5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Ponechme svobodu volby

Podle vedení krajů se na střední školy dostává příliš mnoho studentů. Politici tedy chtějí omezit přístup uchazečů na střední školy pomocí centrálně řízených přijímaček. Na střední školy se tak mají dostat jen „chytřejší děti“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 4.1.2019 2:15

Re: Moc studentů ?

No a proto je taky maturita u mechanika seřizovače CNC strojů sporná záležitost. Přesněji maturita stejná jako u gymnazisty. Koneckonců účelem učebního oboru není příprava na vysokou školu prioritou, kdežto ta gymplu naopak je. On totiž gymnazista vlastně nic moc praktického, čím by se mohl živit, z gymnázia neumí. Leda tak ovládat počítač na úrovni BFU ...

Dřív býval lepší systém - vyučenec si za dva roky doštudoval češtinu, jazyky, přírodní vědy, historii, matematiku, fyziku na gymnaziální úroveň a dostal maturitu.

Mám zkušenost, že z maturitních učebních oborů mají studenti na technických školách vždy vážné potíže s matematikou. Na humanitních oborech je to obor od oboru, ale tam - pokud nestudují jazyky, jejichž základ jim chybí - paradoxně uspějí líp, protože tam není matematika. Ovšem je těžší se tam dostat.

V. Šedivý 3.1.2019 1:30

Organizačně

Má to malý organizační háček - zatímco jednotné přijímačky se nějak zorganizovat dají, nedokážu si představit administraci pravidelných přezkoušení.

Mimoto na každou z průběžných zkoušek by se daly použít stejné argumenty, jako na zkoušku přijímací - tak jak tak je to zkouška, která dotyčného jednoznačně vyřadí z dané školy.

Z. Lapil 3.1.2019 16:00

Re: Organizačně

To není háček, to je svoboda. Stačí, aby byla státní jen maturita, do té doby ať škola učí (a student se učí), jak umí. Věci by určitě prospělo nějaké školné, klidně podobně symbolické, jako bylo 30,- Kč u doktora a vrácené "za úspěšnou maturitu". Tím, že škola nebude zadarmo, se určitě omezí státní placení za lemply.

Taky mám za to, že součástí problému je skutečnost, že kdejaký úřad je ze zákona ochoten zaměstnat pouze lidi středoškolsky nebo vysokoškolsky vzdělané, přičemž na oboru nezáleží. Viz policajti - nic proti pochůzkáři s maturitou, ale přece jen - když zkušený policajt dostane na starost mlaďocha, tak po pár hodinách vybírání pokut u radaru a "potulování" po místní pěší zóně pozná, je-li kluk (holka) co k čemu rozhodně líp, než z těch čtyř známek na maturitním vysvědčení.

Proto je - podle mě - takový nadbytek "zbytečných" škol na způsob středněmanažerských nebo vysokopohlavních studií. Zdůrazňuji: mimo jiné.