2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Absurdní vzdělávací politika

Lidové noviny 14. září přinesly na titulní stránce článek s alarmujícím titulkem Dělník, kuchař, řidič – zoufalý nedostatek. Signalizuje, že v oblasti školství a přípravy mladé generace na budoucí povolání je u nás opravdu něco hodně shnilého.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Ová 4.10.2021 11:10

...promiňte, netušila jsem, že... ..museli jsme to psát zároveň.

Z. Lapil 4.10.2021 12:15

Dovolím si rozšířit: řemeslo je základem vší! činnosti, i té nejumělečtější. Můžu být tisíckrát geniální klavírista, ale když neumím rychle a přesně mrskat prstama, nikdo mi na koncert nepřijde. A naopak - když tohle umím, tak se můžu docela dobře živit muzikou (třeba v baru v pátek večer), aniž bych sahal Chopinovi nad podrážky.

On ten přechod probíhá už někdy od začátku 19. století. Mozart psal víceméně na objednávku a Bach měl snad ve smlouvě něco jako "každou neděli nový chorál". A koneckonců i Dvořák byl ředitelem (velešpičkové) hudební školy a tuším Te Deum psal vysloveně na objednávku na nějaké oslavy, a to na poslední chvíli, protože když mu opakovaně nedodali (?) text, sáhl do univerzální databáze, aby odevzdal aspoň něco.

J. Kanioková 4.10.2021 19:30

1*****

J. Vlk 4.10.2021 11:01

Jeden z příkladů dopadu na technické profese : Pokud stát chce jadernou elektrárnu koupit na klíč, vše od zahraničního dodavatele, potom připravíme o kvalifikovanou práci tisíce techniků, inženýrů. Peníze získají zahraniční experti a investice do vzdělání našich techniků jsou znehodnoceny. Často se ukazuje na školství, ale chyba je na vyšších stupních rozhodování státu.

Z. Lapil 4.10.2021 12:31

Ono to takhle jednoduché není. Jsme zkušená technologickostavařská firma. Šéf nás navezl do něčeho, o čem jsme říkali "neblbni, tohle neumíme". Podotýkám - žádný zázrak, umí to kde kdo, ale my ne. Nakonec to děláme a uděláme, ale je kolem toho spousta nervů uvnitř firmy i navenek, které za ty peníze fakt nestojej.

J. Vlk 4.10.2021 13:32

Tomuhle stavu rozumím, jsem v oboru 35 let. Na druhou stranu tvrdím, že naši technici nejsou měněcenní, a pokud si máme zvát někoho za 120-200USD/hod, raději slušně zaplatím domácí, výsledek práce musí být perfektní, na tom se slevit nedá.

Z. Lapil 4.10.2021 15:11

Méněcenní rozhodně ne, ale zkušení... Osobně jistě ano, ale dát z nich dohromady tým schopný za deset patnáct let rozchodit technologii zvíci 200 miliard... Až se mi chce říct, že Drábová tu věčně nebude...

Jako jo, určitě máte pravdu, ze mě mluví obyčejná předpodělanost. Ale tu mají politici vysloveně v popisu práce.

P. Sura 4.10.2021 10:40

Nojo, ale to byste pane Weigle musel umět zakázat "podnikání ve vysokém školství", kde je produktem absolventský papír. Ne že by to nebylo potřeba, stejně jako lidem ve střetu zájmů znemožnit přístup do politiky, vidíte, jak je potom obtížné se jich zbavit a jimi páchané zlo omezovat.....

L. David 4.10.2021 10:36

Dokud bude stát miliardami korun krmit kdejaké pofiderní neziskovky, ve kterých "pracují" všelijací pofiderní bakaláři, dokud bude stát krmit papírové úředníky vyššími penězi, než na jaké má šanci dosáhnout poctivý živnostník, do té doby se situace nezmění a poctivých řemeslníků bude stále méně!!!!

V. Petr 4.10.2021 12:06

ANO!

Z. Lapil 4.10.2021 12:21

Důležití mi přijde spíš to, že snad už i na parťáka kopáčů potřebujete papír, a zároveň panuje šeredná nedůvěra vůči jednotlivcům. Na způsob "bez EET by všichni kradli a bez VŠ diplomu by práci dělali neschopní podvodníci".

V. Kučer 4.10.2021 10:03

Politologové, filosofové a jiní absolventi humanitárních oborů jsou také potřeba ale je jich hodně. Pokud je to uživí svou profesi nezmění i když mnozí z nich škodí.

M. Husovice 4.10.2021 10:40

Pokud je to uživí ..... ano uživí, v neziskovkách a ve státní službě. Už dnes mi připadá, že na jednoho pracovníka ve výrobě připadne jeden státní zaměstnanec a jeden pracovník politické neziskovky následován hejnem sociologů, politologů a genderových "vědců" a jim podobných, ti nás ale neuživí. :-)[>-]!!

V. Kučer 4.10.2021 11:50

Neziskovky nás stojí 17 miliard ročně. Některé jsou potřebné a některé škodí.

T. Zlesa 4.10.2021 10:01

Autorova představa, že by snad stát byl schopen nějak ovlivnit školstvím počty řemeslníků, se mi moc nezdá. Možná jen tím přidělováním peněz, jak tu někdo zmínil. Měl autor na mysli nějaké umístěnky? To snad ne. :-)

Ovšem jeden problém našeho školství tu ještě zmíněn nebyl. A to úplná posedlost společnosti po titulech a jejich prestiži. Už jen ta blbá maturita vyvolává ve společnosti zcela nezdravou touhu ji získat. Za cokoliv. A školství se toho drží jako klíště, protože i ono z ní má prospěch. A živí to pak drtivá většina absolventů vysokých škol, kteří si ty svoje tituly dávají všude. Včetně cedulky na poštovní schránku. Čest výjimkám.

Změnit to nepůjde, protože takové věci se nechají k rozhodování učitelům. A tu o kaprech známe. Takže se není čemu divit.

A. Renjascu 4.10.2021 10:13

Určitě s tou "posedlostí" tituly a nikoliv schopnostmi máte pravdu, ale umístěnky pro školství netřeba. Jen je třeba si uvědomit, že stát je ten, který "platí" školství a tak by také měl každý rok určit na jaké obory učňovského, středoškolského či vysokoškolského vzdělání dá peníze na které méně a na které nic. Čili ministr školství by měl od ostatních ministrů požadovat data z různých odvětví a o tom kolik každé z nich bude potřebovat odborníků a poté směřovat finance na tyto obory a nikoliv neadresně na žáky. Studovat si samozřejmě může každý co chce, třeba i ta gendrová studia či vysokou školu cestovního ruchu, ale pokud stát tyto obory zrovna nepotřebuje, tak za své.

T. Zlesa 4.10.2021 10:26

Plánování na pár let možná ano. Vzdělání je rozhodnutí na desítky let a celý život. To žádné peníze na podporu učiliště nezachrání. Když to ti lidi nebudou chtít dělat, tak tam stejně nepůjdou. I kdyby to učiliště bylo za rohem a zadarmo.

A. Renjascu 4.10.2021 10:30

To není jen o učilištích... A ano je to na mnoho let dopředu či na celý život, ale pak mi řekněte motivaci těch genderovych či politologických absolventů

M. Husovice 4.10.2021 10:33

Němci lákají učně a studenty potřebných profesí na stipendia, proč to nejde u nás. Rozhodně je lepší konat než naříkat.

L. Harvánek 4.10.2021 10:42

A co takhe zpřísnit pravidla pro studium nan vysokých školách a pak be se tam každý nedostal a ani by nezískal vytoužený titul. Stžt by si navíc měl udělat jakousi inventuru, kolik vysokoškoláků a s jakým zaměřením bude potřebovat a těmto studentům umožnit bezplatné studium. Na oplátku by tento absolvent měl strávit jisou dobu (nejlépe odpovídající délce studia) v tom oboru, který vystudoval. Ostatní by studovali za své a také hledání odpovídajícího místa by bylo jen na nich. A zbylé děti by se šly vyučit řemeslu, protože by měly jistotu uplatnění.

Z. Lapil 4.10.2021 12:51

Moje oblíbené: jo a ne.

Ani maturant, a už vůbec ne vysokoškolák nejsou lidi, kteří by po absolvování školy uměli něco velkého v tom smyslu, že si vyzvednou diplom a jsou z nich špičkoví odborníci na "něco", například na televizory. Ti mají ve vědomostech a schopnostech rezervy, které jim umožňují dělat věci, o kterých se nikdy neučili.

Televizory zmiňuju proto, že tady někde vedle článek zmiňuje, že v USA během deseti(?) let vzrostl počet televizorů z 11% na 88% procent v rodině. Nedovedu si představit stát, který pět až deset let dopředu věděl, že bude třeba vymyslet a následně vyrobit skoro 100 000 000 televizorů.

U nás se stala opačná věc. V Hranicích na Moravě se za veliké podpory státu postavila fabrika na skleněné (baňaté) obrazovky. Během několika málo let šla celá akce do kopru, protože po půl století výroby televizorů někdo řekl Chachá - já to umím líp, vy plantážníci, a od té doby se dělají televize placaté.

T. Zlesa 4.10.2021 12:56

:-) no, přesně.

M. Husovice 4.10.2021 10:30

R^R^R^[>-]

Z. Lapil 4.10.2021 12:38

Státu bych to nesvěřoval, spíš bych věřil na podniková/místní stipendia. Vesnice zoufale shánějí doktory, za stovky a tisíce tisíc rekonstruují byty... To není možné vyvěsit v menze inzerát "kdo bude 10? let doktorovat v naší vísce, dostane za každou složenou zkoušku 5??? tisíc"?

J. Jurax 4.10.2021 15:09

Jo, doktorovat ... ale tohle specielně by byla dost dlouhodobá investice. Nový doktor takto podporovaný vyleze ze školy a cca tři roky mu ještě trvá, než získá atestaci potřebnou k vykonávání samostatné práce praktického - obvodního - lékaře. A pak teprve může jít do vísky, jež jej sponzorovala, doktorovat.

M. Rozbořil 4.10.2021 9:48

Pomozte mi si vzpomenout, za čí vlády se zlikvidovalo učňovské školství, kdo to lékařům doporučoval aby šli dělat taxikáře .... Jak je možné, že neviditelná ruka trhu neláká mladé do oborů, které se pomalu stávají lukrativními, protože rychle nedostatkovými? O tom instiut VK, potažmo jeho guru VK mlčí.

A. Renjascu 4.10.2021 9:59

Neviditelná ruka trhu je zmrzačená státním a veřejným sektorem a dalšími sektory na ně navazujícími, které zaměstnávají více než čtvrtinu práceschopného obyvatelstva a kde hraje prim mít titul a nikoliv schopnosti. Také si všimnete, že soukromý sektor tyto bezcenné absolventy ignoruje resp. je zaměstnává až když už nic jiného k dispozici není či musí obsadit pozici, kterou stát vyžaduje. Ono i v přírodních a technických oborech dochází k úpadku, ale zeptejte se třeba ve vodárnách, zda chtějí raději přijmout chemika z VŠCHT či "sluchátkového chemika" ze zemědělské školy. Titul stejný, ale jen ten první je použitelný.

M. Valenta 4.10.2021 8:55

A co takhle jít příkladem autore. Jednu rekvalifikaci už jste zvládl bravurně - tu ze soudruha v pravicového tlučhubu, takže můžete pokračovat dál a jako řidič pomoci VB v pobrexitovém průšvihu.

J. Fráňa 4.10.2021 9:22

Ta nenávist je hrozná co? Místo argumentu osobní útok, gratuluji, jste jednička pane.;-D

M. Valenta 4.10.2021 9:54

Překabátěné bolševiky nemusím, to máte recht.