14.12.2019 | Svátek má Lýdie


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Škola, nebo cirkus?

Na sluníčkářsky přehnanou snahu o začlenění menšiny paradoxně doplatí všichni: postižení i zdraví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lenc 12.2.2016 8:37

Re: Ano

Připojuji se.

P. Lenc 12.2.2016 8:35

Re: Soukromá lycea ....

Jistě pane Šejno, ale ten pravicový politik nevymyslel a neprosadil takovou krávovinu.Te je ten "malý" rozdíl.

I. Babková 12.2.2016 8:32

Další problém s inkluzí

Kantory na to nikdo nepřipravil ani nepřipravuje. Občasný rozhovor s pracovnicí pedagogicko-psychologické poradny nebo školní psychologem nelze považovat za systematickou přípravu. V praxi se pak postupuje metodou pokus omyl a všichni zúčastnění předpokládají, že se to zvládne. Kantor navíc musí vypracovat individuální vzdělávací plán pro každého integrovaného, na každou hodinu připravovat pracovní listy, speciální učební pomůcky nemá, tak je vyrábí na koleni. Pokud je to češtinář nebo matikář, tak má 3-5 takových tříd. Dále ty integrované většinou neznámkuje, ale hodnotí slovně, nikdo ho to zpravidla nenaučil, tak si v praxi přečte nějaká stará hodnocení a podle nich smolí hodnocení nové. Rodiče nemusí souhlasit se slovním hodnocením, pak je dítě známkováno a dochází k paradoxům, že má pak z matematiky trojku, ale neumí zdaleka ani polovinu toho, co normální trojkař.

Ještě upřesnění k textu: pokud je kam, tak asistentka s hýkajícím žákem ze třídy odchází.

I. Nápravníková 12.2.2016 8:31

Ano

Naprostý souhlas.

A. Nikoloki 12.2.2016 8:29

Re: Je to v pořádku

POZORUJÍCE učitelčin boj se bude bavit nanejvýše dítě blbé, přechodníky neovládající. Dítě chytré, přechodníky ovládající, by se nanejvýš mohlo bavit POZORUJÍC učitelčin boj ...

M. Šejna 12.2.2016 8:19

Soukromá lycea ....

Soukromá lycea jsou kapitalismus. A pokud má někdo dostatek peněz, tak nemám vůbec problém s tím, že pošle své dítě na privátní školu. Takže i movitý sociální demokrat má na to právo. Nebo snad chcete, aby na privátní školy mohly chodit jen děti pravicových politiků?

M. Šejna 12.2.2016 8:11

klasická Brezinova lumpárna

najedné straně předvedl pan Brezina rozumný názor, že tělesně handicapovaní by měli chodit do normálních škol společně se zdravými, zatímco mentálně postižení by měli mít speciální výuku oddělenou od zdravých dětí. Na druhé straně Brezina opět předvedl útok na prezidenta za to, že si Zeman nepřál být obsluhován "kriply".

Pan Brezina zcela záměrně zapomněl dodat, že v tom Křinickém pivovaru nepracují jen tělesně postižení, ale i MENTÁLNĚ postižení.

Takže Brezina sice hlásá to samé, co Zeman, ale stejně má potřebu na něho zaútočit a vytknout mu něco, v čem s prezidentem souhlasí. A to jen proto, že Zemana nemá rád.

M. Baloun 12.2.2016 7:52

Je to v pořádku

Tento trend je zcela v souladu s postupující oligarchizací společnosti. Chytré dítě z rodiny s průměrným příjmem se bude dobře bavit pozorujíce učitelčin boj s integrovanými, zatímco děti Dienstbierů a dalších budou viset na rtech superučitelů v soukromých školách a lyceích. Viz. přiznání tohoto trendu už dříve, socialdem ministryní Buzkovou :-(

K. Křivan 12.2.2016 7:46

Ideologové politické korektnosti

by neměli jásat, měli by viset. Stejně jak viseli ideologové Nationalsozialismu, jak měli viset ale neviseli komunisti.

R. Houška 12.2.2016 6:27

Re: Naprosto s Vámi souhlasím

Pánové, manželka 16 let vedla speciální třídu 9 dětí s LMD z ghetta. I podle ní, by začlenění kteréhokoliv z nich do normální třídy vedlo ke kolapsu jakéhokoliv kantora, naprosté frustraci toho dítěte, a k absolutnímu poklesu úrovně výuky všech. Máte naprostou pravdu. Ten, kdo toto prosazuje, by měl být souzen za vlastizradu, protože z našich dětí vychovává pouze tupou masu pro montovny.

M. Krátký 12.2.2016 6:00

Naprostý souhlas

Ministr Dienstbier je magor - viz poslední věta. a dále kopíruji vaše dvě poslední věty : "Nikde není psáno, že by každé dítě s mentálním

handicapem muselo absolvovat běžnou základku. Stejně tak není nikde

psáno, že by každý trouba a lempl musel mít vysokoškolský diplom"

T. Pansky 12.2.2016 5:07

Muze nekdo poznamenat, ktera vlada (ministr) s timto ..

... navrhem inkluze prisel?

V. Židek 12.2.2016 4:52

Děkuji, že nejste ve vleku politické korektnosti...

Vážený pane Březino

děkuji vám, že máte dlouhodobě odvahu (? nebo charakterovou vlastnost) nazývat problémy otevřeně. Dlouhodobě vaše příspěvky sleduji.

Mám naději, že alespoň někdo z novinářů není závislý na "sponzorech" a podobně.

Naprosto souhlasím s vašimi argumenty k problému a ještě jednou děkuji. Vláďa

I. Brezina 12.2.2016 3:53

Re: Naprosto s Vámi souhlasím

Dobrý den, manželka je také speciální pedagog. Na jedné pražské ZŠ vede přípravnou třídu, kde řadu dětí s různými handicapy "vypiplá" tak, aby mohly bez problémů nastoupit do první třídy. Někdy se to povede, někdy ne. Právě proto mám ale téma "z první ruky" a vím, jak složitý je to problém. Přesně jak píšete - jde o peníze, přesněji řečeno o jejich nedostatek v už tak velmi podfinancovaném českém školství.

Jaroslav Hrubý 12.2.2016 1:10

Naprosto s Vámi souhlasím

Vážený pane Brezino,

jako docent speciální pedagogiky i jako otec neslyšící dcery s Vámi naprosto souhlasím. Odstraníte-li architektonické bariéry lze bez problémů integrovat tělesně postižené (bez jiných postižení), většinu nedoslýchavých i "nedozíravých". Pokud se, ale snažíte integrovat třeba zcela neslyšící dítě, pak v běžné třídě prostě uschne, a to i kdybyste mu přidělili třeba čtyři tlumočníky znakového jazyka. Ti mohou tlumočit učitele a žákovy odpovědi, ale nikoliv třeba to, si mezi sebou povídají děti o přestávce.I zrakově postižení připouštějí, že ani integrace zcela nevidomých a velmi těžce slabozrakých není úplně bez problémů. Pokud jde o mentálně postižené a jejich rodiče, je to přesně tak, jak jste popsal. Podobně i většina tzv. specifických poruch učení, i když tam je spektrum velice široké.

Tragédie je v tom, že podobně jako v podpoře imigrantů, jsou i zde vinny především peníze. Řada občanských sdružení si žije velice dobře z dotací na podporu inkluze. Pro pedagogy je téměř nemožné získat grant z EU, pokud se v něm nemele, že je zaměřený na inkluzívní vzdělávání.

Zlí jazykové některých magisterských studentů tvrdí, že jsou fakulty speciální pedagogiky, kde vystačí celé první dva roky jenom s upřesňováním termínů integrace, normalizace, inkluze a tak dále.

Občas mám pocit, že se i zcela nesmyslnou a nedomyšlenou inkluzívní politikou řítíme plnou parou ke společnosti nevzdělanosti a je mi z toho smutno. S pozdravem Váš JH