18.10.2019 | Svátek má Lukáš


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 13.9.2019 20:25

No jo ... a dalším krokem Pirátů by mohlo být dodání maturity každému u příležitosti jeho osmnáctých narozenin. Každý má nezadatelné lidské právo složit maturitu!

Stali bychom se tak nejvzdělanější zemí Evropy se stoprocentní promaturovaností.

J. Vala 13.9.2019 17:35

Stale snizovat latku vzdelani je cesta do pekel - ve srovnani v Asiaty ( viz knizka od Amy Chua : Battle Hymn of Tiger Mother) je jenom otazka casu, kdy nas ti z Vychodu pusti jenom k hrubym nekvalifikovanym pracem.

Uspesne slozena maturita neni nic jineho nez oficialne potvrzena schopnost studovat na VS - tzn. ze jsem schopen zpracovat a pochopit prednasenou latku a eventuelne ji i aplikovat

Stredni skola bez maturity ma vyznam asymptotne se blizici nule. A je uplne jedno, jestli se dela na strojarne nebo na gymnasiu a jestli z matematiky nebo z ciziho nebo ceskeho jazyka nebo z prirodnich ved. Ja musel na VS absolvovat nucene i statni RIGOROZNI zkousku z marxismu-leninismu (opravdu!) i to mi pomohlo - k jasnemu nazoru, ze takovou "normalizaci skolstvi", tzn maturitu pro vsechny, tak to by si prali panove Marx a Engels ruku v ruce s VIL taky. Z toho jednoznacne vyplyva, odkud berou Pirati idee.

Marxismus-leninismus nikdy vice, ani v "piratskem" havu !!!

V. Novák 13.9.2019 16:11

Navrhuji přidávat maturitní vysvědčené rovnou k rodnému listu - to by bylo, abychom tu vzdělanostní společnost nevytvořili!

P. Stepanek 13.9.2019 13:46

Von je hlava pane Zdechovský, ale když už napíšete lež, tak alespoň na konec napište apríl, diskutující pak retardovaně píšou další bláboly a reagují na vaše texty a nedá se na to koukat ;-D:-PR^V!! A taky si to chce přečíst pořádně, nikdo maturitu rušit nechce, ale ten kdo jí nesloží bude mít střední školu bez maturity, zas tak složitý to není... ;-)!!8-o

V. Petr 13.9.2019 13:55

No, představte si, že budete mít autoškolu bez složení zkoušky. Zásadní otázka je, zda pak budete moci řídit auto! Soudím, že podle Pirátů ano.

P. Stepanek 13.9.2019 14:13

Tak já vás chápu, je to podobně divný jako odborné učiliště s maturitou a asi bychom mohli pokračovat. Já ale reagoval je vědomou lež v článku o rušení maturit.

V. Povolný 13.9.2019 14:40

Proč hned lež? Maturita bez klasifikace je v podstatě totéž jako její zrušení. Snížení laťky tak, aby prošel každý v podstatě znamená posun významu takové zkoušky na nulu. Tudy cesta ke vzdělanostní ekonomice opravdu nevede. To je něco podobného jako tzv. zaručený příjem. Ten zase spolehlivě zlikviduje vazbu mezi prací a výdělkem a vynuluje ochotu pracovat.

V. Církva 13.9.2019 14:56

Pan Zdechovský to trošičku zjednodušil a zveličil. Pravda ale je že Piráti chtějí prostě dát body za maturitu všem a myslí si jak si pak zaměstnavatelé budou vybírat podle bodového hodnocen. V tomhle věku a běžný maturant ale potřebuje metu prolezu neprolezu protože body to se je dožene až po letech a to už je pozdě. Maturita má mít nějaké parametry pro "prolezení" a jasně dané kdy a kde se skládá.

P. Dostál 13.9.2019 17:51

On to zjednodušil trošku víc, i když v zásadě bych tomu maturita neříkal, takže úplně nekecal.

To, co Piráti navrhli, konečně řeší problém s příliš lehkou maturitou, nikoli s příliš těžkou. Pokud by se to vzalo za správný konec, taková zkouška by vypovídala o úrovni studenta mnohem víc než zvládnutí dnešní maturity na 31 procent.

Stát opravdu nemusí říkat, jaký výsledek je požadovaný pro absolvování střední školy, stejně jako neříká, jaký je požadavek na absolvování školy základní. To ale neznamená, že by absolvování zkoušky za 0 bylo bez následků.

Co totiž stát udělat může, je definovat třeba minimální počet bodů pro vstup do státní služby. Nebo vysoké školy by musely mít požadavky na úroveň absolvování předmětů odpovídajících jejich oboru, nebo by nedostaly akreditaci. Umím si představit milión podobných využití.

To vše lze doladit během debaty o konkrétní implementaci. Ale v je třeba to v první řadě neodmítnout, protože je to po dlouhé době první návrh, který by mohl vést ke zlepšení našeho školství. Jednotná maturita, která po gymnazistech chce to samé, jako po absolventech učňáku, totiž žádné zlepšení nepřináší a přinést nemůže.

J. Pokoutný 13.9.2019 17:57

Rv Dovolil bych si upozornit, že k přijetí do státní služby je podmínkou minimálně DiS, ale spíše Bc. či Mgr. Ing. či Dr. je už bonus.

J. Vala 13.9.2019 17:53

SS bez maturity se neda uznat v jinych zemich EU. To maturitni vysvedceni na papire s hlavickou a razitkem je proste nutnost. O skole bez certifikatu je mozne se sice bavit, ale to je vse

M. Pivoda 13.9.2019 13:07

Jak souvisí průchod českou maturitou s českou konkurenceschopností a inovacemi?

Na tuto otázku článek neodpověděl. Bohužel.

Připomenu, že když vzlétl první sovětský Sputnik (4. října 1957), vyrazilo to tehdy Američanům dech (uvědomili si, že v tak důležité oblasti jsou nekonkurenceschopní) a následně proto zavedli ve svém školství strategii vyhledávání a specifického vzdělávání talentovaných amerických dětí:-).

Když v roce 2017 nejlepší čínský hráč v národní hře hře Go prohrál s americkou umělou inteligencí (AI), vyhlásilo čínské komunistické vedení strategii dosažení prvenství v AI do roku 2030.

P. Moravčík 13.9.2019 12:14

Král stojí na balkóne a vyhlasuje svojim vyjaveným poslucháčom: "Rozhodol som sa, že budem králom najvzdelanejšieho královstva, preto všetkým mojim poddaným udelujem doktorát!"

Kreslený vtip z Roháča v sedemdesiatych rokoch.:-/

V. Petr 13.9.2019 11:59

Naprostý souhlas! Na maturitní vysvědčení je stejný "nárok," jako na postavení útočníka v NHL s platem milion dolarů ročně.

J. Fridrich 13.9.2019 10:48

Skvele pane Zdechovsky, je to presne tak, jak pisete. Jako slusny clovek nenapisi hodnoceni piratu tak, jak by si oni .zaslouzili... Tak tedy slusne - je to odpad v nasi spolecnosti - a velmi skodlivy a nebezpecny...

P. Hlosta 13.9.2019 10:40

To mi jeden takový málo přizpůsobivý řekl, když jsem mu mudroval o tom, jak mladí by měli ctít stáří pro zkušenosti i případnou moudrost: "Starýho praštím po palici, seberu mu prachy a co potřebuji vědět, najdu na internetu!". Tím mně odzbrojil dokonale. Piráti jsou taky z těch, co dokáží člověka odzbrojit. Už jen ten jejich název... Mají dobře vymyšlenou populistickou politiku a přesně směřovanou na část populace, která není vůbec malá. Naopak, při současném rozpadu levicové ČSSD a nemožnost najít odpovídající levicovou stranu pro široké spektrum levicově cítících, nevyhraněných, mají Piráti hodně velké šance se dlouhodobě s pomocí levicových voličů udržet na scéně. Čekejme od nich další kroky, které budou po způsobu Ondráše, či Jánošíka obohacovat levicově smýšlející. To nebude krádež, to bude nové myšlení. ;-)

F. Doušek 13.9.2019 10:03

I já považuji pirátský návrh a zrušení maturity z matematiky za naprosto nesmyslný.

F. Navrátil 13.9.2019 9:45

Není třeba se nic učit a nic znát. Vždyť všechno najdete na internetu! Elektřina? Není problém, v zásuvkách je jí dost. Potřebujete lékaře? Vždyť na internetu je spousta adres. Tak vo co gou?

L. Novák 13.9.2019 9:20

Piráti jsou stejně hloupí, jako lidovci. Ale v některých oblastech jsou chytřejší než lidovci... :-P

F. Kusák 13.9.2019 8:53

Myslím, že KDÚ-ČSL, ODS, případně další partaje budou rádi souhlasit se všemi pirátskými nesmysly, až budou po volbách do parlamentu sestavovat protibabišovskou koalici. Už se na ty tanečky a bláboly "těším". Dnes jim vadí pravolevá koalice, ale po volbách to bude ještě větší kočkopes.

R. Pešák 13.9.2019 8:30

Doporučuji si přečíst knihu od Roba Granta -Neschopnost - román z nepříjemně blízké budoucnosti, který začíná citací článku 13199 celoevropské ústavy:

Nikomu nesmí být odepřeno zaměstnání jakéhokoli rozsahu na jakékoli pozici kvůli jeho věku, vyznání, barvě pleti, či míře neschipnosti. (To i není překlep)

J. Basler 13.9.2019 8:19

Piráti jsou fakt nářez...

Vzdycky se těším, co z nich vypadne. Začali poslaneckou težbou kryptoměny a konce nejsou vidět.

L. Sindelar 13.9.2019 8:03

To bude úspěch až polovina těchto "maturantů" nebude vědět, jaké i se píše ve slově Pyrát! A navíc 0Kč je taky výplata, že?

J. Pokoutný 13.9.2019 18:00

Nejde o omyl? Pyrat je skvělý rum, 0.7 l za 399 Kč. Piráti jsou ;-€

B. Pražák 13.9.2019 7:02

Tomáši, vaše příspěvky čtu rád, ale tentokrát s vámi musím nesouhlasit. Pokud se zastáváte principu memorováni, stresu a testování jako ideálního směru pro kvalitní vzdělávání, nezmění se nic k lepšímu. Jsem rád, že vím o Bieblovi, Macharovi a dalších, ale opravdu mi to v životě bylo k pramálu. To co jsem od školy potřeboval, toho mi dala poskrovnu. Zkuste se rozhlédnout po vzdělávacích systémech i jinde. A hlavně jak to ten Amos vlastně myslel.

R. Langer 13.9.2019 8:21

Všichni by se furt dívali po vzdělávacích systémech "jinde". Napište prosím raději rovnou kde? Tam, kde zblblí Greténi začali stávkovat každý pátek, protože za 12 let bude konec světa? Tam, kde mají 26 pohlaví a můžete si ho libovolně měnit? Tam, kde jsou na akademické půdě ostrakizováni profesoři s jinými názory než "většina"? Tam, kde dostáváte lepší známky, protože máte jinou barvu pleti? Tam se díváte? Nebo kam, kde je ten váš "kvalitní vzdělávací systém"?

Po pravdě řečeno, u nás ještě situace není zdaleka tak zoufalá a zdegenerovaná jako ve všech ostatních "rozvinutých" kulturách kolem dokola, a já doufám, že s pomocí zdravého rozumu a kritického myšlení se tento stav podaří alespoň udržet, místo kňučení o "kvalitním vzdělávání", o kterém vlastně nikdo netuší, jak by mělo vůbec vypadat. :-P

J. Vlček 13.9.2019 9:39

Naprostý souhlas, pane Langere.

V. Chrastina 13.9.2019 12:48

;-O Přikláním se k všemu postoji k těm zlotřilým pirátům, pane Langře. V intencích svého názvu kradou kde se dá. Spoléhají na to, že dospívající mládež si koupí tímto a řadou daších nesmyslných návrhů, aby na jejich konto odevzdali ve volbách svoje hlasy. Je to ten nejzbabělejší manévr hodný tak akorát jejich pirátské povaze. Tož tak!

L. Harvánek 13.9.2019 8:21

Já se také přiznám, že mi vědomosti o české i světové literatuře byly v profesním životě k ničemu, nikdy jsem je nemusel použít. Ale na druhou stranu tyto znalosti obohatily můj život a umožnily mi naučit se hodnotit nejrůznější situace i z trochu jiné strany, než kdybych je neměl. Maturita je zkouškou dospělosti (platí to i v době internetu) a ten, kdo ji dokáže složit s úspěchem, určitě dokáže jednotlivé životní situace řešit lépe a odpovědněji. On je tady veliký problém s maturitou zvanou jednotná. Dost dobře nechápu, proč by absolventka vyšší zdravotní školy měla se umět orientovat v základech vyšší matematiky, ona si totiž dokáže vystačit s počty kupeckými, zahrnujícími trojčlenku, procenta či zlomky. A pokud využívá výpočetní techniku, vše, co může potřebovat ji také nabídne. Ostatně dovoluji si pochybovat o tom, že by tahle absolventka dokázala úspěšně vystudovat třeba obor jaderné energetiky.

Proto si myslím, že bychom vzdělávání měli vrátit jeho původní účel: připravit člověka na život v reálných podmínkách a aby byl schopen se za pomoci svých vědomostí, znalostí a dovedností uživit.

F. Kusák 13.9.2019 9:04

Nezlobte se, ale hluboce se mýlíte. Jsem technicky vzdělán, ale nikdy jsem nelitoval toho, že mně střední škola dala docela solidní základy humanitních věd. Docela bych uvítal ještě lepší základy latiny a k tomu trochu starořečtiny. A v těch exaktních předmětech bych musel být blázen, kdybych zpochybňoval základy teoretické matematiky a fyziky. Nemohl bych nikdy získat dostatečný nadhled i nad těmi ryze praktickými obory.