30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SÍTĚ: Čemu Musk nerozumí

Elon Musk nerozumí svobodě slova ani moderování obsahu na sociálních sítích. Nejbohatší člověk světa Elon Musk se rozhodl koupit sociální síť Twitter, údajně proto, že nerespektuje svobodu slova

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plíva 25.5.2022 9:09

Já mám dojem, že Pánek také ukázal, že cenzura v USA prakticky neexistuje. Žádná cenzura nikomu tedy nebrání vytvořit si své speciální stránky

P. Diviš 25.5.2022 10:49

To ovšem pomíjíte snahu misionářů nějakého názoru (i zcestných, nebo hlavně zcestných) šířit ho i mezi další lidi.

R. Vacek 25.5.2022 10:52

Bez cenzury mohou svou misi provádět všude, na což jim nestačí síly.

V. Petr 25.5.2022 8:26

Ještě by měl autor vysvětlit, co to jsou "nacisti" a kdo to bude určovat. Podle Putina jsou třeba "nacisti" Ukrajinci...

T. Novy 25.5.2022 8:31

Nacista je dost vyprázdněné slovo. Něco jako “ten blbec, co so dovolí mít jiný názor”. Dominik Hašek už je oficiálně také nacista. V rusáckym blbostáně.

V. Petr 25.5.2022 8:23

Takže "Schvalování atentátu," jehož pozítří máme 80 výročí by bylo trestné i v současné ČR!

V. Vérosta 25.5.2022 8:51

A české národní obrození byla vlastně akce organizovaná skupinou nacistů!! :-D :-D

S. Kneifl 25.5.2022 8:15

Trochu jsem do toho nakoukl a třeba s Parlerem je to trochu (o dost) jinak - moderuje „hate speech“, ale jen pro uživatele iPhonů, protože jinak by ho Apple nepustil do App Storu. Takže de facto nemoderuje Parler, ale Apple.

T. Hraj 25.5.2022 9:13

Parler je story sama o sobě. To, co někdy v lednu 2021 udělaly Google, Apple (nepovolily ve svých app-storech jeho aplikaci) a Amazon (zrušil mu nájem na serverech, kde má dominantní postavení) je skutečná orwellárna.

J. Nevrkla 25.5.2022 8:10

I takhle někdo dovede obhajovat cenzuru. Cenzuru chce ten, kdo ví, že lze, kdo ví, že mluví pravdu, argumentuje.

I. Polák 25.5.2022 8:02

Všechny tyhle cancy jsou k ničemu, když při nich děláte jako by neexistovala reklama!

1. je nutno ji mazat mezi příspěvky, protože by byla zadarmo!

2. reklama zásadně lže a učí tím lhát ... nějaké onačování co je a co není reklama - cha cha.

3. kdybyste za dané médium platili a nebyla tam reklama, mělo by to jednu zásadní nevýhodu - dalo by se přesně zjistit jaké jsou příjmy té organizace.

J. Anděl 25.5.2022 7:35

Zvláštní, asi s autorem dneska souhlasím. Twitter zřejmě skutečně především šlápl do lejna zablokováním Trumpa (apod.), což byla podobně (nikoliv stejně, nejsou na světě dvě stejné věci) nešikovná a hloupá věc jako naše (nic.cz) blokování tzv. dezinformačních webů. A za tohle zablokování si Twitter podle mě kritiku zaslouží.

Jediné, co autor podle mě nemá jak prokázat, je, že Twitter nemá žádný levicový bias. To by podle mě vyžadovalo hodně hlubokou i širokou analýzu zablokovaných příspěvků a uživatelů, což asi nikdo neudělá. Nebo se pletu a taková věrohodná analýza proběhla?

R. Gramblička 25.5.2022 7:50

souhlas a ta široká analýza twitteru by se hodila. To, nač odkazuje autor, důvěryhodně nevypadá

J. Bucek 25.5.2022 7:31

Svoboda buď je a nebo není. Nic mezi tím. Omezovat svobodu a určovat co se může vykládat a co ne, to dělají jenom marxisti a rudozelený bolševici. Do vlády toho černého v Americe, nikdo takovéto pseudo problémy nevytvářel. Všichni žili spokojeně a mohli si vykládat co chtěli, aniž by to někoho dráždilo nebo omezovalo. Tedy kromě rudobolševických marxistů s jejich pseudo problémy a ty stejně nikoho nezajímají :-) :-)

R. Gramblička 25.5.2022 7:55

svoboda sama o sobě není, vždy existuje jen v návaznosti na společenské zřízení - je to společenský atribut. Ani v ankapu není svoboda bezbřehá, ale limitovaná existencí vlastnických práv. Snad jen v naprosté anarchii by mohla být svoboda bezbřehá ale takový systém si představit nedovedu

A. Stárek 25.5.2022 7:20

V USA není svoboda slova už docela dlouho. Už tam vyhrál newspeak. Stačí například říct "colored" místo "of colour" a člověk je vyobcován a ostouzen jako rasista aa jedná se s ním, jako s vrahem.

J. Anděl 25.5.2022 7:35

Takže doživotí nebo trest smrti?

Hustý!!

J. Anděl 25.5.2022 7:39

Aby nedošlo k omylu, stojím na straně kritiků levičáckého aktivistického řádění v západním světě, včetně toho v USA...

Rozdíl mezi "colored" a "of colour" mě navíc zaujal, o této nuanci jsem ještě neslyšel.

J. Anděl 25.5.2022 7:43

Aha jasně, "colored" se používalo za rasové segregace.

Celý název "of color" je ovšem stejně praštěný. Bílá resp. bledě růžová je taky barva.

P.S.: omlouvám se výše za chybu "of coloUr"

T. Hraj 25.5.2022 9:40

"color" je také správně. Záleží, z které strany Atlantiku jste.

Jinak "people of color" je opravdu vykonstruovaný paskvil. Má to znít vznešeněji (někdo se tuhle vyjádřil, že to ani není angličtina ale jakási rádobyfrancouzština). Je to prostě absurdní komedie. Nesmí se říkat "černý" ale "afroameričan", "barevný" ale "of color" nebo "non-white". "Bílý" se ale samozřejmě říkat smí (a klidně s nejhoršími adjektivy).

Komické to ale ve finále není, protože je to útok na jazyk, což je vždy první projev totality.

J. Anděl 25.5.2022 10:34

Aha, díky.

Ano, v podstatě je hlavním důvodem hledání tohoto pojmu segregace. Distancování se od bělochů a bělošství - tedy čehokoliv, co si pod tím která aktivistická skupina představuje a co se rozhodne pranýřovat. A děsivé na tom je, jak to takhle ve slovech proniká do každodenní reality běžného uživatele jazyka, a tím do podvědomí lidí.

Ano, jde o strategii, uplatňovanou dříve třeba právě nacismem či komunisty.

R. Gramblička 25.5.2022 8:00

mrkněte na včerejší článek na Idnesu. Chudák autorka, nejprve oceněna za svůj přínos žánru fantasy, se pak v proslovu přeřekla, a třeba bylo z kontextu jasné, že šlo jen o nedorozumění, vedení konference se hystericky distancovalo a autorku z další účasti na conu vykoplo. To našinec nepochopí

T. Novy 25.5.2022 8:29

Yep, v šedesáti letech řeknete jedno špatné slovo ...

R. Langer 25.5.2022 8:51

To je přímo děsivé, co se v těch USA děje... 8-o

V. Petr 25.5.2022 11:26

No, jedné známé dcera byla za normalizace zaměstnána v televizi. Dostala pokutu za to, že pro název města použila termím "Královec."

Připomíná mě to jednu povídku od Solženicina, kde sebrali jednoho seniora, který, když slyšel "Stalingrad" položil otázku "jak se to jmenovalo dřív..." protože "Stalingrad" neznal.

M. Džmuráň 25.5.2022 6:57

Nacistů jsou dnes plná mainstreamová média, tak nevím, proč se autor zaměřuje jen na sociální sítě. Zřejmě proto, že by chtěl lidem zakázat mluvit. Koneckonců tyto jeho tendence nejsou nové.

Je to samozřejmě snůška lží a demagogie.

L. Kuča 25.5.2022 8:18

Jako vážně? Neomarxistů a bláznivých progresivistických “intelektuálů” jsem viděl dost, i když se asi na nás (zatím) nesypou ze všech stran jako na západě, ale aby v našem mainstreamu dostal prostor nacista, s tím jsem se v poslední době vůbec nesetkal.

T. Novy 25.5.2022 8:36

Možná ironie?

P. Hák 25.5.2022 6:50

Včera tu kdosi vyjádřil obavu, že po smrti pana Wagnera Neviditelný pes začne vypadat jako ostatní média.

Tak už to začíná.

T. Kubín 25.5.2022 6:28

Tohle je taková snůška lží a demagogie, že se to ani nedá komentovat.