26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (1)

To, že členové současné KSČM zlehčují a popírají zločiny komunistického režimu, od nich očekáváme jako obtěžování od komárů a klíšťat, neboť ani tato havěť si neumí počínat jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 8.8.2020 14:33

No, víte, já si ze sedmdesátých a osmdesátých let pamatuju iniciativní počiny pracovních kolektivů. Téměř vždy to bylo chcete závazek, máte ho mít. Ale vymyslet něco, aby to prošlo, a přitom si na sebe neuvázat bič, byl kumšt. Takže - zavazujeme se, že budeme plně využívat pracovní dobu! Uplatníme na našem pracovišti závěry (nevímkolikátého) sjezdu! A odpracujeme x brigádnických hodin (bez toho to nešlo. Dobrovolně povinně). A navážeme družbu (to pak byly chlastačky, my, kolektiv BSP výpočetního střediska, se družili s JZD na jižní Moravě).

A ty opravdu prospěšné věci vymysleli nadšenci, protože je to bavilo. Bez závazku. A za zlepšováky i koruna kápla.

V. Kučer 9.8.2020 9:45

I já jsem se v té době dozvěděl že jsem člen brigády socialistické práce. Jeden kolega mě řekl že dělá vedoucího BSP, všechny ty závazky a akce si vymyslel, poslal to na vedení a všichni byli spokojeni.

J. Jurax 9.8.2020 13:39

Ano.

Dělali jsme to podobně. Chtělo to mozkový trust a půlana rumu na povzbuzení fantazie.

F. Žůrek 8.8.2020 6:55

Pane Holube, dokážeme se také chovat také velice špatně. Ale mnozí lidé u nás špatní zase nejsou. Velmi si vážím třeba TGM, ale nikoliv Gottwalda.

Edvard Beneš musel zákonitě být velice, opravdu velice raněn MNICHOVSKÝMI UDÁLOSTMI V ZÁŘÍ 1938!

Potom to již nebyl Edvard Beneš, ale "nemocný" člověk.

Třeba Edvard Beneš vystudoval v Dijonu a v Paříži, tj. ve Francii, ale FRANCIE velice zklamala Edvarda Beneše. "Mnichov" ho zákonitě musel těžce zasáhnout - to již nebyl "původní" Edvard Beneš... Bohužel pro naše tehdejší Československo...TGM byl již po smrti...

(Dnes západní společnost také nevypadá dobře...)

R. Holub 8.8.2020 4:36

Nejsem historik, ale treba plukovnik Roman a Lida Kokrdovi, on legionar, ona v koncentraku behem valky (on byl v Londyne), nemohli Benesovi odpustit vrazdeni Nemcu po kvetnu 45, kteremu mel zabranit. Hanba na ceskem narode. Kontrastovali to s nenasilnym prevzetim moci v r. 1918. Masaryk tehdy dokonce zabranil aby lumpenproletari nicili sochy na Karlove moste (dobre ze mariansky sloup byl obnoven). Proc Benes neprijal tu demisi? Proc Jan Masaryk se nepripojil k te demisi? "Neopoustej Benese", rek mu jeho otec. Proc se tolik bali obcanske valky? Sovetska invaze v r. 48 by urychlila pad komunismu. Jako mnoho jinych, nepovazuji Benese za positivni osobnost.

J. Šebek 8.8.2020 5:18

Edvard Beneš byl nešťastná figurka na šachovnici velkých hráčů v nešťastné době. Jako pouhý pěšáček mohl těžko ovlivnit hru mocných. Nezatracujte levnými slovy Beneše který dělal jen to co mohl a co bylo v jeho možnostech . Nikdo na jeho místě by nepochodil jinak.

P. Moravčík 8.8.2020 8:42

Presne tak. Robil len to, čo bolo v jeho schopnostiach. A tie neboli veľké. Bol to úradník do dobrého počasia. Na viac nemal. Jeho osobnostný, morálny a profesionálny profil sa prejavil už pred vznikom ČSR. Ťažko mu to dnes zazlieval, konal len v rámci svojich schopností. Bol to politik, nie štátnik, žiaľ.

Z. Lapil 8.8.2020 9:06

Ne že bych měl události v souvislosti s odsunem za hvězdnou chvíli českého národa, ale uvědomte si, že zatímco Rakousko-Uhersko bylo nadnárodní říší, jejíž byli Češi regulérní součástí, tak Německo bylo jednoznačně agresivní a každému OSOBNĚ nebezpečný okupant, jednající s arogantním despektem (uebermensch; untermensch; konečné řešení - tato slova znáte, doufám).

Kolektivní vina existuje (pozor! Nemá co dělat před soudem!!!) a věta "Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem" je pravdivá.

Osobně si nemyslím, že existovala síla, která by to dokázala zarazit. Až mě napadá, jestli odsun nebyl nejméně vražedné řešení. Pozor - je to akutní nápad, nemám promyšleno.

(Bohužel si asi moc nepopovídáme - balím na tábor a po poledni odjíždíme. Škoda, téma mě zajímá.)

H. Rybnická 8.8.2020 9:49

Samozřejmě že existovala síla tomu zabránit. Totiž morální hodnoty, které očekáváme od nejvyšších představitelů státu. O prezidentu Havlovi si může každý myslet co chce, ale jeho "Nejsme jako oni" zabránilo o 40 let později v obdobné situaci něčemu. co si nedovedeme představit. Oproti tomu Beneš přímo vyzýval mob k likvidaci občanů, jakkoli se provinili nebo ne. (A především k loupežení ve velkém).

J. Hrdlička 8.8.2020 10:00

Ono se taky v roce 1989 komuniste nebránili za každou cenu, včetně tisíců povrazdenych i v posledních dnech války. Když se vůdce následuje do poslední chvíle, těžko se potom divit, že vášně hned nevychladnou

Beneš samozřejmě k žádné likvidaci občanů nevyzyval, to je jen vaše překroucení.

H. Rybnická 8.8.2020 13:20

9) Dr. Edvard Beneš na Staroměstském náměstí v Praze 16.5.1945

„Bude třeba nově formovat politické strany a zredukovati jejich počet proti době předválečné, nově vytvářet poměr Čechů a Slováků a vylikvidovat zejména nekompromisně Němce v zemích českých a Maďary na Slovensku, jak se jen likvidace ta dá v zájmu jednotného národního státu Čechů a Slováků vůbec provést. Heslem naším budiž: Definitivně odgermani sovat naši vlast, kulturně, hospodářsky, politicky.“

To je jen JEDEN příklad, podívejte se do prací seriozních českých historiků. O vylikvidování (tedy ne na př. o spravedlivém odsouzení viníků nebo podobně) hovořil Beneš při každém ze svých poválečných projevech v českých městech. Jednoduše štval a podařilo se mu. Proč také ne? Bylo co ukrást a to beztrestně - dle Benešových dekretů.

J. Hrdlička 8.8.2020 14:10

On stvat nemusel. S postoji drtivé většiny našich německých spoluobčanů měli češi možnost se více než šest let seznamovat.

Vylikvidovani je něco trochu jiného než zlikvidováni. Zní oboje hrozně, ale to první znamená predevsi:-Pm odsun.

H. Rybnická 8.8.2020 14:15

Pane Hrdličko kdybyste se jen trpchu zajímal seriozně o historii, tak byste věděl že to bylo něco právě naopak. S praxí Československé Republiky vzhledem k národnostním menšinám měli (nejen) německojazyční občané republiky možnost seznámit po dvě desetiletí. Jedna diskriminace za druhou. Už jste si někdy kladl otázku z jakého důvodu byl Hitler v Sudetách tak nadšeně vítán? Myslím seriozně, ne populisticky.

J. Hrdlička 8.8.2020 14:21

Já se snažím zabývat seriózně, nikoliv propagandisticky jako někdo.

Zejména je trapna urputna snaha bagatelizovat německý nacionalismus a házet vinu na čechy. Němci v první republice měli na rozdíl od totalitního Reichu svobodu občanská i politicka prava. Jenže pro většinu z nich to byla spíše urážka, oni jsou přece Herrenvok.

H. Rybnická 8.8.2020 15:24

Pane Hrdličko, papouškujete stereotypy české historiografie, nic víc a nic méně.

J. Hrdlička 8.8.2020 16:08

Copak, došly argumenty? Klidne napište, co tam mám špatně.

Ale nečekejte, že ostatní mají povinnost tleskat vaší propagandě:-).

D. Bystriansky 8.8.2020 18:41

Z příspěvků se klube, že dotyčné vadí hlavně dekrety.

A. Jaroš 8.8.2020 18:05

Paní Rybnická, něco o národnostní politice za 1.čr, co jsem si přečetl v učebnici dějepisu pro sudety za 1.čr, kterou jsem našel kdesi onoho času u tchána. Aspoň podle učebnice a ze zákona měli ty samé vymoženosti co mají menšiny i dnes (Maďaři v sr a pod.), např. kde jich bylo nad 20%, měli nápisy a označení obchodu, míst, mohli v úředním styku , úřady, soudy, dojčit, měli nárok na výuku v němčině ve škole, a pod. atd, jak to bylo v praxi buh suď. To že vítali jak blázni AH mělo kořeny zcela jinde, ono stačí tak málo jak zblbnout lidi, tu stačilo to staré Heim ins Reich

J. Jurax 8.8.2020 14:42

No, řekl to politicky nekorektně - vylikvidovat - ale po okupaci, heydrichiádě a holocaustu etc. měl recht. Taky z bezpečnostního hlediska.

A jako politik věděl, že s nějakým nejsme jako oni by ho tehdy lidi poslali někam hodně daleko a jeho političtí protivníci by toho okamžitě využili.

A. Jaroš 8.8.2020 18:14

Jak to EB řekl doopravdy to je otázka, protože o tom mluvil vícekrát, já jsem slyšel z nějakého jeho projevu ve filmovém týdeníku v tv "musíme vylikvidovat německou otázku", to je něco dost jiného , nevím jstli náš milovaný VH taky řekl větu o "humanitárním bombardování", ale už mu to nikdo neodpáře , ať to bylo jakkoliv.

J. Jurax 8.8.2020 15:01

Ehm ... jak byste si v atmosféře po právě skončené válce, v níž se Němci dopustili nepředstavitelných zhovadilostí, představovala spravedlivé posouzení viny u cca tři miliónů sudetských Němců? S důrazem na to spravedlivé?

A hlavně jak byste si to představovala prakticky, s ohledem na hlas lidu, na kapacitu bezpečnostních orgánů, justice, s ohledem na disponibilní počet soudců a obhájců etc. a v neposlední řadě na kapacitu věznic?

A jak byste soudila skutečnost, že prakticky každý muž patřičného věku z této komunity se jako byvší československý občan dopustil velezrady službou v německých ozbrojených silách či represivních složkách? Právníci by se hádali dodneška ...

A z druhé strany ... sudetští Němci přihlásivší se k svému němectví byli občany grosdojčesrajchu a tedy občany cizího, být již zaniklého státu, nikoliv však občany ČSR. Zase - právníci by se hádali dodnes ...

J. Jurax 8.8.2020 14:09

Morální hodnoty jsou hezká věc, ale v praxi spíš platí na hrubý pytel hrubá záplata. A on ten pytel germánských ýbrmenšů byl zatraceně hrubý. V tehdejší době, po Lidicích a heydrichiádě, byl lidí poslali jedince s takovými morálními hodnotami direktně do prdele, což si politik nemůže dovolit. Dovolím si souhlasit s panem Lapilem, že odsun byl možná nejméně vražedné řešení. A taky bezpečnostní prvek - nechat si v republice početnou nenávistnou "rasově nadřazenou" menšinu by nebyl dobrý vklad do budoucnosti; z Německa vzešly v rozmezí cca dvacetiletí dvě strašlivé války a co bude za dalších dvacet let v roce 1965 tehdy nikdo nemohl tušit.

No a Havlovi jeho ušlechtilý výrok "nejsme jako oni" vyčítám dodnes. Znemožnil patřičné vyrovnání se s komunismem a komunisty a umožnil i vyloženým komunistickým zločincům, vrahům a velezrádcům z osmašedesátého s vysokými důchody dožít. Viz Vaš, Grebeníček, Brožová-Polednová, Lorenc, Bilak a mnozí další méně známí.

J. Hrdlička 8.8.2020 10:10

Jak mohl v pocatecnim poválečném bezvládí zabránit onen zločinům?

A demisi přijmout mohl těžko, protože nekomumisticti ministři nebyli schopni ani zajistit, aby demisi podala většina vlády. Vždyť on to beneš nějak vyřeší, co by se oni starali....

A. Sedláčková 8.8.2020 1:33

Výborný článek, děkuji. Jsem ráda, že jste se rozhodl opět do NP přispívat.R^