26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

PRÁVO: K jedné důchodové nespravedlnosti

Jedním z velkých dlouhodobých celospolečenských témat je chybějící důchodová reforma. Popravdě řečeno moc reálných řešení není – buď ještě zvýšit věk odchodu do penze, nebo přistoupit k navýšení sazby pojistného na sociální (resp. důchodové) pojištění), ani jedno není populární, takže se do toho politikům zákonitě moc nechce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 12.9.2021 14:04

Pokud je další podmínkou věk 64-65 let, tak kdo nedosáhne na těch 35 let? Po započtení všech náhradních dob...

Š. Hašek 12.9.2021 14:42

Začnou mít asi problémek "študentky evropských študií". Ty většinou jdou na první šichtu ve třiatřiceti. A možná mají jedno dítě. S kámošem. Aby byly se státem/spoluobčany na rovinu - to se od nich nedočkáme. Jejich počet roste nekontrolovaně.

Samozřejmě dneska mají již patnáct let "odpracováno a započítáno". Navrhuji to každému sečíst, co zaplatil, podtrhnout - a vyplácet. Samozřejmě tedy fiktivně, ale matematicky!

Odpozorováno, vyslechnuto ve vlaku.

V. Novák 12.9.2021 15:13

Studium je náhradní doba.

Š. Hašek 12.9.2021 15:23

Určitě. Takhle to vysvětlují socani. Ale účetně do důchodového systemu nepřinese ani halíř.

Abychom si rozuměli:

1. Studium/vyučení/rachotu považuji za osobní věc občana.

2. Platbu měsíční do systemu považuji za celostátní věc současného průběžného důchodového systemu.

3. Stejně jako měsíční platbu jednotlivého občana do státního systemu přídělového zdraví.

Celý život toužím, aby mi konkrétní práci za mě udělala "nějaká náhradní pracovní doba".

Asi si rozumíme. Ten současný důcházející system je vydestilovaný komunismus. Samozřejmě - pokud se jedná o desetiletí - je funkční. Akorát se musí falšovat účetní knihy!!!

Š. Hašek 12.9.2021 12:56

1. Pouze upozorňuji, že něco jako "důchodová spravedlnost" neexistuje. Ovšem nejvíc tomu rozumějí Pekarová s Ferjenčíkem. Já ani náhodou.

2. Všechny zdraví jeden nikam starobně nedůcházející penzista. Nebo taky ve výslužbě.

3. Pozoruji Mariánské léto a večer na jižní obloze Jupitera. A Saturna.

4. Zas muším v sadě něco pošefcovat, i když ministr prostředí řekl, že mám bejt dávno mrtvej. Uprostřed hynoucí přírody.

T. Zlesa 12.9.2021 8:08

Paní Laurenčíková tu naznačila jednu otázku - jak je to v jiných zemích a zda by něco z toho bylo možno použít i u nás.

Myslím, že všechny tyhle naše počty jsou hodně zkresleny různými, historicky vzniklými, slepenci v našem počítání výdělků a daní a pojištění z nich. Hrubá, superhrubá. Něco platí zaměstnavatel, něco zaměstnanec. U nás důchodci už pak platí státu jen DPH, což kdysi nebylo, takže i to ovlivňuje srovnání s minulostí... Porovnávat pak se zahraničím je dost obtížné, čísla jsou zkreslená. :-(

Š. Hašek 12.9.2021 9:54

Máte pravdu.

Co stát, to system/jemnosti.

Zejména bych se bránil nějakému patlání směsky ze všech možných přísad. I "jednotě/Eintopfu" brusele.

M. Hoblík 11.9.2021 15:44

Současný důchodový systém je téměř dokonalý. kdo pracoval a odváděl daně, má vysoký důchod, kdo se ulejval, má málo. Zdokonalit by se systém dal tak, že by vojáci a policisté měli rentu ve výši 100% platu a měli by zdarma vstup do panoptika, kde by byli v klecích vystaveni příznivci velkého Václava...

Š. Hašek 11.9.2021 17:37

???

V. Kain 11.9.2021 19:32

A pak jsem se vzbudil s hlavou v nočníku.

J. Ganaur 12.9.2021 8:30

On má v hlavě hobliny!;-D

J. Jurax 12.9.2021 11:47

Současný důchodový systém je téměř dokonalý. kdo pracoval a odváděl daně, má nízký důchod, kdo se ulejval, má ještě o trošku nižší.

Š. Hašek 12.9.2021 13:16

Nesouhlas.

Kdo se ulejval, má takřka důchod pracanta. Lze vypozorovat mnoho případů, kdy ulejvák je na tom lépe. I když se jedná o stokorunu. Viz vzorce, zvládne to staromaturant.

Socialisté si (již sto let) musejí nějak kupovat voliče, nebo ne?

Občan, mající celý život poloviční/třetinový plat mého platu, nezaměstnaný sumárně klíďo pět let - má nakonec to co já. Faktem je, že jsem si přesně v šedesáti řekl, "Že už jsem toho tam nastrkal dost, nahákoval se dost"! Ani den jsem nebyl na podpoře! Tak nazdar! Jsem spokojen, životně. Účetně penzijně ovšem dosti nasrán. Je to matematika prvního járu. Data si k tomu najděte.

Nejsem socan/sosan.

Třicet let jsem příkazově strkal peníze do státního nezaměstnaneckého účtu. Nepotřeboval jsem ho ani den! Nedostal jsem zpětně ani floka. Ani symbolických pár tisícovek.

Nejsem socan/sosan.

A tak to tu máme, pane Juraxi, každý den .......

J. Jurax 12.9.2021 13:35

No, k tomu nezaměstnaneckému účtu - taky si již drahně let platím pojištění proti požáru, ač jsem dosud nevyhořel ... :-)

P. Čech 12.9.2021 13:35

No, a co byste chtěl? Náš socanský stát přece musí mít na to, aby platil rozhodně ne malé důchody bývalým členům KSČ či dokonce členům ÚVKSČ. A ulejváci, zejména z těch t.zv. nepřizpůsobivých? Ti prý důchody nemají. Zato mají socanské dávky, přídavky, příspěvky, pobídky a dotace, které dohromady dají více než mnohý důchod těch, kteří celý život pracovali. A tomu se u nás říká demokracie.

V. Novák 12.9.2021 13:54

Není žádný "státní nezaměstnanecký účet" - je to pojištění. Nárok na pojistné plnění máte pouze, pokud dojde k pojistné události.

Š. Hašek 12.9.2021 21:51

V tym připadku bych si ho neplatil. Jako to "pojištění". Protože Vám to seberou, a potom rozfrcaj. Příjemce mých peněz vidím kolem sebe. Znám je osobně.

Dával bych si to na stranu do obálky. A druhý den penze bychom s manželkou jeli na dva měsíce do Svatého Mořice.

Dům máme pojištěn. Nepovinně, podmínky akceptuji.

Zkráceno. Jo, a nejsem socialista.

J. John 11.9.2021 13:31

Současný důchodový systém je vzorová ukázka loupeže organizované státem. Pilným a schopným zaměstnancům bere a z toho lupu odměňuje neschopné, líné a vyčůránky, kterých jsou např. mezi osvč statisíce.

Řešení je prosté: stát by měl organizovat pro všechny minimální penzi ve výi životního minima a vybírat od každého stejnou částku, takže by si každý našetřil povinně na tu minimální penzi. . O zbytek by se postaral každý sám formou individuálně sjednaného pojištění (jako když si pojišťuje auto nebo dům) nebo vlastními investicemi do stáří.

R. Toman 11.9.2021 15:30

Píšete bláboly, když si OSVČ platí minimální sociální pojištění, které se určuje podle výše minimální mzdy tak se mu z toho vypočítává důchod jako tomu zaměstnanci, který takovou mrzkou mzdu bere. Naopak podnikatelé, ale i zaměstnaci kteří vydělávají velké prachy a tedy platí i vysoké odvody na soc.poj. jsou kráceni na důchodu. S druhým odstavcem souhlasím, to chtěl svého času ministr financí Tlustý. Pak byl vyhozen, aby se udržela Topolánkova koaliční vláda a nahrazen bratrem/soudruhem Kalouskem, ten to hodil do koše. I když souhlasím, tak je to problematické, co s lidmi kteří se na stáří nezajistí ? V dnešní době si nikdo nedovolí je nechat umřít hlady, a tak by je zase musel stát nějak dotovat. Bylo by to třeba celé domyslet.

J. John 11.9.2021 15:39

K OSVČ: většina si platí minimální pojištění a investují si ušetřené peníze sami. Jenže stát jim potom minimální důchody "dotuje" z peněz, které odvedou zaměstnanci s vyššími mzdami. Těm e při výpočtu penze redukuje zaplacené od určité výše paltu (a tím i odvedených peněz) až o 83%. Ti nemají možnot dělat to,c co osvč. Podívejte se na interaktivní formůlář na webu správy soc. zabezpečení.

Podívejte se na wem min fin. na strukturu státního rozpočtu - příjmy a výdaje. Zjistíte, že osvč neodvádí ani tolik, aby měli na základní "služby" , které stát poskytuje. Ať už je to jen zdravotnictví, stavba silnic,....

R. Toman 11.9.2021 17:08

To se stejně redukuje i těm podnikatelům kteří mají vysoké výdělky. Ona vaše představa, že se dá vše "optimalizovat" je úsměvná. Zřejmě jste nikdy nepodnikal. Já jsem OSVČ třicet let. A ještě úsměvnější je vaše představa, že se silnice atd. hradí z přímých mezd/daní jak zaměstnaců tak podnikatelů. Většina příjmu státu pochází z DPH, spotřebních daní a ostatních daní - nemovitostí apod. A zdravotnictví je hrazeno ze zdravotního pojištění, které ovšem někteří v určité fázi života neplatí, tedy děti, matky na mateřské,vězni atd. a hlavně důchodci za které ho hradí stát. A hradí ho málo, cca 50 % co platí OSVČ, a to až nyní, předtím to bylo ještě méně. Kubek si v TV liboval, že díky zvýšení ze strany státu bude ve zdravotnictví příští rok o cca 63 miliard Kč více.

V. Petr 11.9.2021 17:18

OSVČ jako jedinci platí stejně, jako zaměstnanec. JENŽE za zaměstnance navíc platí zaměstnavatel dvojnásobek této částky. A zaměstnanec na to musí vydělat.

To, že parazité na dávkách neplatí NIC je jiná věc!

J. Jurax 12.9.2021 1:42

Ale kuš ... a ten zaměstnavatel si na to tiskne prachy ve sklepení nebo dává ze svého?

Nebo je to tak, že zaměstnanci musí zaměstnavateli vydělat i na ty odvody, na benefity, na svou dovolenou i na případnou nemocenskou či odstupné, taky na režie etc., protože jinak by se mu nevyplatili?

Takže jsou na tom stejně jako OSVČ - ovšem není to na první pohled patrné - kromě toho, že nemůžou čarovat s daňovým základem.

J. John 11.9.2021 18:17

Podívejte se na web min fin na příjmy a výdaje státního rozpočtu.

Potom snad přestanete psát nesmysly.

R. Toman 11.9.2021 18:52

Tak nejlíp uděláte, když přestanete OSVČ závidět, opustíte teplý flíček a můžete také podnikat. Pokud to považujete za takovou výhru.

J. John 11.9.2021 19:28

Nevadí vám, že osvč žijí z peněz, které stát odebírá lépe placeným zaměstnancům, kteří se nemohou bránit jAKO TO DĚLAJÍ OSVČ? oMLUVA ZA CPSLOCK

R. Toman 11.9.2021 19:38

Viz příspěvek pana Kaina z 19.31 hod. Diskuse s vámi je zcela zbytečná, cestu k podnikání máte stále otevřenu.

J. John 12.9.2021 7:41

Proč nezareagujete na konkrétní informace o tom, že současný důchodový systém je nespravedlivý a tuto nepravedlnost vy/zneužívají zejména osvč?

T. Zlesa 11.9.2021 18:29

Hradit zdravotním pojišťovnám za důchodce to byl majstrštyk těch pojišťoven a zdravotníků, jak dostat od státu další peníze. :-)

R. Toman 11.9.2021 18:57

Tak to nejsou jenom ti důchodci, ale i ty matky na mateřské, děti atd. Tedy lidé kteří ve své většině čerpají v těch dobách kdy to platí stát z pojišťoven nejvíce, tedy náklady na jejich zdravotní péči. Zaměstnanci a OSVČ by náklady bez těchto plateb státu neutáhli. Nebo by museli platit výrazně více.