4.10.2023 | Svátek má František


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 17.9.2023 12:16

Podstatný opomenutý fakt od autora článku: Steve Jobs žil v USA, zatímco František Čuba žil v ČSSR, později v ČR.

Teprve po uvědomění si této podstatné skutečnosti, můžete správně interpretovat autorovo sdělení: "... Steve Jobs byl vizionář, dokázal prosadit nový vynález Applu, chytrý telefon iPod, a malou ovocnářskou firmu postavit na špičku technologického i podnikatelského světa. František Čuba je rozporuplnou postavou. ...."

Podobně bychom například mohli zmínit to, že k tomu, aby například rakety Starship vzlétly a světová družicová internetová síť Starlink mohla úspěšně fungovat, musel se významný inovátor Elon Musk přesunout z Jižní Afriky do USA. V USA Elon Musk pak musel pracovat jako Superman (aby se k jakési zajímavosti vypracoval), v Jižní Africe by tvořivý Elon Musk velmi pravděpodobně neuspěl, ani kdyby tam pracoval jako super-Superman.

Od Františka Čuby jsem slyšel docela zajímavou definici podnikatelství. Volně cituji Čubu: "Neexistuje socialistické podnikání a kapitalistické podnikání. Podnikání je prostě podnikání. K tomu, aby podnik (pracovitého) podnikatele v daném prostředí uspěl, musí podnik navázat potřebné kriticky důležité vztahy se svým okolím."

O velmi specifických vztazích Agrokombinátu Slušovice s Čubovi daným prostředí ČSSR dodnes svědčí dosud existující krátký úsek dálnice postavený do Slušovic. .... (následovalo by dlouhé zajímavé povídání).

M. Pivoda 17.9.2023 12:34

Z rozporuplnějšího počítačového pracovníka Agrokombinátu Slušovice lze považovat Stanislava Devátého, který (před listopadem 1989) držel po dobu téměř jednoho měsíce protestní hladovku.

M. Pivoda 17.9.2023 20:07

Vydržet tak dlouho hladovku je určitě obdivuhodný fyzický lidský výkon.

Jenže jak ale asi dopadne hodnocení když úsilí Stanislava Devátého porovnáme s tím (pozitivním), co bylo Stanislavem Devátým skutečně dosaženo.

Srovnání: Když se, začátkem roku 1969, upálil student Jan Palach, tehdejší prezident ČSSR, generál Svoboda, hodnotil Palachův výkon následovně. Volně cituji Svobodu: "Jako voják oceňuji schopnost Palacha překonat svůj strach, ale jako prezident ČSSR nemohu s jeho činem souhlasit."