Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (6)

Zhruba po čtyřech měsících bez práce jsem byl 8. srpna 1971 přijat do n. p. Kancelářské stroje, závod Brno, abych po úvodním zaškolení pracoval jako technik u sálového počítače ZPA 600 ve výpočetním středisku Adamovských strojíren v Adamově u Brna.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

Po pravdě řečeno dle stejné logiky bylo idiotské mlátit i 21. srpna vzhledem k mezinárodní situaci....Přesto se mlátilo...Je snadné být chytrý po události, kdy je vše zdánlivě jasné..

0 0
možnosti
BH

Moc pěkné, díky. Našel jsem v článku plno částí, které se mne dotýkají aspoň zlehka.

Oba jame studovali na Koněvce.

Celý život jsem pracoval s počítači.

Pracoval jsem ve firmě, kde bylo dost odložených bývalých furťáků (pro neznalé - důstojníků). Jeden Bohumil Beneš, bratr spisovatele.

Otec byl vyhozený furťák, dost to nezkousl, ale vydržel.

Tož ta analýza mne oslovila. Jeden z těch furťáků nás varoval před generální stávkou v 89, asi věděl co by přišlo v případě neúspěchu.

0 0
možnosti
BH

Připomínám ještě, že tyto podklady asi Pullmanové a jiní "historici" nestudovali. Jejich nálezy jsou ostudné. Nejstrašnější je jejich působení na maldé.

0 0
možnosti
LD

L24i87b75o16r 29D82a20v37i83d

9. 11. 2020 10:04

Mluvíte mi z duše, Františku.

Také já jsem tu dobu komunistické zvůle prožíval podobně.

0 0
možnosti
MP

Našel jsem na internetu tento nadpis článku: Joe Biden je stará struktura, lituje exprezident Klaus Trumpovy prohry v podivných volbách. Teď už má socialismus cestu volnou, říká.

Můj komentář

Ať už je tomu jakkoliv (určitě zde nevedu spor s českou starou strukturou, Klausem, ohledně Američana Joe Bidena), k předpovědi ohledně budoucnosti ale tvrdím následující: Vězte, že až do doby budoucích 30 let 21. století na planetě Zemi, nemá žádný druh socialismu volnou cestu k trvalé udržitelnosti.

Pro trvalou udržitelnost minimálního nepodmíněného příjmu (universal basic income), tzv. technologický socialismus, dnes ještě technologicky nedozrála doba, cesta tedy není volná.

21. století je o především technologiích, o technologických revolucích, nikoliv o politických revolucích. Politici se jen přiživují.

0 0
možnosti
Foto

Nedozrála a v dohledné době ani nedozraje.

O tom je otoman.

0 0
možnosti
MP

V závěru článku autor "Mrož" předpovídá budoucnost:

"... Pokud dnešní čtyřicátníci a mladší ročníky odvrhnou životní zkušenosti svých rodičů a prarodičů s komunistickou totalitou jako zbytečnou veteš, zřejmě je čeká pád do nové totality. ..."

Dvě připomínky:

1. Zatím se žádné generaci nepodařilo vychovat své potomky perfektně dle svých představ.

V dobách českého reálného socialismu (1948-1989) nepomohl jim k tomu ani ani sám Makarenko! Lidé se poměrně dost často rodí a vyvrůstají s odlišným hodnotovým systémem, než měli jejich předkové.

2. Osobní vzpomínka. V tzv. české demokracii nemohu svobodně hovořit (s výjimkou omezené diskuze na Neviditelném psovi) již cca 30 let. Nemohu tedy v dostatečné míře předat svou osobní zkušenost. Mladá generace tedy nemá ode mne nic, co by mohla odvrhnout.

Závěr: Ale přesto nepředpovídám té mladé generaci pád do nové totality. Budou se však muset rychleji učit. (Učit = learning (jakkoliv), nikoliv nutně přes vyučování = teaching).

0 0
možnosti
JP

Ve srovnání s bývalým režimem (ale i Rakouskem, 1. republikou) se svobodně vyjadřovat můžete...

0 0
možnosti
MH

Komunismus bohužel nikdo z nás nezažil, my jsme totiž prožili socialismus! A první komunista byl Ježíš...

0 0
možnosti
Foto

Dost výstižně se tomu říkalo sociálbordelfašismus, já bych spíše řekl sociálbodelnacismus. Socialismus se tomu říkalo, bordel to byl a provádělo se to nacistickými metodami.

0 0
možnosti
JS

Jenze ten svet se nedal v tom rocee 89 jinou cestou. Studena valka sice skoncila, ale komunizmus v ni VYHRAL. Podivejte se na dnesni Zapad a USA.

0 0
možnosti
Foto

Komunismus ne, ten je v (_!_). Dnešní Západ trpí neomarxismem.

0 0
možnosti
KK

Vážený pane Novotný, milý Mroži.

díky za skvělé čtení. Snažím se poznávat život v Čechách po 1969, kterému jsem se emigrací do Německa vyhnul. Měl jsem sice spoustu kontaktů domů, k příbuzným. kamarádům, posílal jsem jim exilovou literaturu, ale měli strach a neměli možnost napsat co si myslí. Od vás je to více fundované. Díky !

K Vašemu článku jen jednu připomínku:

"Češi si komunismus zavinili sami"

No, něco na tom je. V kterém roce Gottwald v parlamentu vyřvával, že se jezdí do Moskvy učit, jak demokracii v ČSR zakroutit krkem ?

Tehdy to chtělo v novinách pořádně rozmazat, aby nikdo nemohl protestovat až policejní komando vybere Gottwaldovo hnízdo v Karlíně a celou bandu v rámci sebeobrany postřílí. Samozřejmě sebrat jejich kartotéku a zlikvidovat celou KSČ jako zločineckou organizaci. Dějiny ČSR by mohly probíhat podobněji těm rakouským.

Se zlem se nemá diskutovat, zlo se musí eliminovat. Demokracie se nesmí nechat zlu na pospas, ale musí se všemi prostředky chránit. Všemi.

Jedno vřelé Ahoj, mezi námi kapitány, a těším se na pokračování.

0 0
možnosti
KP

No rado by se na to zapomnelo ale komousi se dostali k moci z vule lidu. Nejdrive pri svobodnych volbach a pak s pozehnanim svobodne zvoleneho parlamentu Blbe co?

0 0
možnosti
Foto

Mroži, díky. Jednak za připomenutí oněch smutných dob (které jsme prožívali vesele, mladí a kdejakou neplechou), druhak za varování k dnešku. :-)

0 0
možnosti
RP

Teda, dnes se dost divím, že s autorem, který se v dřívějších článcích púresentoval jako antikomunista zakyslík, máme v leččems prakticky shodné názory. Třeba na 17 listopad, na chartisty, na demontáže socialistického systému. Jen podotknu, že ten socialistický systém hodně přežíval ve velkých, původně socialistických podnicích. Dokud si tyto podniky ekonomicky nehrábly na dno a potom se s nimi něco muselo dělat. V Praze tak krachl socialismus třeba s krachem ČKD, to bylo tuším 1992 , v Kladnu a Plzni třeba s krachem Stehlikovy Poldovky nebo Soudkovy Škodovky, to bylo nějak kolem roku 1997- 99, v Brně třeba s krachem Králopolské strojírny na Černém Poli, to bylo tuším 1995 a na Ostravsku to trvalo nejdéle, s přerodem OKD, Vítkovických železáren, Tatrovky v Kopřivnici, to bylo v roce 2002 - 4. Do té doby zaměstnanci těch firem, kteří v těch firmách ještě zbyli, žili defakto v pracovním a mzdovém socialismu, i když soukromě už žili v kapitalismu. O to větší otřes pak byl, když z těch velkých firem odešli a museli potom shánět práci už v nových , úplně kapitalistických firmách. I když mám tak trochu pocit, že v těch firmách původně Vítkovic, které potom ovládl ostravský podnikatekl Stehlík, tak trochu ten pracovní socialismus přežíval i dál a stal se hlavní přičinou ekonomického krachu Světlíkova impéria okolo roku 2017.

0 0
možnosti
RP

Co se týká fušování, nebyla to žádná nepovolená aktivita, minimálně v posledních letech vlády komunistů, ale byla to v podstatě oficiální činnost, i když defakto v šedé ekonomice, v posledních letech před Sametem dokonce podporována odbory.

Tam, kde jsem pracoval já, bylo umožněno po vyplnění jednoduchého formuláře a potvrzením vedoucího odkoupit jakýkoliv takzvaně "nepotřebný" materiál za velmi nízkou šrotovou cenu. A s jiným formulářem se daly udělat takzvané "drobné práce". Neboli fušky jakéhokoliv druhu, na které byly ve fabrice stroje a zařízení. Formálně to měl dělat ten človšk, pro kterého to bylo a jen na strojích, na kterých uměl a směl dělat a měl na to osvědčení, ve skutečnosti to mohlo být cokoliv, co mu jako fušku udělal někdo z dílny. To znamená, jelikož fabrika byla obrovská, se tam mohlo sehnat a pořídit téměř cokoliv, mimo některých sledovaných a bilancovaných materiálů.

Tyto věci zoficiálňoval jeden starší člověk, který na to měl vyhrazené hodiny v malé budce u vrátnice a od oka nastřeloval ceny na jakýkoliv materiál i potvrzoval cenu těch drobných prací. Tento materiál, takhle získaný oficiálně a legálně se hned potom musel tou vrátnicí vyvézt ven.

Lidi si třeba takhle dělali kotle na ústřední vytápění. Podle výrobních výkresů, které mezi lidmi kolovaly, si takhle nechali koupit jako šrot na patřičné rozměry nastříhané tlustostěnné plechy 3 - 6 mm silné a pár dalších potřebných materiálů a doma si to potom svařili. Transformátor, se kterým se dalo svařovat a elektrody se nějak sehnaly.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz