4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

RODINA: Dítě jako investice?

Dítě jako investice na stáří? Možná kdysi, řeknete si, před průmyslovou revolucí, kdy ještě neexistovaly státní důchody, mohly být děti považovány za pojistku pro hmotné zajištění rodičů ve stáří. Ale kdepak dnes, kdy sociální zabezpečení od kolébky do hrobu převzal moderní sociální stát se svým důchodovým pojištěním!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Carina 3.9.2022 10:33

Něco podobného lze vypozorovat v ČLR. Politika jednoho dítěte, s možností druhého, byla-li prvním dívka, vytvořil nepřirozené "konkurenční" prostředí pro zájemce o rodinný život. Jaké to má sociální a demografické důsledky bude jiště zajímavé sledovat.

B. Carina 2.9.2022 21:21

Něco podobného lze vypozorovat v ČLR. Politika jednoho dítěte, s možností druhého, byla-li prvním dívka, vytvořil nepřirozené "konkurenční" prostředí pro zájemce o rodinný život. Jaké to má sociální a demografické důsledky bude jiště zajímavé sledovat.

M. Grundmann 2.9.2022 10:01

V posledních 30 letech se fungování moderní společnosti zcela změnilo a rodinné mechanismy přestaly fungovat. V podstatě všichni se shodují v tom, že je dnes nějaký problém, ale není shoda v tom, v čem je problém. Nabízím vysvětlení, proč současná společnost nefunguje a proč ani fungovat nemůže.

Nevím, co znamená zůstat v současnosti. Lidská společnost fungovala nějakým rozumným způsobem tisíce let a náhle začíná vymírat. Racionální člověk by si při hledání příčiny položil otázku, co se v nedávné době změnilo, a v těchto změnách by hledal důvod problémů. Pokud někdo považuje všechny změny za automaticky pozitivní, nemá šanci se dopátrat k příčinám problémů.

I. Patta 2.9.2022 9:47

Zůstaňte si u té Vaší prvobytně pospolné společnosti i nadále, já zase zůstanu, když dovolíte, v současnosti.

M. Grundmann 2.9.2022 9:14

Vaše analýza je zcela chybná. Předpokládáte, že existují rodiny, které nevychovávají děti z ekonomických důvodů. Problém není ve špatném chování rodin, ale v nefungujícím mechanismu vzniku rodin. Můžete jakkoliv usměrňovat chování rodin určitým způsobem, Vaše politika nebude účinná, pokud usměrňované rodiny neexistují v dostatečném počtu.

Pokud není vznik rodin regulován a rodiny přestanou snadno vnikat, vznikne konkurenční boj mezi zakladateli rodin, který dále omezí vznik rodin. Cílem rodiny je zplodit potomky, kteří budou rovněž schopni založit rodinu a sami zplodit další potomky. Pokud zuří při založení rodiny silný konkurenční boj, snaží se každý zakladatel rodiny najít takového partnera, který bude dostatečně kvalitní na to, aby děti páru byly rovněž konkurenčně schopné při budoucím konkurenčním boji při založení své rodiny. Výchova dětí, které nejsou dostatečně kvalitní pro budoucí partnery v konkurenčním boji při vzniku rodiny, je totiž zbytečná, protože tyto děti již vlastní děti mít nebudou. Z toho důvodu se založení rodiny s nedostatečně kvalitním partnerem dnes nevyplácí a každý musí zvýšit své nároky na budoucího partnera. Pokud však zvýší své nároky všichni současně, problém se jenom zhorší a porodnost se dále sníží. Neregulovaná reprodukce nakonec funguje jako systém s kladnou zpětnou vazbou a zhroutí se jako bublina na finančním trhu.

I. Patta 2.9.2022 9:02

Začnu odzadu: 1) Neskončily fiaskem důchodové reformy, skončily fiaskem PENZIJNÍ REFORMY prosazované u nás od roku 2004 ekonomy ve prospěch penzijních fondů bank. 2) Druhý odstavec je správně. 3) Důchodová reforma je snadno řešitelná, bohužel ne pro ekonomy. Ekonomové neznají odpovědi na dvě klíčové otázky: A/ Co je to starobní důchod? B/ Jak jsou důchody financovány? Podrobnosti v auditu státního důchodového systému na adrese: slideplayer.cz/slide/13563954/

I. Patta 2.9.2022 8:35

Máte problém, stejně jako většina lidí, kteří uvěřili lžím ekonomů a drží se těch lží jako dítě matčiny sukně. Česko tvrdě reguluje porodnost v rodinách PRACUJÍCÍCH RODIČŮ. Peníze na výchovu dětí jim mizí v nadměrných daních (40 miliard korun/rok). Když pracujete a navzdory proti-rodinné politice státu vychováte více než dvě děti v rodině, tak Vaše děti v ÚČETNĚ VADNĚ SPRAVOVANÉM STÁTNÍM DŮCHODOVÉM SYSTÉMU přímo financují ze svého odvodu sociálního pojištění důchody bezdětným důchodcům. Jedná se o tunel ve výši 51,6 miliard korun v roce 2021. Tím, že stát skrytě financuje důchody bezdětných, přesvědčuje mladé lidi že stačí na důchod jen pracovat, vychovat děti netřeba. Takže stát přímo (nadměrné daně), i nepřímo (tunelování důchodového systému bezdětnými důchodci), tvrdě a dodávám velmi úspěšně reguluje porodnost v NAŠICH rodinách. VÝSLEDEK: V mladé generaci chybí každé třetí dítě do VYROVNANÉ DEMOGRAFICKÉ BILANCE. Pokud chcete znát podrobnosti, stačí si vypůjčit v městské knihovně publikaci Ekonomům to myslí černobíle.

M. Grundmann 2.9.2022 0:44

Pokud chce stát zajistit dostatek dětí, tak musí společnost jako všechny fungující společnosti v historii lidstva fungování rodiny regulovat a usměrňovat. Musí jednak zajistit, aby mladé ženy založily rodiny dříve než to činí dnes. Současně je nutné také donutit ženy, aby se spokojily s muži, kteří jsou v daném okamžiku k dispozici, a aby neodkládaly založení rodiny se spekulativní vidinou nalezení lepšího partnera v budoucnosti.

Takto fungují všechny tradiční lidské společnosti. Současná západní společnost fungování rodiny nijak nereguluje a neregulovaná lidská společnost není schopna vlastní reprodukce.

M. Grundmann 2.9.2022 0:31

Důchodová reforma je neřešitelná i ekonomicky. Průběžný systém je jediný možný, protože na stáří si není možné hromadně spořit. K tomu by někdo musel umět vyrobit nebo vytvořit něco, co si zachová hodnotu do budoucnosti, a to nikdo neumí. Nákup dluhopisů není nic jiného než méně effektivní forma průběžného systému. Všechny ostatní formy spoření jsou riskantní spekulací.

Masové důchodové spoření může fungovat pouze v případě, že je dostatečná poptávka po investicích. Většina lidí netuší, že je dnes kapitálu nadbytek a investičních příležitostí nedostatek. Většina investičních fondů končí ve ztrátě a to není chyba špatných správců majetku.

Protože neexistuje rozumná možnost, jak masově spořit na důchod, důchodové reformy skončí fiaskem.

I. Patta 2.9.2022 0:16

Problém je neřešitelný pro sociology. U ekonomů je to trochu jinak. Ekonomové od roku 2004 u nás prosazují PENZIJNÍ reformu ve prospěch penzijních fondů bank. Ekonomové důchodovou reformu ve prospěch občanů nechtějí, protože ta spočívá v opravě vadné ÚČETNÍ metodiky použité při správě státního důchodového systému a z toho by ekonomové neměli ani korunu.

I. Patta 2.9.2022 0:07

Nedostatek dětí v rodinách PRACUJÍCÍCH rodičů má jen dvě příčiny: 1) Nadměrné zdanění mezd rodičů, protože bez ohledu na skutečné náklady výchovy dětí dělá celkem 40 miliard korun/rok. 2) Financování bezdětných důchodců z odvodů sociální daně (nesprávně pojištění), cizích dětí jen protože vlastní děti nevychovali a díky tomu jim nemá kdo financovat jejich důchody a zdravotní ošetření ve stáří. Jedná se o tunelování odvodů SP a ZP cizích dětí v celkové výši 51,6 + 20 miliard korun/rok. Tak proč vychovávat děti, proč výdaje, starosti, vícepráce, když mi důchod zaplatí cizí děti?

I. Patta 1.9.2022 23:57

Správně. R^

I. Patta 1.9.2022 23:52

Když takto uvažujete, zkuste odhadnout kolik dnes stojí PRACUJÍCÍ rodiče výchova jednoho dítěte do 18 let a kolik stojí výchova vysokoškoláka.

I. Patta 1.9.2022 23:48

Správné pojmenování problému, špatná řešení. Pokud se skutečně chcete něco dozvědět o důchodech a důchodové reformě, máte možnost. Audit státního důchodového systému je k dispozici na adrese: slideplayer.cz/slide/13563954/

J. Jurax 1.9.2022 23:17

No, moc si přebírat nebudete, ale nějaká na Vás zbude ... :-)

J. Jurax 1.9.2022 23:10

Aspoň o inflaci? :-)

J. Jurax 1.9.2022 23:09

No, děti opravdu nemají ruce, aby makaly, dětská práce byla zakázána již v předminulém století ... :-)

J. Jurax 1.9.2022 22:58

Příspěvky, dotace na kdeco ... nemyslím, že je to ta správná cesta ...

J. Jurax 1.9.2022 22:55

Neřekl bych, ovšem soudím podle sebe a svého okolí. Tvrdá data asi k mání nebudou.

V. Kučer 1.9.2022 22:15

Moje babička bohatá nebyla chudá také ne, co je to emancipace nevěděla ale na dědovi závislá asi byla, chodil do práce a ještě měli malé hospodářství (pole, 2 krávy, kozu slepice, holuby, husu, prase a psa) které je uživilo a uživilo i jeho 4 sourozence. Měli pouze jedno děcko, mojí matku a jejich sourozenci měli podobný počet dětí. Po WW1 populační exploze v Evropě skončila a nikomu se jí nepodařilo nastartovat. Uvidíme kolik dětí bude počato tuto zimu.

V. Němec 1.9.2022 21:50

Příspěvky, potvrzení...špatně.

Výrazné úlevy na daních podle počtu dětí, tzn. pracujícím lidem.

Příspěvky na děti všech, jako bylo kdysi, ale jen do takové výše, aby dělání dětí nebylo živností.

M. Grundmann 1.9.2022 21:37

Společnost by měla tlačit na ty, kteří nechtějí založit rodinu. V dnešní době to jsou hlavně mladé ženy, které rodinu založit nechtějí a které založení rodiny odkládají co nejdéle. Chování mužů se příliš nezměnilo v porovnání s minulostí.

M. Grundmann 1.9.2022 21:29

Emancipace žen je možná pouze jejich ekonomickou nezávislostí. Chudá žena muže potřebuje a je na něm ekonomicky závislá. Proto mají chudé ženy více dětí než ženy bohatší, jsou kvůli své špatné ekonomické situaci méně emancipované a musí brát na muže ohled.

V. Kučer 1.9.2022 20:35

Co když se to v Evropě změní. Paradox je že nejvíce dětí mají ti nejchudší a jestliže nás grýndýl a válka dožene k chudobě může zde být populační růst jak v minulosti. Ještě v začátku minulého století byly běžné početné rodiny, moji prarodiče byli z několika dětí ale jejich děti už tolik potomků neměli. Emancipace s tím neměla co dělat.

P. Hák 1.9.2022 19:34

No a teď si představte, že jste třicetiletý chlap. Kolik ženských asi na tohle ulovíte?

P. Hák 1.9.2022 19:33

Politických stran máme jak naseto...

Problém není v nedostatku politických stran nebo proklamací. Problém je (co se týká výchovy), že na to rodiče mnohdy kašlou. Buď záměrně, protože svobodááá woééé, ideologie typu "nevýchova" atd. nebo z pohodlnosti. Těm prvním to nacpali do hlav mediální "experti" = mimózní političtí aktivisté, ti druzí jsou prostě líní.

Vyřeší se to samo, až naše civilizace padne na hubu. Bohužel nás to bude hodně bolet. Já bych byl tak strašně rád, kdyby to šlo nějak vyřešit bez toho padnutí...

R. Tichý 1.9.2022 18:46

Neni duvod, aby ty penize nebyly zhodnocovany, ze?

L. Harvánek 1.9.2022 18:19

Tak to abych se pokusil založit politickou stranu.

V. Mokrý 1.9.2022 18:15

[>-]R^

J. Hlásný 1.9.2022 17:50

:-/Vždyť by šlo výrazně snížit naklady na výchovu dětí . Vstupné zdarma do 18 let, příspěvek na kroužky, bydlení, jízdné zdarma, prispevek na auto atd . Vše na základě potvrzení, ze ditko chodí do školy .