29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ja 1 20.7.2006 17:33

Klausofob

tak jsem se nechala opět pozvracet současnými médii a pokálet příspěvky diskutantů. Jestli se zda za měsí nebo za rok něco změní? Toto opravdu nestojí za čtení

magor 18.7.2006 21:46

příklad pro prezidenta

Tak jste mu to sežrali, on Vašík ukázal, že když je neodvolatelná Brožová, tak, že on taky, no Brožovou bude muset zaject důchodce na druhý pokus, ale jak se zbavíme Narcise, ten na křižovatky neleze.

pooh 18.7.2006 8:48

Představte si, kdo bude příštím českým prezidentem,

a v této perspektivě uvažujte o jeho právu odvolat soudce, pokud se mu jeho práce nelíbí... Zeman? Paroubek? Nebo něco ještě DALEKO horšího? TAkže nevím nic o právních detailech a evropském právu, ale soudím, že nezávislost justice je snad něco, co bychom měli opatrovat jako oko v hlavě.

Jiná věc samozřejmě je, že polovička soudců jsou pohrobkové socialismu a podle toho jejich práce vypadá. Top by se dalo řešit nějakou povinnou atestací. Ti opravdu zatuhlí by vypadli ze stroje okamžitě, ztratili by jak motivaci, tak kvalifikaci.

šakal 17.7.2006 15:24

...ale teď už mi ta rozhodnutí US dávají smysl!

;-D

šakal 17.7.2006 15:23

...sem nevěděl, že Lastovecká je stavař.

;-P

Ladislav N. 17.7.2006 14:50

Re: šakal

Nejhorší jsou ale stavaři, co kecaj do ústavního práva... ;-P

kocour 17.7.2006 14:24

Re: A odvolávání:

 § 108 (3) Zánik funkce předsedy nebo místopředsedy soudu, předsedy kolegia Nejvyššího soudu nebo Nejvyššího správního soudu a předsedy senátu nemá za následek zánik funkce soudce.

kocour 17.7.2006 14:24

A odvolávání:

§ 106

(1) Předseda a místopředseda soudu může být ze své funkce odvolán tím, kdo ho do funkce jmenoval, jestliže závažným způsobem nebo opakovaně porušuje zákonem stanovené povinnosti při výkonu státní správy soudů. Předseda kolegia Nejvyššího soudu nebo kolegia Nejvyššího správního soudu může být ze své funkce odvolán tím, kdo ho do funkce jmenoval, jestliže neplní řádně své povinnosti. 

(2) Funkce uvedená v odstavci 1 zaniká dnem, kdy bylo soudci doručeno rozhodnutí o jeho odvolání, nebyl-li v rozhodnutí uveden den pozdější.

kocour 17.7.2006 14:23

A ještě toto - jmenování předsedů soudů:

§ 102  (1) Předsedu a místopředsedu Nejvyššího soudu jmenuje z řad soudců prezident republiky. 

§ 103  (1) Předsedu a místopředsedy vrchního soudu jmenuje z řad soudců ministr spravedlnosti. 

§ 104 (1) Předsedu a místopředsedy krajského soudu jmenuje z řad soudců ministr spravedlnosti. 

§ 105 (1) Předsedu a místopředsedu nebo místopředsedy okresního soudu jmenuje z řad soudců ministr spravedlnosti. 

kocour 17.7.2006 14:14

Sorry za nepřehlednost,

nemohu za to, že Lidovky počítají odrážku za odstavec.

kocour 17.7.2006 14:13

Re: Re: To je ze zákona 6/2002 Sb., o soudech a soudcích

(1) Předseda Nejvyššího soudu vykonává státní správu Nejvyššího soudu tím, že

a) zajišťuje chod soudu po stránce personální a organizační, zejména tím, že zajišťuje řádné obsazení Nejvyššího soudu soudci, asistenty soudců, odbornými a dalšími zaměstnanci a vyřizuje personální věci soudců, b) dbá o odbornost soudců a vytváří podmínky pro její zvyšování, c) pečuje o zvyšování odborné úrovně asistentů soudců a ostatních zaměstnanců působících u Nejvyššího soudu, d) dohlíží na řádný chod soudních kanceláří, e) zajišťuje poskytování informací soudem podle zvláštního právního předpisu, f) kontroluje činnost ředitele správy Nejvyššího soudu,

g) zajišťuje bezpečnost Nejvyššího soudu a úkoly krizového řízení, h) plní další úkoly, stanoví-li tak tento zákon nebo zvláštní právní předpisy.

(2) Předseda Nejvyššího soudu dbá o důstojnost jednání a dodržování zásad soudcovské etiky v řízeních, vedených u Nejvyššího soudu, a o to, aby v těchto řízeních nedocházelo ke zbytečným průtahům. K tomu účelu, a to i s využitím elektronické evidence věcí, vedených u Nejvyššího soudu, a) provádí prověrky soudních spisů, b) dohlíží na úroveň soudních jednání, c) vyřizuje stížnosti.

(3) V rámci úkolů uvedených v odstavci 2 písm. a) a b) podává předseda Nejvyššího soudu ministerstvu podněty ke stížnostem pro porušení zákona, má-li za to, že jsou splněny podmínky podle zákona o trestním řízení soudním (trestní řád).

kocour 17.7.2006 14:10

Re: To je ze zákona 6/2002 Sb., o soudech a soudcích

§ 120 (1) Ministerstvo vykonává státní správu vrchních, krajských a okresních soudů v rozsahu stanoveném tímto zákonem buď přímo nebo prostřednictvím předsedů těchto soudů; státní správu okresních soudů může vykonávat též prostřednictvím předsedů krajských soudů.

(2) Státní správu Nejvyššího soudu vykonává ministerstvo prostřednictvím předsedy tohoto soudu.

(3) Státní správu Nejvyššího správního soudu a její výkon upravuje zvláštní právní předpis.

(4) Ve věcech majetku státu a státního rozpočtu vykonává ministerstvo státní správu soudů vždy prostřednictvím jejich předsedů.

kocour 17.7.2006 14:09

To je ze zákona 6/2002 Sb., o soudech a soudcích

§ 119  Orgány státní správy soudů

(1) Ústředním orgánem státní správy soudů je ministerstvo.

(2) Orgány státní správy soudů jsou předseda a místopředseda Nejvyššího soudu, předseda a místopředseda Nejvyššího správního soudu a předsedové a místopředsedové vrchních, krajských a okresních soudů.

(3) V rozsahu a za podmínek stanovených zákonem se na státní správě soudu podílejí předsedové senátů, ostatní soudci a zaměstnanci působící u příslušného soudu.           

kocour 17.7.2006 14:08

Re: Klaus si osobuje práva,

             § 118

            Úkoly státní správy soudů

(1) Úkolem státní správy soudů je vytvářet soudům podmínky k řádnému výkonu soudnictví, zejména po stránce personální, organizační, hospodářské, finanční a výchovné, a dohlížet způsobem a v mezích tímto zákonem stanovených na řádné plnění úkolů soudům svěřených.

(2) Výkon státní správy soudů nesmí zasahovat do nezávislosti soudů.

           

kocour 17.7.2006 13:58

Re: Re: Re: Pane Kohoute,

Ale vždyť ano - má právo ho vykládat. Ale to je taky všechno, rozhodnutí soudu v Lucemburku, že europrávo je víc než české právo, je stále jen součástí europráva, nikoli českého práva. Asi ti za trest pošlu svůj článek o normách a o vztazích různých právních řádů, do konce října bych mohl snad mít hotovou i druhou část, zatím mám jen tu první.

kocour 17.7.2006 13:54

Re: Re: Re: Re: Ach jo, chtěl jsem se tomu vyhnout, anžto je to příliš složité

Jestli ono to nebude tím, že rozhodnutí soudu ve Štrasburku většinou mají hlavu a patu a nečpí z nich "já velký, já vládnu, ty malinký, ty posloucháš". U dokumentů lucemburského soudu to čpí z každého druhého odstavce. No, a pak se nelze divit, že Štrasburk má víc autority, než Lucemburk.

šakal 17.7.2006 13:49

...Dát důvěru vládě ANO...ale...vyjádřit nedůvěru NE!

To by totiž byla narušena nezávislost exekutivy ze strany legislativců. To je opravdu neuvěřitelný, co v naší justici působí za voly ;-P

Ať se dou bodnout všichni, kdo v týhle zemi skuhraj, že je v nepořádku zdravotnictví, školství, armáda, že jsou nevyrovnaný veřejný finance...! Nejotřesnější bídu naší doby představuje aparát justice. Spousta samolibejch náfuků, duševně nesamostatnejch byrokratů a liknavejch prďolů. Příznačně je jim v této pokleslosti největším konkurentem policie... Nikdo jinej se už na ně nesápe! ;-P

šakal 17.7.2006 13:39

...Tak to já mám dojem přesně opačný!

Sice jsem měl na počátku o něm velmi příznivé mínění, ale to mi bylo dvacet a je to dávno pryč. Nevzpomínám si, že bych od něj za poslední léta slyšel někdy něco, co by nedokazovalo jeho povýšenost. Už jen to, jak je celej divej do EU, značí, že je to sociální inženýr par excellence. Hlavně moct "nezávisle" rozhodovat o co nejširším okruhu lidí! ;-P

Ladislav N. 17.7.2006 13:16

Jmenovat ano, odvolávat ne! (Jiří Přibáň, LN)

Jmenovat ano, odvolávat ne! (Jiří Přibáň, LN) 

... Páteř právního státu

Jedná se o první z řady očekávaných rozhodnutí ve věci odvolání předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové, které ovšem bude mít významný dopad na celý systém ústavní nezávislosti soudnictví na moci výkonné. Soudkyně zpravodajka Dagmar Lastovecká především zdůraznila, že princip „kdo jmenuje, ten odvolává“, který je typický pro správní právo upravující vztahy podřízenosti a nadřízenosti, nelze jednoduše aplikovat v případě vztahu prezidenta a předsedkyně Nejvyššího soudu. Kromě jiného se tím jasně říká, že soudcovská nezávislost se týká i nezávislosti personální a správní. ...

Saša 17.7.2006 12:34

Já mám Cepla rád.

A nemám dojem, že by byl "elitář". Nevzpomínám si, že bych od něj slyšel či četl někdy něco, co by naznačovalo jeho příklon k teorii elit či některé z jejích odnoží.

Saša 17.7.2006 12:25

President šel na ruku vládě

a provládní elementy dnes vydávají soudní rozsudek za vládní vítězství. Velmi pozoruhodný způsob myšlení.

Saša 17.7.2006 12:16

Souhlas.

Nicméně nelze zapomínat, že 'právo' je systém regulace lidského chování a skládá se z právní norem. Tyto normy lze členit nejen obvyklým vědeckým či pedagogickým způsobem, ale také způsobem politickým: na a) normy, které jejich adresáti realisují samovolně, neb s jejich vědomím souzní; b) normy, které jejich adresáti akceptují, ať již pro uznání jejich nezbytnosti či pro resignaci na odpor; c) normy, které adresáti sabotují, ať již neochoty či neschopnosti znát, či s vědomým odporem. (Jde tedy o ingoraci pro ignoranci či aversi.)

Posledně jmenovaná skupina je buď mrtvá, nebo prosazovaná. Prosazovaná může být jen mocí. Tedy silou. 

Zatím se to má s EU tak, že normy spadlé do poslední skupiny jsou ze strany EU prosaditelné jen tehdy, jsou-li jejich adresáty "nadnárodní" firmy jakož i státní orgány členských států.

D.P. 17.7.2006 12:16

Re: Klaus si osobuje práva,

Čtěte ješět jednou a pomalu: Pan prezident návrhu na odvolání paní předsedkyně v únoru vyhověl.

Odvolání bylo zdůvodněno ministerstvem a prezident pouze učinil úkon,

který mu jako jediné osobě ve státě umožňuje zákon, a opakuji, tento

učinil na základě žádosti ministerstva spravedlnosti, po projednání

vládou a kontrasignaci předsedou vlády panem Paroubkem.

D.P. 17.7.2006 12:13

Re: Soudy,policie a exekutiva

A jak konkrétně?

Milan 17.7.2006 12:00

Soudy,policie a exekutiva

Václav Klaus již několikrát jako premiér porušil zásadu nezasahování exekutivy do nezávislé justice.Stalo se to například v případu rozsudku soudu u tenisty Šrejbra,dále v kauze s bývalým ředitelem  televize Nova  V.Železným.Jednalo se o jeho přátele,kteří finančně a mediálně podporovali jeho politickou stranu.Podobné akce se děly na Slovensku za Mečiara /kauza Lexa/,nyní se odehrávají v Bělorusku.Nebezpečí pro demokracii spočívá i ve snaze využít pro politické cíle policii.Případ Kubice máme ještě v čerstvé paměti.

O.K. 17.7.2006 11:38

Re: Re: Pane Kohoute,

No jo, jenže my jsme v té Smlouvě o ES podepsali, že pravomoc vykládat evropské právo má  ESD. A ten ho vykládá, jak vykládá. Neustále rozšiřuje panství práva ES na úkor členských států.

Vztah EU + práva členských států v něčem dost připomíná  středověkou teorii common law o nemožnosti znásilnit vlastní manželku: podle ní uzavřením manželství dala žena apriorní souhlas se svým "použitím" manželem. Když už jednou vstoupila do manželství, nemůže říkat, že se jí nechce. My jsme na tom v EU podobně. Jednou jsme vstoupili, tak se musíme nechat... no, prostě tak nějak :-)

Josef 17.7.2006 11:25

Klaus si osobuje práva,

která mu nepřísluší - to by byl skvělý diktátor - ale někde v Asii

Edmont Dante 17.7.2006 11:18

Re: Re: Re: Ach jo, chtěl jsem se tomu vyhnout, anžto je to příliš složité

Také argument, ovšem ESLP ve Štrasburku nemá vůbec žádnou pravomoc a žádný stát, ani ten který je mimo EU nemá odvahu nerespektovat jeho rozhodnutí, ono je to o samoreflexi. Stát by ztratil kredit. Bělorusko namítnete? A tento stát má mezinárodní kredit jaký?

kocour 17.7.2006 11:06

Re: P.S.:

A do třetice, soudkyně Brožová i po odvolání zůstane soudkyní a bude soudit, otázka odvolávání soudců nebyla vůbec otevřena. Byla otevřena jen otázka odvolávání správních úředníků nazývaných "předseda soudu".

kocour 17.7.2006 11:04

Re: Re: Ach jo, chtěl jsem se tomu vyhnout, anžto je to příliš složité

Pravomocí může mít třeba milion, ale když nemá, jak je prosadit, má smůlu. Viz kapitola X. Malého prince. Tamější král byl zjevně moudřejší než celá komis i s tisícovkami úředníků.