31.1.2023 | Svátek má Marika


Diskuse k článku

MOUDROST: Poctivost ve smluvních vztazích

Před několika lety jsem se v průběhu diskuze s členy jedné známé náboženské sekty otázal, co by podle jejich mínění mohlo okamžitě a celosvětově zlepšit mezinárodní i mezilidské vztahy. A protože téměř všichni věřící rychleji mluví než myslí, s rozzářenýma očima okamžitě vyhrkli: „Láska!“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sura 23.11.2022 9:06

Ten druhý odstavec - jako kdybyste Babiše položil ksichtem na papír a tužkou obtáhl. Ta trvalá a letitá podpora zdejšího obecenstva je pak k vážnému zamyšlení.

J. Vorlický 23.11.2022 7:54

Přiznám, že jsem četl jen první odstavec a pak prolétl článkem, abych zaregistroval kolekci tučně vytištěných citátů.

Láska a poctivost (nejen ve smluvních vztazích) mají společného hlavně to, že se ani jedno nedá koupit. Láska pak je typická tím, že není ani za zásluhy.

O nepoctivosti ve smluvních vztazích v českém prostředí mám dojem, že je přímo zabudovaná do českého právního řádu. Asi před 30 lety jsem si chtěl od soukromé osoby najmout byt. Dohodli jsme (myslím, že i písemně) datum předání bytu a že bude do té doby nově vymalován. Nebyl a tak jsem navrhl, že si byt najmu a začnu platit nájem až se vrátím po měsíci z dovolené, kdy bych čekal, že se vymalování stihne. Paní se ,,nafoukla" protože se jí nelíbilo, že dostane o měsíc méně a že prý tedy odstupuje (!!!) od smlouvy. Ona, kdo smlouvu porušil!! Z kšeftu sešlo mým odchodem.

Později jsem si všiml, že v ČR jsou jaksi normální snahy od smlouvy odstupovat, když zjistím, že pro mne začíná být nevýhodná.

L. Písařík 23.11.2022 10:28

Býti stranou, pro niž je smlouva nevýhodná, trval byste na pokračování takové smlouvy?

J. Vorlický 23.11.2022 11:12

Trval netrval. O to přece vůbec nejde! Smlouva je smlouva. Nemohu od ní odstoupit, když se mi přestane líbit. Na co by potom taková smlouva byla?

Příklad: Zaváži-li se, že budu někomu rok dodávat elektřinu za, řekněme 8,-Kč za 1 kWh, nemohu mu po půl roku říci, končím, běž někam jinam. Mohu zkrachovat, to ano, a když nejsem pojištěn, odběratel elektřiny utře nos.

Mohu odběratele PROSIT o úpravu ceny a doufat, že na ni odběratel přistoupí. NEMOHU ale od smlouvy odstoupit, tedy přestat ji plnit, a jet dál, jakoby se nic nestalo!!

Je-li chápání pana Písaříka pojmu ,smlouva ́ pro české prostředí typické, nebo dokonce právně správné, potom slovo smlouva má úplně jiný význam než jak ho chápu já.

L. Písařík 23.11.2022 14:58

Asi nevíte, že ke smlouvě lze sjednat dodatek potvrzený oběma stranami. Příklad - cena elektřiny - nyní mám smlouvu za 5,80Kč/KWh. když mi Eon nabídne zvýšení ceny o 2 Kč s platností na další 2-3 roky tak bych to bral - sotva lze předpokládat, že se bude cena zvyšovat. Pokud o tom pochybujete, píšu ze zkušenosti, 20 let jsem pracoval jako stavbyvedoucí a dalších 22 let jako stavitel, smluv jsem uzavíral desítky. Nic není jen růžové nebo jen modré.

L. Písařík 23.11.2022 15:17

oprava .... snižovat.

J. Vorlický 23.11.2022 15:23

Vím to, vždyť to píši.

DOHODNOUT se na změně smlouvy je fajn. ODSTOUPENÍ chápu (česky) jako že smlouvu už nehodlám dodržovat. Možná, že právnicky (česky) slovo odstoupení znamená něco jiného; jako česká slova ukrást, zcizit a odcizit.

R. Langer 23.11.2022 7:22

Co si myslet o morálce ve společnosti, které předsedá v Bruseli banda prolhaných Zelených bolševiků vyhrožujících planetární apokalypsou (vždy použitelné pro strašení duševně omezených jednotlivců posledních několik tisíc let), a která z toho navíc tyje takovým způsobem, že by se za to styděl snad i císař Nero.

Kde má potom člověk brát nějaké mravní vzory, a mít důvěru v nějaké smlouvy či zákony (třeba o cenách energií, nebo o strašlivých pandemiích), když každým dnem to může být úplně jinak? Jak asi ta morálka má potom vypadat? Já bych věděl. ;-€

P. Sura 23.11.2022 9:02

Když dokážete poznat ty zelené bolševiky z Brusele, jak to, ze nepoznáte ty mravni vzory ??

J. Skála 23.11.2022 12:45

Pane Suro, proč porovnáváte nebe a dudy? Nebo jste chtěl napsat něco jiného?

P. Sura 23.11.2022 16:27

Vy jste asi chtěl neco jiného cist ?

J. Skála 23.11.2022 17:41

Ano, něco smysluplného.