Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

PRÁVO: Když lékař je Bůh

Na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké Masarykovy nemocnice zavolal lékař na matku policii. Zavolal ji, protože matka chtěla na oddělení zůstat se svým pětitýdenním chlapečkem se zápalem plic. A skandál byl na světě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PH

P. Harabaska

30. 3. 2018 9:20
Zdravotníci jsou přetíženi. To je i není pravda.

Někde je doktorů a sester opravdu málo, jinde si dopřávají lehy. S tím, jak člověk stárne, dostává se mu příležitosti seznamovat se s dalšími odbornými lékařskými pracovišti, takže ten rozdíl zaznamená. Ve zdravotnictví jistě nikdo nebude zavádět "píchačky", nicméně tam, kde akademické čtvrtě se prodlužují na akademické půle a doby ještě delší, uvědomí si pacient, že to slovo pacient znamená sice vlastně "trpělivý", nikoli však blbý, jak říká jedna moje známá. Naše "praktická" podle rozpisu ordinuje od 7.00, nikdy ale ještě tak nepřišla, 20 minut zpoždění je naprosto normální. A v čekárně sedí lidé, jejichž pobyt mimo pracoviště sleduje jako ostříž zaměstnavatel. Pozvou vás do nemocnice na drobný výkon na 8.30, ale v 11.00 se o vás ještě nikdo nezajímal, ač jste již 3x připomínal na registru. Chápu, že mají třeba hodně práce jinde, mohou ale přijít a aspoň požádat o poshovění. Říkám jim, pozvěte mě třeba na 21.30, ale ať tady nečekám jako ovce. Nadto mnohdy ani nevědí, kde, v které místnosti, vám ten drobný výkon provedou. Lékař, který té ženě v "příběhu" vyhrožoval, že "jí dá přes držku", byl super-hulvát, ale aspoň jí věnoval nějakou, byť hrubou pozornost. Před pár týdny jsem navštívil odborné pracoviště, kde lékař po celou dobu vyšetření pořád koukal z okna, na mě se ani nepodíval a otázky kladl tak tiše, že - ač slyším dobře - musel jsem stále opakovat, že ho neslyším. Co jsem mu říkal já, ho nezajímalo. Proto také v zápisu, který jsem si četl cestou domů, se psaly o mých "výpovědích" věci, které měly od našeho "rozhovoru" hodně daleko. O to víc si vážím lékařů empatických, které při své návštěvě neobtěžuji, kteří konají své povolání zodpovědně a ku prospěchu pacienta.

0 0
možnosti
JT

J. Ticháček

30. 3. 2018 10:50
Re: Zdravotníci jsou přetíženi. To je i není pravda.

On té ženě nevyhrožoval. Ta výhrůžka, bohužel nerealizovaná, patřila jakési aktivistce, která tu matku v jejím nepřetržitém kontaktu s dítětem střídala, když chudák matka byla unavená a šla si v klidu zdřímnout.

0 0
možnosti
RB

30. 3. 2018 9:20
oddělení dítěte od matky vždy nese rizika - osobní

Moje kamarádka porodila děvčátko. Okamžitě po porodu se holčička vzorně přisála a krásně pila. Idylka...

Jenže se ukázalo, že děvčátko má novorozeneckou žloutenku. V nemocnici se to řeší tak, že je dítko umístěno pod modré světlo - ale je přitom oděleno od maminky. Kamarádka sice chtěla být s miminkem, ale nemocnice to neumožňuje... Holčička byla velmi vystresovaná, prakticky neustále volala maminku. Takže když ji přinesli matce ke kojení, konečně se v jejím náručí schoulila a usnula. Jenže tím pádem se nedokázala napít. Maminka se sice snažila ji nakojit, ale byla to boj s naprosto vyčerpaným dítětem.... Bohužel se ukázalo, že se léčba nedaří jako obvykle - (logicky, dítko nebylo dostatečně nakrmené) a tak mimo matku pod modrým světlem nakonec strávilo pět dlouhých dnů...

Žloutenku dítko přežilo. Ale stresující oddělení od matky se projevilo tak, že holčička prostě nepřijímá potravu, pokud je v bdělém stavu. Pokud ji chce maminka nakojit, musí ji uspat a pak ve spánku jí své prso nacpat do pusinky a na desítky pokusů do í trochu mléka dostat. A protože děvčátko se tak nedokáže nakrmit do sytosti, stále pláče...další cyklus uspávání, krmení, další martirium... Matka z toho šílí, mléka má dost - ale dítko nechce ani z flašky - prostě v bdělém stavu nepije...

Situace po několika měsících - opakované hospitalizace (pro nedostatečný vývin dítka), holčička je slabší, více podléhá infekcím, je velmi stresována, přecitlivělá, matka je vyčerpaná, nešťastná, těší se, až děcko bude moci pevnou stravu... Alespoň že to obě přežili (a bylo namále pro obě - matka v depresi, dítko podvyživené)...

Stačilo málo - aby matka mohla být s dcerkou pod modrým světlem...

0 0
možnosti
PB

30. 3. 2018 9:29
Re: oddělení dítěte od matky vždy nese rizika - osobní

Tak to je docela unikátní případ, obvykle děti "modrou lampu" snáší dobře s tím, že jakmile se v inkubátoru probudí, maminka je nakojí. Ostatně novorozeneckou žloutenku jich má 50 % a u mých dvou dětí to bylo dokonce 100 % :-)

0 0
možnosti
JS

30. 3. 2018 9:06
Mám dotaz.

Je i namachrovaná, nepříjemná baba "machistická"?

0 0
možnosti
JL

J. Lepka

30. 3. 2018 12:01
Re: Mám dotaz.

Jen to s tím genderismem nepřehánějte.

0 0
možnosti
JA

30. 3. 2018 8:54
instituce a člověk

Všechny zveřejněné kauzy se z normální epizody mezilidské interakce, jichž se neustále odehrávají milióny v každém okamžiku, stane jakýmsi monstrem. Není šance, že by veřejnost správně uchopila, co v uvedené historce bylo pravdivé, co bylo správné. Tak jako nelze prsty uchopit mikroba či bagrem plít zahrádku.

Aniž bych tedy soudil konkrétní událost, v zájmu vývoje civilizace podporuji myšlenku, že dítě patří k rodičům, a oddělení pokynem představitelů instituce, jakkoliv k němu může v realitě za komplikovaných okolností dojít, má být považované za selhání systému, nikoliv standard, který je povinné respektovat.

Jen s takovým přístupem budeme kousek po kousku tvořit systém, v interakci s nímž se nám samotným bude přijatelně žít.

Řečeno trochu lidsky, těžko se změní situace, ve které jsou nemocnice nedostatečně vybavené a personál přepracovaný a vyčerpaný, budeme-li konflikty tiše snášet a pokorně dotovat vlastní energií (ať jako zaměstnanci, nebo jako klienti).

0 0
možnosti
AZ

A. Zajícová

30. 3. 2018 9:19
Re: instituce a člověk

svatá pravda. Stejně vhodné by bylo, aby matky a otcové chodili do školy a seděli vedle dětí v lavicích, aby je mohli držet za ruce. Kampak na ARO a JIP s hygienou, ochranou ostatních pacientů, možnosti ošetřovat dítě, aniž by přitom bylo třeba překračovat matku ležící na karimatce v civilních hadrech na zemi.

0 0
možnosti
VD

30. 3. 2018 8:44
Velmi výstižné

pojmenování a rozvedení problému, kdy pacient není zákazníkem, nýbrž materiálem bez úcty. Děkuji za tento výtečný článek.

0 0
možnosti
PK

30. 3. 2018 9:14
Re: Velmi výstižné

I já děkuji za výstižný článek.

0 0
možnosti
AH

30. 3. 2018 8:16
Paní Šichtařová

zamlčela podstatné věci. Jak to, že pětinedělní batole mělo zápal plic? Jaká byla péče o dítě před tím, než zápal plic dostalo a jaký byl způsob léčení a kým? Bylo batole smrtelně ohroženo? Na jaké oddělení ji byl přístup odepřen - běžném, JIP, ARO? Byl ji odepřen pobyt v nemocnici na běžném oddělení? Kde byl v té době otec dítěte jako druhý zákonný zastupitel dítěte? Bylo v provozním řádu nemocnice, že na oddělení, na kterém chtěla matka být, má kdokoliv, kdykoliv přístup? Šlo o krátkodobou nebo dlouhodobou přítomnost? Ohrozila by přítomnost matky na oddělení činnost lékařů, zdraví nebo život samotného dítěte, jiných pacientů nebo lékařů?

Otázek je hodně. Celý případ má dvě stránky - lidskou, kterou lze chápat a profesní, kterou je nutno respektovat. Od převzetí batolete do nemocnice, zodpovídala za ošetření, zdraví a život dítěte nemocnice, ne matka. Ta měla právo se rozhodnout, zda za nemocnicí stanovených podmínek dítě v nemocnici nechá nebo ne. Ale neměla právo rozhodovat o způsobu a podmínkách léčení.

Podle Etického kodexu (ne zákona) je každý lékař povinen v případech ohrožení života a bezprostředního vážného ohrožení zdraví neodkladně poskytnout lékařskou pomoc. Ale má i právo odmítnout péči o nemocného je-li přesvědčen, že se nevytvořil potřebný vztah důvěry mezi ním a pacientem.

0 0
možnosti
OU

30. 3. 2018 8:32
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
AZ

A. Zajícová

30. 3. 2018 7:43
Paní Šichtařová aka Brouk Pytlík

už na mne vyskakuje z monitoru, ať otevřu kterékoliv médium na jakékoliv téma. A taková to bývala sympatická, nehysterická ekonomka. Škoda jí.

0 0
možnosti
OU

30. 3. 2018 7:49
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
MM

30. 3. 2018 7:37
Úzkost a strach o nemocné

dítě jsme zažily všechny matky. Ale taky jsme se k doktorům obracely s nadějí, že našemu dítěti pomohou a že pro ně udělají to nejlepší, co je v jejich silách. Určitě jsem ve vypjaté situaci strachem o dítě nehledala mobil, abych si zdokumentovala jednání lékaře, pro případné soudní řízení či televizní zveřejňování.

0 0
možnosti
DP

30. 3. 2018 7:35
Problém je, že lékař má odpovědnost,

když selže nebo se pacientovi výsledek léčby nelíbí je dnes málem automaticky žalován a je požadován od nemocnice obnos v milionech.

Určitě lékař matce vysvětlil, proč to požaduje, těžko jí řekl bez vysvětlení: Vypadni! Nebo si někdo myslí, že tomu tak bylo?

0 0
možnosti
OU

30. 3. 2018 7:56
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
SS

30. 3. 2018 6:04
Paní Šichtařová, to s nepovedlo

Ano, lékař se nemá chovat jako hulvát a pacient jako dement.

Video jsem neviděl, nevím, zda tam byl začátek záznamu, kde lékař nepochybně vysvětloval hysterické matce, že na JIP oddělení nemůže zůstat. Každý, kdo ví, co JIP je ví, že tam nemůže přenocovávat stejně jako na operačním sále.

Matka, která svojí péčí zajistila toto onemocnění,by měla projevovat trošku pokory.

0 0
možnosti
KO

K. Oldřich

30. 3. 2018 7:31
Re: Paní Šichtařová, to s nepovedlo

Na JIPku návštěvy kdykoli v denní době mohou. Ale možná, že hrozí nějaké nebezpečí po západu slunce. Dochtor je vůl.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz