20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

POLEMIKA: Národní zájem

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 5.11.2010 19:27

Re: S celkovým vyzněním by se dalo souhlasit,

Kde byli Rumuni v r. 1812?

Pkud bychom okupovali Obojí Lužici - byli bychom okupanti nebo osvoboditelé?

Besarábie byla ruská gubernie, osvobozená od Turků ruskou armádou, uznaná jako součást Ruska velmocemi. Součástí Ruska byla přes 100 let. Součástí Rumunska ani ne 20.

Možná perlím. To bude tím, že znám historii a nehledím na ni zrakem ideologicky zaslepeným.

V. Heidlerová 5.11.2010 18:40

Re: S celkovým vyzněním by se dalo souhlasit,

A co byli pobaltští Slované, nějak ztrácím orientaci??  A co je německý králík? Jsem úplně mimo. Nebo že i trochu Vy?

V. Novák 5.11.2010 19:16

Re: S celkovým vyzněním by se dalo souhlasit,

Pobaltští Slované nemají s Balty nic společného.

Baltové - to je jazyková rodina podobně jako jsou slované, germáni, románi, ugrofinové (ti, pravda, nejsou indoevropané jako předchozí). Prusové byli baltové. Slované byli především polabští, i když někteří žili i směrem k pobřeží Baltu - Obodrité, Veleti, Črezpěňané (podle nich se jmenuje řeka Peene a Peenemünde na Uznojmu/Usedomu), Rujanšrí Ránové...

Prusové, Jotvingové, Kuronci (Kurzemci), Lotyši, Litevci, Lagalové, Žemaitiové... jsou/byli baltové. Zbyli Litevci, Lotyši a snad Kuronci, ale polotyšštění.

Estonci dál už jsou zase ugrofinové, a to jsou altajci.

V. Novák 5.11.2010 19:23

Rumunsko vzniklo -

nebudu machrovat, podíval jsem se - v r.1858 sjednocením Valašska a Moldavska a v r. 1866 Mocnosti vnutily pravoslavným Rumunům německého přebývajícího "krále" (chcete-li - já říkám králíka) Karla von Hohenzollern-Sigmaringen. O pár let později vnutuliy Bulharům nejdřív jednoho a pak jiného německého králíka. Köningleina, nikoli Kaninchena.Ovšem jak Valašsko, tak Moldavsko získaly autonomii na Osmanské říši díky postupu

ruských vojsk. Už v r. 1812 osvobodila Besarábii, Moldavsko, Valašsko a

namlátila Turkům u Rusčuku, což je dnešní Ruse na jižním břehu Dunaje.

Ale na nátlak Západu se muselo Rusko stáhnout, dostalo Besarábii - a

ostatní země získaly aspoň autonomii v rámci vysoké Porty.Jinak o Rumunsku můžeme mluvit až od onoho roku 1858 - a Rumuni jako národ vznikli vlastně uměle spojením bývalých Valachů, Sedmihradců, Moldavanů a romanizací jejich jazyka. Zdaleka nebyl tak "románský" jako je dnes - pár vzdělanců se rozhodlo, že existuje jednotný rumunský národ a protože byli hrdí na to, že byli provincií Říma, prohlásili se za romány a jazyk tomu přizpůsobili. Výslovnost je vysloveně slovanská a slovanských slov obsahuje Rumunština taky víc ne dost. Dnešní moldavština umělou romanizací neprošla.

V. Heidlerová 5.11.2010 21:59

Re: Rumunsko vzniklo -

Aha, děkuju, tak tomu už rozumím, takové podrobnosti jsem neznala. O Rumunech jsem se domnívala, že jsou to pořímštělí Dákové, Znám jediné rumunské slovo a to je Bogorodica. Děkuju za vysvětlení.

R. John 5.11.2010 11:45

Ach táák, tak von Edíček tady udržel jekous takous demokracii.

Že vám pane Vlku ústa neupadnou, to se tedy divím, leda že byste měl nějakou tu "Prolhanou marxistickou školu", to by pak hrálo . Jak můžete o hlavním iniciátoru potlačení politických a lidských práv napsat tuhle lež ? A co s tou vlastizradou Edíka, již jste si přečetl tehdejší Ústavu ? Nebo dál budete psát bludy , lži a demegogické výmluvy. Umíte něco jiného ? Hm, tušil jsem to, neumíte.

J. Valhová 5.11.2010 15:51

Re: Ach táák, tak von Edíček tady udržel jekous takous demokracii.

Tak ono předválečné Československo nebylo jediným ostrůvkem demokracie v moři totalitních režimů kolem nás( Pilsudski, Horthy,Hitler,Stalin) ? Zvláštní tvrzení !

R. John 5.11.2010 16:18

Tak napište, v čem bylo Polsko totalitní , prosím, moc. ....

A nebo to maďarsko, v čem bylo totalitní ? A víte že u nás byla za I republiky cenzura ? Nevíte, co, to byste tak neblbla na kvadrát. A víte že v tom "totalitním" Polsku si za prezidenta zvolili klavírního virtuosa , Také nevíte, jen melete omšelé propagandistické fráze. Vy demokratické moře, moře jo, ale hlouposti, jak Vás tak čtu.

R. John 5.11.2010 16:29

Ještě radši doplním, ohrazuji se proti nepravdivému tvrzení páně Vlka, ....

že to zde byla od 45 -48 jákás takás demokracie, jak tvrdí. Nebyla, to je  hnusná lež jako věž.

M. Prokop 5.11.2010 16:39

Re: Ach táák, tak von Edíček tady udržel jekous takous demokracii.

Polsko nebylo totalitní.

R. John 5.11.2010 18:33

Tahle lež se tu dokonce vyučuje, to je, co ?

M. Prokop 5.11.2010 11:40

Já tu už komentoval Beneše párkrát,

tak jen stručně, první vážná chyba bylo nepodpoření Poláků když bojovali po válce s bolševíky, potom přílišné ustupování a paktování se s SSSR, vznik NF a faktická neutralita v politických tahanicích po roce 1945. Mstivost a přesvědčení o své neomylnosti.

Holt nikdo lepší nebyl, to se nedá nic dělat, ale není žádný "národní zájem" si adorovat schopného úředníka, který nestačil na státnickou funkci.

R. John 5.11.2010 15:37

Souhlasím a jen trošku upřesním,

První chyba jako prase byla, když ošulili Dohodu, že prý němců je u nás pár, zanedbatelně a že se to srovná. Když se pak provalilo, kolik jich tu je, frantík s anglánem z toho nebyli nadšení a právem se cítili od polospojence z WWI podvedeni. . Také jim nebylo po chuti, když se dozvěděli, jak Beneš jedná za jejich zády s Hitlerem, to je také dožralo.Ani se jim nedivím.  

M. Prokop 5.11.2010 16:42

Re: Souhlasím a jen trošku upřesním,

Neblbněte víc než je nezbytné. Těžko mohli Spojence "ošulit", demografické složení celého R-U bylo známé.

S Hitlerem jednali nebo pokoušeli se jednat všichni.

R. John 5.11.2010 18:36

Neblbnu, přečtěte si Kramáře,

ten se tím na jednání v Praze chlubil, jak to zaonačil.

R. John 5.11.2010 18:37

Nikdo mu ale nenabízel své uzemí, takže je to kapánek rozdíl, co myslíte?

J. Matuška 5.11.2010 10:50

DĚKUJI ZA ČLÁNEK!

R. John 5.11.2010 11:58

Nemáte zač, takových namrská tucet za hodinu, ale ta úroveň, ta úroveň.

J. Valhová 5.11.2010 15:56

Re: Nemáte zač, takových namrská tucet za hodinu, ale ta úroveň, ta úroveň.

Tak on pan Matuška děkoval Vám ? Pane Johne, proč si myslíte, že jen ten Váš  názor je jediný správný a neomylný ?

R. John 5.11.2010 16:21

Protože je to skutečnost, co píši,

na rozdíl od Vás paní Vahalová a pana Vlka st. Víte ?

V. Kusý 5.11.2010 9:54

"Člověk" který dá prokázané vraždy

do uvozovek, mi nestojí ani za to, abych si o něj opřel kolo. Nomen-Omen.

R. John 5.11.2010 11:52

Bacha, pokouše Vás, má národoveckou vzteklinu.

S. Ševeček 5.11.2010 14:12

Re: Bacha, pokouše Vás, má národoveckou vzteklinu.

Pán je internacionalista?

V. Heidlerová 5.11.2010 9:14

Profesionalita autora?

Dramatické výkřiky do reálné politiky nepatří. - Ani do diskuse. Způsob, jakým jste urazil na minulé diskusi p. Netzer a jejího otce, váženého vzdělance a lidumila, věrného Čecha se zájmem o svou vlast - mne úplně odradilo do jakéhokoli vstupu na Vaše příspěvky. Autor, který neudrží při kritických připomínkách nervy na uzdě, není profesionál, proč bych měla brát za bernou minci Vaše články, byť s řadou argumentů  souhlasím.  Jste denunciant, nic víc.

V. Vlk 5.11.2010 9:40

Re: Profesionalita autora?

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Kdo byl otec oné dámy nevím, vím však že vystupuje v diskuzích jako zásadní protičeská šovinistka z pozice nadřazeného člověka- či příslušnice  nadřazeného národa -  a kdyby se  chtěla bránit, mohla. Veřejně. Nelze očekávat, že donekonečna budou jiní snášet jak je bude dehonestovat, hrubě napadat . Čím déle jsem byl slušný, tím větších nadávek jsme se od oné paní dočkal. To pak není slušnost, ale hloupost.

Dotyčná ostatně musela urazit více lidí, protože na netu jsou o ní a její rodině pro ní jistě dosti nepříjemné informace. Stačilo napsat že to není pravda a bylo to. Ale snad umí mluvit sama za sebe, nebo ne?!?

V. Heidlerová 5.11.2010 9:55

Re: Profesionalita autora?

Nezbývá Vám nic jiného, nežli obléci uniformu Revolučních gard a znovu s novým entusiasmem vytáhnout do boje proti soldátům i civilistům německého původu. Paní Netzer nám osobně, Vaše příspěvky také - dehonestace je i Vaší oblíbenou zbraní. Budu Vám věčná, dáte-li mi zprávu na adresu Gulag.Magadan@@seznam.cz, která by obsahovala zmíněné informace o ní a její rodině, míním totiž proti takové sprosťárně vystoupit. Internet nesmí být prostředkem pro podporu klepů a šíření nepravd. Pokud p. Netzer nemluví, je to asi tím, že je znechucena lživými výmysly,já ale jsem bojovná babka a špinit tuto vzácnou paní nenechám. Nazdar.

V. Heidlerová 5.11.2010 9:57

Re: Profesionalita autora?

Opravuji chyby - vynechává klávesice - znám,vděčná

S. Ševeček 5.11.2010 10:47

Re: Profesionalita autora?

"p. Netzer a jejího otce, váženého vzdělance a lidumila, věrného Čecha se zájmem o svou vlast"

A potatila se?

R. John 5.11.2010 12:03

To nevíme, ale víme, že Vy jste se pokomunistil. Zcela bezpečně.

V. Heidlerová 5.11.2010 18:10

Re: Profesionalita autora?

Ptám se já - jaký byl asi Váš pan otec? Z mého staromódního vyjadřování si nemusíte dělat pr..l, protože je mi už moc let, tak píšu archaicky.Ale kádrovat někoho s odlišným názorem je hodno tak nanejvýš bývalých hovnostářů minulého režimu.

P. Nezter nás učí demokratické diskusi a nadhledu, oproštěných od vášní, které námi cloumají - patříme sice do Evropy, ale ještě jsme si neosvojili zásady demokratické diskuse. Vždy uvádí argumenty - a i když vždy nemusím souhlasit, musím se zamyslet nad jejími argumenty nebo trefnými poznámkami. Jelikož zná několik světových jazyků, má přehled z více zdrojů. Já umím jenom rusky a Pravdu a Izvestija nečtu ze zásady.