální projekt selže. Jako dobrovolník navštěvuji seniory. Je to sociální projekt a dosud neselhal.

R. Langer 14.12.2022 5:32

No vidíte, já to znám z okolí zase opačně. ;-)

R. Gramblička 14.12.2022 6:58

ty seniory navštěvujete jako dobrovolník, nikdo vás nenutí, což se s volným trhem nijak nevylučuje. Ve volnotržním prostředí charita běžně existuje, jelikož i úspěšní lidé častokrát mají svědomí a sociální cítění

M. Grundmann 14.12.2022 1:29

Svobodný trh je forma války každého s každým. Ve svobodném trhu lidé pouze vzájemně bojují. Taková společnost přirozeně nepotřebuje nikoho, aby ji řídil. Skutečně svobodný trh skončí zabíjením.

V. Braun 14.12.2022 2:02

Asi tak, dlouhodobě neexistuje svobodný trh bez pravidel, nastavených a vynucovaných obvykle státem. Otázkou je, zda je to pak svobodný trh.