19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

PRÁVO: Zákoník práce

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kajan 7.1.2007 16:08

Zákoník práce, tento středověký otrokářský nástroj k ovládání lidí, je nutno zrušit bez náhrady !!! Dzp.

elastický křupan 7.1.2007 22:42

Re: Zákoník práce, tento středověký otrokářský nástroj k ovládání lidí, je nutno zrušit bez náhrady !!! Dzp.

A nahradit h

tich@dohoda 7.1.2007 12:43

drahy soudruhu, vy nejste Beran vy jste osel

proboha vite vy vubec jak zili obycejni lide v 19 a dokonce jeste ve 20 stoleti. Proboha podivejte se na pavlacove baraky z te doby, o vesnici vubec nemluve, hygiena, bezpecnost prace, delka prac. doby, vy musite byt silenec.

Pametnik starejch dob 7.1.2007 13:00

Re: drahy soudruhu, vy nejste Beran vy jste osel

Proboha, jeden mluví o voze, druhý o koze.

19 století bylo dobou rozvoje, a 20 století na to navázalo (přes katastrofy, jako obě světové války). Samozřejmě, absolutní hodnota HDP byla i koncem 19 století nížší, než dnes.

Jaký ROZVOJ prožívá ekonomika současné Evropy ve srovnání např. s USA.

Prastrýc 7.1.2007 14:21

Re: drahy soudruhu, vy nejste Beran vy jste osel

Krucinál tichadohodo co nadáváš do soudruhů a do oslů ? Samozřejmě že má Beran pravdu. Čti, shromažďuj informace a objektivně je analyzuj. Nebo si neuvědomuješ, že například ten Tvůj pavlačák byl ve své době mimořádně pozitivním řešením nájemného bydlení pro velký počet lidí koncentrovaných na jedno místo kteří neměli na své obydlí ?  Víš že ten pavlačák většinou stavěl podnikatel nebo dokonce továrník pro své zaměstnance ? Ověř si na historických podkladech jak ten pavlačák vypadal v době vzniku a jaké sociálně-demograficko-hygienicko -ekonomické souvislosti přinesl. Jednoznačně pozitivní. Než byly překonány dalším vývojem. A to platí pro většinu Tvých argumentů. Neuvažuj pouze ve srovnávání kvality dneška a kvality minulé ale sleduj kvalitu v jednotlivých etapách historického vývoje.  A to se týká i vztahů mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Doporučuji trochu pokory, úcty a objektivní úvahy.  Beran v nadsázce ale podle mne správně upozornil na historický příklad, kdy práce a život byl postaven na nápaditosti a ochotě jednotlivce pracovat a ne na pasivním sociálně ochranářském přístupu k životu a práci.

tich@dohoda 7.1.2007 15:38

Re: Re: drahy prastryci to ovsem i bronzovy nuz byl lepsi nez pazourek

a chyse uplacana z blata asi teplejsi nez chladna jeskne, ten clanek je o ZP a ten vznikl prave proto, ze pracovnepravni vztahy napr. v tom 19 stoleti byly tak diskriminujici pro lidi ve mzde, ze se zacali organizovat a bojovat za sva prava. Pracovni podminky a prava pracujicich ve mzde posuzujeme vzhledem k soucasnemu stavu, ktery je nesrovnatelne lepsi nez napr byl v 60 letech min. stoleti. Pochopitelne ze pavlacak byl kvalitativne lepsi nez ratejna vedle staji ovsem ve srovnani se soucasnosti to byla hruza. Proto je beranuv prispevek mimo misu, nema k clanku zadnou souvislost

BERAN 7.1.2007 18:42

Nejde o pokrok, ale o MÍRU pokroku. Evropský pokrok má záporné znaménko

Obávám se, že opravdu nevnímáte, co je obsahem mého upozornění.

19. století bylo století pokroku. Zejména v Evropě a tedy i u nás. Přelom 20. a 21. století je v Evropě období úpadku, i když HDP roste (byť pomalu). Evropa vymírá, průmysl i služby se stěhují do zemí, které mají poptenciál růstu. Místo, aby se z toho politici poučili, populisticky vymýšlejí nesmysly, kterým se naše společnost přizpůsobuje přesto, že na rozdíl od západoevropských socialistů máme zkušenosti s tím, kam vede sociální inženýrství.

Minimální mzda, rozsáhlý systém štědré sociální pomoci, likvidace (administrativními překážkami) malých živnostníků, kteří se buď nechají zaměstnat, nebo raději budou pobírat podporu v nezaměstnanosti, nesmyslné podpory zemědělcům, to vše vede nevyhnutelně do záhuby.

A kecy o pokrokovosti zákoníků práce a jiných VÝDOBYTKŮ na tom nic nezmění.

EmilXX 7.1.2007 18:49

Re: Re: Re: drahy prastryci to ovsem i bronzovy nuz byl lepsi nez pazourek

Pozor, Beranův příspěvek MÁ spojitost s tématem, pokud uvažujeme v kategoriích rozvoj - stagnace - úpadek a nikoliv pouze současný stav - minulý stav.

A nezapomeňte, na Zeměkouli existuje KONKURENCE, takže třeba technicky zaostalé výrobky se stanou postupně neprodejné, ač se jejich kvalita NEZMĚNILA. Proto byly koncem 80 let naše výrobky NEPRODEJNÉ na volném trhu.

čtenář 7.1.2007 10:42

Mám prosbu

pane Nečas-přečtěte si Zákoník práce-a pokud jste schopen pochopit o co tam jde tak jednejte-stejně to bez mandátu děláte už dlouho-a prosím diskutéry-přečtěte si ZP též-pak se sejdem v diskusi-ano?

BERAN 7.1.2007 11:12

Re: Také já mám prosbu

Prosím účastníky diskuse o pracovních podmínkách (nejen o ZP), aby si mimo svých školních znalostí o dělnickém hnutí, přečetli něco o skutečném životě v 19. století a o tom obrovském HMOTNÉM i SOCIÁLNÍM pokroku, který přinesl ten zlý kapitalismus VEŠKERÉMU (nejen dělníkům) obyvatelstvu.

Návrat do toho proklínaného 19. století s jeho raketovým růstem životní úrovně obyvatelstva VŠECH společenských vrstev, bych si například já přál. Ale obávám se, že ta zrůda - akademik Zdeněk Nejedlý - která zlikvidovala československé školství, tady bude strašit ještě dlouho v podobě nevědomosti mnohých.

Pamětník starejch dob 7.1.2007 11:49

Pane Beran, máte samozřejmě pravdu, ale berete li absolutní velikost

HDP na hlavu ta byla samozřejmě nižší než dnes. A pracovní podmínky tomu odpovídaly. ALE život v 19 století byl v každém případě lepší, než ve století 18, na což mnozí rádi zapomínají a to 18 století (a někdy dokonce 15 století) je pro ně dokonce ideál. Ze svých vytopených a klimatizovaných pracoven opěvují "nezkažený venkovský život" ale já jsem ty sedřené venkovanky ještě VIDĚL.

tich@dohoda 7.1.2007 10:26

na muj komentar ohledne zakona narizujiciho vykonavat za podporu

v nezamestnanosti, resp socialni davky u dlouhodobe nezamestnanych zareagoval nekdo ve smyslu toho, ze hledat si praci je vlastne prace na plny uvazek a povinne verejne prospene prace by mohly zablokovat hledani zamestnani u nezamestnanych. To je jiste legitimni nazor a pochopitelne vcelku racionalni. Pomiji ovsem cisla, v CR je cca 10 % nezamestnanych, coz zhruba bude 1/2 milionu osob, vzhledem k poctu Romu v CR a k tomu pripocteno bile neprizpusobive obyvatelstvo, da se odhadnout, ze minimalne 20 % z onoho 1/2 milionu lidi bez prace jsou tzv. nezamestnani z povolani, tito vubec zadnou praci nehledaji a hraji pouze hru na hledani prace. Vubec netvrdim, ze zavedenim povinnych verej. prosp. praci by techto cca 100 tisic lidi zacalo pracovat ale urcita cast urcite z donuceni ano a hlavne by stat usetril na vyplaceni davek temto lidem, coz i pri minimalnich davkach u 100 tisic osob, krat 12 mesicu musi byt obrovska castka. Nemluve o tom, ze i ostatni nezamestnani by pod hrozbou verejne prosp. praci asi sli radeji pracovat i na pozice, ktere  dnes obsazuji zahranicni pracovnici, kterych je na ceskem prac. trhu cca 500 tisic/vcetne Slovaku/. Ne, verejne prosp. prace nevyrsi problem s nezamestnanosti , /to by bylo prilis snadne a krasne/ ale rozhodne by vyrazne ulehcily stat. kase a CR by se mohla chlubit tim, ze je jednou z nejcistsich zemi sveta, coz dnes neplati ani nahodou.

jirka.s. 7.1.2007 16:46

Re: na muj komentar ohledne zakona narizujiciho vykonavat za podporu

Svého času jsem kdesi četl výrok německého politika, že pokud by v Německu byla nezaměstnanost na úrovni 6%, tak je v podstatě nulová. Těch 6% totiž nejsou nezaměstnaní, ale NEZAMĚSTNATELNÍ. Nyní to porovnejme s nezaměstnaností v ČR. Na kolipak % se asi dostaneme, zakalkulujeme-li do něho % cikánů a různých jiných nemakačenků?

Vilém 7.1.2007 17:28

Návrh na kradení vám jde

Pokud by někdo pracoval, pak by tedy šlo o zaměstnání. Máte - li dojem, že stát a obce mají takový zájem lidi zaměstnat, pak můžete začít tento návrh propagovat u vlády a starostů a brzy zjistíte, že se nikomu nechce platit těmto lidem mzdy.

Vy jste vlastně jen cigoš, který by chtěl krást zaměstnancům právo na mzdu a tvářit se, že práce není zaměstnání.

EmilXX 7.1.2007 18:58

Re: Návrh na kradení vám jde

Ty obce by je třeba rády zaměstnaly, pokud by jim stát dal ty peníze, které platí na sociálních dávkách nezměstnaným.

Jak se Vám líbí třeba princip "nouzových prací" namísto podpory, vlastně jde o něco, co se trochu blíží československému komunismu. Namísto "životního minima" by bylo "právo na práci" třeba na částečný úvazek za toto minimum? Toto bylo v praxi zvedeno nejen A. Hitlerem, ale také F.D. Rooseveldem.

bruno 7.1.2007 9:52

názor

Je zajímavé sledovat diskuse k Zákoníku práce. Diskuse nevycházejí většinou z poznatků lidí z praxe,ale omílají se různá hesla a novinářské dohady.Je chybou, že stát pořád něco reguluje,omezuje,nařizuje, a to bez ohledu na důsledky v praxi.

Jinak si myslím, že schopný zaměstnanec je pro zaměstnavatele přínosem a zaměstnavatel mu vytvoří pracovní pomínky v maximální míře ( ne z lásky, ale protože mu zaměstnanec vydělává ), pokud se nedohodnou, tak schopný zaměstnanec odejde jinam nebo začne sám podnikat a zaměstnavatel musí hledat náhradu, zaškolovat nového atd., což je ztátou času i peněz. Proto věřím, že se schopný zaměstnanec se zaměstnavatelem vždy dohodne. Takže by měly regulace Zákoníkem práce dané být na ochranu těch neschopných, na kterých se ještě přiživují odborářské pijavice? Lidi, myslete přece trochu.Tím, že zaměstnavatel bude zatížen proti své vůli, může se dostat i do těžké ekonomické situace, bude dlužit mzdy, odvody zdravotního a sociálního, daně apod. Nakonec zkrachuje a zaplatíme to ze státního rozpočtu všichni.

pavel 99 7.1.2007 11:06

Re: názor

ostatně vidíte na těchto diskusích, že nejde o spor zaměstnavatelé versus zaměstnanci, nýbrž na jedné straně zaměstnavatelé a SCHOPNÍ zaměstnanci (tedy všichni, co mají na pracovním trhu co nabídnout - pochopitelně takovýto ZP odmítají, neboť je omezuje a poškozuje) a na  druhé straně ti, co se svojí nabídkou na tom nejsou nejlépe (včetně těch, co se hodlají živit pod hesly údajné "ochrany" zaměstnanců - sami na trhu taktéž nemají mnoho co nabídnout a bez ZP by se neuplatnili).

jan 7.1.2007 8:48

Autor pláče na vlastním hrobě,

kdo snad nyní zodpovídá za legislativu, když ne stávající vláda ? To má za Vás pracovat opozice ? A že si neumíte najít většinu v parlamentu je Váš problém.

amatérl 7.1.2007 11:19

Re: Autor pláče na vlastním hrobě,

Jednou jsme v EU a měli bychom respektovat i příslušnou legislativu:

 - směrnice ES se musí v co nejkratší době  zapracovat do českého práva

-  nařízení a rozhodnutí ES se aplikují přímo (bezodkladně), tedy i v  ČR

Auto 6.1.2007 23:30

Zákoník je dobrý

Jako člověk pracující v automatizaci musím říci, že zákoník práce je dobrý. Jednoznačně zvyšuje cenu práce zaměstnance. A to znamená, že bude více zakázek :-)

Rad 6.1.2007 23:31

Re: Zákoník je dobrý

správně.

Honza42 6.1.2007 23:37

Re: Zákoník je dobrý

Jenže už teď jich mám tolik, že mně je to stejně nanic. Víc toho nestihnu, i kdybych se rozkrájel. To bych musel kreslit i nohama.  Ale jinak máte pravdu. Firmy jsou za automatizaci ochotny utratit neskutečné peníze. A důvodem je nejen základní mzda, ale hlavně ty odborářské  "výdobytky".

Auto 6.1.2007 23:47

Re: Re: Zákoník je dobrý

Jistě. Píši, že zvýší cenu práce zaměstnanců, nikoliv jejich platy. No já jsem v automatizaci jenom zaměstnanec, takže víc kšeftů bude znamenat, že budu moci více tlačit na šéfa kvůli platu i mimoplatovým výhodám. :-)

Honza42 6.1.2007 23:54

Re: Re: Re: Zákoník je dobrý

Jak znám poměry v automatizaci, tak jste již taky museli pochopit, že práci je nutno udělat když je, a to bez ohledu na čas a zákoníky. A to je podstata věci. Na houby si taky každej přivstane když rostou. Ale naši zákonodárci si asi myslí, že houby (práce) roste celých dvamáct měsíců furt stejně. 

Auto 7.1.2007 0:18

Re: Re: Re: Re: Zákoník je dobrý

No popravdě - trochu se i bojím. Na jednu stranu bude víc peněz za přesčasy, když budou nezákonné (a oba se jistě shodneme, že v automatizace je na nich závislá více než jiná odvětví). Na druhou stranu, kdyby se zákoník skutečně musel dodržovat a dodržoval, tak se budou automatizační firmy potácet na pokraji krachu (než se ustálí na trhu nová rovnováha  a zákazníci pochopí, co opravdu nejde stihnout) a prémie adié :-(

pavel 99 7.1.2007 0:33

Re: Re: Re: Re: Re: Zákoník je dobrý

že by si automatizační firmy neporadily s dodržováním ZP? Ty zvládají podstatně náročnější úkoly.

Auto 7.1.2007 1:00

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zákoník je dobrý

No já nevím. Jestli tím myslíte, že se vymyslí nějaká finta jak to obcházet s tím, že formálně bude ZP dodržován, nebo se vymyslí nějaké lepší fígle jak ZP porušovat a nebýt odhlalen, nebo alespoň trestán? To šéfové jistě vymyslí, o to strach nemám.

Ale kdyby se skutečně měly dodržovat ty přesčasy co jsou v ZP povoleny, tak to nevím, jestli v tomhle oboru to nebude úkol těžší, než všechny odborné výzvy.

Tohle je obor, kde víc lidí neseženete, kdybyste šel na východ, na západ, na sever na jih. Problémy jsou i v Německu s jejich královskými platy. Víc lidí prostě není a v lepší organizace práce rezervy nejsou. Tedy za předpokladu, že se nezačnou výrazně protahovat nasmlouvané termníny zakázek.

Na druhou stranu - možná, že je to geniální způsob, jak zabránit, aby se tady usazovaly další montovny - prostě než se tady něco zprovozní, tak to raději rovnou postavím na Ukrajině :-)

pavel 99 7.1.2007 10:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zákoník je dobrý

měl jsem na mysli to, co píšete v prvém odstavci.  O důsledném, dodržování celé té zhovadilosti jsem neuvažoval.

p.s. - s oborem jsem dobře obeznámen.

pavel 99 7.1.2007 11:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zákoník je dobrý

a mimochodem - pokud pracujte v autoprůmyslu, zajisté jste někdy zaznamenal formulaci "...pokud nesplníte termín dodání, dojde k zastavení linky a veškeré náklady s tímto spojené budou přeúčtovány Vaší firmě...". A teď si představte když v takové situaci odborářský boss zakáže noční a přesčasovou práci - zcela v souladu s ustanovením ZP. V podstatě je celá firma rukojmím takovéhoto bosse.

pavel 99 7.1.2007 0:02

Re: Re: Re: Zákoník je dobrý

jistě - a  rozumný šéf Vám vyhoví bez ohledu na ZP - tedy do určitého limitu - dokud to cenu Vaší zakázky nezvedne natolik, že zakázku dostane někdo jiný. (V tom případě by Vám ZP stejně nepomohl.)