4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

RODINA: Dítě jako investice?

Dítě jako investice na stáří? Možná kdysi, řeknete si, před průmyslovou revolucí, kdy ještě neexistovaly státní důchody, mohly být děti považovány za pojistku pro hmotné zajištění rodičů ve stáří. Ale kdepak dnes, kdy sociální zabezpečení od kolébky do hrobu převzal moderní sociální stát se svým důchodovým pojištěním!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Patta 1.9.2022 23:57

Správně. R^

R. Tichý 1.9.2022 8:48

Zvysit dane bezdetnym a ukladat do socialniho fondu na dobu, az pujdou do duchodu. Vytvorit fiktivniho platce soc. pojisteni.

J. Janotová 1.9.2022 11:23

Bohužel se domnívám, že lidem již 3x inflace od r. 89 značně ztenčila úspory. Inflaci je jakž takž odolný jen průběžný systém (pokud stát nezkrachuje jako takový), ale ten zase vyžaduje ,stabilní nebo rostoucí počet nových plátců.....Takže se točíme v kruhu, že?

R. Tichý 1.9.2022 18:46

Neni duvod, aby ty penize nebyly zhodnocovany, ze?

J. Jurax 1.9.2022 23:10

Aspoň o inflaci? :-)

F. Navrátil 1.9.2022 7:56

Pracující rodiny s dětmi jsou nejpronásledovanější skupinou obyvatel. Přitom skupinou, na které spočívá prosperita a budoucnost státu.

R. Vacek 1.9.2022 6:29

V Řecku jdou do důchodu v 67 letech, v Číně v 60 (ženy 55):

https://tradingeconomics.com/country-list/retirement-age-men

V. Mokrý 1.9.2022 5:38

Jo, věk do důchodu by nejraději furt zvyšovali !!

Ale že snižují počet let potřebných k důchodu, o tom raději mlčí a k tomu ještě připomenout toto - do r.1989 většina plnoletých nastupovala po vyučení, škole do práce. Těch co študovali do 26let svého věku, byla maximálně 1/3.

Jak je to dnes ( minimálně 25r. ) ?

Spíše obráceně, 1/3 nastupuje do práce !!

Takže ty peníze na důchody samozřejmě musí chybět a chybí i ty, co byly v posledních 30rocích z důchodového účtu vypůjčeny do státního rozpočtu a dosud - nevráceny.

M. Grundmann 1.9.2022 0:44

Nízká porodnost nijak nesouvisí s důchodovou reformou, nízká porodnost je dnes i v zemích jako je Čína, kde důchodový systém neexistuje v podobném rozsahu jako v Evropě. Nízká porodnost je důsledkem emancipace žen. Ženy v reprodukčním věku jsou současně i společensky nejatraktivnější a mají obrovské množství nejrůznějších lákadel, jak si užívat v tomto svém životní období, kdy jim je celá moderní společnost zcela k dispozici. Toto období hojnosti trvá jen část života žen, nicméně splývá s jejich obdobím schopnosti reprodukce. Proto dnes ženy odkládají založení rodiny co nejdéle, až už je často pozdě.

Nízká porodnost je důsledkem konfliktu zájmů mezi možností danou dnešním mladým ženám užívat si života díky své plodnosti a zájmem společnosti jako celku, která potřebuje rodiny s dětmi a ne bezdětné emancipované ženy užívající si života.

Obávám se, že je tento problém v demokratickém politickém systému neřešitelný a že přežijí jenom autoritativní společnosti, které donutí ženy založit rodiny nátlakem.

J. Jurax 1.9.2022 2:05

K poslední větě - přesněji které donutí ženy i muže založit rodiny nátlakem. Když už.

Ono skoro vše - tedy kromě toho reprodukčního věku, tam jsou na tom muži líp - platí i pro muže.

Na rodinu schopnou mít a vychovat děti musí být dva a musí to být muž a žena.

M. Grundmann 1.9.2022 9:23

O založení rodiny rozhodují ženy svým sexuálním chováním. Pokud se chovají promiskuitně, žádná rodina nevznikne a díky antikoncepci a potratům nejsou ani děti. Muži jako jednotlivci dnes nemají na chování mladých žen v podstatě žádný vliv a za nízkou porodnost nemohou.

Společnost, kde jsou mladé ženy do větru, není pro výchovu dětí vhodná.

J. Janotová 1.9.2022 11:58

A co na tyto vaše názory říká vaše žena, případně dcera?

M. Grundmann 1.9.2022 12:38

Jeden můj známý vlastnil dlouhá léta diskotéku. Konstatoval, že se chování mladých žen zcela změnilo, a proto své podnikání ukončil. Dříve se holky mezi sebou praly jenom vzácně a dlouho se pak o tom vyprávělo. Dnes se prý holky mezi sebou perou daleko víc a už to není legrace. Popisoval mi bitku mezi dvěma slečnami, kdy jedna půvabná mladá slečna praštila jinou slečnu podpatkem do čela a zranila ji.

Říká, že dnešním mladým ženám již nerozumí a že byl tedy čas, aby předal podnik jiným. I nejrůznější studie sociálního chování mladých lidí ukazují, že se chování a priority dnešních mladých žen velmi změnily. Samotné mladé ženy se tím ani netají, starší generace si ale nic nechtějí přiznat. Není to tradiční kritizování mladých starými jako v minulosti.

J. Janotová 1.9.2022 13:41

Zajímavé, ale neodpovídáte na moji otázku : Jak na VAŠE názory na postavení žen ve společnosti reaguje VAŠE žena a dcera -máte-li je. Chtěly by návrat do naprosté podřízenosti a závislosti na muži (otci) ?

Mimochodem, rvačky i mezi ženskými bývaly i za 1. republiky v chudších městských částech asi běžné. Znám z vyprávění jednoho příbuzného jak se na pražském Žižkově se občas "do krve" servaly ženské na trhu...Co se dělo v hospodách na tancovačkách..... ? "Čaje o páté" to asi nebyly... Na vsích to tak asi asi nebylo, protože pan farář

M. Grundmann 1.9.2022 21:37

Společnost by měla tlačit na ty, kteří nechtějí založit rodinu. V dnešní době to jsou hlavně mladé ženy, které rodinu založit nechtějí a které založení rodiny odkládají co nejdéle. Chování mužů se příliš nezměnilo v porovnání s minulostí.

J. Jurax 1.9.2022 22:55

Neřekl bych, ovšem soudím podle sebe a svého okolí. Tvrdá data asi k mání nebudou.

V. Mokrý 1.9.2022 5:28

Ale trochu souvisí.

L. Harvánek 1.9.2022 6:06

Všichni mají plná ústa (vyjádřeno nejslušněji jen jak to jde) svobody. Tedy že si každý může každý svobodně dělat co se mu zlíbí. Ale zapomíná se na něco hodně důležitého: Ten, kdo nechce založit rodinu, protože by musel omezit své pohodlí (či z tisíce jiných důvodů), by si měl uvědomit, že nevyrostl jen tak jako stromek v lese, že jej museli rodiče vychovat (za nikoliv nepatrného omezení svého pohodlí) a že se mu dostalo i řádného vzdělání, aby se dokázal v životě slušně uživit ( za přispění státu a vlastně všech jeho příslušníků, jelikož na jeho výchovu a vzdělání přispívali ze svých daní). Takže jakákoliv důchodová reforma se nedá dělat bez toho, aby do toho nebyla zahrnuta rodina a výchova dětí. Ono to na první pohled vypadá tak, že každé narozené dítě začne přispívat na důcjody až za dlouhou dobu, ale i ta uplyne.

M. Grundmann 1.9.2022 9:15

Problém porodnosti nemá s penězi nic společného. Aby se zvýšila porodnost, musely by mladé ženy mít stálého partnera a žít s ním ve stálé rodině. To dnes neplatí a není to z důvodu finanční nouze. Naopak, dnešní mladé ženy žijí bez stálého partnera díky blahobytu, o kterém se mladým ženám z předchozích generací mohlo jenom zdát.

Žádná daňová reforma na věci nic nezmění. Možná by částečně pomohl zákaz Tinderu, ale ani podobná politika v Ǐránu ke zvýšení porodnosti nevede. K tradičnímu rodinnému životu dnes dostane mladé ženy jen chudoba společně s výpraskem od Tálibánu. Tento problém nemá rozumné řešení a existují odhady, že počet obyvatel na světě poklesne do konce století na polovinu. Nepoklesne samozřejmě počet obyvatel v zemích, kde ženy nejsou emancipované, ale hlavně v dnes bohatých rozvinutých zemích.

L. Harvánek 1.9.2022 9:57

Bohužel ekonomové typu Klause a spol význam rodiny pro rozvoj společnosti umístili až někam na poslední místo a tak mladí místo zakládání rodin začali cestovat po světě, dělat kariéru. No a protože nikdo jim nezdůrazňoval, že tak jak se rodiče a společnost postarali o ně, vznikl jim jakýsi dluh. A tak dnes děti nemohoucí rodiče umisťují do jakýchsi starobinců, kde z důchodu a nějakých nevelkých sociálních dávkách jen obtížně přežívají. I to je důsledek dnešní moderní sociální politiky. Já už mám dnes vnuky odrostlé, zatím studují, dokonce mají (dle jejich slov) vážné známosti a rodinu rozhodně se založit chystají. Takže aspoň tak se pokusíme společnost zachránit. Imigranti z Afriky či Asie společnost nezachrání, vidíme to na těch tisících lékařů a inženýrů.

M. Grundmann 1.9.2022 10:12

Ekonomové za nízkou porodnost nemohou. Ke stejnému jevu dochází ve všech bohatých zemích světa, ať už je tam sociální a daňová politika jakákoliv. Podstatná je emancipace mladých žen, které již v bohatých zemích nepotřebují muže ke svému životu a podle toho se tak i chovají. Bez závislosti mladých žen na mužích není rodina a bez rodiny nejsou děti. Že se tak nechovají úplně všichni nic na celkové situaci nezmění.

L. Harvánek 1.9.2022 11:21

Podle mého soudu je to o výchově. Mladí lidé by si měli uvědomit, že mají nejen nějaká práva, ale také povinnosti. Bohužel politici a ekonomové, kteří nesou svými neuváženými výroky za nízkou porodnost, je k tomu nestimulovali, ale spíš odrazovali.

P. Hák 1.9.2022 11:53

Pane Harvánku, Vy píšete o tom, co by mělo být. Máte sice pravdu, ale ono to tak není...

L. Harvánek 1.9.2022 18:19

Tak to abych se pokusil založit politickou stranu.

P. Hák 1.9.2022 19:33

Politických stran máme jak naseto...

Problém není v nedostatku politických stran nebo proklamací. Problém je (co se týká výchovy), že na to rodiče mnohdy kašlou. Buď záměrně, protože svobodááá woééé, ideologie typu "nevýchova" atd. nebo z pohodlnosti. Těm prvním to nacpali do hlav mediální "experti" = mimózní političtí aktivisté, ti druzí jsou prostě líní.

Vyřeší se to samo, až naše civilizace padne na hubu. Bohužel nás to bude hodně bolet. Já bych byl tak strašně rád, kdyby to šlo nějak vyřešit bez toho padnutí...

J. Janotová 1.9.2022 11:51

" K tradičnímu rodinnému životu dnes dostane mladé ženy jen chudoba společně s výpraskem od Tálibánu." Prima, a děti z těchto rodin budou vynikat tělesným i duševním zdravím, vzdělaností atd... 8-o

Problém porodnosti (alespoň v našich zeměpisných šířkách naopak MÁ co do činění s PENĚZI. Tedy s těmi, které jsou vynakládány na dostupná (množstvím i cenou) předškolní zařízení.... Jinak se větší počet dětí stane jen výsadou bohatších, kde se dá žít jen z jednoho platu aniž si musejí "odpočítávat rohlíky"...

J. Jurax 1.9.2022 12:43

Ono se dá žít z jednoho platu. Mediánového. Tedy když je rozumně bydlení. Ovšem velmi skromně. Bez zahraničních dovolených, s mobily za pětistovku, s jedním ojetým počítačem s levným připojením a ošacením ze secondhandu. Ve městě i bez auta, na dědině s nějakou levnou ojetinou. Ovšem budete za socku a Vaše děti to ve škole pocítí taky.

J. Janotová 1.9.2022 14:45

Je-li levné bydlení (vlastní domek, kde se zrovna nic nesype a nepotřebujete peníze na opravu) tak ano. Pokud si navíc ještě vypěstujete vlastní brambory a nějakou nenáročnou zeleninu je to plus. S nájemním bytem už to půjde těžko.

J. Jurax 1.9.2022 14:50

I s nájemním bytem to leckde a leckdy jde.

P. Hák 1.9.2022 19:34

No a teď si představte, že jste třicetiletý chlap. Kolik ženských asi na tohle ulovíte?