23.9.2023 | Svátek má Berta


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 16.9.2023 11:19

Slušovice "vyráběly" počítače tak, že na kapitalistickém trhu nakupovaly výběhové komponenty za pár šupů a ty ve Slušovicích poskládali do funkčních počítačů a prodali socialistikým subjektům za ceny nových počítačů. Vlastní slušovické výroby a úpravy programů byly pouze na začátku, kdy Slušovice montovaly ještě osmibitové počítače. protože u těch byly úpravy hardwaru a vlastní softvér nutností. Osmibitové počítače inzerovali ještě po sametu, kdy to jinak už byl definitivně výprodejový hardware za pár šupů a konkurence už vesměs prodávala mnohem lepší a pokrokovější PC verze286.

Do Sametu si to Slušovice mohly dovolit, protože Čuba u komunistů vyběhal narušení státního monopolu na obchod se Západem a na hospodaření s devizami a na nutnost držet se pětiletých plánů. Byli tehdy jako jediní v Československu schopni pružně a rychle na objednávku a mimo plán, dodávat západní výpočetní techniku, sice zastaralou, ale stále mnohem kvalitnější a spolehlivější, než byly schopny dodat státní podniky výpočetní techniku vyráběnou v socialistické RVHP, kteří navíc byli vázáni pětiletými bilančními plány.

Po Sametu se objevila spousta nových malých firem plus filiálky zahraničních firem, které dělaly totéž, ale často mnohem rychleji, kvalitněji a levněji. Navíc v té době obrovský, pomalý , neflexibilní tučný podnik Slušovice začal trpět odchody, lidi už k podnikání a vydělávání nepotřebovali záštitu Čuby a Slušovic, mohli podnikat čistě jen na svém a výdělky potom byly taky jen jejich a si jako odchodné ze Slušovic všelijakými cinknutými zakázkami vzali nějakou "trošku" toho slušovického "tuku" na rozběh toho svého podnikání.

J. Majzlík 16.9.2023 14:04

Předně si připusťme, že naše izolace od Západu byla před r. 89 mnohem důkladnější nežli izolace NDR, Maďarska a Polska. V takto nastavených poměrech mezi vyspělým Západem a námi pak nepochybný přínos Slušovic po roce 89 spočíval v připravenosti jejích PC specialistů na aplikaci počítačové techniky ve zcela novém a pro mnohé neznámém prostředí technické, technologické a ekonomické transformace, kterou měla po revoluci naše republika projít. Řada jejích pracovníků se rozprchla po republice a zakládala firmy a obchody, bez jejichž existence bychom se tehdy ocitli zcela v moci zahraničních firem. Že vše neprobíhalo zcela košér, tomu se není co divit, neboť jsme tehdy (stejně jako dnes) vše (volky - nevolky) dědili po předchozím režimu.

Dejme věcem konečně takovou váhu, kterou si zaslouží.

R. Polášek 16.9.2023 17:22

Pár počítačových odborníků ze Slušovic určitě bylo. Ale co konkrétně založili, co tehdy brzo nezkrachovalo a neskončilo? Protože sice měli kontakty, které jiní neměli, ale ze Slušovic nebyli zvyklí na kapitalistické podnikání, ale uměli jen to polokapitalistické.

Z divize počítačů ve Slušovicích tuším vzniklo pouze CZC, ti začínali prodejem počítačových komponent a dnes je to univerzální eshop. Přitom v té době v divokých devadesátkách prodejny počítačů a počítačové techniky vznikaly v každém větším městě pomalu na každých pár tisíc obyvatel. A kromě toho slušovičtí byli zvyklí na osmibity a ty po Sametu byl totální výprodej a historie. Ještě nějak 2 - 3 roky po sametu TNS ve Slušovicích inzerovalo v novinách osmibity za 30 - 50 měsíčních platů, zatímco prodejci počítačů, co vznikli po Sametu osmibity úplně přeskočili a rovnou dodávali PC. A výrazně levněji.

J. Majzlík 16.9.2023 22:43

Nelze popřít, že se v předlistopadové době uměli v prostředí obchodu a financí alespoň polokapitalisticky pohybovat veksláci, referenti PZO a některé exklusivity, např. Slušovice. A řekněme si s trpkým povzdechem, díky že alespoň oni. Z tohoto pohledu je potřebné hodnotit přínos a vklad i následný debakl podniků typu Slušovice v polistopadových podmínkách. Nebylo jejich vinou, že jsme se po Listopadu probudili do světa osmibťáků, X-Tree Goldu a T602 a řvoucích tiskáren.

P. Diviš 17.9.2023 9:33

" ... bez jejichž existence bychom se tehdy ocitli zcela v moci zahraničních firem." :-P

J. Majzlík 17.9.2023 14:59

Na str. NP i jinde jsou schématické obraty běžně užívány.

V. Církva 16.9.2023 20:22

Jo to zní logicky.

P. Diviš 17.9.2023 9:32

Jo, asi tak.

Čuba fakt byl schopný, ale podstata věci byla v tom, že jako jediný směl.