25.5.2020 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

MIGRACE: Změnit se musíme my

V souvislosti s migrační krizí stále kráčíme ve vyjetých kolejích, ale tato krize by nás měla upozornit na to, že změnit se musíme hlavně my.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 69, poslední: 11.9. 2015 2:12, přehled diskusí

R. Langer 9.9.2015 13:03

Re: To západní bohatství vzniklo nikoliv modlením, ale

Přesně tak, západní bohatství vniklo díky osvícenství (sekularizaci), Římskému právu a antice, NAVZDORY křesťanství. Ale dneska už se to zase učí jinak.

J. Vintr 9.9.2015 13:32

Re: To západní bohatství vzniklo nikoliv modlením, ale

Tušíte vůbec, že vůbec prvními středisky vzdělanosti a gramotnosti v našich končinách byly církevní instituce? Nebo že řada mužů, kteří v minulosti posunuli hranice lidského poznání, byli kněžími nebo řeholníky? A že další měli církevní vzdělání?

P. Vaňura 9.9.2015 13:46

V antice byli gramotní VŠICHNI

svobodní občané. Bez toho si takové athénské lidové hlasováni, kde se psalo na hliněné střepy (byly laciné, jiné materiály byly drahé) nelze vůbec představit. Na stěnách Pompejí naleznete předvolební sliby i pouhé čmáranice).

Poté, co si Římané pustili do říše barbary, kteří ji rozvrátili, neuměl v osmém století číst a psát ani sám císař Karel veliký!

J. Vintr 9.9.2015 14:28

Re: V antice byli gramotní VŠICHNI

Jestli byli v antice lidé gramotní, pro nás nemělo žádný valný význam. Po antice nám zbyly jen rozvaliny, pár soch, nějaké malůvky a nějaká literatura. Mezi naší civilizací a antikou zeje hluboká díra a naše společnost se začala formovat na úplně jiných základech. Antiku začali lidé obdivovat až v pozdější době a bylo to motivováno spíš romantickými idealizovanými představami o této době. Co se týče vědy, tak nám antika, snad kromě několika geometrických pouček, asi mnoho nepředala

M. Pernický 9.9.2015 16:24

Re: To západní bohatství vzniklo nikoliv modlením, ale

Modlením určitě vznikl chléb,zvířata ,materiální bohatství a vše co člověk potřeboval k přežití.

Z. Frys 9.9.2015 16:53

Re: To západní bohatství vzniklo nikoliv modlením, ale

zkoušel jsem to, ale nějak to nefunguje. Asi je to rozbitý.

J. Jurax 9.9.2015 16:48

Re: To západní bohatství vzniklo nikoliv modlením, ale

No, po pádu říše římské upadla Evropa do barbarství, na němž se křesťanství taky podepsalo. Ty církevní instituce zachovávaly zlomek římské učenosti - a to ještě jen ten, jenž byl uznán za vhodný a bohumilý - ale ten zlomek nikterak nerozhojnily. Zbytek římské učenosti se nám vrátil z Východu, než tu učenost zadusil islám.

A církevní vzdělání - církev si na ně usurpovala monopol; jiné nebylo k mání. Ostatně neskýtala žádné vzdělání technické a minimum přírodovědného. A samozřejmě - řada mužů, kteří v minulosti posunuli hranice lidského poznání, kněžími nebo řeholníky naopak nebyla. Koneckonců ono poznání se rozvíjelo nikoliv díky, nýbrž spíš navzdory církvi.

J. Kozohorský 10.9.2015 14:56

Re: To západní bohatství vzniklo nikoliv modlením, ale

tak!

J. Hanzal 9.9.2015 9:05

Tak

to jsem se vskutku moc pobavil. Čili když se budeme intenzivně modlit tak mohamedáni, dle autora, zjistí jak jsme duchovně silní a s poklonou zmizí? Tak to je tedy síla. Jak píše níže p. Hofman - školení KŠM.

J. Sova 9.9.2015 11:35

Re: Tak

Pokud to tak neplatí, tak Ježíš lhal:

Jan 14,13 A začkoli budete prosit ve jménu mém, učiním to, aby byl Otec oslaven v Synu. Budete-li mne o něco prosit ve jménu mém, já to učiním.

J. Kernal 9.9.2015 13:38

Re: Tak

a zapoměl jste dodat:Jan 14,15 Milujete- li mne, budete zachovávat má přikázání,16 a já požádám Otce a on vám dá jiného Přímluvce, aby byl s vámi na věšky -17,Ducha pravdy, kterého svět nemůže přijmout, poněvadž ho nevidí ani nezná.   Bůh není automat na plnění lidských představ.

J. Sova 9.9.2015 14:14

Re: Tak

Zřejmě nerozumíte psanému slovu. Podobné verše jsou i jinde, tedy to vyplývá i z kontextu.

Mk 11,24 Proto vám pravím: Věřte, že všecko, oč v modlitbě prosíte, je vám dáno, a budete to mít.

J. Kernal 9.9.2015 17:24

Re: Tak

přesně tak, vytrhujete verše z kontextu a citujete co se vám hodí a zapoměl jste dopsat Mk 11,25 A kdykoli povstáváte k modlidbě, odpouštějte, co proti druhým máte, aby i váš Otec, který je v nebesích,vám odpustil vaše přestoupení.

1J 2,26Toto jsem vám napsal o těch , kteří vás matou.

J. Jurax 9.9.2015 16:52

Re: Tak

No, ne snad že by lhal, ale kecal určitě. To už tak zakladatelé všelikých věr a pověr dělávají od nepaměti; není ale jisté, zda sami sobě věří :-)

I. Schlägel 9.9.2015 8:56

Vycházíte z naprosto chybného základu,

že prvotním zájmem západu je někam vyvážet demokracii. Žádný ozbrojený zásah armády USA nebyl primárně motivován vyvážet kamkoliv demokracii, západní model lidských práv apod. O ozbrojených intervencích Evropy se nemá cenu rozepisovat, jsou v podstatě irelevantní. Tak že celá Vaše úvaha je chybná.

J. Plzák 9.9.2015 8:08

a vydávat se za lidi knihy (Bible)

Čí duchovní síla a k čemu nám pomůže, toť otázka.

Já bych raději vsadil na peníze a vojenskou ochranu.

Velkorysost se dá praktikovat až ve druhé řadě.

Jste schopen to pochopit? Tady nejsme na politickém školení mužstva!

Pro junióry: To školení spočívalo v tom, že nám lampasáci (oficíři), týden co týden vštěpovali, do hlav, nebo já nevím kam, komunistické ideje.

J. Jurax 9.9.2015 16:54

Re: a vydávat se za lidi knihy (Bible)

Účinnější než duchovní síla je útočná puška a vůle ji použít. Ledaže by se ta vůle ji použít vzletně nazvala duchovní silou.

J. Plzák 9.9.2015 7:55

Tyto agrese do Iráku, Afghánistánu, Libye, Sýrie

Přinejmenším válka proti Sadamu Huseinovi byla smysluplná.

Nabízí se paralela s tím, co by se stalo, kdyby někdo býval klepnul kolem roku 1935 Hitlera přes prsty.

Zlu nutno předcházet v začátcích.

Teď intoši všech zemí vypočítávají, kolik od pádu Huseina zemřelo lidí.

Nikdo si nedá tu práci spočítat, kolik zemřelo lidí za vlády Huseina.

H. Gene 9.9.2015 9:01

Re: Tyto agrese do Iráku, Afghánistánu, Libye, Sýrie

Řekl bych, že titíž lidé, kteří tak nadšeně vítali nezásah USA proti Sýrii a vydávali to za velké vítězství Ruska dnes spílají americe za to, že proti islámskému nestátu zasáhnout nechtějí...

J. Jurax 9.9.2015 17:01

Re: Tyto agrese do Iráku, Afghánistánu, Libye, Sýrie

Klepnutí Hitlera přes prsty v roce 1935 by bylo neodůvodnitelnou agresí proti suverénnímu státu, který nikoho neohrožoval. Aspoň tak by to dodnes vysvětlovali všelicí humanističtí intelektuálové, protože by nepoznali druhou světovou válku Německem rozpoutanou.

Když si pustím fantazii trochu na špacír, tak by nejspíš poznali druhou světovou rozpoutanou Stalinem za účelem osvobození celosvětového proletariátu. Pokud by Stalin nakonec nevyhrál, přibyl by jim argument, že to klepnutí Hitlera přes prsty bylo pošetilým oslabením jednotné protibolševické fronty. A kdyby Stalin vyhrál, drželi by dnes hubu a krok a vyvěšovali praporky.

P. Hofman 9.9.2015 7:21

Je to takové KŠM

...katolické školení mužstva !!!

J. Bruner 9.9.2015 1:57

Západ na čele s USA

je logický protimluv a Západ sám o sobě neexistuje. Skutečnost je taková, že zájmy USA a nás Evropanů jsou protichůdné a nikdy jsme se neměli s nimi spojovat. Master - slave, to je to oč tu běží. A jakákoliv hanebnost, která uškodí nám Evropanům je pro USA prospěšná. Bohužel jsou mezi námi houfy užitečných idiotů, kteří si s písní na rtech kopou hrob, nevidíce širší souvislosti. Imigranti z tmavých regionů sebou přinášejí dvě prokletí islámu, šariu a nízké IQ. A obojím budou obohacovat naši kultůru. Za nadšeného potlesku amerických strategů.

J. Fridrich 9.9.2015 6:04

Re: Západ na čele s USA

Ono je to jinak, pane Bruner : Tak k té Americe - jen v 20tém století reálně třikrát zachránila Evropu a celý svět.

1) V první světové válce poslala Amerika cca 608 000 svých chlapců-vojáků v roce 1917 do Evropy, kde v zákopové válce umírali miliony vojáků u Verdunu a na Maase ( a přitom je do Evropy vůbec posílat nemusela, nebyla to jejich válka ) a ti rozhodli patovou situaci na frontách pro správnou stranu konfliktu-demokracie. 2) V druhé světové válce jít do Evropy pomáhat také nemusela jít, byla napadena v Pacifiku Japonskem. Toto si zkus přečíst ( je to ten link níže - opravdu zajímavé údaje ), jen o pomoci USA Rusku, dál byla gigantická pomoc při vylodění Američanů v Africe, Itálii a operace Overlord - vylodění ve Francii. 3) Pro naši generaci byla zásadní ta třetí pomoc - ve třetí válce - Studené válce, kdy se nám vrátila díky Reaganovu tlaku na Říši Zla svoboda, demokracie a otevřel se nám celý svět. O potravinové - ale i jiné,významné pomoci USA světu naši soudruzi také mlčí....USA poskytují největší pomoc ze všech zemí světa rozvojovým zemím - a to i svým nepřátelům, např. KLDR a dalším...toto vše se dá se snadno vygooglovat.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-venona-manhattan-dco-/p_zahranici.aspx?c=A150504_104603_p_zahranici_wag

J. Plzák 9.9.2015 7:58

Re: Západ na čele s USA

Vy jste ale kazisvět. Pan Bruner si chtěl, v klidu po našem, ztroskotat a vy a zločinné USA jste mu v tom zabránili.

Lidská pitomost je nevymítitelná. Že jo, pane Bruner.

J. Bruner 9.9.2015 18:40

Re: Západ na čele s USA

kdo nemá argumenty začne nadávat. Tím se ovšem světový problém číslo 1 agresivní politika USA nedá vymýtit.

P. Mach 9.9.2015 20:44

To, že ti fakta nejdou pod čumák opravdu ale opravdu

neznamená, že ti někdo nadává.

J. Bruner 9.9.2015 21:29

Re: To, že ti fakta nejdou pod čumák opravdu ale opravdu

o jaká fakta jde? A propos zůstaňme u vykání. Faktem je, že do Evropy proudí muslimskými pravidly tvořená populace s IQ kolem 80 a ta bude ovlivňovat svět našich dětí. To chcete?

J. Plzák 9.9.2015 8:00

Re: Západ na čele s USA

Pane Bruner, kde a co jste, proboha, četl, že tak usuzujete?

I. Schlägel 9.9.2015 8:58

Re: Západ na čele s USA

On nečte, on se domnívá. A dojmologie, to je věda, milý pane, nepodceňovat ;-)

B. Hamáček 9.9.2015 21:27

Re: Západ na čele s USA

Brunere , nebude se ti to líbit , ale díky USA je v Evropě 70 let mír. Rusáci se to snažili a snaží všemožně to změnit !!