8.2.2023 | Svátek má Milada


Diskuse k článku

PROBLÉM: Bude lidstvo někdy řešit přelidnění?

Přelidnění je kardinálním problémem lidstva a stojí u kořene jeho mnoha hlavních problémů. Zkrátka je nás už moc, ale politici mlčí a úzkostlivě se tomuto tématu vyhýbají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 1.12.2022 22:08

Blíží se Vánoce, tak se schránky plní psaníčky z Unicefu s obrázky velkých smutných dětských očí a podobných podporovatelů hladomorů.

Myslím, že by se všechny ty spolky měly transformovat na neziskovku s názvem třeba KONDOMIA s příslušnou osvětovou náplní.

H. Kotaz 1.12.2022 22:53

No, hlavně by to však měly být schránky politiků, papalášů státní správy, politických neziskovek.

!!

O. Vašíček 1.12.2022 18:37

Vize to jsou černé, ale úplně s nimi nesouhlasím.

Současní migranti (tím myslím z konce minulého a začátku tohoto století) sem sice přišli se svojí kulturou, ale ta se dostala do kontaktu (a mnohdy do střetu). Jejich děti již s naší kulturou vyrůstají (myslím v kontaktu s ní) i když stále přejímají kulturu svých rodičů. Ale zatím co jejich rodiče o internetu slyšeli, případně s ním občas přišli do kontaktu, mobilní technologie taktéž, tak jejich děti s nimi již žijí a berou je jako samozřejmost. A nechtěli by se jich vzdát ve prospěch dalších příchozích.

Takže obrana zbytků naší kultury je v rukou "našich" migrantů, kteří takové skurpule s genocidou, vzhledem ke kultuře svých rodičů, mít nebudou. :-)

K. Křivan 1.12.2022 21:06

Vy jste asi nikdy nežil s immigranty v jednom mésté. Já ano. Frankfurt a Mnichov. Oni nemají zájem o naší kulturu. Ani v té třetí generaci.

O. Vašíček 2.12.2022 0:07

O naši kulturu ne. O naše výrobky ano. Až naše kultura nebude, jak budou mít naše technologie?

Při vzájemném styku se kultury "kontaminují". Teď nemají zájem o naši kulturu, protože se proti ní snaží uchránit svoji. Že je to zbytečné ještě neví. Základy "svojí" kultury si ještě drží, ale do pouště pást kozy by se již nevrátili. :-)

To samozřejmě není pro nás žádná útěcha. :-(

I. Kříž 1.12.2022 18:06

Naprosto s panem Hlubučkem souhlasím. Blíží se civilizační pohroma, rychle! Rovněž má pravdu profesor Bárta o omezené životností jakkoliv vyspělých civilizací. Už nerespektujeme ani přírodní zákony. Navíc Země tady bude i po nás. Jsme nicotnou, byť nadutou součástí vesmíru.

J. Jurax 1.12.2022 17:30

Ehm ... proto si myslím, že ani nedojde na prorokované války bohatého Severu s chudým Jihem. Musely by to být války genocidní a to nemáme v povaze, psáno v článku.

Nuže, nesouhlas.

Zaprvé v povaze to máme - myslíme-li tím my bílou civilizaci - nedělejme si iluze. Viz historie i celkem nedávná, posledních 100 či 200 let. Když je vůle, ospravedlnění a prostředky ...

Zadruhé i kdyby my už byli tak civilizačně změkčilí a rozpakovali se bránit, abychom neublížili nájezdníkům a neporušili jejich lidská práva, tak ti druzí - ti nájezdníci - takovými ohledy trpět stěží budou. Už dnes jimi vlastně netrpí, mají přece právo ...

Zatřetí - ke zblbnutí širokých mas stačí tíživé životní podmínky, vhodná ideologie či náboženství a charismatičtí vůdci, kteří ukážou cíl. Kdo má být zničen, neboť se má líp než my a naše děti umírají hlady a oni nás vykořisťují (nebo vykořisťovali třeba i před generacemi), pomáhají nám málo nebo dokonce skoro vůbec a my máme nárok, ponižují nás kvůli víře, barvě pleti či rase či čertvíčemu, oni nám mají naopak sloužit ... ono něco z toho se už i děje, mafiáni za prachy a užiteční idioti grátis táhnou migranty ze zemí bezhlavě se množicich do Evropy, páté kolony nás rozkládají zevnitř a my jsme furt ještě ti slušní a humánní - ale to nemusí vydržet, až se tenze nahromadí a slušnost a humánnost se bude jevit sebevražednou, může dojít k jevům dnes stěží představitelným.

No a do toho světová provázanost (Suez zablokovaný jednou lodí způsobil vážné problémy), suroviny i tovar dovážené přes půl světa, aby se kolečka průmyslové civilizace jsoucí nezbytnou podmínkou našeho blahobytu furt točila, zájmy velmocí regionálních i globálních, náš blahobyt na dluh, blbí politici a zblblé "elity" kam se jeden podívá ... a zelené šílenství naši energetiku i průmysl ničící ...

Zdá se, že budeme žít v zajímavých časech ...

I. Polák 1.12.2022 14:26

Proboha! Vy jste si nevšiml, že všude (a snad úplně všude), kde životní úroveň přerostla jakousi hranici klesla porodnost pod 2 děti na jednu ženu??

Všechny války a epidemie jsou proti tomuto jevu k smíchu. Činská metoda jen pomohla Číně dostat se k té žádoucí životní úrovni dříve, teď už jsou tam co ti ostatní vymírající...

K. Křivan 1.12.2022 16:33

Ta vaše "jakási hranice" je tak vysoko, že přírodní národy (frika) ji nikdy nepřekonají. Jenže my potřebujem zredukovat lidstvo alespoň na čtvrtinu, pro začátek, a to co nejrychleji !

K. Křivan 1.12.2022 11:42

Na konci šedesátých let, označil Řimský Klub (Club of Rome) 0,4 miliardy lidí za optimální počet. No dejme tomu, že trvale udržitelný počet by mohl být kolem jedné miliardy, ale proč ne optimální počet ? Je to jen dvacetina dnešního množství. Na každý pád, musíme někdy začít redukovat, Jak ?

1) Zrušit potravinovou pomoc (pšenici zdarma) Africe a islámským zemím.

2) Zrušit právo bezuzdného množení pro obyvatele chudých zemí. Kdo své déti prací neuživí, nemá právo je plodit.

3) Vrátit „Lékaře bez hranic“ tam, kde jim zaplatili drahou školu a kde taky potřebují doktory. Na evropský venkov.

To by byl neproblematický začátek, který by hodně pomohl. Navrhněte pokračování !

K. Křivan 1.12.2022 11:59

4) V zemích jako Indonesie, Egypt, Pakistan, ....atd. zavest kastraci chlapečků při narození. Na dvacet až třicet let. Pak by se vidélo, co dál.

P. Dvořák 1.12.2022 17:35

To není dobré. I když s deseti samečků jich devět vykastrujete, ten jeden zbývající může zplodit několik dětí denně, pozdějí několik dětí týdně, později měsíčně . . . . . Bez jakékoliv vědy a složitostí umělého oplodnění.

Důležité je, aby samičky nemohly být oplozeny a tedy nemohly ani rodit.

J. Jurax 1.12.2022 17:41

No jo no, řešení byste měl. Teď ještě navrhněte způsob, jak jej realizovat.

Obávám se, že proti realizátorům tohoto návrhu by se Nero, Attila, Erik Krvavá sekera, Tamerlán, Čingischán, Ivan Hrozný, Cortés i Pizzaro, Napoleon, Hitler i Stalin museli jevit jako neškodní chlapečci na písečku ve školce.

K. Křivan 1.12.2022 21:01

Mě zajímá pouze blaho bělochů. Nic vic a nic míň. Není to naše vina, že se oni přemnožili.

J. Jurax 1.12.2022 23:15

Zajímá-li, pak to chce mít i představu o realizaci ... :-)

J. Jurax 1.12.2022 23:33

A mimochodem, trochu to naše vina je. Vyspělá medicína, humanitární pomoc plus žádná antikoncepce (a křesťanští misionáři v duchu sve víry antikoncepci jistě nepodporují) a nezměněná domorodá kultura mnoha dětí, přičemž díky té medicíně a případné humanitární pomoci jich o hodně víc přežije a tak dál dokola, takže populační exploze ... a úživnost území se nezvětšuje ...

J. Sládeček 1.12.2022 10:48

Už ho řeší, nevšiml jste si?

R. Polášek 1.12.2022 10:23

Tak pokud si lidstvo udrží svou inovační aktivitu, tak přelidnění nebude muset řešit nikdy.

Autor říká, že před 100 tisíci lety nás coby lovců a sběračů bylo 15 tisíc. Já odhaduji maximální počet lidí na zeměkouli coby lovců a sběračů asi 500 tisíc. Při takovém počtu už by nás limitovaly zdroje, tady zejména potravy a narazili bychom na hladomory, které by nám znemožnily se rozmnožit víc. Prvními inovacemi a vynálezy, které lidstvo objevilo a aplikovalo, pak byl vynález prvobytně pospolného zemědělství a to umožnilo lidem zvýšit své počty na ony desítky miliónů a možná až prvních stovek miliónů.

Další a další vynálezy pak umožňovaly stále víc a víc zvyšovat počet lidí, aniž by nás omezoval nedostatek zdrojů, až poslední vynálezy a objevy umožňují že nás je nyní přes 8 miliard bez jakýchkoliv známek systémového hladomoru a dalších radikálních systémových procesů silně redukujících počet lidí na zeměkouli. Omezování počtu lidí dané nějakým náhlým zhloupnutím lídrů nějakých států či jiných skupin lidí, jako třeba násilné zavádění zeleného zemědělství na Sri Lance nebo náhlé zhloupnutí Putina a následně válka na Ukrajině do toho nepočítám.

Ani v budoucnu nemusíme řešit přelidnění, pokud si lidstvo svou inovační aktivitu zachová. Namátkou nejbližší dnes už viditelné směry těch inovací jsou třeba produkce potravin v uzavřených prostorech hydroponií a akvaponií nebo o něco vzdálenější třeba osídlování mořského dna nebo třeba osídlování blízkého vesmíru.

Přirozeně nesmí převládnout zelené ideologické sabotáže ekonomik rozvinutých zemí nebo například radikální islám, jakožto bezprostřední nebezpečí pro ty inovace.

K. Křivan 1.12.2022 10:46

Už první věta je debilita nékoho, kdo neví co je exponenciální funkce.

M. Konupčík 1.12.2022 9:14

jak autor píše, západ vymírá = přirozenou cestou zmenšuje své přelidnění.

Cesta tu tedy je a tou je kapitalismus. Zrušit dotace na všechno, narovnat vztahy, tím ceny. Tím zlepšit blahobyt lidí a férovost života.

Že na to v Africe ještě nepřišli? Nu tak postavme kolem Evropy zeď, obchodujme s nimi bez zbytečných překážek (náhrada "pomoci") a berme sem ty nejlepší z nich na zkušenou, pro praxi, aby se mohli vrátit a přenést co je užitečné k nim.

Hlavně přestaneme poslouchat levici. Zešílela touho po moci a totálně zblbla z adorace sama sebe.

K. Křivan 1.12.2022 10:41

"Hlavně přestaneme poslouchat levici." To byste ji musel vybít. Do posledního levičáka. Copak o to, pochybuji že bych uronil i jednu slzičku.

Levice zničila dvacáté století, udélala z něj mlýnek na maso. Lenin, Stalin, Trocký, ... Hitler, Goebels, ... Ulbricht, Brežněv, Gottwald, Mao, ... atd...atd.

Byl by to krásný příspěvek k ozdravění planety.

J. Sládeček 1.12.2022 10:56

Hitler a levice, popleto. 😁

K. Křivan 1.12.2022 11:35

Ano, nejvétší německý socialista všech dob, zakladatel National Socialistischen Deutschen Arbeiter Partei, atd...atd. Soudruh (Parteigenosse) Adolf Hitler byl levičák. Stalina to tak sr...o, že po válce nařídil, že nikdo nesmí říct, že A.H. byl levičák, jinak zmizí v Gulagu. A Sládeček taky poslechl a blbé kecá. ;-D

R. Langer 1.12.2022 12:05

Vy jste komouš? Protože už jenom komouši dnes označují Hitlera za pravičáka. ;-)

L. Hančar 1.12.2022 8:55

Přelidnění je nutný, přirozený a logický následek vynálezů člověka na poli výroby potravin. A nejen na poli, huntujeme i vodu i vzduch. Jiskřičku naděje vidím v rovnoměrnějším dělení zdrojů ve společnosti. S růstem bohatství rodiny klesá chuť na výrobu dětí pro zajištění ve stáří.

K. A. 1.12.2022 8:23

Přelidnění se přece řeší tím, že se přijímají migranti do Evropy, aby se evropské země nevylidnily a africké země neměly s přelidněním problémy. Já myslím, že EU řeší vše naprosto dokonale a brzy všichni budou mít tolik soudnosti, že nikdo se neodváží ani naznačovat něco jiného.

K. Křivan 1.12.2022 10:44

Evropa je taky přelidněná. Že momentálně ubývá Evropanů není důvod Evropu zasvinit Afrikou a muslimy.

R. Langer 1.12.2022 12:04

Přesně tak. Nechápu pořád ten hon za množením. Lidí je jako sr*ček.

K. Křivan 1.12.2022 16:37

Nejen množství ale i kvalita se sr_čkám podobá. Rv

F. Navrátil 1.12.2022 8:09

Lidstvo si přelidnění vyřídí osvědčenými prostředky. Přežijí nejsilnější společenství. Zbabělci bez vůle k přežití zmizí.