17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


Diskuse k článku

POLEMIKA: Neřádi

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Žůrek 25.11.2020 20:19

Ano, mnoho lidí poctivě pracovalo a přitom trpělo. (Jako předtím dříve, tak tomu je i dnes.) A to jsou skutečně "hrdinové" (minulosti i současnosti.)

Nevidím ani nějaký rozdíl mezi "komunismem" či "kapitalismem."

A víte proč?

Když se totiž lidé vůči sobě chovají dobře,

tak to vychází nastejno!!!

Mezilidské vztahy - to je rozhodují v každé společnosti!

(Stranický průkaz ani peníze to nejsou...)

Zdař Bůh!

I. Mertl 25.11.2020 17:32

Ano, moc pěkně to pan Václav Novák napsal, tak slušně, neagresivně, semtam i skoro pravdivě v detailech. Ale kdepak jsme to už slyšeli, že žádný totalitarismus, žádná diktatura proletariátu, žádní popravení zrádci, žádní zastřelení na hranicích, žádní mrtví v Jáchymově a jiných pracovních táborech, žádní dlouhodobě věznění bez reálných trestných činů, žádní vyhnaní z rodinných gruntů, žádní zbavení rodinného i osobního majetku, žádní zbavení zaměstnání a celoživotní realizace, žádní nepřipuštění ke studiu, žádní násilně vyhnaní za hranice! Nikým nezaviněný pokles konkurenceschopnosti státní ekonomiky z desátého místa před WW2 na snad padesáté v r. 1989, žádné vyhnání dvou set tisíc elit národa na Západ! Žádná bolševická zhouba národa, jen "reálný socialismus" a péče o blaho pracujících! No slyšeli a slyšíme to stále od členů KSČ(M) a levicových historiků, třeba Francouzky paní Blaive a prý českého postmarxistického děkana Filosofické fakulty UK pana Pullmanna a dalších, třeba p. Nováka. Takže to přece musí být pravda. Blahopřeji panu Václavu Novákovi k třídnímu pohledu.

I. Mertl 25.11.2020 17:37

Jinak bych ještě některým z diskutujících připomenul, že řeč není o doktoru Vodvářkovi, ale o chápání historie tímto národem.

J. Vlček 25.11.2020 18:56

Potrefený husák zakejhal, že pane Mertle.

Čímpak vy jste škodil tomu nenáviděnému režimu, ve kterém nám tu všem bylo dáno žít? Vy jste sabotoval vaše zaměstnání, schválně dělal zmetky, nebo jste nařezával tribuny na prvního máje, aby z nich papaláši zbuchli na hubu?

Vám nebylo dopřáno zdarma vystudovat a své znalosti uplatnit ve své práci? Dle vaší zapšklosti by se dalo usuzovat, že jste polovinu života strávil k komunistických lágrech. Pokud tomu tak bylo, tak je mi vás opravdu líto. ;-(

I. Mertl 25.11.2020 19:42

Na Vás škoda reagovat, pane Vlčku. Žijte blaze.

J. Jurax 25.11.2020 20:24

Ale stejně by mne zajímaly Vaše odpovědi na otázky páně Vlčkovy.

Klidně odpovězte, pokud jste starší padesáti let, musel jste se s realitou tehdejší doby nějak vyrovnat. Nebo, jste-li mladší, pak Vaši rodiče.

I. Mertl 25.11.2020 20:55

Nevím, k čemu Vám to bude, pane Juraxi, moje námitky k dílku p. Nováka se týkají jeho, stále častějšího, poněkud bolševického pohledu na minulost. Ale budiž, kupte si za to něco:

Jsem o pár let starší než Novák, takže jsem užil i smutné a násilné padesátky, kdy moje rodina středostavovských apolitických drobných úředníků byla perzekvována vyhazovem z práce a sám jsem dva roky utíkal před lokálními komunisty po Čechách a bojoval o vstup na VŠ. Uspěl jsem až díky komunistovi, neodsunutém Němci a exkoncentráčníkovi, předsedovi partaje ve fabrice, kde jsem pracoval. V obrodných šedesátkách s paradoxním osmašedesátým jsem už byl dospělý a plně jsem věděl, o co jde - o svobodu. Jak jsme dobře věděli, s komunisty nepřišla a když jsem nechtěl/nemohl emigrovat, další léta jsem se už jen bolševikům vyhýbal, jak to jen šlo, aniž jsem se se svými na režim kritickými názory tajil. Vyhýbal úspěšně, i tu partaj jsem jim opakovaně odmítl. Až do osmadevadesátého jsem pečoval o rodinu a pracoval v přípravě investic do průmyslu - na svých odborných schopnostech, které režimu byly naprosto neužitečné, protože žádné investice nebyly. Po převratu jsem odbornost opustil a věnoval se ekonomice, opět s nulovými politickými ambicemi. Prostě patřím do jiného segmentu národa než autor a jeho skupina myslitelů, segmentu ne sice žádných hrdinů Post Bellum, ale ani žádných beztvarých kývalů, ale nikoli lidí jeho "reálného socialismu" .

V. Čermák 25.11.2020 23:15

Jste prostě poznamenaný a dosud jste se s tím nevyrovnal. Mimochodem, že za komoušů nebyly žádné investice? Kdyby se nyní stavělo jako za komoušů, bylo by dobře.;-D

J. Jurax 25.11.2020 23:46

Děkuju.

M. Šejna 25.11.2020 16:11

Ještě k těm pamětem, které naše mládež už nezná.

Já jsem se na gymplu musel učit ruštinu a angličtinu. Každé gymnázium učilo kromě maturitní ruštiny ještě jeden světový jazyk (angličtina, němčina, francouzština, španělština).

V Praze bylo možné se dostat na gymnázium nebo VŠ i bez nutnosti být členem SSM. Ale například už v Říčanech to byla nutná podnínka a bez vstupu do SSM jste neměli šanci dokončit střední školu.

To přípomínám jen proto, že pan Vodvářka nebyl pražák, takže aby mohl studovat, musel být členem SSM. Na medicíně musel být členem SSM i pražák, zatímco na stavební fakultě nikoli.

To jen doplňuji k tomu, že pan Vodvářka se stal horlivých protikomunistickým bojovníkem až po sametu. Pokud by byl disidentem za bolševika, nebyl by dnes medikem.

Já jsem studoval pražské gymnásium a poté stavební fakultu. Členství v SSM se po mě nevyžadovalo, takže jsem členem nebyl. Přemýšlím, že bych se dnes také mohl nechat zvolit za protikomunistického bojovníka s tvrzením, že jsem hrdinně ignoroval tuto komunistickou organizaci a že mě vyšetřovali estébáci kvůli šíření charty.

;-)

P. Milan 25.11.2020 16:56

Víte o něm hoνno, ale soudíte.

Stejnou logikou lze tvrdit o vás, že jste svůj dnešní boj za socialismus provozoval už v SSM.

Ač je to jen pravděpodobné a ne jisté.

R. Toman 25.11.2020 16:56

Máte zcela pravdu, já byl Jiskra, poté přišel rok 68 a tak jsem byl Junák. Na SPŠ stavební Zborovská ul. nebylo členství v SSM podmíňkou, a tak jsem také nebyl. Na VŠ jsem se nedostal, dnes bych mohl říkat, že z politických důvodů, ne dost jsem to vše flákal, a zajímal jsem se více o děvčata než o studium. Ve Zborovské jsem později večerně vystudoval dvouletou nástavbu " Ekonomika ve stavebnictí ". Jo, je to jako po válce, každý druhý byl v odboji. Pan Vodvářka zřejmě v utajeném odboji, hodně utajeném.

V. Kuhaj 25.11.2020 15:00

Škoda tolika slov na tvorbu pana Vodvářky; nesnáší prezidenta natolik, že fluše nejen na něj, ale i na ty, kteří z jeho rukou převezmou ocenění. To se ví už dávno. Někteří lidi prostě k životu potřebují někým bytostně pohrdat, a ventilovat ho. Možnost veřejně publikovat, kterou má dnes vlastně každý kdo o to stojí, tuto možnost nabízí. Tak proč by jí pan Vodvářka nevyužil?

V. Kuhaj 25.11.2020 15:01

...ventilovat to.

P. Milan 25.11.2020 16:57

Vrchní hradní čučkař, z dopuštění voličů president, se velmi úspěšně poflusává sám.

P. Milan 25.11.2020 14:42

Zjednodušený článek, zřejmě na základě velmi zjednodušeného pochopení článku pana Vodvářky.

P. Adámek 25.11.2020 13:39

Článek se mi líbí, zejména v části, kde si váží těch, kdo svou práci dělali poctivě a něco odvedli - lékaři léčili, konstruktéři konstruovali, architekti navrhovali stavby atd. atd.

M. Valenta 25.11.2020 13:32

Jen další mlžení o českém komunizmu a ochránci jeho odkazu a pohrobků Zemanovi.

Z. Lapil 25.11.2020 13:26

Mňo...

Přijde-li vám výběr pamětníků jednostranný, tak si, prosím, uvědomte, že jednostranný opravdu je. Komunistické jednostrannosti už bylo dost předtím. Kromě toho projekt nevypadá, že by se omezoval na perzekvované hrdiny, jde o archiv - stále rozšiřovaný - "pamětnických příběhů veteránů druhé světové války, protinacistických odbojářů, obětí holocaustu, politických vězňů 50. let i let pozdějších, duchovních, disidentů, ale i představitelů moci – agentů KGB, NKVD, StB, politických funkcionářů a dalších pamětnických skupin". Zdroj: https://www.postbellum.cz/co-delame/projekty/pamet-naroda/

Připadá-li vám vyprávění některého z pamětníků lživé nebo aspoň nepravdivé (ano - paměť je zrádná, v tom máte naprostou pravdu), pak nahrajte nebo napište, jak to bylo podle vás. Nekonkrétní kecy o volbě partyzánů jsou a zůstanou nekonkrétními kecy.

R. Langer 25.11.2020 12:38

Jenom technická s tím komunismem, je to právě naopak, místní komunismus je záměrně chybně označován za reálný socialismus (stejně jako byl například záměrně komunisty nacismus označován za "pravicový"), aby se tím lhaním o něm daly popřít jeho neúspěchy - stále se k němu jenom směřovalo. Pravda je ovšem jednoduchá - v Německu vládl pod vedením levicové NSDAP nacismus, zatímco u nás vládl pod vedením KSČ KOMUNISMUS, žádný "socialismus". Kdo to popírá, ten lže stejně jako ti komunisté o tom NSDAP. A že komunisté ten jejich "komunismus" definovali nějak jinak? No a co, prostě a jednoduše lhali, jako to dělali a dělají odjakživa, nějaké jejich definice jsou zcela bezpředmětné. ;-)

I. Schlägel 25.11.2020 13:16

Napsal jste to přesně.

P. Milan 25.11.2020 14:36

Komunismus, nacismus, fašismus, reálný socialismus, všechno socialismus. Víc bych v tom nehledal.

J. Jirka 25.11.2020 12:17

V roce 1966 se z francouzštiny možná maturovat smělo, v roce 1976 (kdy maturovala moje drahá) se to už nesmělo...

V. Dudák 26.11.2020 13:39

Dobrý den. Chodil jsem na mimopražské gymnázium v letech 1974-1978 a každý rok byla maturita z francouzštiny. V roce 1978 jsem pak sám z francouzštiny maturoval. O spoustě hloupých a podlých věcí, které komunisté tedy prosazovali se mluvilo, zažívali jsme je. Ale nikdy jsem neslyšel, že by zakazovali maturitu z cizích "západních" jazyků. Tak pitomí zase nebyli, věděli, že určitý stupeň znalostí od lidí potřebují. Stejně jako lékaře disidenty nevyhazovali z jejich profesní práce - nadále zůstávali lékaři, protože jich bylo potřeba, mstili se "jen" tím, že z přednosty kliniky udělali obvodního lékaře, ale lékař lékařem na rozdíl od mnoha jiných profesí zůstal.

Takže si spíš myslím, že Vaší drahé tu francouzštinu rozmluvili přímo učitelé nebo vedení na dané škole a důvody byly jiné, než ideologické.

S pozdravem VlaD

J. Kraus 25.11.2020 10:59

Dívám se včera na státní tv a co nevidím. Ve studiu mladistvý moderátor, proti němu architekt-pamětník ve věku 40+, vzpomíná jak bydleli proti Národnímu divadlu a jak si chodil hrát na Žofín, šestiletý, sám, přes koleje a křižovatku, normálka. Řeč je o bytech v Praze. Dozvídám se, že po válce byla spousta volných bytů po Němcích. Tenhle reservoár vydržel až do nástupu G.Husáka, který inicioval a se zasloužil o výstavbu sídlišť. Zásluha pana Husáka (říká "pan") je několikrát zdůrazněna. Mladistvý moderátor, bezpochyby VŠ vzdělán, souhlasně kývá. Co k tomu dodat. Starci pravdu znají, mladé pravda nezajímá. Mají svoji stokrát opakovanou lež a kdo má jiný názor, ten hejtuje. Trochu se divím, že ta franštinářka autorovi uvěřila, že "se to mohlo". Milenálka by už neuvěřila.

Ale přece jen mi to nedá: "německé" byty byly většinou zabrané Čechům nebo arisované, vystěhovaní Češi bydleli porůznu po příbuzných, hned po válce se to začalo vracet do dřívějších poměrů. Kromě toho zřejmě příliv nuceně nasazených, koncentráčníků, mimopražských, mám v tom taky nejasno. Ale z rodinných vzpomínek vím jistě, že už brzo po válce bylo nemožné v Praze sehnat byt. Viz Saša Rašilov - Rodinné trampoty oficiála Tříšky.

Sídliště se začala v Praze stavět od poloviny 50.let, velká panelová (Prosek) se dokončovala někdy kolem roku 1965. Z okolních vesnic se chodili na tu hrůzu, na ta zničená pole dívat. G.Husák byl propuštěn z vězení 1960, rehabilitován 1963. Mohl bych tohle uvedení na pravou míru poslat i do tv, ale komunikovat s tím spolkem by bylo pro mnohé jaksi ponižující.

J. Kraus 25.11.2020 11:01

mileniálka

P. Milan 25.11.2020 14:38

Lituji, ale nedostatek bytů byl v Praze stále, ne až s Husákem.

J. Pokoutný 25.11.2020 16:17

S těmi "arizovanými" byty v Praze to přeháníte. Procento dlouhodbě usedlých pražských Němců bylo vysoké už za Rakouska-Uherska, tedy dávno před r.1938. Stačí se podívat na německé vědce a umělce.

P. Sura 25.11.2020 10:28

Tak se ukažte, Blamážové ....!

J. Nevrkla 25.11.2020 7:14

R^