26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

PRÁVO: Výběr banky není výběr zubní pasty

Podle učebnic ekonomie morální hazard nastává, když se fyzická nebo právnická osoba chová jinak v případě, že nese plné riziko, a jinak, když je riziko umenšeno pojištěním, zárukou, dominantním postavením na trhu či jinou podobnou skutečností. Tohle se přesně stalo v případě Sberbank a jejích klientů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Kohout 9.3.2022 16:38

Run na banku používal již Steinbeck. Hezky to tam popsal.

Z. Lapil 9.3.2022 16:49

Nóóó... Dlouhé, poněkud nevyslovitelné a příliš poklidné, ale díky za snahu. Já nevymyslel ani to ;-(.

R. Langer 9.3.2022 12:06

To je ovšem terminus technicus, přinejmenším od doby vydání Haileyho Penězoměnců u nás. ;-)

P. Černý 9.3.2022 10:45

Ptal bych se i jinak. Zda mělo smysl pomocí médií spustit run na banku a přivést ji k platební neschopnosti? Když nesplacené závazky banky budou hrazeny jinými bankami z fondu pojištění vkladů, který samozřejmě není bezedný?

A co udávání dalších tří bank podnikajících v Česku, že jsou údajně napojeny na Rusko?

Typický případ rádoby sankcí, které však daleko spíš připomínaji střelbu do vlastních kolenních kloubů.

P. Černý 9.3.2022 10:49

Zvlášť když ani ruská Sberbank od systému SWIFT podle všeho dosud odpojena nebyla.

P. Diviš 9.3.2022 15:38

Ptáte se tradičně blbě: Jelikož kolem jedné pobočky Sberbank často chodím (kolem, ne do), tak jsem viděl NEJDŘÍV (hned ve čtvrtek odpoledne) fronty před bankou, v médiích to bylo až v sobotu. Holt jsou lidé málo prozíraví na to, aby tam peníze neměli vůbec, ale na rozdíl od vás dost na to, aby věděli, co smrdí.

V. Šťastný 9.3.2022 10:26

A co se na to podívat takto? Starostové obcí, primátoři, hejtmani a vůbec všichni, kteří mají na skladě veřejné peníze s nimi musí, podle zákona, nakládat jako dobří hospodáři. Mezi základní kameny dobrého hospodaření patří, uložit peníze tam, kde jim z nich inflace požere co nejméně, což Sberbank splňovala, úročila o něco málo lépe, než ostatní bankovní konkurence.

Co by ještě výše zmínění měli lustrovat? Když Sberbank dostala bankovní licenci od ČNB, mělo být bohatě naplněno jejich očekávání o správném fungování tohoto ústavu.

Jsem ten poslední, který by se chtěl zastávat třeba pana Hřiba, ale vyčítat jim tohle je doopravdy chucpe. Obraťte se se svými jízlivostmi na ČNB, tak nese faktickou zodpovědnost nad dozorem jí licencovaných bank.

D. Laurencikova 9.3.2022 11:34

R^R^R^

D. Laurencikova 9.3.2022 9:58

Autor zrejme nema s bankami moc co do cineni. "Hrnecky a propisky" rozdavaji vsechny. Kvuli hrnecku si nikdo banku nevybira. Sberbank fungovala v nasem meste spoustu let. Byl tam prijemny personal a pomerne dobre podminky. Proc by si nemel dat clovek penize do teto banky, ktera podleha ceskym zakonum a ceskemu dozoru? Z nejakeho zavileho patriotismu? Nebo musi byt clovek jasnovidec a znat budoucnost? Sberbank neni prvni ani posledni banka, ktera neustala run. Je ji skoda! Priste to muze byt vase banka, neruska, pane autore. Pak budete tomu pojisteni vkladu jeste velmi rad ;-)

P. Diviš 9.3.2022 10:02

Do jisté doby bylo skutečně možno, s přimhouřením oka, pokládat Sberbank za normální banku. Pokud tedy lze něco primárně ruské pokládat za normální dle našich měřítek. Run se dal očekávat, ale jakmile začne, je už pozdě. Nedá se nic dělat, předvídavost se vyplatí, nejvíc těm, kdo předvídají včas. Události to potvrdily.

D. Laurencikova 9.3.2022 10:13

Sberbank je nebo byla "normalni banka", bez primhoureni oka. Nepovazovat nic primarne ruskeho za "normalni dle nasich meritek", bude dnes asi "in", ja osobne to povazuji za snazive a hloupe. Predvidala jsem. Prevedla jsem - nerada - vetsi cast svych prostredku z teto banky jinam - zavcas! A tvrdim i nadale, ze Sberbanky je skoda.

Z. Lapil 9.3.2022 10:43

Neboli jste spoluhybatelkou onoho runu na banku. Nic proti, nebylo možno jednat jinak a ani já bych jinak nejednal.

Je to dobrý příklad toho, že ač jistě nejste nepřítel oné banky, té bance jste úplně jedno a peníze by vám nevydala, jako byste nepřítel byla. Že nerada a protože nemá? No a? výsledek je stejný.

D. Laurencikova 9.3.2022 11:32

Ale samozrejme, pane Lapil. Uz jsem jednou doplatila na krach banky a sice Union Banky. Ta nebyla ani ruska ani rusacka. Nejsem nepritelem zadne banky a ani nepovazuju banku za sveho nepritele, jestlize neustoji run a nevyda mi tudiz moje penize.

Z. Lapil 9.3.2022 16:40

To vás můžu jedině politovat, tedy skrz tu Union Banku. Naprosto poctivě a bez ohledu na naši neshodu. V

D. Laurencikova 9.3.2022 17:38

Dekuji. Rozdil je v tom, ze Union banka byla skutecne rozkradena, zatimco Sberbank do toho spadla, rekla bych, - nezavienene.:-(

M. Husovice 9.3.2022 9:31

Předpokládám, že autor (Petr Kolman) topí dřevem bez ruského plynu, jezdí na dřevoplyn bez derivátů ruské ropy, nesvítí (ruské palivové články v JE) - pokud ano, je jeho článek v pořádku a měli bychom se zamyslet na jeho následování.[>-]:-)

P. Diviš 9.3.2022 9:53

Existuje i jiný plyn než ruský, jiná ropa a u palivových článků nejsme na Rusko vůbec odkázáni.

Dokud se dalo s Ruskem normálně obchodovat, všichni to dělali a je to tak správně. Ta doba ale vinou Ruska končí a budeme se holt muset přeorientovat (a Rusko také).

Š. Hašek 9.3.2022 10:05

Též existují pohádky. A taky vysílání ČT09.

Obchod nekončí. Pokud něco ano, tak trucováním nemehel, kteří nevyrobí už ani tričko. Putin nic neukončil, milý divíšku Diviši.

Předpokládám, že "to jiné" Ti už navážejí kamiony na zahradu. Jeden z brusele, druhý od Arabů, třetí přímo od Bidena. A píšeš děkovné dopisy a petice.

Budeme sledovat "promyšlené" změny, rozuměj furt topení ruským plynem. Fiala rozpřáhne ruce ...... Zkráceno.

Kecálkové se množí, jak v té Třetí Říši, za Göbbelse. Nebo po únoru 1948.

V. Šťastný 9.3.2022 10:30

Určitě existuje i jiný plyn a ropa, než ta ruská, jenom to na trhu nepoznáte a dopravit jí od těch ostatních světových producentů je obtížnější, dražší a je to možné jen v omezené(nedostatečné) míře.

A cena jakkoli vyráběného vodíku je taková brutálka, že momentální ceny paliv na čerpacích stanicích jsou proti tomu nic.

Z. Lapil 9.3.2022 11:15

Tu nedostatečnou míru způsobuje nedostatečná kapacita cest; například kapalněplynového terminálu. To se dá postavit. Ano, chvíli to trvá. Podobně se dají rychle postavit dvoje troje Dukovany. Rychle ve smyslu "tady máte základní kámen a jedem. Zítra to samozřejmě nebude.

Argument proti: VELMI nemile mě překvapilo, že žiju ve státě, který ani za nouzového stavu neumí odbavit uprchlíky bez front pod širým nebem. Probůh - to je v dobách 5G sítí neumí aspoň naládovat do tělocvičen a zasedaček a kulturáků a s počítačem a odběratelem otisků prstů v dodávce je objíždět? V první fázi přece musí stačit otisk prstu a bumážka, ideálně zalaminovaná, se jménem a pár údaji, klidně s poznámkou "dle sdělení dotyčného". Když mu přidělíte kontakt na libovolném obecním úřadě, kam je povinen průběžně hlásit spojení, dokud na něj nepřijde řada s definitivními papíry, nevidím, co by se ve velkém mohlo zvrtnout. Protože ty provizorní časem přestanou platit.

Mimochodem - není třeba horko těžko vymýšlet vodíkové technologie. Co vím, tak v Brazílii se běžně jezdí na líh (lihovary umíme), benzín z hnědého uhlí uměli v Litvínově už za Němců, nějaký ten strom na dřevoplyn taky lze do začátku obětovat... Ony možnosti jsou, jen to chce nenechávat je na politicích, kteří z definice neumějí o mnoho víc, než si sezvat lobbisty a pak rozhodnout, komu z nich dají přednost, ale na schopnostech lidí.

A uvědomit si, že lidi jsou nejschopnější, když vydělávají peníze. Jestli je vydělají tím, že zorganizují dav lidí na rotopedech s dynamem nebo vynaleznou perpetuum mobile, to už bych, jako politik, nechal na nich.

R. Langer 9.3.2022 10:54

Hm, VINOU RUSKA? 8-o

M. Husovice 9.3.2022 15:29

Náhrada za ruský plyn je, ale je jí málo, nestačí, u ropy je to stejně jako s plynem a všechné 3x a víckrát dražší. Palivové články vyjmulo USA z embarga, protože je používá také. Nezbude nic jiného než se uskrovnit.:-)

D. Laurencikova 9.3.2022 10:06

;-)R^

J. Vavrochová 9.3.2022 9:13

Dosud mě opravdu nenapadlo vybírat peněžní ústav podle politického kritéria, ani jsem nijak zvláště nezkoumala, kdo všechno se na jeho vlastnictví podílí; banku jsem si vybrala tak, že jsem porovnala služby, které nabízely ty velké a zavedené, srovnala se svojí potřebou a pak si ve vybrané zařídila účet. Pokud jsem nebyla spokojená, jako se mi stalo s UCB, přešla jsem k jiné. Podniky to asi mají složitější.

R. Langer 9.3.2022 9:21

No vidíte, a najednou jste protistátní proruský živel, kterému je nutno zabavit majetek. Takhle jednoduše to pan autor toho pamfletu vidí. ;-)

P. Diviš 9.3.2022 9:54

Dělám to podobně, ale i politické riziko je jeden ze vstupních údajů. Kdo to neudělá, může mít problémy. Jeho (její) volba ...

D. Laurencikova 9.3.2022 10:05

Tak to delame vsichni, pani Vavrochova, asi az na nekolik malo politicky natolik uvedomelych, ze daji penize snad radeji rovnou pod polstar, aby neudelali nekde chybu a nepodporovali nejakeho nepritele. ;-D

R. Langer 9.3.2022 10:56

Což ovšem není záměrem EU, záměrem EU je naopak hotovost ZRUŠIT, protože...

Proč asi? ;-)

D. Laurencikova 9.3.2022 11:25

To je myslim zamerem globalistu. Hotovost zrusit, a kdyz nebudete spurovat, zmrazit konto. A je po svobodence...

R. Langer 9.3.2022 9:12

Dost mě děsí, že někdo s takovými názory učí naše právníky, nicméně, nijak mě to nepřekvapuje. Takových soudruhů je tam totiž jeden vedle druhého. ;-€