26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

PRÁVO: O bydlení nejen sociálním

Zdá se, že právní úprava sociálního bydlení se stává „oříškem“ současné české legislativy. Vládní prohlášení sice obsahuje záměr připravit zákon o sociálním bydlení, ale tento záměr byl později přehodnocen tak, že postačí pouze zákonná úprava finančních příspěvků na bydlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 23.7.2019 20:15

Re:

.. na našem sídlišti převládali učitelé z VVŠPVLS. Ti opravdu nouzí netrpěli.

V. Loula 23.7.2019 22:07

Re: Nesmysl, nelze

Sestra v roce 1962 v Rakovníku spoluzakládala bytové družstvo asi 30 lidí, kteří si vyběhali všechny papíry, dostali podporu od státu, dostali půjčku od banky, fůru práce udělali sami, odborné práce udělaly firmy, a v roce 1965 zkolaudovali barák o 30ti bytech a bydlí tam dodnes. Žádná protekce od komunistů, žádný zájem zaměstnavatelů. Prostě pár lidí mělo společný zájem, odvedli spoustu práce, úřady jim neházely klacky pod nohy, ale podporovaly je, a šlo to.

Z. Lapil 23.7.2019 12:27

Re: Nesmysl, nelze

Určitě? Tedy nejspíš jo, ale zkoušel jste se za socialismu odstěhovat se od rodičů?

Nebo aspoň vyměnit severočeský byt za nějaký ve zdravějším prostředí? Což bylo tou dobou skoro všude. Naši na tom pracovali nějakých 5 let a táta kvůli tomu musel opustit kantořinu a dělat nevím pořádně co v panelárně. Několik let byl doma jen o víkendu. Časem se vypracoval na jeřábníka.

Podotýkám, že to zdravější prostředí bylo dost nutné - málem jediné, co si z té doby pamatuju, jsou návštěvy doktora skrz záněty středního ucha nebo ležení doma s angínou. Abych nepřeháněl - taky přecházení silnice v mlze, že z prostředka nebylo vidět ani na jeden břeh.

Takže prosím - přede mnou opatrně s jakýmkoliv - i pravdivým :-) - tvrzením, z něhož by bylo možné vyvodit něco jako Zlatý komunisti. Občas možná něco dělali dobře, ale cena byla a je dost příšerná.

K. Oldřich 23.7.2019 7:12

To vám byla sranda

V devadesátých letech nám vykládali husákovi věštci, že se nemůžeme ničemu divit. Vždyť například v sousedním Německu vydají občané za bydlení až třetinu svých příjmů. Vydržela jim ta povidla až do doby, kdy už jsme my tady zemském ráji to napohled vydali za bydlení polovinu svých příjmů. Tak jsme se pomalu dopracovali do stádia, kdy nám bydlení slupne jeden příjem téměř celý a i s energiemi bychom byli v minusu, nebýt toho, že máme v domácnosti příjmy dva. Ale rozhodně ve statistikách nejsme vedeni jako chudí. Selanka jako kráva. :)

K. Dvořák 23.7.2019 7:34

Re: To vám byla sranda

Zapomněl jste, že pak přišli Havlovi králíci, kteří hlásali vlastnické bydlení jehož zdejší rozsah je už největší v EU. Ale pritom druzstevni bydleni prohlásili za fůj, jako komunistický přežitek. Stavba obecnich bytů se zastavila.

Přišel doplatkovy systém, ktery hradil vše co si majitel bytu nevymýšlel. Třeba za 1 mistnost IV.kategorie klidne 10 000,-

A druhá věc, rodiny R, ktere rozvrátí jakýkoliv dům. V zimě spi a koukaji na TV a v létě tančí, bordel dělají celý rok.

J. Jurax 23.7.2019 8:59

Víte, ono to vlastnické bydlení je vlastně výhodná forma spoření na důchod, protože prostředky do něj vložené nesežere inflace. Má to taky svá rizika - třeba že kolem Vás plíživě vznikne ghetto - nicméně obecně je výhodnější než skoro cokoliv jiného.

A jestliže v produktivním věku komerční nájem řekněme jakž takž zvládnete i v Praze, v důchodu už dnes jej nemusíte zvládnout ani na maloměstě najmě když zůstanete sám a odkázán pouze na svůj důchod státem poskytovaný.

A nelze čekat, že by se už dnes nijak slavný náhradový poměr státního důchodu vůči mzdám a platům a indukovaně tedy i vůči komerčním nájmům do budoucna nějak vylepšil. Spíš lze v dlouhodobém horizontu čekat zhoršení.

P. Harabaska 23.7.2019 9:22

Re:

Uložet své peníze do bydlení. Tím je opět vytvořena nová podnikatelská příležitost pro pijavice, které vám "jakoby" váš byt nebo dům odkoupí a platí vám za to doživotně (?) jakousi rentu. Inzeráty vidím v novinách dnes a denně. Ono odkoupené bydlení má ovšem v tržních podmínkách daleko větší cenu než vám vyplacená renta. Takže, kdo je šikovný a má "dobrý" podnikatelský záměr, opět na někom zbohatne.

J. Jurax 23.7.2019 9:52

No, pijavice ... ono nemáte-li peníze a není-li komu byt odkázat, tak proč ne? Do hrobu si byt nevezmete. Nesoudil bych to tak přísně.

Koneckonců dost záleží na konkrétní smlouvě a podmínkách - já je neznám, Vy ano? - a kdo nechce, tohoto způsobu neužije.

Z. Lapil 23.7.2019 12:13

Re:

To není nic nového - staří lidé i dříve prodali barák s právem (věcné břemeno?) bydlení na doživotí. A samozřejmě za něj nedostali "plnou cenu", protože riziko, že přežijí "dobu obvyklou" je, skoro bych řekl, 50%. Například můj snad prastrejda (taky takhle prodal barák) se dožil 95 roků. Umřel začátkem 90. let, takže přetáhl docela o dost.

P. Harabaska 23.7.2019 9:10

Re: To vám byla sranda

Představitelé tohoto státu v parlamentu i ve vládě si mohou opakovat po vzoru činitelů bývalého režimu: "Pracujeme s obtížemi, ale práce se nám daří". Byty nejsou a příjemci obvyklých platů mají na bydlení buď těžko nebo vůbec ne. Lidé žijí v různých chajdách, pod nouzovými přístřešky, pod mosty, ale ti lepší posílají pozdravy ze svých nemovitostí na Sicílii, Floridě či Kanárech, nejraději v článcích s obrázky zprostředkovaných oblíbenými šajsplátky. Ve zdravotnictví se nám také už nějak moc nevede. Sem tam nějaká nemocnice je v konkurzu, řada zprivatizovaných nemocnic zrušila ta oddělení, která lidé obvykle potřebují (například urologie a interny), ale namísto nich vám plastičtí chirurgové naoperují větší prsa nebo i nový trvale tuhý penis. Přirozeně za (tučné) peníze. A že peníze chybí (ač pojišťovny jich mají dost, aby mohly platit svým ředitelům statisícové platy), nám připomínají i populární a z televizních medailonů známé postavy specialistů z lékařského prostředí, které si - ač prý ve srovnání s lékaři zahraničními nuzáci - ani nedovedou představit, jak starobní penzisté bojují sami se sebou při rozhodování, zda si mají koupit kousek masa nebo dojít do lékárny pro lék, který za poslední půlrok opět zdražil o 50 korun.

J. Jurax 23.7.2019 10:05

Inu, statisícové platy třeba i deseti ředitelů jsou při řádově miliónech pojištěnců vcelku zanedbatelná suma.

Nezáviďte zas tolik, závist má v Kuksu sochu na straně hříchů.

P. Dvořák 23.7.2019 6:45

Jak odstranit zdroj sporů? Je odstraněn!

Stačí mít pevné nervy, sekat dluhy na nájmu a oddlužovat se.

Óóó díky vládo a parlamente, že dnes už se dluhy platit nemusí.

J. Kulheim 23.7.2019 6:35

Mezigenerační solidarita brzy skončí.

V ČE polovina domácností pobírá „od státu“ nějakou sociální dávku. Myslím, že to normální není. Moderní stát by měl lidem, kteří se dostanou do životních problémů, pomoci. Solidarita není hodnota pravicová ani levicová. Jedná se hodnotu, která platí i u zvířat. Pravicově myslící člověk není proti solidaritě s postiženým, ale solidární dávky by měly být adresné. Levicové chtějí dávat všem, bez ohledu na příjmy rodiny. Skutečně solidární může být pouze ten, kdo vydělává víc peněz, než spotřebuje. Potřebují rodičovský příspěvek rodiny s vysokými ? ATD. Náklady na sociální dávky vzrostly od roku 1990 přibližně desetkrát.

„... chudí jsou i ti, kteří sice pracují, ale nemohou si za svoji mzdu přiměřené bydlení – bez sociálních dávek – dovolit. A že za průměrný důchod sice zaplatíme malý byt, ale nesmíme současně jíst ani si kupovat léky.

Jedním s důležitých faktorů „chudoby“ lidí, kteří pracují je vysoká cena práce v ČR a vysoké daně. Složená daňová kvóta --představuje velice vhodný mezinárodní srovnávací ukazatel pro podíl vybraných daní příslušného státu na jeho hrubém domácím produktu. Stát sebere lidem, kteří pracují v produktivní sféře téměř 80% jejich příjmů. Vysoké zdravotní, sociální „pojištění“ a daň z příjmů snižují čistý příjem a zvyšují cenu výrobku.. Atd.

Chudobných je většina důchodců, zejména těch, kteří zůstanou sami. V devadesátých letech činil náhradový poměr průměrného důchodu kolem 50% a v současnosti je 36%. Pokud by si někdo chtěl spořit na stáří, tak by měl vědět, že každý rok mu sežere inflace cca 3% jeho vkladů. Za 30 let mu ze 100 Kč zbude kupní síla 10 -ti koruny. Vláda socialistů stále oblbuje a okrádá zejména lidi, kteří si na svoje živobytí vydělávají v produktivní sféře.

J. Kulheim 23.7.2019 6:36

Re: Mezigenerační solidarita brzy skončí.

Lidé, kteří celý život platí zdravotní, sociální a důchodové pojištění, si v důchodu musí platit znovu. Zejména náklady na léky. U zubaře platí téměř za všechno. Přitom, když byli mladí a zdraví jenom platili a nečerpali, teď když jsou staří a nemocní platí znovu. Mladí a zdraví musí platit tzaké. Proč, když nečerpají. Přitom na financování zdravotní péče jdou ještě platby z jiných daní, jako úhrady za „státní pojištěnce. Tak platí ve zdravotnictví solidarita nebo neplatí?

Součřasní mladí lidé odvedou státu 2-3 krát více než budou čerpat. Teprve tady to skončí. Oni to zatím neví.

K. Dvořák 23.7.2019 9:03

Re: Mezigenerační solidarita brzy skončí.

Kdyby tady byla vysoká cena práce, tak se sem nehrnou zahraniční investori pane Chytrý. Stále naše mzdy v zahraničních firmách jsou cca na třetině, než v jejich mateřské zemi pane Chytrý. Za práci se stejnou produktivitou a kvalitou, neli vyšší. A nestačí to, ročně od nás Zapad jako bonus ještě odčerpá cca 400 miliard, v poměru k HDP nejvic se zemi EU.

J. Jurax 23.7.2019 10:08

Jenže cena práce není to, co Vám přijde na účet, ale tzv. superhrubá. Vlastně ještě víc než superhrubá ...

P. Grigar 23.7.2019 19:08

Re:

.. ani ta superhrubá+ se však příliš nedá srovnávat s mzdovým mediánem na západ nebo jih od nás. Při stejném pracovním nasazení.

J. Kulheim 23.7.2019 11:43

Pane Karle Dvořáku.

Pane Dvořáku už vám to vysvětlil pan Jurax. Možná, že nevíte co to je superhrubá mzda. To je cena, kterou zaplatí zaměstnavatel a která musí být započítána do ceny výrobku nebo služby. Vysoká cena práce je v tom, že stát sebere 45% a tomu co pracuje nechá 55%. Odvody na sociální a zdravotní dani, jsou jedny z nejvyšších v Evropě.Takže pokud pracuje i vaše manželka, tak jeden z vás pracuje jenom pro stát.

Stát vám sebere ještě peníze ve formě dalších daní. Když s vašimi penězi hospodaří stát, nemůžete s nimi hospodařit vy. Poskytuje vám za vaše peníze služby, kterém potřebujete a v náležité kvalitě? Atd

L. Novák 23.7.2019 3:42

Komunista Křeček žádné rozumné řešení nemá

Tržnímu principu nerozumí a o příčinách a důsledcích, které vedou k růstu cen nemovitostí (hloupá vládní politika zadlužování a podpora vytváření inflačního měnového vývoje státem/ČNB způsobujícího znehodnocování měny a tím i ke snahu mohovitějších občanů své peníze před inflací uchránit bezpečným investováním do nemovitostí) nechce slyšet. Křeček už nemá co říct. Staré komunistické principy nefungují, což jsme spolu s ním měli možnost poznat.

J. Pospíšil 23.7.2019 2:49

Při vší snaze jsem nepochopil,

jakéže řešení to autor navrhuje.

Napsal nám, že všechna navržená řešení řešeními nejsou, to není tak málo, ale je to jen první krok.

P. Grigar 23.7.2019 20:19

Re: Při vší snaze jsem nepochopil,

.. řešením je odstoupit od zvrhlé teorie, že bydlení je právo. Každé právo totiž souvisí s povinností. Což ovšem autor, právník, jaksi nebere na vědomí.

J. Jurax 23.7.2019 1:02

"Přiměřené bydlení, pokud nemá dojít k vážným sociálním konfliktům nejen u nás, musí být zajištěno každému, podobně jako je tomu u zdravotní péče. Ale pozor: nikoliv pouze přiměřené jeho sociální situaci, jak na to klademe důraz nyní, ale především přiměřené jeho vztahu k právům a povinnostem."

Co je to bydlení "především přiměřené jeho vztahu k právům a povinnostem"? Co si mám pod tím představit?

T. Pansky 23.7.2019 6:39

Re: Komunismus ...

... nic vic, nic min.

J. Jurax 23.7.2019 8:37

Myslíte?

Totiž ta zmínka o povinnostech sociálně bydlících mne mate ... to se v dišputacích o sociálním bydlení těch sociálních bydlících moc neobjevuje ...

M. Mikulec 23.7.2019 6:54

Re:

Zajedte si do Ústí nad Labem a pochopíte.

J. Jurax 23.7.2019 8:34

Byl jsem i v Ústí nad Labem a kupodivu nepochopil.

Víte, já se ptám vážně, výjimečně nevtipkuju ... :-)

M. Prokop 23.7.2019 8:56

Re:

V ideálním případě by to znamenalo, že kdo si neplní povinnosti, nemá nárok.

Jenže tolik realismu, zvláště pak v případě konkretizace, od Křečka nečekám.

J. Jurax 23.7.2019 9:01

No právě, to mne mate ...

K. Pavlik 23.7.2019 0:11

Smutna pravda

Tak predevsim rozumna zdravotni pece i rozumne bydleni neni v USA, vzor celeho Ceska. zajisteno.

A ted smutna pravda: rozumne reseni bydleni proste neexistuje a uz vubec ne v socialistickem Cesku.