8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

MONARCHIE: Krásná nebesa, milovaná královno Alžběto

Kdysi jsem se jako novinář bavil s jedním z našich letců, kteří bojovali ve Velké Británii proti Německu, a ten mi řekl, že na nějakém bále tančil s budoucí královnou Alžbětou. I kvůli ní mám raději monarchii než republiku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlček 10.9.2022 16:03

Souhlasím s vámi, bohužel.

P. Novotný 10.9.2022 9:12

Pokud by se měl stát prezidentem někdo ze stávajících "účastníků zájezdu", bude pro občany lepší nechat tuto roli neobsazenou.

M. Šejna 10.9.2022 9:00

Alžběta II. se stala královnou až v roce 1952, takže za války byla jen princeznou. Rozhodně tedy nesloužila v armádě v roli královny.

H. Rybnická 10.9.2022 12:20

To je jen kritika slovosledu teoretickým jazykoslovným pedantem. Královská rodina se tehdy mohla uchýlít někam do bezpečí, zůstala v Londýně a dcera pracovala jako každý jiný. Toto období jejich života je obdivuhodné, v rozdílu k jiným.

J. Jurax 10.9.2022 13:44

Nicméně i princezna z vládnoucího rodu sloužící za války v armádě jako víceméně řadový voják je v moderní historii a možná vůbec v historii jev bezprecedentní.

D. Stirsky 10.9.2022 7:05

Povyk kol Alžběty, mediální, sociálně-síťový, je převážně jeden velký kýč. Novináři píší o nečekaném skonu, o tragédii a hlubokém žalu. Proboha! Zemřela velmi stará paní, která věkem už hodně přesluhovala. Došlo k přirozené, očekávatelné události. Má babička (ano, když ta zemřela, bylo to PRO MĚ moc smutné) asi od 70 let říkala: "Kdoví, jak dlouho tu ještě budu." S Českem/Československem toho Alžběta mnoho společného neměla. To není výčitka. Jen poznámka, že to tak bylo. Včera na ni vzpomínala paní Pecková a její vzpomínkou bylo to, že královna s ní promluvila kdysi pár vět a že se před královnou uklonila. Novináři se pásli na podrobnostech ze života rodiny, nebylo týdne, abychom neviděli články s titulky Harry, Magan, Alžběta, Diana, Charles, Kate (já je nečetl)... A z nich vyplývalo, že královna nebyla jen milá a veselá babička. Nechme Alžbětu spát a nepoddávejme se módním a povětšinou falešným emocím.

V. Mokrý 10.9.2022 8:15

R^

Pisálkové, mluvící hlavy, chtějí víc, než jenom na složenky, proto se tak snaží.

Novináře pohledat !!

R. Holub 10.9.2022 22:14

Jak byste objektivne definoval kyc. Co vam pripada lacine, libive, dojemne (?), nevkusne atd. Treba Slovanska epopej od Alfonse Muchy? Nebo devata symfonie od Beethovena? Ale jedno se mi zda ze ten kdo neco nazve kyzem tak se dostava mezi ty "vice vzdelane", vyvolene..

T. Kohout 10.9.2022 6:06

1) Oceňuji její činy i život. Jen mě maně napadá, že bez přespávání v kasárnách je to tak třetinová vojna. Vojnu dělá hlavně to přespávání v kasárnách. Uznávám, že jako princezna na to měla nárok, ale vojna bez nocí v kasárnách je odvar...

2) Co se týče té touhy po "dobrotivém českém králi" - a napadá Vás kdo?

D. Uhlár 10.9.2022 6:51

Ale to ona jistě věděla a asi toho i litovala, ovšem to nebylo její rozhodnutí, ba dokonce si myslím, že ani její rodiny, ale válečné vlády. Nejspíš Churchil řekl tak jo, ale tajně hlídat a na noc na zámek. A ona si mohla vybrat - buď tak, nebo nijak.

T. Kohout 10.9.2022 8:24

Ale ano. Byla vzorová. A taky byla válka. Já sloužil v mírové době a pro mě vojna byla hlavně noc v kasárnách, v těch společných ubikacích. A to jsem ještě naštěstí většinu byl mezi těmi civilizovanějšími. Odtud můj pohled na věc.

D. Uhlár 10.9.2022 10:08

Nezpochybňuji, rovněž jsem byl na vojně a vidím to podobně. Jen jsem chtěl poukázat na to, že to nebylo její rozhodnutí, tudíž bych jí to nějak nezazlíval.

V. Němec 10.9.2022 5:35

Souhlasím. Když si ale představím některé konkrétní osoby na českém trůně, soudím, že raději směšný prezident s časově omezeným funkčním obdobím, než směšný král až do jeho smrti.

Alžběta II. byla myslím světlou výjimkou i ve světovém měřítku.

T. Kohout 10.9.2022 8:31

To je dost pravda. Prapůvodně se králi stali ti. co byli ze skupiny ti nejdivočejší vražedníci. V pozdějších časech řada králů byli naprostí šílenci. Takže on asi myslí nějaké dobré krále a jiní vidí krále z druhé strany. Mě docela bavil ten Bavor, co dal za úkol svému ministru financí to Bavorsko prodat a koupit někde jinde něco lepšího. To byl dokonalý panovník. To by nevymyslel ani Hašek (Jaroslav).

J. Zak 10.9.2022 0:25

Bat, bat, skoda ze je pro tohle uz pro nas tak zatracene pozde...