12.12.2019 | Svátek má Simona


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Škola, nebo cirkus?

Na sluníčkářsky přehnanou snahu o začlenění menšiny paradoxně doplatí všichni: postižení i zdraví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Houška 12.2.2016 12:09

Re: Říkáte vespolek hlouposti, přestože máte pravdu

Jestli něco za bolševika fungovalo, tak školství. Přes tunu ideologického balastu, to co v nás zůstalo, stačilo k tomu, abychom odborně mohli sekundovat vyspělému světu. Až na jazyky, jsme byli na poměrně vysoké úrovni. Učňovské školství nám dokonce vyspělý svět záviděl. Dnes,když potřebuji do firmy zámečníka, musím jiné firmě ukrást někoho v mém věku, nebo se obrátit na agenturu, dovažející zahraniční dělníky. Místo, aby stát investoval do inteligentních, pracovitých jedinců, utrpí miliardy do těch, pro které je škola trestem, a práce projevem slabosti...

A. Alda 12.2.2016 12:08

Zlatí komunisti.

Protože jedno z mých dětí je postižené, nezbývá mi než se skřípěním zubů prohlásit, že komunisti byli zlatí. Díky nim u nás existovalo dost rozsáhlé speciální školství pro děti všelijak postižené. Díky nim mohl mít syn dobré dětství. Díky nim se také mohl ve speciální škole mnoho naučit, co by v základní škole nikdy nezvládl. Po přeřazení ze základky do speciální školy úplně rozkvetl. Najednou chodil do školy rád a dokonce se i snažil mít dobré výsledky.

Speciální školství je projevem humanity společnosti.

Sesypání všech dětí do jednoho pytle je projev odporné povýšenosti a krutosti.

M. Rott 12.2.2016 11:25

Absurdní

Ze stejné logiky by ale potom ti mentálně postižení měli zastávat veřejné funkce, pracovat u policie, řídit autobusy, letadla apod. Jinak je to diskriminace. Opravdu, říkám to kde můžu, ten starej Diensbier se měl radši ... do kopřiv!

I. Babková 12.2.2016 11:13

Re: Říkáte vespolek hlouposti, přestože máte pravdu

Asi mě budete kamenovat, ale jsem přesvědčena, že klasické školství je dosud nejefektivnější způsob kultivace vyrůstající generace. Jeho cílem je vzdělávat, částečně vychovávat, ale rozhodně ne zajišťovat trvalý pocit štěstí. Alternativní školy dobře fungují v jistých specifických podmínkách, ale celoplošně by vyšly příliš draho. Nejen financováním, ale i nesmírně zvýšenými nároky na práci všech pracovníků. Kdo vydrží trvale nadstandardně pracovat za plat a prestiž české učitelky?

Zajímalo by mě taky, kolik z lidí, kteří se zasloužili o pokrok lidstva, bylo alternativně vzděláváno?

P. Aron 12.2.2016 11:01

Re: Říkáte vespolek hlouposti, přestože máte pravdu

To na co odkazujete je v podstatě výběrová škola ! Motivovaní pedagogové i rodiče. To pak funguje jinak.

Z. Lapil 12.2.2016 10:57

Re: Říkáte vespolek hlouposti, přestože máte pravdu

P.S.: "Pomoz mi, abych to dokázal sám".

Z. Lapil 12.2.2016 10:56

Re: Je to zločin na našich dětech!

Bez ironie - uklidněte se a přemýšlejte. Jistě, v klasické škole se jedná o extrémně rušivý element, ale viděl jste někdy dítě, jak si hraje? Pokud zrovna nestřílí emzáky na mobilu, vypadá to jako náročná intelektuální práce.

Že musí být děti v lavicích a ovládány rákoskou? Všimněte se, co se stane, když někdo v práci nafasuje nový software nebo bagr nebo s čím pracujete :-); ne starý nově vyrobený, myslím vylepšený (no dobře, tak upravený). Půlka kanceláře nechá kafe kafem a jde zkoumat a očumovat.

Takže: děti nemusí být kroceny, stačí jim dát něco zajímavého ke zkoumání.

Z. Lapil 12.2.2016 10:47

Re: Inkluze je zločin, ten kdo ji prosadil, je

Vedle jak ta jedle. Reálně fungující "alternativní" školy jsou kdeco, jen ne tupá, beztvará, nemyslící hmota.

Z. Lapil 12.2.2016 10:43

Říkáte vespolek hlouposti, přestože máte pravdu

Trocha terminologie: integrace = začlenění atypických jedinců do souboru. Inkluze zní divněji, protože je to - zjednoduším - úprava souboru tak, aby v něm atypičtí jedinci mohli fungovat.

V čem máte pravdu: klasická škola s lavicemi a přístupem "TEĎ budeme vykládat, TEĎ budeme psát, TEĎ budeme zkoušet" je vůči atypickým žákům vysloveně nepřátelská. I bez aktuálně chystaných "vymožeností" se půlka? čtvrtina? děcek otravuje, protože část z nich jsou pomalejší a pokusy stíhat dávno vzdala (TA děcka), druhá část má dávno hotovo, další procvičování nepotřebuje a čeká, až jim bude dovoleno pokračovat. Jak že to říkal Komenský? Pojď sem, dítě, uč se poslušným býti?

Z toho ovšem plyne docela hrůzostrašný závěr: klasická škola to dělá špatně. Osobně znám pedagogiku montessori (paní Montessori, italská pedagožka, to vymýšlela pro děti sociálně slabé, i když tomu tak neříkala). Nejen mentálně, ale i věkově smíšená skupina dětí ("trojročí") pracuje ve třídě bez lavic (většinou vkleče - velká spotřeba kalhot). Na začátku roku dítě s učitelem vypracuje plán práce (z matiky se naučím tohle a tohle, z češtiny tamto a ono). Každý den ráno je "shromáždění", kde si všichni řeknou, co budou dělat, spolupráce nejen povolena, ale i vítána. Nastává situace, která mě nepřestává fascinovat: děcka se učí spolupracovat s lepšími i s horšími, než jsou sama, zkoumají, vykládají, prezentují. Pomalejší dítě má místo opakování ročníku nenápadnou možnost prodloužit si výuku v témže v kolektivu. Domnívá-li se někdo, že umí, ohlásí se, je přezkoušen a bud nafasuje radu, jinou pomůcku, jiného spolužáka na výklad (jak lépe cokoliv procvičit, než to někoho učit?) nebo si vybarví si kolečko "hotovo" a může dál. Pozorujete? JE TAM PROSTOR PRO CHYBU!

Funguje to. Za přijatelné peníze typu několikátina hypotéky, nenechte se splést pražskými školkami za 10 000,- měsíčně.

Příklad? www.narovine.eu. Škola v Chrudimi, mj. je tam "pedagogická teorie" a zajímavá videa.

J. Urban 12.2.2016 10:32

Inkluze je zločin, ten kdo ji prosadil, je

zločinec. Ptejte se těch, kdo s tím má zkušenost, učitelů. Jde o vytvoření beztvaré, tupé, nemyslící hmoty z našich dětí. Už od dob Buzkové. Takové hmotě se bude snadno vládnout - když budeš hodný, dostaneš dávky, jinak...

I. Babková 12.2.2016 10:30

Re: Pokud bude navrhovaná inkluse realizována, domnívám se,

Mezi soukromými školami jsou propastné rozdíly. Jsou i takové, kam chodí v hojném počtu velmi slabí (blbí nebo líní, to je nakonec jedno) žáci, kteří na státních školách neměli šanci.

To musí být osvícené vedení školy a ujasnit si, koho chce vzdělávat. Často však veškerá ušlechtilá předsevzetí naráží na tvrdou realitu - finance.

L. Popovský 12.2.2016 10:23

Je to zločin na našich dětech!

Děkuji Vám za Váš článek! Naprosto s Vámi souhlasím a udivuje mě, že proti této šílenosti nikdo nebojuje. Je velmi jednoduché něco zbořit - zvláštní školy, které se dnes tímto krokem zboří, tak se již pravděpodobně nikdy neobnoví a pokud ano, tak za obrovských nákladů. Asi mají pravdu Ti, kteří říkají, že cílem vládnoucích elit je udělat z lidí blbce, kterým se bude lépe vládnout. Tímto krokem se k tomuto cíli rozhodně přiblížíme.

Když se ptám učitelek, jestli je to vůbec realizovatelné, tak řeknou že ano, ale budou se muset násobně lépe na hodinu připravit. To je podle mě dost nereálné a pokud by na to i měly čas, tak jim jej nikdo nezaplatí! Stačí, aby asistentka onemocněla a výkon třídy klesne k nule. Také mi vadí, že kvůli integraci jednoho mentálně postiženého dítěte se změní vnímání normality ostatních 25 dětí ve třídě. To je sprostý zločin, který je páchán na našich dětech! Elity dají děti do soukromých škol, nevěřím tomu, že by děti členů naší vlády chodili do takové "normální" třídy! Jsem tak naštvaný...

I. Babková 12.2.2016 10:20

Re: Inkluze je odložena, uvidíme jak se bude situace vyvíjet.

Máte pravdu, hýkat se naučí celá třída.

I. Babková 12.2.2016 10:17

Re: Jenom mi někdo vysvětlete

V praxi to v našem nízkorozpočtovém školství bude vypadat tak, že k pěti integrovaným žákům budou ve třídě nejvýš dvě asistentky.

Horší je fakt, že asistentky často dělají děvčata po gymplu nebo ženské, které o speciální pedagogice či pedagogice nevědí zhola nic, v lepším případě ji dálkově studují.

R. Tichý 12.2.2016 10:16

V prvnim pripade ne (to je muceni), ve druhem pripade ano, protoze svou politikou brani vyraznejsi nivelizaci zdravotnictvi.

J. Chaloupka 12.2.2016 10:16

Pokud bude navrhovaná inkluse realizována, domnívám se,

že to skončí tak, že bohatí si zaplatí soukromé školy, kde nebudou žádní mentálně postižení, no a chudí budou chodit do škol, které jsme před léty viděli např. ve filmu Panu učiteli s láskou. Tak budou vypadat školy státní a z nich budou vycházet opravdu nevzdělanci.

Z. Lapil 12.2.2016 10:08

Re: Naprosto s Vámi souhlasím

Pane docente, prosím, aspoň vy nezaměňujte inkluzi a integraci.

Z. Lapil 12.2.2016 10:07

Re: Podle logiky inkluize

Stačí upgradovat stávající televizi vytažením šňůry ze zásuvky.

K. Janyška 12.2.2016 10:06

Inkluze je odložena, uvidíme jak se bude situace vyvíjet.

Já jen vím, že děti se nejvíce naučí od dětí. Ne od pitomého asistenta, který dítě odnaučuje se učit čemukoliv... Dzp.

M. Malovec 12.2.2016 10:05

Jenom mi někdo vysvětlete

kam se ve třídě vejdou všichni asistenti, a vejdou-li se, budou při hodině vysvětlovat svěřenci výuku, budou rušit ostatní? Nechápu to nebo to tak je.

M. Prokop 12.2.2016 9:49

Re: klasická Brezinova lumpárna

A ochranka se za presidenta i vyjadřuje?

M. Prokop 12.2.2016 9:49

Re: klasická Brezinova lumpárna

Zato vy Zemana rád máte, takže jste schopen omlouvat i jeho četné sviňárny.

On je to rozdíl, trvale učit v nějaké třídě a poobědvat v restauraci, kde může nějaký pingl být pomalejší.

I. Fencl 12.2.2016 9:40

Re: klasická Brezinova lumpárna

Jistě.. Navíc to, kdo prezidenta obsluhuje, obvykle vyhodnocuje odpovědná ochranka.

J. Hanzal 12.2.2016 9:40

Pane autore,

naprosto s Vámi souhlasím. Jenže teď můžete za pravdu čekat XY trestních oznámení za šíření kdečeho na kdekoho od kdejakých potrefených hus co mají díru do zádele a v hlavě to, co z té zádele odchází.

M. Šejna 12.2.2016 9:18

pane Lenci

co je proboha levicového či pravicového na inkluzi?

Když počátkem loňského roku kritizoval inkluzi levicový prezident Zeman, pustili se do něho nejvíce pravicoví politikové z ODS a TOP09. Jistě si na to ještě vzpomínáte.

M. Šejna 12.2.2016 9:16

pane Remeši

mám to chápat tak, že ředitel školy pro mentálně postižené má jít příkladem a své dítě poslat také do školy pro mentálně postižené?

Mám to chápat tak, že ministr zdravotnictví musí své rodiny nechat léčit pouze ve státních nemocnicích a nikoli na soukromých klinikách?

M. Baloun 12.2.2016 9:09

Re: Soukromá lycea ....

Děkuji. P. Šejna nepochopil co jsem tím mínil..

M. Baloun 12.2.2016 9:08

Re: Je to v pořádku

Ď

P. Selinger 12.2.2016 8:55

Podle logiky inkluize

je nutno vyvinout televizní přijímač pro hluchoslepé.

P. Remeš 12.2.2016 8:38

Re: Soukromá lycea ....

Problém u Buzkové byl v tom, že byla ministryní školství a přesto své dítě do školství řízené jejím vlastním socdemáckým (tedy více méně neomarxisticky střiženým) ministerstvem nedala. Dala ho do soukromého (kapitalistického) francouzského lycea ...