16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

PRÁVO: Komunistický režim a nová doba

Kádrování obecných soudů pro jejich bývalé členství v KSČ není důvodné, a to již pro jejich dosavadní bezproblémový výkon funkce soudce. Vykonávat funkci soudce Ústavního soudu coby českého orgánu ochrany ústavnosti je však podle mého hlubokého přesvědčení záležitost poněkud jiná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 6.4.2023 11:02

Havel byl možná lepší diplomat, než si myslíme. Nezapomínejte, že v listopadu 1989 měla vláda/KSČ pod palcem policii, armádu i lidové milice, zatímco lidové zbraně typu kos a okovaných cepů byly už tehdy v dávné minulosti.

Jak pravil Werich (Těžká Barbora): ty duchovní předpoklady musejí bejt materiálně vyfutrovaný.

P. Čech 5.4.2023 18:52

Na vině byla mocichtivost našeho trojnásobného vlastizrádce, Václava Klause. Ten z pozice předsedy nejprve rozbil OF, inicioval vznik politických stran (zejména ODS). To mu ovšem nestačilo a tak o rok později protiústavně rozbil společný československý stát. Aby to nebylo málo, podepsal Lisabonskou smlouvu a tím předal státní suverenitu ČR do Bruselu.

P. Diviš 5.4.2023 21:59

Kecáte, jako obvykle.

Občanské hnutí krachlo na nezájmu voličů, politické strany jsou potřeba, za to by Klaus měl dostat metál a z Československa odešli Slováci. Na předání suverenity nestačí jeden podpis. Naopak Klaus odolával nejdéle.

J. Vorlický 6.4.2023 7:27

No, tak pan Klaus chtěl politické strany, to ano a to chápu jako správné. Pak, když se mu strany nehodily, kvůli zájmu voličů, se s panem Zemanem dohodli na straně jedné - to mu stačilo. Tím, dle mého soudu zničil to, o co se původně zasloužil.

Potom, Slováci odešli z Československa? To údajně nééé. Československo bylo ROZDĚLENO na základě ústavního zákona č.542/1992 Sb. (zde pan M. Salaquarda, Nev.pes, 11.3.2023, 09:05). Dodnes mi není jasné, jak se můžeme prsit československou vlajkou.

Co se týče čsl suverenity. Suverenita je něco, co jsem ochoten bránit i přesto, že dostanu před držku. To republika neměla před Klausem, a ani po něm.

M. Těhanová 5.4.2023 22:35

Ono to bylo trochu jinak, společný stát odmítali Slováci, tak bylo lepší pro oba se rozloučit. A asi si nepamatujete pod jakým nátlakem tu LS podepsal. To není chyba vaší paměti, ale vaší zášti. Tou já netrpím, i když zrovna Klause nemusím.

T. Menyhért 6.4.2023 11:17

Väčšina Slovákov spoločný štát neodmietala. Osamostatnenie mala vo volebnom programe iba Slovenská národná strana, ktorá získala vo voľbách do SNR 7,93%, do snemovne národov 9,35 a do snemovne ľudu 9,39. Ostatné slovenské strany chceli väčšiu emancipáciu Slovákov a keďže Česká reprezentácia nebola schopná prijateľných kompromisov, až sa tí dvaja vlastizradcovia rozhodli rosťať gordický uzol a Československo rozdelili.

J. Jurax 5.4.2023 22:36

Blbost. Jinak se Váš příspěvek klasifikovat nedá.

J. Vorlický 5.4.2023 15:09

R^

P. Čech 5.4.2023 18:48

V tom s Vámi souhlasím. Bohužel tehdy se Havel přátelil s mnoha "bývalými" komunisty vč. toho Pitharta. Tady je začátek toho svrabu a neštovic, které nám dnes vládnou. jsou to neustále ti stejní "bývalí" komunisté, umně skrytí ve všech politických stranách, ale i hnutích. Odtud nadále vládnou naprosté většině občanů kryti čl. 5 a 18, odst. 1 ústavy.

P. Čech 5.4.2023 8:07

On ten zákon č. 198/1993 sb by měl být především dodržován a to obecně. Potom by nemohlo docházet k jeho porušování třeba tím, že k volbě prezidenta republiky by byli připuštěni kandidáti, kteří byli členy zločinecké KSČ. A o tom to všechno je. O České republice jako o neprávním státě, kde nějaké zákony politiky nezajímají. Ty se totiž týkají jen občanů. kteří na ně, zdá se, rovněž z vysoka kašlou. Není se co divit, když jim v tom příklad dávají politické strany a když moc soudní, mimochodem plná těch "bývalých" komunistů, k tomu mlčí.

T. Diblík 5.4.2023 7:57

Jak se na tom dnes náš stát ve skutečnosti hodnotově nachází?

Pro mne je odpovědí osobnost muže, který je nejvyšším státním zástupcem. Tedy nejvyšším zástupcem státu. Vojenský prokurátor.

Podle mého pořád platí historka, která kolovala na Suchdole začátkem osmdesátých let. Domů se vracel absolvent fakulty tropického zemědělství a ptali se ho, jak se mu u nás líbilo. Líbilo, Československo je krásná země, plná fajn lidí, ale nic tady není hanba.

J. Vorlický 5.4.2023 8:14

Ano. Nikdy nedokáži pochopit, jak z funkce vyhozený firmy ředitel, se nestyděl ve stejné firmě dělat vrátného.

T. Diblík 5.4.2023 9:54

Proč by se měl stydět za práci vrátného, jestli se jako ředitel nedopustil ničeho za co by mu měla být hanba? Jestli byl slušný jako ředitel, mohl být slušný jako vrátný.

J. Vorlický 5.4.2023 10:25

To je přesně ono.

Kdybych se já v normální společnosti dostal do vedení firmy na základě svých zásluh, své píle, vědomostí a schopností a pak o to místo přišel, jedno jak, nemohl bych v té firmě zůstat.

Kdybych však byl za to místo vděčen své podlízavosti, je jedno zda jako člen KSČ, nebo z jiné protekce, a považoval se přitom za ,slušného ́ člověka, a pak mi bylo to místo odebráno a nabídnuto dělat nějakou méně hodnotnou/důležitou práci, je jedno zda vrátného, nebo někde jinde v kanceláři nebo ve výrobě, jistě bych tu práci jako ,slušný ́ člověk mohl vykonávat a asi i vykonával.

Zlomený člověk nemá se stydět potřebu, a ani ji nemůže cítit.

J. Jurax 5.4.2023 22:42

Čest práci každé, která dobro plodí, ať prachem, blátem klopotně se brodí či perem vzletným ať ji koná duch. © Svatopluk Čech

J. Vorlický 5.4.2023 7:52

Ano, je třeba začít zvažovat kdo stál u zrodu minulého režimu? kdo jej uvedl v chod? kdo jej pak svojí aktivitou udržoval v provozu? a kdo svou pasivitou či lhostejností?

Pak se také můžeme již ptát a kdo stál u zrodu dnešního režimu? kdo jej uvedl v chod? a na základě jakých principů?

Můžeme se ptát, jak se stalo, že Ústava, souhrn základních ustanovení, principů tedy! státu, se stala podřízenou tzv. ústavnímu pořádku? ústavnímu pořádku, který občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku nikdy nepřijali, o kterém nemají zřejmě ani pasivní ponětí?

F. Navrátil 5.4.2023 7:36

Krevní msta se ukázala být historicky kontraproduktivní. Proto nastoupila vláda práva. Lidé jsou trestáni za své činy a ne za příslušnost k určitému klanu.

Z. Lapil 5.4.2023 8:01

Vidím to podobně. Otázka zní, jakým bude dotyčný/á ústavním soudcem, nikoliv čeho byl členem před třetinu století.

Je to trochu demagogie, ale časově je to podobné, jako hypotetická otázka na potencialni ministry v r. 1945, co dělali před 1. světovou válkou. Fakt: kolik je 1945 - 33?

J. Vorlický 5.4.2023 8:08

Trest je jen jeden aspekt práva. Vláda práva NENASTUPUJE. Ona, ve smyslu spravedlnosti práva a pořádku, se VYVÍJÍ. No a to se tady myslím nezačalo dít (již tím, že na zločince nebylo ani nominálně ukázáno) a neděje. Je pozdě to napravit, snad je ještě čas pochopit, PROČ se tak nestalo.

Z. Lapil 5.4.2023 18:43

Na zločince, předpokládám, že myslíte ty politické, je tu poukazováno pořád dokola. Vzpomeňte si, jak to ještě před pár týdny schytávali jak Pavel, tak Babiš.

Vy vidíte problém hlavně v tom, myslím si, že vám nepřijdou dostatečné důsledky, které z toho plynou (Babiš a Pavel byli nejúspěšnějšími kandidáty, například). Ale poctivě vzato - nemůžete trestat (zákazem funkce) bývalé členy strany ještě donedávna zasedající v paralmentu, aniž byste podobně trestal její členy současné.

Připomínám, že nejméně jedna členka KSČM (Kateřina Konečná) je poslankyní Europarlamentu: https://www.europarl.europa.eu/meps/cs/23699/KATERINA_KONECNA/home

J. Vorlický 5.4.2023 21:57

Ano, souhlasím s Vámi.

Jedná se o zcela schizofrenní situaci. Trváme-li na zločinnosti předešlého režimu, musíme aspoň hledat a najít jeho zločince, abychom narovnali, co se stalo. Pojmenování předešlého režimu zločinným však stačilo společnosti k tomu, aby se se zločinností vyrovnala. Ona netoužila a netouží, myslím si, že dokonce ani nechtěla udělat pro vyrovnání více. Proč?

Nebyl jsem tu mezi 1973 - 1992, ale z chování lidí šlo dovodit a i dnes, že se drtivá většina cítila podvědomě aspoň pasivně zodpovědná za to, co se tady nejen po roce 1968 dělo, a nenašla odvahu si to přiznat a nést tu odpovědnost. Navíc, nebyl zde zřejmě nikdo, kdo by byl schopen toto lidem vysvětlit, aby společnost se o narovnání mohla aspoň pokusit.

Když se snažím domyslet jak se naše společnost měla nebo mohla vyrovnat se svými zločiny (protože to nebyly zločiny jen jednotlivců, ale i celku), pak dospívám k názoru, že toho společnost prostě nebyla schopná. Závěrem, nepřiznáme-li si toto, není cesta vpřed.

Z. Lapil 6.4.2023 10:38

Taky souhlas.

Jen se mi nelíbí takové ty zobecňující myšlenky tyou "většina nebyla schopná". Kus problému vidím třeba v tom, že není shoda v definici kolektivní viny. Řekněte, že kolektivní vina existuje a schytáte to ze všech stran. Jenže ona opravdu existuje, "jenom" nemá co dělat u soudu.

Píšete: " (1)drtivá většina cítila podvědomě aspoň pasivně zodpovědná za to, co se tady nejen po roce 1968 dělo, a (2)nenašla odvahu si to přiznat a (3)nést tu odpovědnost." Ad 1: máte-li pravdu, je to vlastně skvělá zpráva. Ad 2: inu, tak to chodí. "JÁ" jsem SAMOZŘEJMĚ dobrý člověk. Ad 3: potřeboval bych dodefinovat, co je to nést odpovědnost: mám se přihlásit na policii, že jsem napomáhal zločinnému režimu (co by se mnou, chudáci dělal? Nakonec viz retroaktivita, být loajálním občanem ČSSR trestné snad nikdy nebylo) a nebo si mám - řečeno s Klausem - utáhnout opasek a moc u toho neremcat, že - pozor. důležité - za to můžou "oni"?

Já tady časy normalizace zažil jako dítě a glasnosť a perestrojku jako mladistvý až mladý muž. Moje osobní zkušenost vypadá tak, že mi to přišlo normální; což je, zpětně viděno, ta tragédie. Nebyl jsem a nejsem hlupák, dokonce i nějakou tu státnici mám, a - ó hrůzo, přišlo mi to normální. Někdy před úterkem 21. listopadu přišel okamžik prozření a od té doby vím, co to je "spadly mi šupiny s očí".

A už naprosto osobní: veliké potěšení mi okamžitě způsobilo, že A/ Uvidím v r. 1999 úplné zatmění slunce (v Rakousku; u nás k dispozici nebylo); B/ uvidím příliv a odliv. A potom v červnu jsem se takhle v sobotu ráno probudil, říkám si, co tak budu o víkendu dělat a jeden z nápadů byl: pojedu do Itálie na fotbal (naši kontra Německo, tuším dokonce semifinále). Nakonec jsem nikam nejel, protože peníze a logistika a vůbec, ale od toho nápadu počítám sebe jako svobodného člověka.

F. Žůrek 5.4.2023 5:25

Soudce by měl mít charakter. Ctít etiku či morálku. A to je vše. Soudce má být lidská profese.

J. Jurax 5.4.2023 22:38

Ano, měl by. Ale je to pustá teorie.

P. Sura 5.4.2023 4:47

K tomu - " .... aby na takové posty byly nominovány osoby, které se svou účastí (svým způsobem také) spolupodílely na udržování chodu tehdejšího totalitního režimu ....."

by mělo být vždycky zváženo, NAKOLIK se takové osoby vůbec mohly na udržování chodu totality podílet. Aby do nich pak "slušní občané" pořád neryli, aniž by sami museli dokládat svoje ideologické postoje. Minulé i současné.

L. Písařík 5.4.2023 7:52

By měl být? Musí být. Jinak klidně můžeme zapojit Ajku a ta bude rozsudky sekat jako Baťa cvičky.

T. Kohout 5.4.2023 0:51

Jak je to u presidentů? Jak je to s "novou indoktrinací"? Co s "novými stereotypy", co nahradily "staré stereotypy"?

J. Hudec 5.4.2023 4:34

R^

L. Písařík 5.4.2023 7:55

U prezidentů je to tak: VH bojovník proti totalitě, VK nestraník neutrál, MZ vyloučený komunista, PP komunista. Vypadá to tak, že se poměry konzolidují směrem ke komunistům? To už tady bylo.;-€Rv

Z. Jemelík 5.4.2023 0:29

Pan soudce je poněkud nepřesný. V uvedeném ústavním nálezu je podstatné rozhodnutí, že soudy jsou povinny odpovídat na dotazy po členství soudců v KSČ. Soud připustil, že indoktrinace z doby totality může být zátěží v nové době. ÚS v té souvislosti citoval články Karla Jasperse a můj.