27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

POLEMIKA: Bůh ateistů určitě neexistuje

Kdyby Tomáš Halík měl čas a náladu nahlížet do podobných diskusí, předpokládám jeho odpověď, že ani on v existenci nadpřirozených bytostí nevěří. Pokud by se autor dostal dál, než k názvu knihy, který ho tolik irituje, záhy by zjistil, že pláče na nesprávném hrobě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 4.6.2014 16:53

Re: Vysvetleni viry

Rekl bych, ze ta jistota dodana virou je klamna vec - je to neco jako jistota, kterou ma treba otrok ve svem panovi a sve dane situaci coby otroka. Viru vidim jako selhani lidske mysle (na to si lide zadelaji uz v rannem detstvi), ktera se pak upne k nejake vire v neco (zpravidla k vire prevladajicim v jejim zivotnim okoli), protoze vira od cloveka nevyzaduje zadne prohlednuti, ktere by stalo nejake usili, nebo vyzadovalo nejake schopnosti, ale ktere vyzaduje jen slepou poslusnost, slepe prijeti nejakych pravidel.

Konkretne ve svem zivote jsem poznal lidi, kteri kdyz je clovek vic pozna, tak vidi, ze cim vice jsou v tahu viry, tim vetsi uzlicek 'nestesti' jsou, tak rikajic. Pak je otazkou, co bylo driv, jestli to zivotni 'nestesti', ktere lide pak resi priklonem k vire, nebo jestli prave ten priklon k vire nebyl pricinou toho zivotniho 'nestesti'. Zazil jsem treba pracovne sluzebnou portugalku (Portugalci jsou hodne verici lide), ktera toho byla zarnym prikladem. Setkal jsem se pracovne i s filipinkou (ne u nich, ale na 'zapade'), a to je pro nasince skoro udesne, jak to maji s virou, to je neco, co my Cesi ani nezname.

P. Vítek 4.6.2014 16:56

Re: Vysvetleni viry

Tak a tim jste za sebou zabouchl dvere a nic noveho a dalsiho(myslim zasadni veci,prevracejici vas naruby),uz k sobe nepustite.Ted uz vas ale priroda mozna prestala potrebovat.Odhodi stary hardware,protoze uz nestaci novejsimu softwaru.

Vy systemove hledaci nakonec  dojdete ke stejnemu vysledku,jako chaoti nebo naprosti prostackove.Existuje nepsana smlouva,ze pokud neco ze sveho obetujete(tzn nic za to nedostanete-ani cit,nic),tak za to neco dostanete mnohem vic.A neda se to dokazat,jen tomu verit.Zkuste to a napiste,co se s Vami bude dit.

A jen na okraj:zabyvate se teoretickou fyzikou amatersky nebo profesoinalne?

V. Vaclavik 4.6.2014 17:49

Re: Vysvetleni viry

Vseobecne neuznavam deleni na amatery a profesionaly. To ze si nekdo vydelava vedou na zivobyti jeste nic nevypovida o jeho vedomostech a schopnostech s temito pracovat. Jako vsude, i v profesionalne provozovane vede se najdou lide na vsech urovnich, od mystiku a mycu zkumavek az po ty nejlepsi v oboru. Amateri jsou taky ruzneho druhu, nekteri jsou lepsi nez vetsina profesionalu, jini maji vedu jen jako zajem po jine praci a moc casu ji nevenuji.

Ja se fyzice 'nevydelecne' venuji vice mene porad, kdyz prave nespim, uz asi tricet let. Nekdy vice, jindy mene intenzivne, v oboru teoreticke fyziky (jak taky jinak) se specializaci na gravitaci a zahady kvantove mechaniky a takove veci. Zajima me hlavne fyzika jako takova, tedy 'fyzicka kostra' schovana za matematikou fyziky, cili jinymi slovy, opravdove fyzicke porozumeni skryte za matematickymi rovnicemi o kterych je modou rikat, ze zadne fyzicke vysvetleni nemaji.

Asi vas prekvapim, ale ja jsem prave ten, kdo nekdy neco udela pro lidi a vubec nic za to neceka, ani podekovani. Proste mam obcas takovou dobrou vuli. A na druhou stranu, malokdy sam za neco takoveho, kdyz to prijde od lidi, aspon podekuji - to je druha strana teze mince te me dobre vule, a je me to male nadseni dekovat za vsechno, za kazdou malickost, vycitane. To nepodekovani, jak jsem si v zivote vsimnul, nejmene snasi prave ti nevice verici lide. Cim vice verici, tim vic od cloveka ocekavaji vysloveni diku, kdyz cloveku prokazi neco, co by melo byt cinene z dobre vule. Ono i podekovani je totiz jisty druh platby. Kdo opravdu dava a nic za to neocekava, ten neocekava ani to (po)dekovani. Trochu jina vec je bezny styk s lidmi, kdy se dekovani povazuje za zdvorilost a nic se tim nemini, asi jako kdyz se Anglicani zeptaji, 'jak se mate'.

J. Aspirin 4.6.2014 15:28

Re: Vysvetleni viry

...jedna jediná námitka. Fyzika je věda observační a jako taková nedokáže podat negativní důkaz. Takže jako fyzik (či jakýkoliv přírodní vědec) musíte počítat s tím, že za hranicemi vědění může existovat cokoliv... Pokud nějakou hypotézu odmítnete na základě svého dojmu (nikoliv důkazu) jste na stejné lodi s věřícími. Správně byste v té filipice měl říci "s vysokou pravděpodobností je vše řízeno přírodními zákony, ty jsou formulovány procesy, které zatím neznám a tudíž nemám dost argumentů k tvrzení, že žádná vyšší entita neexistuje".

Pokud ale pouze věříte, že neexistuje pak Vám samozřejmě Vaší víru neberu.

R. Langer 4.6.2014 15:56

Re: Vysvetleni viry

Ano, ovšem zrovna tak nemám dostatek argumentů ke tvrzení, jak že by ta "vyšší entita" měla vypadat a projevovat se... ;-)

J. Aspirin 4.6.2014 21:58

Re: Vysvetleni viry

...ale věřící žádné vědecké argumenty nepotřebuje, pro něj je důkazem jeho víra (duchovní prožitek).

V. Vaclavik 4.6.2014 18:23

Re: Vysvetleni viry

Negativni dukaz netreba dodavat. Kazde tvrzeni musi mit aspon nejaky zaklad. A o tom zakladu se pak da diskutovat, badat. Ale pokud neni zadny argumentovatelny zaklad, pak nejen ze neni treba dodat nejaky negativni dukaz, ale dokonce je navysost pomylene a z pohledu logiky nesmyslne, se i jen o takovy dukaz pokouset.

Je logicky pomylene vyvracet existenci Boha, napriklad. Randova v teto veci rika, ze 'prukazni onus' je vzdycky na tvrzitelich neceho - to oni musi prijit s nejakymi dukazy, objektivne overitelnymi, ze neco je tak a tak, a teprve pote, kdyz je takovy zaklad poskytnuty, lze o veci argumentovat. Bez onoho zakladu neni povinnost nikoho cokoli vyvracet. Takze kdyz nekdo prijde s tou krabici margarinu na obezne draze nekde za Plutem, ktera svymi paprsky ovlada veskere deni na Zemi, tak nikdo neni povinen takove tvrzeni vyvracet, ledaze ten kdo s necim takovym prijde dokaze pro to snest objektivni dukazy, ze se opravdu neco takoveho deje. A do te doby, nez on prijde s nejakymi dukazy, je jeho tvrzeni jen vykrikem do tmy, jsou to slova, ktera nic neznamenaji, ktera nikdo ani nemusi brat v potaz, podobne jako skreky nejakeho blazniveho jedince.

Za hranicemi vedeni nemuze existovat 'cokoliv'. Co tam treba jednou najdeme  musi (!) minimalne splnovat kriteria objektivniho poznani, tj. nemuze to byt neco 'nad'prirozeneho, ale vsechno musi byt 'prirozene', pokud to ma byt z tohoto sveta. A v tom pripade je to take zkoumatelne a poznatelne. Jinymi slovy, cokoli jeste kdy objevime musi navazovat na dosavadni poznani, pokud tedy to dosavadni poznani neni nejak zasadne pomylene, coz vseobecne, v globalu vzato se da tvrdit, ze jiste neni. 

A pro neco, co by se mohlo vymykat dosavadnimu vedeckemu chapani sveta, nejsou zadne indicie, nic, co by se dalo zacit zkoumat, ani nic, co by se dalo zvazovat, proste nic.

J. Aspirin 4.6.2014 21:14

Re: Vysvetleni viry

...kameny z nebe padat nemohou, protože tam žádné nejsou (Francouzská akademie věd 18. století.

...fyzika je v podstatě hotová, zbývá dořešit pár drobností (fyzici 19. století)

...svět je deterministický, prostor a čas neměnný (fyzika před A. Einsteinem)

...nelokální povaha kvantové fyziky (fyzika 20.století)

...A pro neco, co by se mohlo vymykat dosavadnimu vedeckemu chapani sveta, nejsou zadne indicie, nic, co by se dalo zacit zkoumat, ani nic, co by se dalo zvazovat, proste nic. (p. V. Václavík 21.století)

V. Vaclavik 5.6.2014 13:05

Re: Vysvetleni viry

Az k tomu prijdeme, budeme to zkoumat. Jedna vec je otevrenost novemu a druha byt otevreny kazdemu blabolu, a tech je dnes vsude hafo.

Spatne si vykladate, co jsem tam napsal. Az nejake ty indicie budou, az bude co zkoumat, budeme to zkoumat. To ale neznamena, ze se ma venovat prostor vymyslum, nebo mylnym interpretacim stavajicich teorii.

V. Vaclavik 6.6.2014 7:31

Re: Vysvetleni viry

Az ted si uvedomuji, ze vy tou svou otevrenosti vsemu dlazdite cestu k prijeti vaseho bozstva do vedeckych uvah... Jenze veda zkouma svet, nikoli lidske vymysly.

V. Vaclavik 4.6.2014 15:50

Re: Vysvetleni viry

Jako vedec, pokud se mezi vedce muzu pocitat, a jako totalni bezverec, si ziju spokojeny zivot, nemuzu rici, nebo nemam pocit, ze by me vira schazela.

Jak jsem napsal, nekdy se zamyslim nad temi velkymi otazkami, vcetne te nejvetsi otazky, proc vubec neco je, proc proste neni nic, a kdyz tedy to neco je, co nazyvame vesmirem,  jestli je neco vne toho vesmiru, toho ktery zname a toho, ktery jeste casem pozname. A kdyz tedy vesmir je, jak to, ze vubec je zivot, kdyz by klidne mohla byt jen neziva hmota. A kdyz tedy zivot je, jako to, ze je mozne, ze jeho cast muze byt explicitne vedoma sama sebe.

A kdyby za to byl nekdo, nebo neco zodpovedny, kdo by byl zodpovedny za toho nekoho, za to neco? A proc, kdyby nekdo, neco takoveho bylo, proc bychom ho, nebo to meli nejak uctivat, chovat se tak, abychom to neco uspokojovali, zvlast kdyz existuje zatracene dobry duvod chovat se jistym etickym zpusobem, at uz to neco vne vesmiru existuje, nebo ne? V minulem stoleti odvodila A. Randova pravidla moralniho chovani z holych faktu skutecnosti - v jejim pojeti neni treba zadneho bozstva s desaterem prikazujicim cloveku jak zit, v tomto pripade zit moralne. Moralni zivot v jejim pojeti od nas, coby zivych inteligentnich tvoru, obrazne receno, pozaduje skutecnost sama a fakt, ze zivot jako takovy je nase nejvyssi hodnota. Zachovani teto hodnoty, tedy zivota, diktuje, jakym zpusobem se mame na tomto svete chovat, prejeme-li si prezit a to prezit jako lide, nikoli jen jako zvirata. - cili moralni chovani je takove, ktere vede k zachovani zivota a to specificky zivota lidskeho, nikoli pouheho zvireciho. Jde o zachovani inteligentniho zivota, ktery jediny ma volnou vuli a tudiz i moralku chovani.

Takze jakkoli shledavam vesmir a zivot v nem jako neco, pred cim mysl zustava stat a pro co zrejme nikdy nebudeme mit zadne konecne vysvetleni, nevidim zadny duvod, proc by melo byt neco, co by za to vsechno bylo nejak zodpovedne. Jiste je, ze nic takoveho clovek k zivotu nepotrebuje.

P. Vítek 4.6.2014 11:54

Jakym"mechanismem"zjistoval pater Ferda diagnozy?

urcil za par minut, jen pohledem na fotografii nepritomneho pacienta, temer presny rozbor krve,ktery by trval po spitalech v te dobe tydny?

Jak Paseka z prilozenim ruky na svazecek vlasu (stovky kilometru vzdaleneho) pacienta poznal,ze ma nador?

Co by rikali pred 100 lety na bezdratovy internet v mobilu?

Aspon naznacte vedci,jak to fungovalo mezi paterem a pacientem....

J. Klepal 4.6.2014 14:20

Re: Jakym"mechanismem"zjistoval pater Ferda diagnozy?

Před 100 lety by na internet v mobilu neříkali nic, protože by žádný mobil nefungoval a po vybití baterie by z něj byl kousek hmoty s nulovou užitnou hodnotou. Pokud jde o diagnostiku nemoci na dálku ze zmíněných vlasů, pak je výsledek určen pouze pravděpodobností, že se něco podobného dá uhádnout. Kontrolované experimenty s přenosem myšlenek, proutkařenín, homeopatií apod. ukázaly, že jde o pouhé zbožné přání.

P. Vítek 4.6.2014 16:14

Re: Jakym"mechanismem"zjistoval pater Ferda diagnozy?

Jsou na to stovky svedku..p Ferda delal rozbory krve jak na bezicim pasu a byl kontrolovan lekari.Je o tom dokonce studien zpracovana lekari.

O Pasekovi neni vubec treba pochybovat,to je kapitola sama pro sebe.Tam uz absolutne zadna matematika nebo psychologie neprichazi uvahu.Samozrejme,ze existuje 90%podvodniku-o tom(zejmena v postkomunistickem tabore)zadna.

Kdybyste to zazil(zbavte se na chvili neduvery),cim by se to dalo vysvetlit?

Mobil zminuji proto,ze dnes mohu svym mobilem(bezdratove)diagnostikovat urcite pristroje .Takze divit se dnes , v dobe bezdratoveho internetu,ze by mohl existovat v cloudu nejaky "harmonizujici"software,na ktery je mozno se napojit az po splneni urcitych podminek(pokorit se napr),je uz skoro pase-rekl bych marx-leninske

D. Polanský 4.6.2014 11:16

Vcelku je mi Halík na háku, ale vím

že západní člověk se chová jako malé dítě. Již přes sto let chce zavrhnout Boha, sice ani neví pořádně proč, ale chce to. Také pochopil, že bez nějaké náhražky za Boha jaksi nejde žít. A tak hledal a našel ji v romantické lásce, ale znáte to, téměř veškeré příběhy o romantické lásce jsou o mladých lidech. Boha ale potřebujeme i v stáří, nemoci, nouzi a v dalších těžkých životních situacích. Nevím, nevím, zda některý z mýtů o romantické lásce mu dokáže být alespoň malou útěchou v těchto těžkých životních chvílích. To ale vůbec neznamená, že víra v Boha je dobrá jenom v časech, kdy nám teče do bot. Kdepak, její síla se projeví právě v běžném životě, s jeho radostmi i starostmi.

J. Klepal 4.6.2014 11:41

Re: Vcelku je mi Halík na háku, ale vím

Jakým myšlenkovým pochodem jste dospěl k tomu, že bez nějaké náhražky za Boha jaksi nejde žít. Děkuji za odpověď.

R. Langer 4.6.2014 15:09

Re: Vcelku je mi Halík na háku, ale vím

Kterého boha jste měl prosím na mysli?

L. David 4.6.2014 10:48

A co vlastně ten Halík dokázal?

"Dokázal" toho opravdu hodně!

Šikovně využil katolickou organizaci k tomu, aby mohl šířit pomatené bezvěrectví se spekulacemi o Boží existenci. Jako údajný kněz, jehož vysvěcení není řádně doloženo.

To ale nevadí kardinálům Vlkovi a Dukovi, kteří se neštítili přihřát na Halíkově "slávě" při přebírání Templetonovy ceny v Londýně!

Docela pomatený svět!

V. Novak 4.6.2014 10:38

A to je, autorko, podle vás kdo, ti "jiní", kteří

"se drží křečovitě za rukáv taťky Dawkinse a třese se strachy, aby

nemusel opustit svůj jednoduchý, ohraničený svět, kde není nic tajemného

ani nepoznaného."

Moc by mě to zajímalo.

J. Klepal 4.6.2014 14:04

Re: A to je, autorko, podle vás kdo, ti "jiní", kteří

Toto tvrzení mně také zaujalo, protože je tomu právě naopak, než se autorka snaží tvrdit. Nepoznaného a tajemného se totiž vynořuje stále více, když poznáním odhalujeme vzrušující záhady, které si dříve lidé nedovedli vůbec představit. Dawkins nikde nemluví o jednoduchém a ohraničeném světě, nýbrž právě naopak. Jednoduchý svět je popsán v mýtech a náboženských představách.

R. Malaschitz 4.6.2014 8:41

Luxus

Je to tak ako hovorí Halík. Luxus byť ateistom si môže dovoliť iba ten, kto žije v blahobyte a nemal nikdy v živote veľké problémy. Takže sa ani nikdy naozaj nemusel zamyslieť nad podstatou svojou alebo aj podstatou celého sveta. Sám Dawkins sa základnej otázke vzniku vesmíru úplne vyhol.

J. Aspirin 4.6.2014 9:29

Re: Luxus

... vyhnul se velmi správně. Rozdíl mezi vírou a vědou je ten, že pro věřícího je důležité co říká jeho "srdce" - víru nelze vyvrátit či prokázat experimentem. Vědec ale svá tvrzení musí doložit důkazy (jinak není vědcem). A to by pan Dawkins (dnes ani nikdo jiný) nemohl psal-li by o vzniku.

Dnes vidíme do minulosti pouze do okamžiku, kdy se Vesmír stal průhledný pro EM záření, za touto hranicí jsou povoleny i ty divoženky. Ale věda se vyvíjí, v březnu byl ohlášen objev "otisku" gravitačních vln v reliktním záření což nám otevírá dveře k pohledu až k počátku času a možná až za něj...

R. Gramblička 4.6.2014 9:54

Re: Luxus

Dawkins je evoluční biolog, t.z. že nemusí řešit otázku vzniku vesmíru. Otázce vzniku se ale věnuje spousta teoretických fyziků, kteří se shodují v tom, že neznají podstatu samotného okamžiku vzniku, ale dokáží popsat události po první 1x10na -43 sekundy od vzniku. A to je slušný výkon

J. Sova 4.6.2014 9:30

Re: Luxus

Buddhismus se považuje za ateismus. Opravdu žili Tibeťané v luxusu a neměli žádné velké problémy?

V. Novak 4.6.2014 10:47

Tibetský lamaismus rozhodně nelze považovat

za ateismus. S jeho uctíváním všemožných bóddhisattvů, převtělenců a svatých lámů, přemírou modlení a obřadů...

J. Klepal 4.6.2014 14:11

Re: Luxus

Odmítnutí jednoduchých vysvětlení nabízených náboženstvími lze sotva nazývat luxusem, vždyť přechodem od náboženských představ k nenáboženským lidská mysl opouští jistotu a zjišťuje, že v poznání žádné jistoty nejsou, tak jako nejsou nikde na světě.

O. Istvanfy 4.6.2014 14:46

Re: Luxus

Luxus byť ateistom si môže dovoliť väčšina kňazov.

F. Žůrek 4.6.2014 8:27

V lidském světě je všechno relativní

Zaujala mne kniha již svým názvem "Konečné a věčném bytí". Je to dílo Edity Steinové a kniha je v němčině, není přeložena do češtiny.

Pro mne je nepochybné - každý člověk zde na zemi je smrtelný, máme konečné bytí, ale nyní je otázkou, existuje nekonečné bytí? A odtud je možné si pak odvodit Boha anebo boha či dokonce nic. Ale žít v nicotě není rozumné, i když člověk zase nikdy nemá jistotu... Věci jsou složité, ale já pokračuji v tom, co mně předali rodiče.

R. Gramblička 4.6.2014 8:36

Re: V lidském světě je všechno relativní

A kdo žije v nicotě?

P. Vítek 4.6.2014 11:58

Re: V lidském světě je všechno relativní

Nejlepsi je precist si pozorne Novy zakon.Bez vysmechu a predsudku rodicu