4.12.2022 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

PRÁVO: Tajný zákon proti dezinformacím aneb Co je šeptem…

Ministerstvo vnitra připravuje nový zákon, kterým chce potírat šíření dezinformací. Mimo jiné má umožnit i blokaci webů, které je zveřejňují. Práce na návrhu zákona však probíhají poněkud nestandardním způsobem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Vinkler 23.7.2022 18:57

Řeknu to stručně. Z komunistické totality jsme se dostali a teď máme vlézt do totality nové ?

Doufám, že tento návrh sněmovna odmítne a že z jeho navrhovatelů zůstanou po demokratických volbách pouze politické mrtvoly.

V. Podracký 23.7.2022 16:57

Doufám, že ten zákon nepřijmou. To by byl konec svobody slova, konec liberální společnosti a začali by vládnout bolševici. Tady nejde o dezinformace. Protože dezinformace nejde definovat, musí nastat zvůle totalitních útvarů. Jde o to vyřadit nesouhlasné názory.

V. Pavelka 24.7.2022 13:48

No měli bychom zvednout zadky !A jít do ulic ...[>-] Představa že mě vychovává Fiala poslušnej trouba Bruselu ! Mě uráží !

J. Kouk 23.7.2022 12:50

Nepotřebujeme žádný zákon. Stačí když nějaký úředník vysloví doporučení, jak to posvětil soud s vypnutím webů a není nárok na žádné odškodnění. ...když reptala zavřou bez rozhodnutí soudu, tak má taky smulu. Podle mého názoru na svoboda slova stejnou ochranu jako svoboda pohybu..

J. Sládeček 23.7.2022 12:47

Totalitní společnost. Co takhle církev, bude zakázána?

D. Polanský 23.7.2022 6:29

Když před válkou s Ukrajinou se objevily články, že naše závislost na Rusko je jenom 2 %, což je nesmysl, byla to lež, podvod, nebo dezinformace?

J. Sedlář 23.7.2022 9:15

Záleží na úhlu pohledu. Pokud máte takový ten CT09 "z hlediska tradic EUropského humanismu a kritického myšlení" tak si obhájíte cokoliv co se hodí.

J. Skřivánek 22.7.2022 20:59

Myslím, že je potřeba už samotnou inicializaci procesu tvorby tohoto zákona označit jako "Pokus o porušení ústavních práv občanů". Ty, kreří proces spustili zažalovat a odsoudit. Tím myslím trestně. Dále pak i ty, kteří bez zákonného základu jednali dříve.

Pokud to bude takto pokračovat, čeká nás nová éra.

Éra "DIKTATURY ÚŘEDNÍKU".

V. Čermák 22.7.2022 21:41

Tak je to akce Rakušana na odvedení pozornosti od STANu a jeho samotného. Navíc si tam buduje i Ideologickou pozici, neboť chce jít po krku i tzv. Ruským Švábům. Stačí, aby Svazák Putna na někoho ukázal a Rakušan ho hned sebere...Rv

L. Novák 22.7.2022 23:54

To ti nakukal Babiš, abys tyhle nesmysly vylepoval po netu? ;-D

J. Sedlář 23.7.2022 9:17

KUKU kukni se do skříně, ešlivá tam nemáš Babiša. Byt tebou bál bych se zvednou na h4jz1u deklík.

J. Prikner 24.7.2022 18:53

no, k tomu se to chýlí, odpůrce nějaké nové stb tzv dezinforátor podle úvahy prokurátora a nové stb bude zadržen, otravován, po případě obžalován a ochotným soudcem odsouzen, v tomto režimu se najde ochotných dost. tento nový zákon bude dokonale protiústavní totalitní a hodně gumový. jakmile začne být projednáván v parlamentu, musíme se tomu sakra vzepřít a nedopustit ostrými akcemi jeho schválení.

J. Sládeček 23.7.2022 12:47

Přesně tak!

P. Sura 22.7.2022 20:57

K takovýmto zákonům už se tu vyjádřila spousta inteligentních a moudrých lidí. Vždycky z toho vyšlo zjištění, že inteligent blbostem neuvěří, protože si je dá do souvislostí a blbce nepřesvědčíš, aby ptákovině nevěřil. A dokud jich bude v národě pořád o 1,53%víc než těch rozumných, pořád se bude řešit něco, co za to nestojí.

P. Diviš 22.7.2022 21:10

Ano, bohužel.

K. Filip 22.7.2022 20:07

Rakušan by si měl nejdřív přečíst Ústavu ČR.

M. Vaněk 22.7.2022 19:46

Ale to se tu děje už mnohem déle, a není k tomu zapotřebí ani zákon. prostě a jednoduše Pravda a Láska ukázala svou pravou tvář - Lež a Nenávist. opravdu je tady ještě někdo, kdo věří v "nezávislost" soudů, "demokracii" a "transparentní" společnost u nás, op dvaatřiceti letech zlodějin a podvodů, a vlády Chá try sedm sedm?

L. Novák 22.7.2022 20:43

Tak teď už je místní DEZINFO spolek komplet... ;-D

P. Pruner 22.7.2022 19:06

Těm kteří mají v tomto státě moc nestačí, že ovládají velká média. Vadí jim, že si někde na síti či webu někdo píše svobodně své názory. Tomu je třeba udělat konec a po vzoru poúnorových komunistů (1948) opět zavést jedině povolené výroky. Samozřejmě se tomu nebude smět říkat cenzura či likvidace svobodných názorů.

P. Sura 22.7.2022 21:00

Je třeba si uvědomit, že ti, kdo mají v tomto státě moc proti mé vůli, ji uchvátili prostřednictvím hlasů zblblých spoluobčanů. Takže hlavní nebezpečí číhá všude kolem nás!!

L. Zídek 22.7.2022 18:24

Tupý učitel Žabák nepochopil, že Orwell psal svá díla jako varování, nikoliv jako návod , jak vládnout.

P. Sura 22.7.2022 21:02

Spíš úplně naopak ! Žabák jako první pochopil, ŽE se dají Orwellova díla použít jako scénáře.

J. Kostelanský 22.7.2022 17:47

Ústava České republiky se hned na začátku, ve 3. článku odvolává na Listinu základních práv a svobod. Článek 3 zní (cituji ho celý):

"Součástí ústavního pořádku České republiky je Listina základních práv a svobod."

Listina základních práv a svobod má 44 článků a v článku 17 se píše (opět ho cituji celý):

"Článek 17

(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.

(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.

(3) Cenzura je nepřípustná.

(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

(5) Státní orgány a orgány územní samosprávy jsou povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti. Podmínky a provedení stanoví zákon. " konec citátu

Mám vážné pochybnosti, zda-lil příslušní činitelé vůbec někdy četli Ústavu. Na základě kterého článku nebo odseku odvozují legitimnost toho připravovaného zákona?

J. Kostelanský 22.7.2022 17:47

Do úvahy připadá leda tak odsek 4. Ale co z něho?: je to opatření nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých? Jak se někdo dotkne práv a svobod jiných, když zveřejní informaci ze zahraničí, s kterou ale jiný člověk nesouhlasí? Nebo ten připravovaný zákon vyhovuje pasáži "...jde-li o opatření nezbytná pro...,bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost..."? Jak informace, dejme tomu i nepravdivá o tom, co se děje někde ve světě, třeba na Ukrajině, může ohrozit vnitřní bezpečnost České republiky?

Jen zdůrazním, že v právu demokratických zemí platí jeden velice důležitý, snad nejdůležitější princip: Občané státu mohou dělat VŠE, co jim zákony nezakazují. Státní orgány a instituce naproti tomu mohou dělat jen to, co jim zákony DOVOLUJÍ. Vždy musí být v nějakém zákonu, který musí být v souladu s Ústavou, taxativně uvedeno, že stát a jeho orgány mohou dělat to a to. Pokud to někdo poruší, může pak být obviněn ze zneužití pravomocí veřejného činitele. A tam jsou trestní sazby hodně vysoké - nad 10 let. Samozřejmě nepodmíněně.

Dalším důležitým principem našeho práva je to, že když na sebe narazí pravomoci státu a svoboda občana a je to takříkajíc nerozhodné, přednost má vždy občan. Je to logické: stát a jeho instituce existují kvůli občanům, ne opačně. Zřejmě to bude ten největší problém současných politiků - oni si myslí, že občané jsou tu pro stát a kvůli nim - politikům, aby oni měli komu komandýrovat a koho sekýrovat. :-)

Z. Koutecký 23.7.2022 2:30

Pane Kostelanský, ohánět se naší ústavou nemá valný smysl. Jsme součástí EU a Evropský soudní dvůr již dávno prohlásil, že předpisy EU jsou nadřazeny i ústavám členských států. A boj s "dezinformacemi" EU tvrdě prosazuje. Zdůvodnit zákon proti dezinformacím jako ohrožující bezpečnost státu je při součinosti s Ústavním soudem stejně snadné, jako těsně před volbami zdůvodnit nezbytnost změny volebního zákona. Navíc, když jsme, sice zatím nepřímo, ve válce s Ruskem. Já válku pamatuji. Tehdy se nesměly "dezinformace" nejen šířit, nýbrž ani poslouchat. Podobně za socíku, kdy sice nebyla válka, ale ohrožovali nás imperialisti a tak rušičky jely naplno a domovní důvěrníčci bystřili oči i uši. Teď holt je nebudeme smět zatím jen šířit. O tom, co je to "dezinformace" vždycky rozhodoval nějaký Velký Bratr. Teď jsou v módě Velké Sestry. Už bysme si na to měli zvyknout a zbytečně se nerozčilovat. Navíc jde o dotace. Případ Orbán je snad dostatečně varovný.

M. Vaněk 22.7.2022 19:49

Nejen vládní činitelé, ale především soudci z ÚS, kteří na Ústavu zvysoka kálejí - viz opětovné zvolení lháře havla prezidentem, nezákonné rozdělení republiky, nebo nedávné schválení cenzury vládní stokou při vypínání webů.

V. Pavelka 24.7.2022 14:18

Navíc Rychetský je vyšetřován policií za korupční chování ![>-] "Demokrat"!EUEUEUEU

P. Sura 22.7.2022 21:06

Podle takového rozboru lze i "Lustrační zákon" považovat za protiprávní. Zakazuje fízlům a konfidentům věřit, že činili dobře a k tomu ještě retroaktivně !!!

D. Bowman 22.7.2022 17:28

A byť je cíl, který tím byl sledován, pochopitelný a legitimní.....mě naprosto nezajímá.

Jinak díky za info.

J. Ptáček 22.7.2022 15:51

Záleží odkud ta informace pochází. Je-li z agentury "jedna paní povídala", má to vliv jenom na malou část. Pokud pochází tato (dez)informace z okolí Hradu, z vlády nebo z opozice, té prolhané nebo té ještě prolhanější, lidi ovlivní. Takže zákon nemá být namířen proti občanům, ale proti politikům. Hradu, vládě, koalici a opozici. Tak ať se pořádně dohodnou, sami neví kdo v které době bude u vlády a nám dají pokoj. Máme jiné starosti.