28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

POLEMIKA: Ben Kuras na tenkém ledě

Před Vánoci, 21.12.2019, jsem v Neviditelném psu našel rozhovor s Benem Kurasem, který s ním vedla redaktorka mně neznámého media TopVip, Renáta Petříčková, a protože rozhovor nesl nadpis Ve světě sexu se pořád něco zábavného děje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klíma 15.1.2020 20:19

Jinak příklad se samoučícími stroji je samozřejmě nesmyslný - ty stroje někdo navrhl a učí se podle již existujícího řádu.

V. Klíma 15.1.2020 20:16

Asi si "konkrétnost" představujeme každý jinak, ale to je jedno.

Já přístup "vím, že nic nevím" považuji za moudrý. Vy jste evidentně přesvědčen, že už "víte" a proto nevidím smysl v diskusi pokračovat.

Ale přeji vám hodně štěstí, opravdu.

V. Klíma 15.1.2020 20:07

Není na něm nic moc originálního. Pokud jste se odvážil v myšlenkách dojít trochu dál, než že "křesťanství je obstarožní haraburdí" či se aspoň trochu otřel o filosofii, musel jste se s ním už setkat.

Ale jestli si myslíte, že něco stoprocentně "víte", pak mi nezbývá, než vám držet palce.

V. Klíma 15.1.2020 20:00

Odpovím velice stručně - ony "přírodní zákony" nejsou ničím jiným, než obrovskou sadou informací.

Kde se podle vás ty informace vzaly?

J. Jurax 15.1.2020 18:39

No jo, odpověď je dostatečně konkrétní. Zvažte, zda chyba není na straně přijímače.

A ponechte si svou víru. Nicméně touto reakcí jste osvědčil, že o věci celkem kulové víte. Vězte, že fakt je lepší vědět než věřit ... ;-)

J. Jurax 15.1.2020 18:29

Velmi osobitý názor. Velmi diplomaticky řečeno.

J. Jurax 15.1.2020 18:24

Utíkáte od tématu. Nejspíš vědomě.

Napsal jsem doslova - "A pohádky - svým způsobem propagační materiály církve - o světcích nevytahujte."

Ty tisíce kněží či řádových bratří a sester vězněných a mučených za nacistů nebo komunistů svatořečeny nebyly. A zříci se by jim nepomohlo - oni už členy organizace nepřátelské zmíněným režimům byli a čin, kvůli němuž byli perzekvováni, tím už spáchali.

A ano, křesťanství je po mém soudu obstarožní haraburdí. Ale nikomu tohle nevnucuju a taky mi to nebrání potěšit se třeba uměním dávných stavitelů katedrál.

A opakuju - co myslíte, věří kardinálové odění v purpuru? :-)

J. Jurax 15.1.2020 17:31

Inu, možná. Stálo-li lidem za to nechat se mučit a vraždit a přesto nezradit výhradně kvůli víře náboženské, pak dotyční zmarnili svůj život. Útěchou Vám budiž, že ono začasté šlo o věci přízemnější, vírou v bohy jen ideově podšprajcované. Třeba neprozradit spolupracovníky ...

A s ukotvením v nadčasovém řádu na mne nechoďte. Možná někteří takovou potřebu mají, já jim ji neberu, ale ať mi ji nenutí; žádný nadčasový řád - co to vlastně je - nevidím.

J. Jurax 15.1.2020 17:20

Ano, výhra spočívá pouze ve změně orientace malinkaté plošky magnetického pole někde na harddisku. Akorát že ten vyhravší z toho má radost. Myšlenková či duchovní hodnota je individuální. Obé - změna orientace a ona hodnota myšlenková či duchovní - jsou nepoměřitelné, takže psát že myšlenková či duchovní hodnota je vyšší je chyba - nemáte zavedenu míru.

Existuje program bez programátora - samoučící stroje ... :-)

Ono "obrovské množství informací a řádu" jsou přírodní zákony. Na jejich základě náš svět vznikl, nikoliv byl stvořen. Stvoření předpokládá vědomou činnost nějaké entity, kterou ale zase stvořil někdo nad ní - kde by se jinak vzala - a tak dál ad infinitum. Ledaže by nejvyšší z těch tvořících entit vznikla díky přírodním zákonům. Jenže to je tak námět pro scifi nebo potrava pro plytké mudrování pfilozófů.

V. Klíma 14.1.2020 23:59

Čili žádná konkrétní odpověď. Ona totiž neexistuje. Ale samozřejmě vám nebráním vymýšlet příběhy, jak příslušníci minoritní pronáslenované sekty jednoho z bezvýznamných nárůdků určených římskou říší a císařem k likvidaci neměli desítky let na starosti nic jiného, než ve městech prohledávat dům po domu a redigovat či likvidovat nevhodně znějící rukopisy. Jistě, to zní velice pravěpodobně :-)

V. Klíma 14.1.2020 23:52

Myslíte, že příběhy tisíců kněží či rádových bratří a sester vězněných a mučených za nacistů nebo komunistů jsou "propagační materiály církve"?

A přitom bylo tak snadné zříci se toho obstarožního haraburdí, zvaného křesťanství, které se všichni pokrokoví lidé snaží už dobrých 300 let zbavit...

V. Klíma 14.1.2020 23:39

Přál bych vám zažít "oporu" té berličky. Snad byste pak možná pochopil, proč její "opora" stála lidem za to nechat se mučit a vraždit a přesto nezradit.

(můžete jistě namítnout, že i třeba víra ve vlast může poskytnout podobnou oporu a tuto námitku chápu a myslím si, že v podstatě potvrzuje lidskou potřebu ukotvení v nadčasovém řádu, který přesahuje aktuální lidské soudy, což i víra ve vlast může dobře suplovat)

V. Klíma 14.1.2020 23:32

Odpovídám pozdě, takže už si to asi nepřečtete, ale asi takto: 1) když na mistrovství světa v počítačové hře (nyní disciplína sledovaná statisící až miliony fanoušků) někdo vyhraje, myslíte si vážně, že výhra spočívá pouze ve změně orientace malinkaté plošky magnetického pole někde na harddisku na serveru v Singapurunebo je její skutečná - myšlenková či duchovní - hodnota poněkud vyšší?

(Můžete uvést peněžitou výhru, ale o té se doufám nebavíme)

2) dle zákonů informatiky - neexistuje program bez programátora a kdo není slepý nebo zatvrzelý, ten přeci nemůže nevidět to obrovské množství informací a řádu, s nimiž byl náš svět stvořen.

J. Jurax 11.1.2020 11:20

To přifaření vzniklo díky monoteismu. Aby se zdůraznilo, že jest věřit jen v jednoho, toho správného boha, a odvrhnout celý panteon předchozích nesprávných bohů polyteistických věr...

A samozřejmě že byla bible pečlivě redigována pro potřeby doby, v níž se tak stalo. Jistě víte líp než já, kdy vznikla ta správná, kanonizovaná verze a kdy a kým byla schválena. A která evangelia se do ní pro sichr nedostala.

J. Jurax 11.1.2020 11:04

Znám je. Dělali je lidé.

J. Jurax 11.1.2020 10:57

Ehm ... leda v podání svým způsobem fanatiků. Co myslíte, věří kardinálové odění v purpuru?

A pohádky - svým způsobem propagační materiály církve - o světcích nevytahujte.

J. Jurax 11.1.2020 10:50

Ano.

Pravá víra, sama jsouc berličkou, Vám naopak všechny ostatní berličky bere, potažmo zakazuje.

J. Jurax 11.1.2020 10:46

A Vašemu poslednímu odstavci jaksi nerozumím. Mohl byste to nějak rozvést?

J. Jurax 11.1.2020 10:43

A jaký uvažujete nosič té informace, když to není hmota ani energie?

V. Klíma 11.1.2020 2:12

Jak to "přifaření" podle vás konkrétně vzniklo? Kdy, kde, jakým způsobem, kdo jej provedl.

Váš příspěvek mi připomíná všechny ty chytrolínsky nekonkrétní představy, podle nich si křesťané / židé / katolíci / zednáři / cyklisti celou bibli přepsali podle svých představ a nevhodné pasáže vyškrtali.

V. Klíma 11.1.2020 2:09

Ale no tak... Jako inteligentní člověk opravdu nemusíte tak násilně předstírat, že si nejste Ježíšova zásadního přínosu pro svět vědom.

Pokud to nepředstíráte, zcela vážně doporučuji nastudovat minimálně dějiny raně křesťanské Evropy.

V. Klíma 11.1.2020 2:04

"Vždycky je lepší vědět, než věřit"?

Požehnána buď vaše důvěřivost! ;-D

Ale vážně - prozradím vám malé tajemství: nevíte NIC a vždy jen věříte. Rozdíl mezi tzv. "věděním" a tzv. "věřením" je jen v místě, kde ve škále nejistot postavíte hranici, od níž se rozhodujete považovat pozorovaný (nebo prožívaný) jev za "fakt".

V. Klíma 11.1.2020 1:58

Opravdová víra člověku nepřináší žádné společenské výhody, jen překážky, těžkosti a jistou formu sociálního vyloučení.

Starý zákon už od příběhů praotců Izraele (a pochopitelně i příběhy svatých) praktiky nemluví o ničem jiném, tudíž váš pokus toto tvrzení obrátit popírají.

V. Klíma 11.1.2020 1:52

Odpovím velmi stručně: váš příspěvkem je takovým kompilátem lidového pohledu na víru, ne zrovna originálně recyklujího myšlenky, které nám vtloukaly do hlavy soudružky učitelky za socialismu.

V. Klíma 11.1.2020 1:46

Pláčou, neb jim jistota víry pomáhá volně projevit autentické emoce a žal nad tím, že onen člověk odešel (třeba i "předčasně") a už se s ním na této zemi neshledají.

Zdá se to nepochopitelné?

V. Klíma 11.1.2020 1:43

Díky ze hezký příspěvěk.

Boží cesty jsou plné tajemství, která jen neuměle "osaháváme" a čím víc se je snažíme systematizovat, tím klopotněji naše snaha vychází.

Neposkrvnění početí Panny Marie počítám za jedno z těchto tajemství, kterému můžeme věřit nebo nemusíme, neboť "víra je prostředek k uchopení světa cestou lásky a nikoli poznání".

V této vaší větě je jasně řečeno, co je důležitější, zda poznání (vždy částečné; bude překonáno) nebo láska (kterou i apoštol Pavel staví nejvýše).

V. Klíma 11.1.2020 1:37

Hřích asi tak stejně umělý strašák jako pocit, že rakovina vám přivodí fyzickou smrt.

Obeznámení s tématem přece vědí, že si všechno tohle vymyslely farmaceutické firmy, aby mohly prodávat víc léků proti rakovině, nebo snad ne?

V. Klíma 11.1.2020 1:33

Řekl bych, že to trochu zjednodušujete.

Víra nevylučuje rozum, rozum nevylučuje víru, podobně jako plout lodí nevylučuje možnost letět letadlem a naopak.

V jádru nevíry není "žádání důkazů", ale bytostná potřeba jistoty. V tomto smyslu tedy vlastně víra vyžaduje bezprecedentní odvahu jít do prostoru, kde není jistého NIC.

Proto mi vždycky připadá poněkud absurdní, když se nevěřící, jinak vyžadující ke všemu možnému pseudojistotu "důkazu", vyjadřují o víře jako o jakési "berličce". Pravá víra vám naopak všechny berličky bere.

V. Klíma 11.1.2020 1:26

Může existovat myšlenka mimo hmotu a energii? Podle mě jednoznačně ano, chápeme-li myšlenku jako formu informace.

Jednoznačně souhlasím s tezí, že informace, tedy "myšlenka" je první a hmota / energine / zákony přírody a jsou jejím projevem.

Opačný (čistě materialistický) přístup implikuje absurdní představu, že první byl funkční program a ten teprve jaksi zpětně doplnil svoji vlastní definici.

P. Remeš 10.1.2020 8:48

Všichni jsme byli počati, to snad nikdo nezpochybňuje. Tedy i Ježíšova matka byla počata. K tomuto početí se vztahuje věroučný článek o její uchráněnosti od řádu dědičné viny.