2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Absurdní vzdělávací politika

Lidové noviny 14. září přinesly na titulní stránce článek s alarmujícím titulkem Dělník, kuchař, řidič – zoufalý nedostatek. Signalizuje, že v oblasti školství a přípravy mladé generace na budoucí povolání je u nás opravdu něco hodně shnilého.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Renjascu 4.10.2021 10:00

To by nevadilo, ale vy nemusíte ani argumenty...

M. Valenta 4.10.2021 10:44

Weigl jen opakuje v článku staré skutečnosti, takže jsem mu navrhl stát se také jednou užitečným.

J. Nevrkla 4.10.2021 8:45

V Británii chybějí řidiči, řezníci, ošetřovatelé. Podle tamního českého profesora Pribáně prý Britům nepřijde na mysl, že by takové práce měli dělat. V nouzi snad zjistí, že to je spolehlivější obživa a společnosti nezbude, než jim ve vlastním zájmu řádně zaplatit.

Z. Jiroušek 4.10.2021 9:29

Je zajímavé, že se profesor kecacích věd Pribáň neustěhuje z VB.

J. Nevrkla 4.10.2021 9:35

Chytrák, který nás rád poučuje a zvaní. Dříve byl zásadní odpůrce brexitu, teď tvrdil, že kdyby nějaká politická strana brexitu kritizovala, tak si v dalších volbách ani neskrtne. A pak tvrdil, že je nutno odebrat peníze Polsku a Maďarsku, aby EU poslouchaly. Hrozny hajzl.

P. Sura 4.10.2021 8:42

Já myslím, že se tu začíná projevovat vliv modelu dříve pozorovaného pouze u "problémových rodin", tzv. "nepřizpůsobivých", kde nevzdělaní rodiče nemají zájem na vzdělávání svých dětí, žijí ze socdávek a spokojeně parazitují na společnosti. Tento fenomén se přenáší postupně do zbytku společnosti s jediným rozdílem, že rodiče čím dál většího množství vzdělatelnách a vzdělávaných dětí jsou slušně placeni ve státem podporovaných POCHYBNÝCH pracovních aktivitách humanitních směrů.

V technickém vzdělání se tímto jevem prakticky nesetkáváme.

V. Kučer 4.10.2021 8:55

R^

J. Fráňa 4.10.2021 9:30

Student který nemá schopnosti na zvládnutí VŠ hold využije možnost získat lehce titul v humanitním oboru. Bohužel nechápe, že jeho titul je bezcenný, neboť všichni ví, že nic neumí.;-D

A. Renjascu 4.10.2021 9:52

Kéž byste měl pravdu, ale tito lidé (a netvrdím, že žádný humanitární obor není potřeba, jde nějak poměr) vědí, že ve státní správě jim stačí právě ten titul, ostré lokty a to, že nic neumí je pro státní správu nedůležité.

A. Renjascu 4.10.2021 10:01

...jde jen o poměr)...

P. Pepax 4.10.2021 8:40

Možná že dozrál čas k tomu aby kvalifikování řemeslníci měli větší plat, než ty profese u kterých tak nějak samozřejmě s obecným souhlasem se nastavuje vyšší plat. Rozhodně by měli mít výrazně vyšší příjem, než běžný státní úředník, už jen proto že jsou pro systém daleko vyšším přínosem a rozhodně na rozdíl od úředníků všeho druhu je nelze nahradit tzv. Industry 4.

J. Pokoutný 4.10.2021 8:50

Pokud jste si nevšiml, zručný řemeslník, ochotný pracovat, si už teď je schopen vydělat víc, než běžný státní úředník (a možná i než náměstci ministrů). Podstatné je OCHOTNÝ PRACOVAT.

P. Pepax 4.10.2021 9:08

Toho jsem si opravdu nevšimnul.

R. Langer 4.10.2021 12:47

Tak to si špatně všímáte. ;-)

J. Pokoutný 4.10.2021 8:35

Za chrlení pseudohumanitních "vysokoškoláků" rozhodně nemohou (nebo nemohou jen) ministři školství Babišových vlád, jak z autorovy dikce vyplývá. Je to neblahé dědictví devadesátek, kdy jsme přebírali ty "nejlepší" vzory z USA a Západu vůbec. Vidím zcela jiný problém, jsou to vesměs jsou to ty nejlepší "pracovní" síly do všech personálních oddělení, ať státu či soukromých firem. A položte si otázku, jaký typ lidí budou raději přijímat?

I. Spálený 4.10.2021 8:33

Tak hlavním problémem je nízká porodnost, tudíž každý rok chybí několik desítek tisíc dětí. Zbytek jsou jenom zástupné problémy. Teď letí kvóty na ženy v prestižním postavení a nikdo si nechce spálit prsty u radikálních feministek.

Jenže tomu se stejně nevyhneme. Zdroj použitelných lidí na Ukrajině, kde je porodnost už 41% pod prostou obnovou, rychle vyschne. Britové volili jiné zdroje, ty teď nechtějí pracovat a tak mají prázdné regály a benzínky. Tudy tedy taky cesta nevede.

Bohužel zákaz kompenzovat ženám zásluhy za vychované děti je z dílny EU. Ta se dnes utápí v sebezničující politice snad ve všech rovinách a nakonec nás doslova vyštve. Krize pracovních sil je jen ochutnávkou obrovských nastupujících krizí, namátkou v energetice a důchodovém systému.

J. Pokoutný 4.10.2021 8:44

Ále, houby. Brity likviduje politická korektnost a zelená plíseň na mozku, která je postihuje napříč stranami. To, že dovolili vznik Skoti- a Londonistánů (jeden má v čele chána Sadika, druhý chána Humzu Yussefa za ministra vnitra, oba ex-Pákistánce a muslimy) o lecčems svědčí. G. K. Chesterton byl ve své Létající hospodě (1914) jasnovidcem (byť Turci, jak je pojal on, nejsou dnes problémem Británie, leč Německa).

F. Navrátil 4.10.2021 8:20

Zvýšení vzdělanosti lze dosáhnou zkvalitnění vzdělávacího systému nebo snížením požadavků tak, aby na vysokoškolské vzdělání dosáhl každý. Česká republika si vybrala druhou cestu, takže fakulty sociálních věd a desítky obskurních soukromých vysokých škol chrlí tisíce polovzdělaných absolventů, kteří by dříve nebyli schopni dokončit ani jedenáctiletku a kteří jsou uplatnitelní jen ve státní správě nebo v parazitických neziskovkách.

J. Krásenský 4.10.2021 8:06

Nedostatek manuálně pracujících a dorostu nastal ve chvíli, kdy si manažeři usmysleli řešit mzdy dovozem levné pracovní síly z rozvojových zemí. Teď pláči, že jim nikdo nechce dělat ve dvou- třísměnnem či nepřetržitém provozu za plat prodavaček v Lidlu nebo Kauflandu.

J. Pokoutný 4.10.2021 8:48

Ve chvíli, kdy může osoba relativně mdlejšího rozumu sedět doma s tím, že se o ni někdo postará aby neumřela hlady, nečekejte, že půjde do Lidlu tahat bedny. Sociální stát, kde i nikdy nevydělávající mají volební práva a mohou si tak "vyhlasovat" dávky, je cesta do pekel.

Š. Zemek 4.10.2021 11:56

R^R^

V. Petr 4.10.2021 12:14

R^R^R^

J. Krásenský 4.10.2021 16:56

Sociální příspěvky státu k platu za plný úvazek na nájem, topení a jsou ukrytou dotací firmám a podnikatelům. Mzda, která nepokryje základní životní potřeby, je nemravná.

V. Kučer 4.10.2021 19:10

Levná pracovní síla z rozvojových zemí dostane občanství, získá nárok na sociální podporu a zase bude potřeba dovoz levné pracovní síly z rozvojových zemí. Příklad je Velká Británie.

V. Církva 4.10.2021 8:05

Tak demokratický svobodný stát nemůže lidi násilím natlačit do řemeslnických oborů. To se dělá i tak, že tyto profese zaplatíte, dáte jim společenskou prestiž, pořádné výplaty, ale i určitou stabilitu a důvěru v budoucnost. Tomu ani pan Klaus moc nenapomohl.

Ale když už jsem u školství. Jak je možné že je dnes málo zubařů když

1) Počet potřebných specialistů lze desítky let dost přesně spočítat z demografických dat o počtu obyvatel a jejich průměrného věku. Z dat o počtu a věku aktivních zubařů a jejich věku.

2) Zájem studentů o obor i společenská prestiž existuje. Na tento obor je obrovský přetlak zájemců a otevírá se jen pár míst

3) Jak to, že ministerstvo školství a university už před 10..20 lety nebo alespoň dnes nesehnalo dostatečný počet pedagogů, vybavení a nevím co ještě schází pro několikanásobné navýšení počtu studijních míst pro zubaře?!

To je diletantství. Hlavně že tu máme gendrová studia.

V. Církva 4.10.2021 7:52

Je to tak. Jde o problém celého Západu. I když řešení není jen v markantní změně školství. Na rozdíl třeba od zubařů kde je nedostatek kapacit ve vzdělávacích zařízeních, školy pro zedníky, tesaře, soustružníky existují, ale zejí prázdnotou.

Školství může zkusit řešit jak mladé nalákat, ale kdo by chtěl být soustružníkem za minimální plat, nebo v zimě stavět venku za plat nepatrně vyšší?

To je problém celospolečenský a nejde jen o to, že se gendrová studia učí, ale spíš o to že absolventi nacházejí uplatnění v neziskovkách, které někdo (dotace státu) platí. Nebo-li není to až tak na ministru školství.

I. Pávek 4.10.2021 7:32

Školství bylo budováno pro potřeby státu před ,,revolucí". Ech, dál se mi na toto téma hnusí psát.

Š. Zemek 4.10.2021 7:26

Autor by si zřejmě přál, aby se vrátila doba minulá, kdy ZŠ měly kvóty na dodání učňů do učilišť. Já tehdy chtěl na lesárnu do Písku, ale šel jsem na lesaře (dřevorubce) do Abertam. Ten Písek jsem pak dělal dálkově po vojně. Dnešní problém spatřuji v tom, že se mladí stydí za práci při které si ušpiní ruce. Modré límečky prostě netáhnou. Proboha cokoliv jiného, hlavně aby mohl studentík říkat, že má "školu".

Před těmi lety to začalo studiemi o tom, že na Západě je "x%" studentů a u nás jen "y%". Tak jsme je chtěli dohnat a předehnat. Teď to máme. Osobně ale vidím příčinu tak dlouhého (přesto nekvalitního) vzdělávání ve snaze udržet mladé lidi co nejdéle mimo pracovní trh, aby nezvyšovali % nezaměstnanosti.

A. Renjascu 4.10.2021 7:43

Žádné kvóty pro ZŠ netřeba, ale stát je ten, který "platí" školství a tak by také měl určit na jaké obory učňovského, středoškolského či vysokoškolského vzdělání dá peníze. Čili ministr školství by měl od ostatních ministrů požadovat data z různých odvětví a o tom kolik každé z nich bude potřebovat odborníků a poté směřovat finance na tyto obory a nikoliv neadresně na žáky. Studovat si samozřejmě může každý co chce, třeba i ta gendrová studia či vysokou školu cestovního ruchu, ale za své.

J. Kulheim 4.10.2021 8:35

R^