17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

PRÁVO: I ty, Grygare?

„Jak jsem starej, tak jsem blbej,“ řekl jsem si při sledování internetu a zpráv ČT dne 5. ledna 2017.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Mertl 7.1.2017 9:17

Re: Pane

I Vy dialektiku!

O. Uživatel 7.1.2017 9:37

Uživatel požádal o vymazání
I. Mertl 7.1.2017 14:53

Re: Pane

Omlouvám se za použití cizího slova, že. Leč pochybná výchova mi brání použít jasnější výraz.

J. Černoch 7.1.2017 6:30

Technická poznámka ke světelnému smogu

Odhaduji, že se jedná o reklamní kampaň nejmenovaného výrobce svítidel pro veřejné osvětlení.Blíží se dotace na rekonstrukci veřejného osvětlení a každý argument, byť stokrát vyvrácený, se hodí. Z technického hlediska je to poměrně jasné - i ze španě zkonstruovaného svítidla uniká do horního poloprostoru maximálně 1-5% celkového světelného toku (kromě svítících koulí samouzřejmě). Podstatně větší část světelného toku se do horního poloprostoru odrazí od povrchu osvětlené vozovky (10-35%).

M. Brada 7.1.2017 10:34

Re: Technická poznámka ke světelnému smogu

Ta idea je spíš při následné plánované výměně osvětlení brát ohled na to světelné znečištění při výběru. Ne něco hned plošně měnit.

Ten odhad 5% se mi zdá poměrně podhodnocený. Nejčastější svítidla, co vídám, svítí do horního poloprostoru poměrně výrazně. Přičemž on je cílem spíš relativně úzký kužel směřující dolů, paprsky kolem vodorovného směru taky nemají moc význam.

M. Smidova 7.1.2017 6:19

Pane Vlku St, Dr. Grygarovi nesáháte ani po kotníky

J. Hruška 7.1.2017 8:47

Re: Pane Vlku St, Dr. Grygarovi nesáháte ani po kotníky

Vy zase, paní Miloslavo, nesaháte panu Vlkovy také ani po kotníky. Takže trpajzlíci (trpasličí menšina) se drápou k moci. Vláda většiny, vláda lidu, demokracie, Vám nic neříká. Sláva Mílo.

D. Stirský 7.1.2017 5:50

A Římané toho věděli o výživě i

výchově poměrně dost. Jako študák jsem měl jakousi knížku z antické knihovny, byly tam také pasáže o výchově. Kantorka, když knížku uviděla, mně řekla: "A víte, že jsme se o tom na pedagogické fakultě učili?" Vždy si říkám, že pokud bychom měli k dispozici kompletní alexandrijskou knihovnu, tu před požárem, posadili bychom se na zadek z toho, co vše starověký svět znal.

D. Stirský 7.1.2017 5:42

Ale toto zas taková blobost není.

Již v 70. letech jsem chodil na zajímavé astro-večery do pražského planetária a už tehdy tam o tom naši přední astronomové vyprávěli. Že je to jeden z největších celosvětových problémů astronomie a že v některých zemích to začínají řešit (lampy s kryty atd.) - zabijí se dvě mouchy jednou ranou: světelný smog se odstraní a nesvítí se pánubohu do oken. Jinými slovy: nejde o výmysl posledních let, ale o velmi starý, letitý a hodně probíraný problém. A Grygar na poli popularizace astronomie udělal obrovský kus práce, na rozdíl od autora článku. Než začnu kritizovat, je dobré si o tom něco zjistit.

J. Schwarz 7.1.2017 9:23

Re: Ale toto zas taková blobost není.

Jakým astronomům tohle může vadit? Leda tak amatérským, co se dívají na hvězdy ve městě z balkónu. Velké observatoře bývají na horách v místech, kde žádný "světelný smog" není už proto že vzduch je tam čistý a suchý.

K. Hinz 7.1.2017 5:07

Ještě není dokradeno (vráceno) ?!

A proto je třeba zhasnout. A je to. Podle filmu "Hoří, má panenko..." čekat, že ukradené se potmě vrátí ? Nebo snad podle scénaře privatizace majetku Československa? Úžasný nápad!

V. Kříž 7.1.2017 4:37

Už pošetilý stařík Goethe

volal před smrtí: Více světla! A teď prý nic. Jaképak světelné znečištění? Stačí zhasnout. Když mám v bytě bordel, stačí zhasnout a je po nepořádku.

Osobně znám v Dalmácii spoustu ostrovů, kam mohou zapálení hvězdáři jezdit potmě ukájet svoje vášně. Jako kdyby nebyl Havlův (Hubbleův?) teleskop.

Velmi přesné, pane Vlku!!

P. Sulc 7.1.2017 3:38

Stale lepsi ne?

George Orwell se v hrobe asi moc chechta

J. Sinnreich 7.1.2017 3:31

Slunce sviti jen ve dne

Je to logicke. Pokud budou neekologicke tepelne, nebo dokonce nuklearni elktrarny nahrazeny fotovoltaiky, tak se bude svitit pouze ve dne. Slunce prece sviti take jenom ve dne.

T. Hamet 7.1.2017 2:27

No, pane Vlku...

Čtu Vás rád. A nemám ani větších výhrad k tomuhle článku. Ale Škutina???

Dělal jsem léta v divadle, zažil jsem ho. Asi jste spolu zažili něco, kvůli čemu ho považujete za přítele. Já jsem se velmi rychle naučil ho nesnášet.

P. Rada 7.1.2017 1:44

Reklamní neon.

Světelný smog vytváří zejména to městské osvětlení které není vybaveno stínidly a ze kterého jde proto nejvíce světlo všesměrově. Už z dálky desítek kilometrů je vidět jak města září jak otevřené ohniště. Takový "efekt" se někomu může líbit a jedinci si v nasvícení dokonce cíleně libují - ale jiným to může naopak velmi vadit. Jde tedy o problém svobody. Takový průběžný ohnostroj stojí tuplovaně víc energie než svícení jen směrem k zemi ale o to osvětlení provozu na zemi často příznačně nejde. Nejvíce hvězdné obloze jako protikaldu dne vadí REKLAMA!!!

Pan Vlk v reklamou nasvícené noční obloze zřejmě nachází zalíbení. Na druhou stranu na dopady reklamy přímé i nepřímé doplácí jiní a o to jde.

Já jsem se nap. na rozdíl od něj dříve v noci rád díval na hvězdy, mléčnou dráhu... Toto je ale dnes už nejen v příměstských oblastech velmi problematické a vytrácí se s tím "nadhled". Nejde přitom ani tolik o zpětně odražený jas běžného pouličního osvětlení ale především o kdejaký neon ...který si naopak kalade za cíl, být vidět za každou cenu a i na oblohu proto volá "JÁ CHCI PENÍZE!". Tento do nebe volající světelný pokřik moderních trhovců se kombinuje bud s oblačností ale pokud ta chbí pak s jemným prachovým závojem coby odpadem lidské činnosti - městským smogem - který zpětně září.

Pokud má něko zálibu se "ZVIDITELNOVAT" a umí to udělat tak, že jiným jeho činnost nevadí - at si to provozuje a nese si důsledky. Situace je ale obvykle docela jiná - sotva kdo je na světě sám se svými libůstkami až choutkami a na exhibice jedněch doplácejí jiní. Konkrétně Vlk a jemu podobní na to ale evidentně kašlou.

Svoboda jedince ve slušné společnosti však končí pane Vlku tam - kde začínají svobody jiných lidí. Tento princip Vy zřejmě jak neuznáváte - tak se dotyčným za jejich újmu navíc posmíváte - jak ten reklamní neon. Těm kterým jde skrze reklamní neon o peníze, příznačně ztácejí širší "nadhled".

J. Brunner 7.1.2017 2:30

Re: Reklamní neon.

Pusťte si záběry z ISS na noční Zemi. Všechna města, velká i malá, svítí jako "mapa" galaxií. Nejspíše jednoduše proto, že lampy svítí na silnice a chodníky od kterých se světlo odráží, zcela překvapivě, nahoru. Pár reklam v tom nehraje podstatnou roli. Má pravdu pan Vlk, že tohle jsou témata hlupáků posedlých pácháním "dobra", které je v praxi více méně k ničemu.

P. Rada 7.1.2017 3:54

Re: Reklamní neon.

Ty složené záběry s ISS velmi dobře znám. Takto svítí zejména celý náš reklamou hnaný západní svět. Reklama a s ní spojená dravost počínání je prostě všudepřítomná. Zdaleka nejen "neony" a výkladní skříně. Celá parkoviště před obchodníi centry lákají svítíc stále i přímo vzhůru. Nejintenzivněji vzhůru svítí vše co také jak reklama ozařuje památky - aby lákaly turisty... a budovy které "chtějí být vidět" - jako např hotely atd.

Jedeteli např. Holanskem v noci - je všude vidět "jak ve dne" a připadá to tam už mnohým "normální". Zejména světlé betonové dálice, nebo kraj po nasněžení pochopitelně také daleko více září odrazem k obloze a takové světlo je nezbytným průvodním jevem civilizace - ale někdy i odleskem počasí. S toho snímku ISS-ky je nakonec vidět i včechna červená světla otevřených ohnů rozhořívající se v noci v Africe... Je toho pochopitelně mnoho co způsobuje světelné znečištění - ale dynamiku nasvícení našeho světa táhne právě ta peněz chtivá reklama která i sama o sobě přeci tvrdí, že je tu od toho aby byla vidět.

Posměšky o "páchání dobra" toto přímé pozorování nevyvrátí. Udělejte si někdy pár fotek třeba pražského dolíku s povzdálí a proberte si zdroje. Stačí nasvítit hrad, rozhlednu... a dominanta je to náhle jasná a také zjistíte, že je spousta dalších lamp které svítí kdo ví proč kamsi s dálky do dálky.

Tím ale netvrdím, že pouliční osvětlení není zastaralé a nemohlo být mnohde uděláno daleko lépe. Na mnohí externality se prostě dříve nemyslelo. Fakt, že je přímý svit lamp silničního osvětlení mnohdy vidět kilometry do stran vůbec nepopírám. Hlavně ale kdejaká hlavní třída "chce být vidět" ... - a to vše vnímám jako součást reklamy.

Naopak to skutečně funkčního osvětlení nutně svítící vzhůru - jako je osvětlení letišt, stavby... - si sám zkuste na nabízených záběrech ISS dohledat.

V. Vlk 7.1.2017 11:43

Re: Reklamní neon.

Milý pane Rado,kde vidíte v Čechách nějaké neony? Vždyť tady prakticky žádné nejsou! A všechny pouliční lampy mají kryt nahoru. Je otázka,jak kvalitní. Ale kvůli tomu se budou vyhazovat stovky miliard?

J. Kombercová 7.1.2017 0:37

...

Ani jsem nedočetla... jen k tomu Grygarovi, on řekl, že ten osvětlený bilboard, svítící řidiči do očí, mu udělá na několik sekund problémy ve vidění, Několik znamená dvě, tři... vteřiny, nikoliv deset minut. S těmi lampamy pouličního osvětlení je to tak, že jsou konstruovány často tak, že nesvítí jen dolů, ale i nahoru, kam není třeba... no nic, máte tam toho víc, co jste nějak přetočil k svému spravedlivému rozhořčení.

V. Vlk 7.1.2017 1:15

Re: ...

Už jste někdy v noci řídila auto? Nějaký bilboard je prd proti autům jedoucím proti vám. Takže zakážeme jezdit v noci? Doporučuji si přečíst ten přiložený odkaz. No, ale jejich tvrzení, , že světlo v noci je škodlivé, to snad nepopřete ne? A ty lampy, co se musí vyměnit v celém státě, na což dohlédne zákon, jak tam meldovali, to nepopřete. Nebo ano?

J. Hruška 7.1.2017 4:31

Re: ... Vlkům ..

Ještě chybí argument, že se vlkům na Šumavě špatně spí, neboť mohou i za bezměsíčné noci lovit.

Už to volá po nové "Chartě 17" právě v pravdě nekorektní. Zdař Bůh, Josef.

P. Khail 7.1.2017 12:46

Re: ...

Pane Vlku, přiznejte se, vy jste při tom rozhovoru podřimoval. Vámi zmíněný starosta (Frýdlantu - pro vaši informaci) řekl, že oni už mají lampy vyměněné. Stejné to bude jistě i některých dalších městech a ve zbytku jde o to, aby se lampy při výměně nahradily těmi, které nesvítí "Pánubohu do oken".

P. Khail 7.1.2017 12:42

Re: ...

Máte pravdu, p. Vlk ale nemá tolik slušnosti aby se za své nepravdy omluvil.