29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

NÁZOR: Terorismus roubovaný na vědu

Nejsmutnější na tom je, že díky vzmáhající se klimahysterii začala laická veřejnost být nejenom ostražitá, ale mnohdy přímo skeptická, když jim novináři sdělují, že vědci vyzkoumali něco nového. Kdy se také termín „vědec“ v pojetí škarohlídů začíná měnit v nadávku. Za to ovšem nemůžou novináři, ani věda, ale jen někteří z vědců, co se na akademické půdě pod praporem klimahysterie začali houfovat. Jako ti, co se hlásí k organizaci Scientist Rebellion (Vzpoura vědců).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brich 1.6.2023 14:04

Jako i v jiných skupinách společnosti i mezi vědci existují prostituti/ky, kteří za prachy dají každému.:-/

M. Šejna 1.6.2023 14:20

Jaké vědecké prostitutky máte na mysli?

L. Novák 2.6.2023 11:39

Např. ty, co čerpají astronomické částky na "zelené" výzkumy slepých uliček v energetice a průmyslu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-evropa-chce-50-solarnich-temelinu-na-obezne-draze-stavet-je-maji-i-cesi-231612

M. Pivoda 1.6.2023 13:53

NÁZOR: Terorismus roubovaný na vědu. Domnívám se, že tento článek je správně zařazen jako Názor občana.

Ostatní

1. Nevím, zda i v dnešních školách se stále vyučuje poučka, že "Stát je organizované násilí".

2. Encyklopedie internetová Wikipedie (zcela zdarma, tedy zjevně nekapitalisticky) vysvětluje další užitečný pojem takto: Terorismus je užití násilí nebo hrozby násilím za účelem zastrašit protivníka a dosáhnout politických (případně politicko-náboženských) cílů. Terčem teroristických akcí jsou většinou civilisté. Mezi teroristické metody patří atentáty, bombové útoky, únosy osob nebo dopravních prostředků a další násilné akty. Akty násilí bývají plánovány tak, aby u veřejnosti vyvolaly pocit strachu a nejistoty. Někdy má terorismus podobu vydírání s cílem dosáhnout splnění konkrétních politických požadavků. Vedlejším účelem teroristických akcí je také získání publicity. Nestátní teroristické skupiny mají obvykle malý počet členů, omezené zdroje a do povědomí veřejnosti se snaží dostat násilnými útoky prováděnými taktikou „udeř a uteč“, v poslední době[kdy?] též "udeř a zemři".

3. Dnes ráno jsem ve vojenské analýze (na Seznam.cz) jsem si přečetl, že méně početné síly Ukrajiny praktikují proti početně silnějšímu protivníkovi historicky známou vojenskou strategii "Hit and run battle".

J. Zika 1.6.2023 13:34

I málo vzdělaný člověk, který bude chvilku přemýšlet o budoucnost, musí dojít k tomu, že "trvalý růst ekonomiky" spolu s velikostí ( také zatím stále se zvyšující) lidské populace je na "neroztažitelné" Zemi prostě nemožný. Vydrancované zdroje, stále ubývající plocha zemědělské půdy, nedostatek pitné vody atd. atd. spolu s rostoucí potřebou (jen ty miliardy mobilů a PC, miliony aut atd. které t.č. vlastní kdysi "třetí" svět) a nároky, to prostě Země nemůže ustát. Vůbec neobhajuji cestu, kterou EU komise zvolila, to je vítězství ideologie nad rozumem, ale bez "uskromnění se" ve všech sférách života to prostě zkolabuje. Můj názor je, že ať se udělá cokoliv,. zkolabuje to tak jako tak nejpozději v generaci našich vnuků...;-(

M. Pivoda 1.6.2023 14:23

"Technologický pokrok a inovace poskytují neomezené zdroje." Tato poučka samozřejmě platí i dnes (stejně jako kdykoliv předtím, tzn. například i v historicky posledních fázích českého reálného, tedy nedostatkového, socialismu), ale nespecifikuje KDY takové zdroje lze (bude možno) prakticky využívat.

Uvedu jeden úplně nový, zajímavý objev, zařazený v kategorii šťastných náhod (serendipity, anglicky.):

Ve fázi laboratorního výzkumu už totiž funguje to, co zatím se nepodařilo rozšířit do průmyslového použití. Zatím se nepodařilo ten objev "scale-up".

Vo co go? V ovzduší kolem nás je spousta volné elektřiny (viz blesky při srážce mraků). Při biologických pokusech (které si kladly za cíl něco úplně jiného) byl náhodně objeven způsob sice pomalého, ale trvale možného "vycucávání" volné elektřiny z okolního ovzduší.

Opakuji: Pokud by se SNAD tento laboratorní postup (v dohledné době) podařilo převést do masového průmyslového využití, změnily by se tím i reálné podmínky pro "politicky vytroubenou" zelenou ekonomiku a elektromobilitu. A to vše při zachování stávajících přírodních zákonů, kterými se dokazuje nerealizovatelnost velkých vizí.

Jeden autor s vynikajícími ekonomickými vhledy, v březnu 2023 v respektovaném časopise, napsal. Cituji, nikoliv doslovně, ale dle sémantického smyslu: Všude kolem, od významných investorů, slyším divoké skřeky "Jak na tom ChatGPT vyděláme peníze?" (Poznámka: ChatGPT je produkt technologie tzv. umělé inteligence.)

L. Metelka 1.6.2023 14:32

Pardon, ale blesky nevznikají při srážce mraků. Je pravda, že v atmosféře existuje elektrostatické pole (povrch je kladně nabitý, ionosféra záporně), ale nějak si nedovedu představit, jak by se to dnes dalo energeticky využít.

M. Pivoda 1.6.2023 15:18

Neviditelný pes je určen pro širokou veřejnost. Není to uzavřená vědecká společnost.

1. V mracích existují silné vzestupné a sestupné proudy, čímž vzniká jiskření. Mimochodem tento jev byl inspirací pro vznik ekonomické poučky "Metafora bouřkového mraku". Ta metafora říká, že jakési sociální "jiskření" vzniká, když zaměstnanci musí odejít z ekonomicky klesající firmy, přeškolit se, a nastoupit do ekonomicky rostoucí firmy. Na této metafoře byl založen i výzkum Dynamického podnikání "Evropskou nadací pro podnikatelský výzkum, založenou holandským podnikatelem Bert Twaalfhovenem. To je ale moje téma, kterému jsem se věnoval.

2. Pokud jde o metaforické "vycucávání" elektřiny z ovzduší, zde je odkaz pro specialistu L. Metelku:

https://www.vice.com/en/article/93kade/scientists-working-to-generate-electricity-from-thin-air-make-breakthrough?mc_cid=69db3c9aeb&mc_eid=1ef7c151bc

L. Metelka 1.6.2023 15:20

Tak tenhle vznik jiskření je totální nesmysl.

No a zkuste nějak dostat ten elektrický náboj z ionosféry!

M. Pivoda 1.6.2023 16:26

Určitě nezkusím.

M. Pivoda 1.6.2023 19:13

Uznávají občané-voliči L. Metelku jako experta, kterému lze bezmezně důvěřovat? Dali by mu v demokratických volbách svůj občanský hlas?

Vlhkost v ovzduší většina občanů nevidí, ani jiskření uvnitř mraků. Natož pak aby většina věděla, co je to ionosféra.

Blesky při bouřce na obloze nad sebou dnes všichni občané asi vidí, a pravděpodobně i berou jako důkaz existence elektřiny v ovzduší. Pro srovnání: V době vynálezce hromosvodu, Prokopa Diviše (1698 - 1765), sedláci vztekle rozmlátili jeho "povětrnostní mašinu", která údajně v Příměticích u Znojma měla přivodit velké sucho.

L. Metelka 1.6.2023 20:00

Proč by mě měl někdo volit?

Vodní páru nevidí nikdo.

Jak v oblaku, podle Vás, vzniká to "jiskření"?

Že existuje elektřina v atmosféře, to se ví už stovky let...

M. Pivoda 1.6.2023 20:27

Ví se?

Jako vědec byste se měl vyjadřovat přesněji: KDO to ví.

Americký astronaut se neudržel a nafackoval muži, který mu do očí tvrdil, že astronaut nikde v kosmu nebyl, že přistání na Měsíci se odehrálo pouze v televizním studiu.

L. Metelka 1.6.2023 20:31

Spousta lidí. Každý, kdo viděl bouřku.

M. Boháček 2.6.2023 9:55

Len či vie každý už stáročia, že ide o elektrinu? :-) Niekto vidí bleska vie, že ide o nasraného Dia.

L. Metelka 2.6.2023 10:17

Franklin, Diviš. Stačí?

M. Boháček 2.6.2023 12:50

Ale no tak, ja som spomínal Dia. k nemu sa Franklin ani Diviš nemodlili. ;-)

To bol iba vtip.

L. Metelka 2.6.2023 12:51

To doufám...

K. Wágner 1.6.2023 15:37

Jde o publikovanou studii a spekulace o budoucím využití nového principu. Ovšem tady nejde o blesky, ale o vlhkost. „Vlhkost vzduchu je obrovská udržitelná zásobárna energie, která je na rozdíl od slunce a větru nepřetržitě dostupná,“ uvádí studie, která byla nedávno publikována v časopise Advanced Materials . I u nás se o tom psalo jako o převratném objevu: „elektřina ze vzduchu může být nekonečným zdrojem čisté energie“.;-)

https://www.fonetech.cz/prevratny-objev-elektrina-ze-vzduchu-muze-byt-nekonecnym-zdrojem-ciste-energie/

L. Metelka 1.6.2023 15:41

Vlhkost může být zdrojem energie, ale bude třeba jinou energií zajistit, aby jí bylo trvale dost (aby se voda vypařovala). Zase je to jen transformovaná sluneční energie. Bez dodávky energie "zvenku" to fungovat nemůže.

K. Wágner 1.6.2023 16:09

Pokud někdo chce tomuto procesu porozumět, bude muset k původním zdrojům /zásada ad fontes/ a nespoléhat na nějaké senzační články novinářů, natož na povídání v diskusi na NP . Neměl jsem čas to studovat, ale i ti, co hovoří o nějaké možnosti sestavení uvažovaného zařízení mluví o tom, že za 24 hodin by se dalo vyrobit jen tolik energie, která by jakž tak stačila pro jednu malou domácnost.

Já osobně bych vývoj nějakého takového zařízení nevylučoval - před dvaceti lety by se tomu každý smál, když bych mluvil o tom, že uprostřed pouště bude stát zařízení o velikosti autobusu a bude zde "ze vzduchu vyrábět" pitnou vodu v takovém množství, že zažene žízeň celé beduínské rodiny, navíc aniž by tam nikdo netáhl elektrický kabel ani nepostavil benzinový generátor pro výrobu elektrického proudu, jímž by toto zařízení mělo být napájeno. ;-):-)

Tedy jako si můžou (nejbohatší) beduíni uprostřed suché pouště dnes vyrábět ze vzduchu vodu, budou si třeba časem vyrábět ze vzduchu i elektřinu, se kterou si pro svůj stan vystačí...:-)

K. Wágner 1.6.2023 16:40

A jde tu ještě o jednu podstatnou věc: šlo by o uvažovanou výrobu elektrického proudu po celou noc, kdy na té poušti fotovoltaické panely jsou mimo provoz...

M. Pivoda 1.6.2023 16:41

Tomu procesu v ovzduší by měli porozumět především odborníci na ovzduší.

A pak, systémoví inženýři by ty podnětné nápady měli sladit do nějakého užitečného celku, systému. A doufat, že to bude fungovat.

Podobně jako různé nápady/podněty ohledně budoucnosti sladí generální ředitelé byznys-firem, nebo jako generál voják to učiní pro strategii na bojišti.

J. Majzlík 3.6.2023 0:30

Pokus o popis parabolického vývoje lidské společnosti z pohledu jejího materiálního zajištění: Lovec a sběrač - zemědělec a rukodělník - strůjce průmyslové revoluce - lovec a sběrač energie z náhodných přírodních zdrojů - lovec a sběrač.

Věta "elektřina ze vzduchu může být nekonečným zdrojem čisté energie" mohla být dle mého odhadu pronesena snad jen na nějaké vysoce akademické půdě, na níž byla hledána přijatelná možnost moderní symbiózy filozofie s fyzikou. Samozřejmě je možno teoreticky i prakticky jímat energii elstat. náboje z volného prostoru jak během výboje, tak i indukční metodou. Ale jen do té doby, než nám vyschne grant.

V. Církva 1.6.2023 18:27

Tak samozřejmě že nejen v Číně, ale i my se musíme trochu uskrovnit. On kapitalismus co se týká dělníků jak byl před Engelsem i za něj tak se taky musel změnit. A nejlíp se to podařilo tam kde ti rudí nezvítězili. O ekologii to platí taky.

V. Petr 1.6.2023 19:42

Není nejmenší důvod se omezovat. Jádro může dodat mnonásobek současné světové výroby elektřiny. Příčinou všeho zla jsou rudozelení ideologové!

Mimochodem, o tom jádru je to známo už 70 let!

J. Anděl 1.6.2023 12:20

Vtipné je, že teď si spousta lidí řekne, že teď je to opravdu potřeba, protože jinak vyhyneme.

Jenomže stejně nutná byla i změna podmínek pracujících před sto lety. A vývoj ukázal, že udržitelně je zlepšil právě ten kapitalismus, zatímco třídní komunistická revoluce selhala pro své ostentativní odmítání respektu k individualitě lidské bytosti, dané fyzickou a duševní evolucí lidského druhu.

Neselhala však v Asii.

Možná to bude konec Západu a jeho svobody a individualismu. Dobře se však dívejte, kdo tomu fandí. Poslední generace je jen jedna část protizápadních sil a jen jedna strana.

J. Lukavsky 2.6.2023 7:11

"třídní komunistická revoluce selhala" jedno plus jí ale nutno přiznat. Byla strašákem na kapitalisty kteří viděli, že když trochu nepovolí... mohlo by je čekat to samé co v Rusku. No ale asi hlavním hybatelem bylo využívání páry, uhlí, elektřiny, počítačů... J.L. end

T. Hraj 1.6.2023 11:30

Že se jedná o neomarxismus je zjevné. Zdůrazňování, že jde o vědecký přístup (k dějinám, ekonomii, sociologii, ekonomice...) je zcela v Marxově duchu. Cynický závěr, že násilí není špatné, ale pouze nevýhodné (nevede k revolučnímu cíli) a že tedy lepší je pozvolná cesta, je zase jednoznačným navázáním na "dlouhý pochod institucemi" vytyčený W.Adornem a vůbec Frankfurtskou školou.

Detailně a důkladně to rozebírá James Lindsey ve svých přednáškách "The Marxist Roots of DEI"

https://youtu.be/xbby7yFrIxM

https://youtu.be/C-aarD-dFm4

https://youtu.be/IsX8zPuSVRk

O. Istvanfy 1.6.2023 18:36

Neomarxisti zďaleka nie sú jediní, ktorí sa oháňajú vedou. Takých šarlatánov je spúšťa.