7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (1)

To, že členové současné KSČM zlehčují a popírají zločiny komunistického režimu, od nich očekáváme jako obtěžování od komárů a klíšťat, neboť ani tato havěť si neumí počínat jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zlesa 8.8.2020 10:11

Tzv. mrožoviny = minus.

Dobré tak pro školky, tam ještě nic neslyšeli. Je to mlácení prázdné slámy, všechno známé věci. Všechno vyčtené. To může napsat i 20letý uchal, když otevře google. V úvodu ohlásí své zážitky, to mohlo být zajímavé pro staré i mladé, ale celý článek nic. Možná prý příště... :-)

J. Hrdlička 8.8.2020 10:10

Jak mohl v pocatecnim poválečném bezvládí zabránit onen zločinům?

A demisi přijmout mohl těžko, protože nekomumisticti ministři nebyli schopni ani zajistit, aby demisi podala většina vlády. Vždyť on to beneš nějak vyřeší, co by se oni starali....

J. Hrdlička 8.8.2020 10:07

Dobry clanek. I pro náhled na beneše.

Ono je strašlivé laciné házet veškerou vinu na prezidenta, jako kdyby byl supermanem schopným vše zařídit a poroučet dokonce i velmocem.

A zároveň je to pohodlný alibismus pro všechny ostatní.

J. Hrdlička 8.8.2020 10:04

Smarja, Beneš nic nezablokoval. To už je fakt posedlost obviňovat beneše doslova ze všeho.

Naše jednotky u Dunkerque byly vyzbrojené a zásobování britským způsobem, na našem území působili američané, takže spojenecké velení nebylo nakloněno logistickym problémům. Další věc je, kým naši brigádu narychlo nahradit.

J. Hrdlička 8.8.2020 10:00

Ono se taky v roce 1989 komuniste nebránili za každou cenu, včetně tisíců povrazdenych i v posledních dnech války. Když se vůdce následuje do poslední chvíle, těžko se potom divit, že vášně hned nevychladnou

Beneš samozřejmě k žádné likvidaci občanů nevyzyval, to je jen vaše překroucení.

H. Rybnická 8.8.2020 9:49

Samozřejmě že existovala síla tomu zabránit. Totiž morální hodnoty, které očekáváme od nejvyšších představitelů státu. O prezidentu Havlovi si může každý myslet co chce, ale jeho "Nejsme jako oni" zabránilo o 40 let později v obdobné situaci něčemu. co si nedovedeme představit. Oproti tomu Beneš přímo vyzýval mob k likvidaci občanů, jakkoli se provinili nebo ne. (A především k loupežení ve velkém).

P. Lenc 8.8.2020 9:41

Churchill..

I. Polák 8.8.2020 9:28

Jsem jen o pár let mladší než autor, v politice nejsem ani politolog amatér, ale v jednom mám(konečně) jasno. Od doby kdy jsem začínal brát "politický rozum", což bylo kupodivu a částečně ještě před vstupem do první třídy a hodně rychle poté. BTW Stalin zemřel v květnu 1953 a já šel do první třídy v září. I já jsem tehdy zaznamenal mírné, velmi mírné, uvolnění.

Tedy proč píši. Od začátku toho politického rozumu jsem si kladl jen jednu otázku: Jak mohla generace mých rodičů - zejména tehdejší intelektuálové - dopustit, aby se komunisti dostali takto k moci.

Bohužel, vím to až dnes. Situace uvnitř mladé generace intelektuálů byla podobná jako je dnes v USA a západní Evropě.

A. Poláková 8.8.2020 9:25

I vy jedna iniciativo! Také se pamatuji na pracovní závazky, vy chytrej, bez nich to nešlo. A že to bývaly podařené blbosti. Ten násilný charakter spočíval v tom, že když se budete cukat, posvítí si na vaše potomky. Živě si pamatuju , jak v padesátých letech můj otec, později vysokoškolský profesor , rozebíral v rámci "dobrovolné" brigády cihlu po cihle rozbořený dům. Na užmoulaném papírku zapsané odpracované hodiny musel pochopitelně odevzdat na ČVUT jako důkaz, že se zapojil.

P. Lenc 8.8.2020 9:23

Tak především pane Polanský, byl to Chuechill kdo varoval američany před stalinem a chtěl co největší postup spojeneckých vojsk do střední evropy.Bohužel, USA na to neslyšela, viz Plzeň.S článkem souhlasím až na úĺohu Beneše.Nechci rozebírat co všechno vědomně nebo nevědomně od r.1938 způsobil, stačí pouze to, že zablokoval čs.západní armádu ve Francii.Ta být s američany v Plzni, tak ta by nedbala na "demarkační čáru" a šla Praze na pomoc a politický vývoj by se asi u nás odehrál jinak.

Z. Lapil 8.8.2020 9:06

Ne že bych měl události v souvislosti s odsunem za hvězdnou chvíli českého národa, ale uvědomte si, že zatímco Rakousko-Uhersko bylo nadnárodní říší, jejíž byli Češi regulérní součástí, tak Německo bylo jednoznačně agresivní a každému OSOBNĚ nebezpečný okupant, jednající s arogantním despektem (uebermensch; untermensch; konečné řešení - tato slova znáte, doufám).

Kolektivní vina existuje (pozor! Nemá co dělat před soudem!!!) a věta "Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem" je pravdivá.

Osobně si nemyslím, že existovala síla, která by to dokázala zarazit. Až mě napadá, jestli odsun nebyl nejméně vražedné řešení. Pozor - je to akutní nápad, nemám promyšleno.

(Bohužel si asi moc nepopovídáme - balím na tábor a po poledni odjíždíme. Škoda, téma mě zajímá.)

D. Polanský 8.8.2020 8:54

Churchillovi šlo o jediné, za každou cenu o zachování britského impéria, tedy kolonií. Beneš to neměl jistě jednoduchá, ale byl to dost naivní paktoman. Nakonec mu všechny jeho pakty byly k ničemu. Prostě to nebyl typ bojovníka. Nejlépe se cítil v záloze a u jednacích stolů. Někdy to prostě nestačí. Chce to víc.

Z. Lapil 8.8.2020 8:49

Co by, můžou za to Slováci...

;-)

P. Han 8.8.2020 8:46

A nic. Pivoda...

P. Moravčík 8.8.2020 8:46

Trochu mi to pripadá ako dokazovanie samému sebe, že Beneš konal v podstate ideálne.

P. Moravčík 8.8.2020 8:42

Presne tak. Robil len to, čo bolo v jeho schopnostiach. A tie neboli veľké. Bol to úradník do dobrého počasia. Na viac nemal. Jeho osobnostný, morálny a profesionálny profil sa prejavil už pred vznikom ČSR. Ťažko mu to dnes zazlieval, konal len v rámci svojich schopností. Bol to politik, nie štátnik, žiaľ.

P. Moravčík 8.8.2020 8:38

A?

J. Kovaříček 8.8.2020 8:08

Ten Beneš byl a dlouho zůstane kontroverzním případem. Jsem stejného ročníku jako autor článku a měl jsem štěstí, že na mojí výchově se podílel děda Rudla, legionář, který zažil bitvu u Zborova a převraty v Rusku. Pocházel z chudých poměrů a tak jsem se ho ptal proč se mu nezalíbily zdánlivě líbivé komunistické poudačky. Na to mi odpověděl: Pamatuj si, že bolševici byli, jsou a vždy budou svoloč! Ano, vstoupit do komunistické strany či s ní spolupracovat znamená mravní selhání. To platí i dnes. Nejen komunisti, ale i jejich voliči, na sebe vzali spoluodpovědnost za miliony zničených nevinných lidských životů. To se nedá smazat, diskutujte si o tom jak jen libo. Jak uvažovali v Londýně za války se můžeme dozvědět třeba z knihy Volá Londýn - rozhlasové projevy Jana Masaryka z Londýna. Nepěkné to čtení!!![>-]

M. Pivoda 8.8.2020 8:01

Uchyl se tam k tomu dubisku!

Aj zde leží zem ta před okem mým slzy ronícím,

někdy kolébka, nyní národa mého rakev.

Stůj noho! posvátná místa jsou kamkoli kráčíš,

k obloze, Tatry synu, vznes se, vyvýše pohled,

neb raději k velikému přichyl tomu tam se dubisku,

jež vzdoruje zhoubným až dosaváde časům.

Ján Kolár

P. Jirkovský 8.8.2020 7:04

Pan autor v úvodní části zacílil a vypálil na děkana FF UK, kteřý, podle jeho slov "popírá její (komunistické totality) násilný charakter". Pokud je mně známo, tak nepopřel, že by totalita měla násilný charakter, ale uvedl, že ne všechny akty, kterými se totalita podepírala, byly totalitními orgány vynuceny, že TAKÉ šlo o iniciativní počiny např. pracovních kolektivů. A to je veliký rozdíl. Už proto, že pamětníci (mezi které se počítám taky) si toho nemohli nevšimnout.

F. Žůrek 8.8.2020 6:55

Pane Holube, dokážeme se také chovat také velice špatně. Ale mnozí lidé u nás špatní zase nejsou. Velmi si vážím třeba TGM, ale nikoliv Gottwalda.

Edvard Beneš musel zákonitě být velice, opravdu velice raněn MNICHOVSKÝMI UDÁLOSTMI V ZÁŘÍ 1938!

Potom to již nebyl Edvard Beneš, ale "nemocný" člověk.

Třeba Edvard Beneš vystudoval v Dijonu a v Paříži, tj. ve Francii, ale FRANCIE velice zklamala Edvarda Beneše. "Mnichov" ho zákonitě musel těžce zasáhnout - to již nebyl "původní" Edvard Beneš... Bohužel pro naše tehdejší Československo...TGM byl již po smrti...

(Dnes západní společnost také nevypadá dobře...)

J. Šebek 8.8.2020 5:18

Edvard Beneš byl nešťastná figurka na šachovnici velkých hráčů v nešťastné době. Jako pouhý pěšáček mohl těžko ovlivnit hru mocných. Nezatracujte levnými slovy Beneše který dělal jen to co mohl a co bylo v jeho možnostech . Nikdo na jeho místě by nepochodil jinak.

R. Holub 8.8.2020 4:36

Nejsem historik, ale treba plukovnik Roman a Lida Kokrdovi, on legionar, ona v koncentraku behem valky (on byl v Londyne), nemohli Benesovi odpustit vrazdeni Nemcu po kvetnu 45, kteremu mel zabranit. Hanba na ceskem narode. Kontrastovali to s nenasilnym prevzetim moci v r. 1918. Masaryk tehdy dokonce zabranil aby lumpenproletari nicili sochy na Karlove moste (dobre ze mariansky sloup byl obnoven). Proc Benes neprijal tu demisi? Proc Jan Masaryk se nepripojil k te demisi? "Neopoustej Benese", rek mu jeho otec. Proc se tolik bali obcanske valky? Sovetska invaze v r. 48 by urychlila pad komunismu. Jako mnoho jinych, nepovazuji Benese za positivni osobnost.

A. Sedláčková 8.8.2020 1:33

Výborný článek, děkuji. Jsem ráda, že jste se rozhodl opět do NP přispívat.R^