24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

PRÁVO: Komunistický režim a nová doba

Kádrování obecných soudů pro jejich bývalé členství v KSČ není důvodné, a to již pro jejich dosavadní bezproblémový výkon funkce soudce. Vykonávat funkci soudce Ústavního soudu coby českého orgánu ochrany ústavnosti je však podle mého hlubokého přesvědčení záležitost poněkud jiná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 6.4.2023 11:30

A proč by neměl být děkanem - to nevíte?:-/

L. Písařík 6.4.2023 11:29

Není lepším příkladem než volba prezidenta s komunistickou minulostí proti kandidátovi s minulosté agenta. Copak se zde nenajde člověk ?8-o

T. Menyhért 6.4.2023 11:17

Väčšina Slovákov spoločný štát neodmietala. Osamostatnenie mala vo volebnom programe iba Slovenská národná strana, ktorá získala vo voľbách do SNR 7,93%, do snemovne národov 9,35 a do snemovne ľudu 9,39. Ostatné slovenské strany chceli väčšiu emancipáciu Slovákov a keďže Česká reprezentácia nebola schopná prijateľných kompromisov, až sa tí dvaja vlastizradcovia rozhodli rosťať gordický uzol a Československo rozdelili.

Z. Lapil 6.4.2023 11:02

Havel byl možná lepší diplomat, než si myslíme. Nezapomínejte, že v listopadu 1989 měla vláda/KSČ pod palcem policii, armádu i lidové milice, zatímco lidové zbraně typu kos a okovaných cepů byly už tehdy v dávné minulosti.

Jak pravil Werich (Těžká Barbora): ty duchovní předpoklady musejí bejt materiálně vyfutrovaný.

Z. Lapil 6.4.2023 10:40

Ale on není straník. Dokonce - na žádost vedení - přestal spolupracovat se stranou, která mu konvenuje.

Z. Lapil 6.4.2023 10:38

Taky souhlas.

Jen se mi nelíbí takové ty zobecňující myšlenky tyou "většina nebyla schopná". Kus problému vidím třeba v tom, že není shoda v definici kolektivní viny. Řekněte, že kolektivní vina existuje a schytáte to ze všech stran. Jenže ona opravdu existuje, "jenom" nemá co dělat u soudu.

Píšete: " (1)drtivá většina cítila podvědomě aspoň pasivně zodpovědná za to, co se tady nejen po roce 1968 dělo, a (2)nenašla odvahu si to přiznat a (3)nést tu odpovědnost." Ad 1: máte-li pravdu, je to vlastně skvělá zpráva. Ad 2: inu, tak to chodí. "JÁ" jsem SAMOZŘEJMĚ dobrý člověk. Ad 3: potřeboval bych dodefinovat, co je to nést odpovědnost: mám se přihlásit na policii, že jsem napomáhal zločinnému režimu (co by se mnou, chudáci dělal? Nakonec viz retroaktivita, být loajálním občanem ČSSR trestné snad nikdy nebylo) a nebo si mám - řečeno s Klausem - utáhnout opasek a moc u toho neremcat, že - pozor. důležité - za to můžou "oni"?

Já tady časy normalizace zažil jako dítě a glasnosť a perestrojku jako mladistvý až mladý muž. Moje osobní zkušenost vypadá tak, že mi to přišlo normální; což je, zpětně viděno, ta tragédie. Nebyl jsem a nejsem hlupák, dokonce i nějakou tu státnici mám, a - ó hrůzo, přišlo mi to normální. Někdy před úterkem 21. listopadu přišel okamžik prozření a od té doby vím, co to je "spadly mi šupiny s očí".

A už naprosto osobní: veliké potěšení mi okamžitě způsobilo, že A/ Uvidím v r. 1999 úplné zatmění slunce (v Rakousku; u nás k dispozici nebylo); B/ uvidím příliv a odliv. A potom v červnu jsem se takhle v sobotu ráno probudil, říkám si, co tak budu o víkendu dělat a jeden z nápadů byl: pojedu do Itálie na fotbal (naši kontra Německo, tuším dokonce semifinále). Nakonec jsem nikam nejel, protože peníze a logistika a vůbec, ale od toho nápadu počítám sebe jako svobodného člověka.

J. Vorlický 6.4.2023 7:27

No, tak pan Klaus chtěl politické strany, to ano a to chápu jako správné. Pak, když se mu strany nehodily, kvůli zájmu voličů, se s panem Zemanem dohodli na straně jedné - to mu stačilo. Tím, dle mého soudu zničil to, o co se původně zasloužil.

Potom, Slováci odešli z Československa? To údajně nééé. Československo bylo ROZDĚLENO na základě ústavního zákona č.542/1992 Sb. (zde pan M. Salaquarda, Nev.pes, 11.3.2023, 09:05). Dodnes mi není jasné, jak se můžeme prsit československou vlajkou.

Co se týče čsl suverenity. Suverenita je něco, co jsem ochoten bránit i přesto, že dostanu před držku. To republika neměla před Klausem, a ani po něm.

J. Vorlický 6.4.2023 7:09

Ano, toto jsou rysy úřednicko-policejního státu. Stejně jako autoritativní moc veřejných orgánů, pomocí které stejné orgány v podstatě ovládají republiky chod. Hádám,že těch 8 dní není pracovních, ale kalendářních.

A. Teply 5.4.2023 23:41

Resp. musí aktivně do 8 dnů podat "odpor" - jinak je trestní příkaz platný.

Ne každý to ví, ne každý je takový bojovník jako Donald Trump.

Zvlášť po takovém "trestní příkazu" - který vyvolává vážné pochybnosti o právním státě.

A. Teply 5.4.2023 22:58

Váš argument je ve stylu "vždyť Milada Horáková mohla podat odvolání".

J. Jurax 5.4.2023 22:42

Čest práci každé, která dobro plodí, ať prachem, blátem klopotně se brodí či perem vzletným ať ji koná duch. © Svatopluk Čech

M. Těhanová 5.4.2023 22:39

Havel nám , jeho pravděpodobnou úlitbou komunistům, hodně uškodil. Myslím si to dodneška. Prostě se prošvihla velká naděje.

J. Jurax 5.4.2023 22:38

Ano, měl by. Ale je to pustá teorie.

J. Jurax 5.4.2023 22:36

Blbost. Jinak se Váš příspěvek klasifikovat nedá.

M. Těhanová 5.4.2023 22:35

Ono to bylo trochu jinak, společný stát odmítali Slováci, tak bylo lepší pro oba se rozloučit. A asi si nepamatujete pod jakým nátlakem tu LS podepsal. To není chyba vaší paměti, ale vaší zášti. Tou já netrpím, i když zrovna Klause nemusím.

J. Novotný 5.4.2023 22:26

"V bílé magii je levotočivá svastika symbolem naděje, dobroty srdce, obnovy a jara." Wikipedie ...

P. Diviš 5.4.2023 21:59

Kecáte, jako obvykle.

Občanské hnutí krachlo na nezájmu voličů, politické strany jsou potřeba, za to by Klaus měl dostat metál a z Československa odešli Slováci. Na předání suverenity nestačí jeden podpis. Naopak Klaus odolával nejdéle.

J. Vorlický 5.4.2023 21:57

Ano, souhlasím s Vámi.

Jedná se o zcela schizofrenní situaci. Trváme-li na zločinnosti předešlého režimu, musíme aspoň hledat a najít jeho zločince, abychom narovnali, co se stalo. Pojmenování předešlého režimu zločinným však stačilo společnosti k tomu, aby se se zločinností vyrovnala. Ona netoužila a netouží, myslím si, že dokonce ani nechtěla udělat pro vyrovnání více. Proč?

Nebyl jsem tu mezi 1973 - 1992, ale z chování lidí šlo dovodit a i dnes, že se drtivá většina cítila podvědomě aspoň pasivně zodpovědná za to, co se tady nejen po roce 1968 dělo, a nenašla odvahu si to přiznat a nést tu odpovědnost. Navíc, nebyl zde zřejmě nikdo, kdo by byl schopen toto lidem vysvětlit, aby společnost se o narovnání mohla aspoň pokusit.

Když se snažím domyslet jak se naše společnost měla nebo mohla vyrovnat se svými zločiny (protože to nebyly zločiny jen jednotlivců, ale i celku), pak dospívám k názoru, že toho společnost prostě nebyla schopná. Závěrem, nepřiznáme-li si toto, není cesta vpřed.

P. Diviš 5.4.2023 21:56

Trestní příkaz obžalovaný nemusí přijmout.

P. Diviš 5.4.2023 21:55

Nestačí, jen nehodlám hysterčit.

A. Teply 5.4.2023 19:40

Další ukázka soudní zvůle:

Co mladík spáchal: Na zádech batoh opatřený nášivkou s písmenem Z, která se stala symbolem ruského vpádu na Ukrajinu loni v únoru. Na rukávu bundy měl nášivku s logem ruské soukromé Wagnerovy skupiny.

Podezřelý byl z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia.

Dostal půlroční podmínku s odkladem na dva roky, na rok zakázaný pobyt na území Prahy, 12 tisíc korun jako peněžitý trest - bez projednání - trestním příkazem.

Trestní příkaz je rozhodnutí v trestním řízení, které může vydat samosoudce i bez projednání věci v hlavním líčení, pokud byl skutkový stav spolehlivě prokázán opatřenými důkazy.

Jak mohl být skutkový stav spolehlivě prokázán? Komise OSN posuzující události na Ukrajině výslovně řekla, že ke genocidě na Ukrajině nedochází - jen jsou páchány válečné zločiny (oběma stranami). To, že má někdo nějakou nášivku, přece nemůže "podporovat genocidium". Když budu mít nášivku turecké vlajky - budu taky odsouzen za podporu genocidia? A to o turecké genocidě Arménů civilizovaný svět nepochybuje.

P. Čech 5.4.2023 18:52

Na vině byla mocichtivost našeho trojnásobného vlastizrádce, Václava Klause. Ten z pozice předsedy nejprve rozbil OF, inicioval vznik politických stran (zejména ODS). To mu ovšem nestačilo a tak o rok později protiústavně rozbil společný československý stát. Aby to nebylo málo, podepsal Lisabonskou smlouvu a tím předal státní suverenitu ČR do Bruselu.

P. Čech 5.4.2023 18:48

V tom s Vámi souhlasím. Bohužel tehdy se Havel přátelil s mnoha "bývalými" komunisty vč. toho Pitharta. Tady je začátek toho svrabu a neštovic, které nám dnes vládnou. jsou to neustále ti stejní "bývalí" komunisté, umně skrytí ve všech politických stranách, ale i hnutích. Odtud nadále vládnou naprosté většině občanů kryti čl. 5 a 18, odst. 1 ústavy.

P. Čech 5.4.2023 18:44

Zaznívají nejen z vládních kruhů a ČT24. Zaznívají ze všech našich médií, které se honosí zejména bulvárními metodami. Jde o všechna naše média vč. těch internetových.

Z. Lapil 5.4.2023 18:43

Na zločince, předpokládám, že myslíte ty politické, je tu poukazováno pořád dokola. Vzpomeňte si, jak to ještě před pár týdny schytávali jak Pavel, tak Babiš.

Vy vidíte problém hlavně v tom, myslím si, že vám nepřijdou dostatečné důsledky, které z toho plynou (Babiš a Pavel byli nejúspěšnějšími kandidáty, například). Ale poctivě vzato - nemůžete trestat (zákazem funkce) bývalé členy strany ještě donedávna zasedající v paralmentu, aniž byste podobně trestal její členy současné.

Připomínám, že nejméně jedna členka KSČM (Kateřina Konečná) je poslankyní Europarlamentu: https://www.europarl.europa.eu/meps/cs/23699/KATERINA_KONECNA/home

P. Čech 5.4.2023 18:41

To jsou metody, které používali komunisté před listopadem 1989 a které používají nejen "bývalí" komunisté dnes. Používají je politici politických stran bez výjimky a je k nim třeba přičíst další. Např. žaloba na Babiše za Čapí hnízdo. Žaloba na základě anonymního udání, typicky politický proces. Z toho vyplývá, že že předlistopadový komunismus není žádná historie, ale že panuje dodnes. Zejména tím, že nám z lůn politických stran nadále vládnou "bývalí" komunisté.

A. Teply 5.4.2023 18:36

Máte pravdu, v Severní Koreji je to horší - a to Vám stačí?

Zákon o dezinformacích se připravuje - dokonce se už i "použil". Dezinformací je opravdu hodně - zaznívají např. z vládních kruhů a ČT24.

U Ševčíka je posuzováno "muzeum". Že se někoho zastával usuzuji podle videí. Že se ho opakovaně zastal fakultní senát je dost vypovídající. Děkanem patrně může být jen novodobý "straník".

Svoboda se omlouval za něco, co ani neudělal. Je zkrátka třeba vytvořit atmosféru strachu - jako před tím listopadem. Omluvit by se měla ministrině - nakonec už má za sebou i trestné činy v úřadě (za který jiný sedí).

Z. Lapil 5.4.2023 18:29

Proč? Ptám se, poctivě.

Protože jediné odpovědi, které mě napadají, jsou spiklenecké, nebo na způsob Protože Havel nezačal rozdávat provazy přivázané na kandelábry.

Z. Lapil 5.4.2023 18:24

Já si spíš myslím, že přichízí čas nechat to plavat. Je-li služební čas soudce 40 let (od 25 do 65 let věku), zbývá těm nejmladším pár (sedm) let do důchodu. Zároveň platí, že je tak 7/40 = 17,25% sloužících soudců, kteří měli možnost být v době nástupu do funkce "socialistického" soudce komunistou.

Kromě toho - už při příštích řekněme prezidentských volbách to bude skoro passé.

P. Diviš 5.4.2023 18:23

Hrůza hrůzoucí ...

Za covidu omezovali leckde, i hůře, protože nikdo nevěděl.

Zákon o desinformacích není, zato je hodně těch desinformací.

Ševčík toho má "na triku" víc, zastání napadeného je jeho pohádka a z práce ho nikdo nevyhazuje, jen by neměl být děkanem.

Svobodovi se prd stalo, jen si uvědomil, že blbě kecal.