28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jura Jurax 16.6.2008 14:11

Jura Jurax

"převážná většina zaměstnanců zůstává, po dobu prvých tří dnů pracovní neschopnosti, bez jakýchkoli prostředků, zatímco jejich povinnost platit pojistné zůstala nedotčena"....  hm, nejsem právník, ale vím, že z nemocenské daň neplatím, ergo moje povinnost platit pojistné je možná nedotčena, ale já nemám platit z čeho, anžto nemám v tyto dny mzdu, a tudíž neplatím - není to nějaký uhozený argument?

"zaměstnanci budou na svou nemoc čerpat dovolenou (na zotavenou!), což je ovšem v příkrém rozporu s jejím účelem". ústavní soudcové žijí odtrženi od života - tohle se běžně děje, protože na ač si na nemocenskou platím podle výše platu percentuelně stejně jako každý, platbu dostávám výrazně menší - zdaleka ne jako každý; jsem tak trestán za to, že hodně (tedy relativně) vydělám a hodně přispívám ... :-( ... tohle mi přijde neústavní ;-€ a ne když všichni solidárně nedostanou nic ;-)

živnostník 16.6.2008 14:29

Re: Jura Jurax

není snad logické,že v době kdy je člověk nemocen a prokazatelně nic neprodukuje a nezapojuje se do společenské dělby práce (mimo spotřeby) a nic zvláštního nedělá pro druhé,že nemůže očekávat žádné plnění ?My živnostníci slovo dovolená používáme pro případ nemoci.Prostě dělám a peníze jsou ,nedělám a nejsou .Jak by to asi mohlo být jinak ?Jedině na úkor druhých lidí.Chcete to tak ?

Jura Jurax 16.6.2008 15:25

Re: Re: Jura Jurax

No, víte, on ten zaměstnanec si na tu dovolenou musí vydělat, když dělá ... tedy přesněji suma zaměstnanců musí vydělat na sumu dovolených ... ledaže by firma měla tiskárnu peněz ... neplatí ovšem ve státním sektoru, tam je to složitější ...

Živnostníku, máte-li dovolenou, žijete z úspor vzniknuvších v době, kdy jste pracoval, stejně jako zaměstnanec.

No u nemoci jde o jakési zmršené pojistné - abyste měl nemocenskou, musíte si ji platit (což asi nečiníte, resp.mužete si vybrat), kdežto zaměstnanec musí platit striktně podle výše platu, na což zpravidla hrubě doplácí - tedy pokud je relativně zdráv a nemarodí.

živnostník 16.6.2008 15:29

Re: Re: Re: Jura Jurax

souhlas...Takže jsme si na roveň ?

www racek 16.6.2008 15:48

Re: Re: Re: Jura Jurax

jistě, doplácí, ale musí taky zatáhnout ty, co platí minimum a nemocní stejně ...

Standa 16.6.2008 13:52

To

by člověk nečekal - takovou hloupý komentárř. Ševče drž se svého kopyta! Nejsi rozhodčí!

BOMBON 16.6.2008 16:13

Re: To

a v cem je hloupy, stando?

Hanák 16.6.2008 13:33

bezplatné zdravotnictví

často užívaný termín "nárok na bezplatné zdravotnictví" u mne vyvolává jisté rozpory. Je to zdravotnictví skutečně bezplatné, když každý (zaměstnanec) MUSÍ platit nemocenskou?

Jura Jurax 16.6.2008 14:15

Re: bezplatné zdravotnictví

není - dejte to k ústavnímu soudu ... ono je podle ústavy bezplatné v míře určené zákonem nebo tak nějak ... proto by bylo bezplatné, i kdyby každy odevzdal - podle zákona ovšem - na zdravotní daň 100% mzdy, avšak nemůže být bezplatné, když podle zákona platíte 30Kč spoluúčasti - nebo může? Není to poněkud hra se slovy?

Ypsilon 16.6.2008 15:20

Re: bezplatné zdravotnictví

Mícháte dohromady dvě věci, které spolu nesouvisí. Na zdravotnictví platíte "zdravotní pojištění (nebo chcete-li zdravotní daň)příslušné zdravotní pojišťovně  a nemocenská jde ze šuplíku zvaného "sociální pojištění", který je narozdíl od zdravotka, součástí státního rozpočtu. Takže Vaše úvahy jsou mimo mísu.

www racek 16.6.2008 13:07

no, jsem tojho názoru, že mr. hampl

by se měl starat o svou oblast a nekomentovat ústavní nálezy, neb on je v postavení státního, velmi vysoce postaveného úředníka, na úrovni cca náměstka ministra (i když mnohokrát lépe placeného). což on nerespektuje. jiná věc je to, jestli na svou funkci má. neb loajalita ke svému zaměstnavateli jest základní předpoklad výkonu práce jakéhokoliv úředníka.

ostatně, aby bylo jasno, mě osobně se nález us pranic nelíbí a s argumenty p. hampla v podstatě souhlasím.

howg.

Skelnik 16.6.2008 12:29

OK.

Správné připomínky. R^

doktor 16.6.2008 12:22

Pro makroekonoma Hampla (nar. 1975) a jeho ideové spřízněnce:

NEMOCENSKÁ V NĚMECKU:  Na zajištění zaměstnanců pro případ nemoci se podílejí zaměstnavatelé a příslušné sociální instituce. Po dobu prvních 6 týdnů platí zaměstnavatel mzdu ve výši 100 %, potom dostává zaměstnanec již pouze nemocenské od sociální instituce, kde je pojištěn. Výše nemocenské činí 70 % z průměrného příjmu občana za uplynulých 52 týdnů. Nejdéle je nemocenská poskytována po dobu 78 týdnů během 3 let. V Německu, stejně jako v Česku, jsou nemocenské dávky vypláceny již "čisté" a nepodléhají dani z příjmu fyzických osob.      -       NEMOCENSKÁ  V RAKOUSKU: Při nemoci zaměstnavatel platí zaměstnanci mzdu ve výši 100 % po dobu 6 – 12 týdnů (dle délky zaměstnání). Poté vyplácí 50 % mzdy po dobu 4 týdnů, během nichž má zaměstnanec nárok rovněž na nemocenskou v poloviční výši (tj. 25 %), celkem tedy dostává 75 % příjmu. Při delší nemoci dostává zaměstnanec již pouze nemocenské dávky od příslušné sociální instituce. Výše nemocenské vyplácené příslušnou sociální institucí činí 50 % průměrné mzdy občana za uplynulých 12 měsíců.        -         NEMOCENSKÁ V MAĎARSKU:  Výše nemocenské činí 70 % z průměrného příjmu občana, který odváděl sociální pojištění déle než dva roky, u ostatních 60 %. Nemocenská je vyplácena nejdéle po dobu jednoho roku, potom má občan nárok na invalidní důchod.        -        NEMOCENSKÁ V POLSKU: Jsou stanoveny dvě sazby nemocenské: 80 % z průměrného příjmu a 100 % z průměrného příjmů (platí pro pracovní úrazy a těhotné ženy). Nemocenská je poskytována maximálně po dobu 6 měsíců, potom již má občan nárok na invalidní důchod.        -        NEMOCENSKÁ NA SLOVENSKU: Nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ),  od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % DVZ ,od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % DVZ.         Zajímavé čtení.

Jura Jurax 16.6.2008 14:18

Re: Pro makroekonoma Hampla (nar. 1975) a jeho ideové spřízněnce:

No, my máme nemocenskou jak za bolševika - a v SRN ji mají jak u kapitalistů ;-D;-D;-D 

Jan 16.6.2008 16:11

Re: Re: Pro makroekonoma Hampla (nar. 1975) a jeho ideové spřízněnce:

Jako za bolševika? Nic nepamatujete. První tři dny bylo 60%, dále pak 90%. My máme první 3 dny nemocenskou jako v 19. století - nic, ale oni nemuseli platit pojištění.

BOMBON 16.6.2008 16:18

Re: Pro makroekonoma Hampla (nar. 1975) a jeho ideové spřízněnce:

a ze jim to v nemecku ale slape, co? jdou s tim svym socikem od uspechu k uspechu, investice z celeho sveta se jim tam jenom hrnou....:-)

jeste by to taky chtelo uvest sazby dane (pardon, pojisteni, ktere se za zamestnance plati). a pro polsko, madarsko a slovensko i uvest, kdo tu nemocenskou plati.

Alfred 16.6.2008 11:09

Divím se,

proč zaměstnanci a jejich odbory nedemonstrují za zrušení povinnosti nemocenského pojištění pro zaměstnance. OSVČ tuto povinnost nemají, zaměstnanci by jim nemuseli závidět, mohli by prosadit její dobrovolnost. Pak by se ukázalo,  kdo by v systému zůstal, pokud by ti, kteří mají oprávněný dojem že jsou jen dojnou krávou systém opustili.

Janus 16.6.2008 11:21

Re: Divím se,

"... zrušení povinnosti nemocenského pojištění pro zaměstance" říkáte. Beru, ale pak chci jako zaměstnanec mít též možnost daňového přiznáíní, kde budu každý rok ve "ztrátě". :-D Že vy chcete "položit" systém ... ;-)

Martin 16.6.2008 11:54

Re: Re: Divím se,

To by se pak mohla zrušit i daň ze mzdy a každý by ""přiznával"jen to,co by uznal za vhodné. Tak to dělají podnikatelé,těm nikdo nedokáže,kolik vlastně za rok vydělali.U zaměstnanců je to jiné,jeho příjem je přesně evidován.

Atlet 16.6.2008 13:05

Re: Re: Re: Divím se,

vpodstatě můžete dělat na ičo, tzv. švarcsystém

živnostník 16.6.2008 15:34

Re: Re: Re: Re: Divím se,

tj.jediný přirozený systém lidské spolupráce.když odmyslíme nutnou administrativu...

živnostník 16.6.2008 14:38

Re: Re: Re: Divím se,

noV konečně...Přiznat to ,co uznám za vhodné je podle mne nejlepší způsob organizace a financování jakékoliv spolupráce.Doufám,že též nahlížíte.že velké firmy a stát (státní zaměstnanci a pojištěnci) platí jen to,co uznají za vhodné,zatímco ostatní prostě makají a bez nemocenské a dovolených též platí,co uznají za vhodné(to jest,to co zbyde ze spotřeby všech lidí,které živí).....

Ypsilon 16.6.2008 15:29

Re: Re: Re: Re: Divím se,

Státní zaměstnanci platí přesně podle zákonů, nikoli jak uznají za vhodné. Pravda, z¨platu, který jim určuje stát. Ovšem nikdo nikoho nenutí být zaměstnancem státu. Takže ,co jste vlastně chtět objevného svým příspěvkem sdělit?

živnostník 16.6.2008 15:44

Re: Re: Re: Re: Re: Divím se,

státní zaměstnanci  ve skutečnosti neplatí ani přímé daně,ani pojištění(zdravotní),ani odvody do sociální oblasti a ani si nešetří na dovolenou.Vše je jen hra s čísly.Jaký má smysl,že vám jako živnostník(přes stát) poukážu 40.000,ze kterých vám 20.000 seberou hned a 15.000 na spotřebních daních,DPH apod.(víte,že existují lidé,kteří museli prodat dům,aby zaplatili dědickou daň,protože jejich příbuzný nedopatřením zemřel a za svůj život něco vybudoval ?)potom až začnete utrácet ?O nevýdělečně činných lidech,za které platí pojištění stát (nižší než je minimum) a se spotřebou řádově vyšší než je průměr nemluvě...

živnostník 16.6.2008 15:27

Re: Re: Re: Divím se,

není to náhodou tak,že daně,pojištění,odvody a další poplatky platí firma ?Zaměstnanec prostě dostane jen nějaké peníze,se kterými je či není spokojen,ale nemůže s nimi nic dělat.Příjmy a výdaje firem jsou to co je či není přesně evidováno(a proč by mělo) a z tohoto úhlu pohledu jsou si živnostníci a zaměstnanci na roveň.Nestojí náhodou firmu chlap s 20.000 čistého asi 36.000 ?A neutratí ten chlap z těch 20.000 asi 15.000 na nepřímých daních ?Není náhodou v součtu zdanění v ČR okolo 80 % ?

živnostník 16.6.2008 14:53

Re: Re: Divím se,

ty ztráty za prvé nejsou reálně započitatelné v plné výši,za druhé,to co ušetřím na přímých daních rozdám beze zbytku na nepřímých,které jsou ŘÁDOVĚ vyšší (co bych asi jinak s prachama dělal než je utratil ),tj,spotřební daně,daň s přidané hodnoty (násobená ad absurdum distribucí),poplatky na státních institucích za úkony placené již z jiných daní,daně a poplatky za  používání výrobků státu viz 3x předražené a špatné silnice atd.Nehledě k tomu,že aktivní člověk,který něco dělá,způsobí tak velký šrumec(myšleno v dobrém),že uživí nejméně 10 lidí a měl by být přímo placen v řádu stovek tisíc měsíčně(nesrovnávat s poslanci)....

jox 16.6.2008 14:54

Re: Re: Divím se,

odečítat z hrubé mzdy  náklady na " regeneraci pracovní síly" tedy nájem,otop, ,potraviny,dovolená,ošacení,dále doprava do zaměstnání,tedy nákup předplatní jízdenky nebo i auta a benzínu a pojištění,náklady na zvyšování kvalifikace-jazykové kursy,odborné knihy..To by se tedy moc daní neplatilo. ;-)

živnostník 16.6.2008 15:14

Re: Re: Re: Divím se,

ale vždyť všechny vyjmenované věci jsou daní již zatíženy a to v řádu desítek procent,Přímá daň slouží ke zdanění těch hlupáků,kteří žijí o chlebu(zdaněném),vodě(zdaněné),kopřivách na vlastním pozemku(zdaněném),ve vlastním domě(zdaněném),neprodukují odpady(zdaněno),a makají.protože co jiného,když je člověk solidární..Prostě,to by tak hrálo,aby lidé s malou spotřebou nic neplatili..

Jura Jurax 16.6.2008 15:30

Re: Re: Re: Re: Divím se,

nerozumíte - je zde myšleno, že zaměstnanec si tohle vše ze základu daně neodečte, odbornou literaturu si kupuje za zdaněné, dopravuje se do práce za zdaněné etc. etc.

živnostník 16.6.2008 15:49

Re: Re: Re: Re: Re: Divím se,

ale jo rozumím,však my živnostníci si skoro nic nezapočítáváme,protože bychom se z toho účetnictví zbláznili.V podstatě je to materiál(prokazatelné),polovina auta,polovina telefonů(víc než férové) a všechno zaokrouhlit radši dolů...