2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

MÉDIA: Zase ta doktorská svoloč

Média zveřejnila smutnou událost, kdy v chebské nemocnici zemřela 51letá žena. I když nikdo nezná okolnosti jejího úmrtí, je většině čtenářů naprosto jasné, kdo vše zavinil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 20.4.2015 20:09

Ke zdejším "naštvaným" diskutérům,

závidím vám to vaše paušální odsuzování.. tu vaši jistotu..

K. Dvořák 20.4.2015 18:50

Jiny uhel pohledu

Tvrzenim typu "lékař ... musí v 2:30 hod ráno ošetřit měsíc trvající bolesti v bederní páteři" by se jednomu verilo snaze, kdyby nemel s "doktorskou svoloci" (autoruv vyraz) osobni zkusenosti. Napr. tu, kdy se zlomeninou klicni kosti cekal spolu s dalsimi "pacosi", az skonci primy prenos finale MS v hokeji a sluzbu konajici lekar se uraci venovat svym povinnostem.

J. Jurax 21.4.2015 2:57

Re: Jiny uhel pohledu

Ale zjevně jste přežil ... koneckonců zlomenina klíční kosti je neurgentní, život neohrožující stav ... :-)

O. Horák 20.4.2015 18:47

škoda, že člověk neví více o autorovi

a musí trapně hledat a pak riskovat, že nenašel toho správného, takže přijměme, že autor T.Vodvářka je neurolog. Takže by mohl mít alespoň ponětí o bolestech při infarktu (opravdu nepřeji nikomu) a stejně by mohl tušit, pokud není tupec a ignoruje mezioborovou spolupráci, jaké pocity má člověk c infarktem, nebo jakou hrůzu zažíváte jen při arytmii (i ta je bolestivá). Jsou to panické ataky smrtelné hrůzy, nebo silného strachu ze smrti a neznámého, jak kdo chce.

Pan všechno vím Vodvářka předvedl klasické doktorské jak vás to může bolet, když stojím vedle vás, dík, i to jsem zažil. Prostě se vytratila empatie s trpícím pacientem co umírá, cítí to a cítí že umírá bez pomoci odborníků. O empatii s pozůstalými, co ví, že podobný ocas s titulem byl stejně necitlivý a stejně jako tento ocas se odvolá na statistiku, diagnostiku a tupé kecy o tom, jak pacienti přehnaně prožívají svoje každodenní umírání.

Co řeknete na mámu, co umřela na otravu krve, když několik dní ležela v nemocnici a otok v koleni byl považován za vodu v koleni a ne zánět? Nebo jak doktor z pohotovosti vyhodil simulanta co byl druhý den pozdě večer odvezen do nemocnice a operován s perforací apendixu a zánětem pobřišnice ... .

Medicína není exaktní věda a lidé mohou zemřít, ale ten hnusný božský přístup některých, ta neschopnost empatie s trpícím, s umírajícím ... Ehm že se ptám, máte něco proti studenému kroužku oceli hlavně brokovnice a dotazu, zda už dokážete pochopit, že nejste bůh, že lidé opravdu trpí a že božský přístup mají nechat bohovi a lékař by měl soucítit a být pokorný?

Ne já ani nemám zbroják, natož zbytečné peníze na brokovnici, já bych vás jen kopl do zadele za tu vaši povýšenost. A kdyby to nevyšlo, tak se jistě najde léčivo co přivodí infarkt s tou bolestí, pak zachránit zeptat se a tak dále dále až do vcítění se lékaře. Být neurologem a nechápat bolest infarktu zvládá jen Vodvářka.

T. Vodvářka 20.4.2015 19:19

Re: škoda, že člověk neví více o autorovi

Po přečtení vašeho příspěvku jsem se rozhodl ukončit svou praxi. Jsem totiž bezcitná zrůda, nechápající nemocné a trpící. Děkuji, že jste mi konečně otevřel oči, neboť až doposud jsem nechápal nemocné a byl jsem povýšený, arogantní ocas s titulem.

Od zítřka se budu věnovat jen svým koníčkům.

Pěkný večer pane Horáku a pokud jsem svým článek přispěl k vaší úlevě, jak jste to jednomu doktůrkovi nandal, jsem celkem spokojen.

P. Dvořáček 20.4.2015 20:36

Re: škoda, že člověk neví více o autorovi

Pěkně vymyšleno, pane Horáku. Máte bujnou fantazii; o práci doktorů nemáte ani páru.

O. Prokop 21.4.2015 8:40

Re: škoda, že člověk neví více o autorovi

škoda, že my zde nevíme něco o vás. Vy požadujete od lékaře empatii. Lékaři jí mají, každý den se potkávají s utrpením, bolestí, umíráním. Jinak by vás neléčili, ale patrně vy požadujete po tom, co jste napsal( brokovnice),aby se chovali, jako by se nic nestalo, aby přesto léčili rychle- přednostně, kvalitně, s úsměvem, s empatií. Vážený, jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Vy jste ten, co taky způsobují odchody lékařů do ciziny. To, že zde útočíte, tak je to jenom díky lékařům, kteří vás vyléčili z infarktu nejmodernějšími metodami. Vy chcete , aby lékař měl empatii při 300 hodinách měsíčně v práci. Mám obavu pane Horáku, že až dostanete druhý infarkt, tak to již nemusíte přežít, proto pokorný byste měl být vy.

M. Prokop 20.4.2015 16:54

Jestli ona bába

nezemřela těm lékařům pod rukou schválně? :-P

Do prošetření (a pozor na "esprit de korps", u lékařů dost silný) nemá cenu obviňovat ani hájit.

Každopádně, výsledek snažení je nepříznivý.

S. Rehulka 20.4.2015 15:45

Čím větší......

....primitiv, tím víc se sveze po "doktorech" !

Š. Šafránek 20.4.2015 13:48

Absolutní souhlas

s kolegou Vodvářkou. Příčinu zneužívání pohotovostní péče ale nevidím pouze ve vyčůranosti pacientů, ale hlavně v insuficienci péče primární. V naší zemi neexistuje povinnost, a tedy ani žádná páka, aby praktičtí lékaři pečovali o své pacienty mimo ordinační hodiny, které jsou s výjimkou jednoho odpoledne v týdnu do 12 hodin. Prakticky vymizely návštěvy doma - naprosto běžné je, že starý pacient zavolá svému praktikovi, že by potřeboval návštěvu, a ten ho odkáže na záchranku. Praktici nemají povinnost participovat na pohotovostní službě, již pak v menších městech suplují interní příjmové ambulance (které jsou pak zahlceny v textu zmiňovanými banalitami). Zvláště vypečená je nově zavedená bonifikace praktiků, kteří nemocné objednávají na určitou hodinu. Výsledkem je, že akutní pacient (propásne-li čas vymezený pro akutní ošetření) objednán za 10 dní, a opět volí nejsnažší cestu: pohotovostní službu. Samozřejmě se má litanie netýká všech praktiků, ale je jich dost na to, aby díky nim systém takto trpěl.

O. Prokop 20.4.2015 14:46

Re: Absolutní souhlas

jaké jsou příčiny ty insuficience primární? Není to i věkovým složením praktiků, kde průměrný věk se blíží 60 rokům? Není to dáno i kapitační platbou? Spravedlivější by byla výkonová, ale to by asi tzv. pojišťovny nechtěly. Nebylo by férové, aby smlouvu na ambulantní služby měl pacient? Pak by došlo i diferenciaci kvality toho kterého lékaře s následným různým příjmem , kde pacient by byl už konečně klientem a ne jako nyní žadatelem ....Pak by nebyly dlouhé objednávací lhůty, nebyly by limitace- regulace- okrádání lékařů.

O. Horák 20.4.2015 19:00

Re: Absolutní souhlas

Zažij jste bolest infarktu? Zažil jste bolest arytmie? Zažij jste tu bolest, dušnost, paniku a strach ze smrti? Asi ne. A doufáte alespoň v to, že se někdy vcítíte a budete moci projevit empatii a empatický přístup? Bolavý zub bolí k zešílení, komplikovaná zlomenina může být k zešílení ...

Ale z problémů srdce a plic cítí člověk nejen šílenou bolest a tlak na hrudi, ale začíná se i dusit a cítí strach ze smrti.

Tak si tu kolegáčkujte a podporujte se, proto u nás nikdo nikdy nezjistí, že jste v tom svém bratrstvu něco podělali. Pacienti vám mohou umřít, to je život, ale trocha slušnosti, empatie, soucitu.

Nemít v naší/vaší branži konexe, tak jsem také skončil na lavici v čekárně se šílenou bolestí na hrudi a tou hrůzou jak dochází dech, jak to strašně bolí a jak vedle sedí rodina a zoufale kouká a za dveřmi noční služba chrápe, šuká sestru a podobně (no tak, co bychom si zamlčovali, noční není na práci, to je na příplatek).

Š. Šafránek 20.4.2015 19:33

Re: Absolutní souhlas

Milý pane, co píšete, je hodně zahořklé a trochu od věci. Kolega Vodvářka i já ve skrovném příspěvku mluvíme o tom, jak eliminovat zneužívání pohotovostní péče různými vyčůránky, aby se lékař místo provádění selekce banalita versus vážný případ mohl věnovat pouze těm druhým. Infarkt jsem zaplaťpámbů nezašil, ale ošetřil a (není důvod to neříct) zachránil jsem jich dost. A možná by jich bylo víc, kdyby záchranka k nemocnému dojela dřív místo toho, aby se zabývala kdejakým chronickým zneuživatelem. Howgh.

J. Schwarz 20.4.2015 12:16

Zkrátka, lidi mají

co se doktorů a zdravotnictví vůbec zkreslená a přehnaná očekávání a mimochodem právě pro tato nerealistická očekávání jsou ochotni platit docela vysokou zdravotní daň. Ve skutečnosti se doktor nijak principiálně neliší od řemeslníka, u kterého však nikdo nečeká že vším praští a bude se věnovat problémům člověka který ho zavolá. A propos - autore - vy znáte "pacienta" který považuje za pohodlnější zajít s měsíc trvajícími potížemi s páteří / při neměnících se potížích / raději o půl třetí ráno do špitálu než ve čtyři odpoledne k obvoďákovi? To musí být tedy exot! Leda by chtěl ušetřit čas a stavil se tam po cestě z hospody...

T. Vodvářka 20.4.2015 12:40

Re: Zkrátka, lidi mají

Mohu Vás spolehlivě ubezpečit, pana Schwarzi, že popsaný případ je zcela běžný. Na dotaz, proč přichází ve 3 ráno s měsíčními potížemi se dozvíte, že on je podnikatel a nemá jindy čas.

V době mých nočních služeb jsem si dělal statistiku - dlouhodobou a s velkou tolerancí k lidem. 3/4 případů jsou naprosté banality, které bez jakýchkoliv výjimek počkají do rána. Vámi popsaný případ, že někdo, kdo se vrací okolo půlnoci ze šenku a vzpomene si na bolavou patu, tak se staví, jsem zažil rovněž opakovaně. Netřeba mluvit o tom, že v době chřipek někdo přijde v 4.00 hod s tím, že si naměřil 37,1 a je mu divně.

Pak se stane - a to je meritorní na mém článku - že to třeba odskáče jeden nemocný, který je na tom opravdu zle. Doktor - ze zákona - musí ošetřit všechny, poslat někoho domů bez vyšetření si nikdo netroufne. Ona smrt té paní může s uvedeným nepřímo souviset.

Druhým meritem mého příspěvku byl fakt, že ač nikdo nezná okolnosti, tak téměř všichni vědí, že to zavinil lékař. Pracoval jsem 15 let v revizní komisi ČLK a mohu Vás ubezpečit, že opravdových zanedbání ze strany lékařů byly jen zlomky. Žádný pacient při své stížnosti nepopíše, že třeba měl trable 2 měsíce a nikam nešel, že byl na lékaře sprostý apod.

Jak zde píše již jeden diskutující - každý by si měl na vlastní kůži vyzkoušet jednu noční směnu třeba v městské nemocnici v Ostravě, kam se sváží z širokého okolí všichni, včetně opilců, narkomanů, rváčů apod. Fakt není o co stát.

O. Prokop 20.4.2015 10:44

pokrač.

5.Nejspíš bude ještě hůře. Zdraví je to nejcennější, lidí si hlavně přejí to zdraví, ale když by měli pro to něco udělat, tak skutek utek. Neexistuje žádná spoluodpovědnost za své zdraví- přibývá obézních- z toho cukrovky, selhání ledvin( jak ta paní), z toho infarktů, mrtvic, pohyb. potíží atd.

P. Boublíková 20.4.2015 11:25

Re: pokrač.

Paní mohla mít autoimunitní (juvenilní) diabetes DM1, proti které neexistuje prevence. Při DM2, která souvisí se špatným životním stylem, je kolem padesatky na selhání ledvin obvykle ještě brzo.

T. Vodvářka 20.4.2015 12:42

Re: pokrač.

Sorry, paní Boublíková, už druhým příspěvkem píšete, co mohlo být. Stejně jako já, nevíte o případu nic, ale máte už předem jasno, že píšu pohádky. Zkuste být trochu uvážlivější a posoudit vše z různých stran pohledu.

P. Boublíková 20.4.2015 18:53

Re: pokrač.

Reagovala jsem na plky předřečníka o peci o zdraví v souvislosti s cukrovkou.

Když nevíte o případu nic a presto o něm pisete, proč by totéž nemohli dělat i ostatní?

T. Vodvářka 20.4.2015 19:24

Re: pokrač.

Můj článek je myšlen jako jistá reakce na informace v médiích, které rády píší, i když neví žádné podrobnosti.

Pokud si pečlivě přečtete můj článek, tak píšu, že je docela možné lékařské pochybení, nicméně je třeba vyčkat na vyšetření a poté určit, co bylo opravdu příčinou úmrtí.

Prostě mi vadí ony výlevy nenávisti - kupříkladu pan Horák o pár pater výše, který potřebuje evidentně vybít své frustrace a tak se o mne opře, aniž cokoli o mém práci ví. Je to úplně stejné, jako když někdo píše o 8,5 miliardách úplatků ročně, což by při počtu aktivních lékařů bylo zhruba 500.000,- Kč pro každého lékaře v aktivní praxi. Lidé jsou však článkem opět o cosi více nakrmeni informacemi, které si nějaký pisálek vycucal z prstu a má radost, že mu to otiskli.

I. Procházková 20.4.2015 14:15

Re: pokrač.

Diabetes mellitus 1. typu mívají děti a mladí lidé, těžko ho předpokládat u 51leté ženy. Navíc  Romové mívají některá geneticky podmíněná onemocnění s poněkud odlišným průběhem, než ostatní populace.

P. Boublíková 20.4.2015 18:50

Re: pokrač.

Jo tak podle vas DM1 s přibývajícím věkem zmizí? Tak to je na Nobelovku :-D

O. Prokop 20.4.2015 10:43

stručně:

jak myslí někteří občané, co ví, co neví, jak vypadá socialismus ve zdravotnictví:

1.Personální devastace, kdy se nedodržuje Zákoník práce, kde lékař má dvě smlouvy na svoji práci v nemocnici: na řádnou prac. dobu + 416 hodin přesčasů + nad to. 300 hodin měsíčně v práci, 80 hodin práce v kuse je v české nemocnici běžné. Dal by se někdo z vás operovat v pondělí ráno lékařem který je práci od pátku rána? Jak to bylo v Chebu, kde většina českých lékařů tam jenom bydlí a pracuje v Německu?

2. Když se něco stane, tak pro lékaře neplatí zákony. Platí presumpce viny, na rozdíl od jasného vraha. kde platí presumpce neviny. Od přetíženého personálu nelze čekat k tomu vlídnost. Dlouhé čekací doby na vyšetření jsou již pravidlem.

3. Toto s úmrtím nesouvisí, ale musíme si uvědomit, že české zdravotnictví poskytuje světovou medicínu, v mnoha oborech jsme na špici ( intervenční kardiologie) a to vše za 3-4x méně peněz než např. v Rakousku. Máme za málo peněz moc muziky.

4. U tohoto případu je zřejmá diskrepance mezi zmíněnou vysokou úrovní RZP ( i když často již bez lékařů) a kulhající následnou péči v nemocnicích. Každý chce být ošetřen rychle, kvalitně a za pár pětek na pojišťovnu, ale tím, že sedím v ordinaci u lékaře, tak svojí přítomností vůbec neručím, že to léčení lékaři moje tzv. pojišťovna zaplatí.

P. Dvořáček 20.4.2015 9:52

Většina těch tlachalů dole

vůbec němá páru o práci lékaře. Doporučuji všem aspoň týden práce na patologii. Potom by určitě neposílali doktory umývat hajzle.

I. Mertl 20.4.2015 9:19

Není Vám pomoci, doktore

Tihle lidi nikdy nepochopí, že 1. nikdy nevíme všechno, 2. všichni jsme chybující.

J. Schwarz 20.4.2015 12:22

Re: Není Vám pomoci, doktore

Co se taky těžko chápe je skutečnost, že je u nás málem největší hustota doktorů / a policajtů / v EU a přitom je jich pořád málo, dělají přesčasy a ministři by furt "navyšovali stavy".

O. Prokop 20.4.2015 13:39

Re: Není Vám pomoci, doktore

statistika je jedna věc, realita jiná. Z lékařů evidovaných v ČLK musíte odečíst ty, co s pacientem nedělají, ale bez kterých se medicína neobejde: např. lékaře důchodce( i když cca 80% jich pořád pracuje- bez nich by to zkrachovalo), taky lékařeabsolventy, lékařky na MD,lékaře v zahraničí, kteří ale platí příspěvky v ČR ( ve 2 komorách nelze být), lékaře na úřadech, pojišťovnách, ve farmafirmách ale i v politice. Jsem zvědav, kolik bych jí zbylo

P. Boublíková 20.4.2015 6:11

hahaha

Paní byla přivezena pomocí rodiny a RZS do nemocnice ve velmi špatném zdravotním stavu, načež po hodinovém čekání na ošetření náhodou, zásahem vyšší moci zemřela - vůbec to nemělo souvislost s její aktuální situaci a laxnosti či špatným odhadem lékařů.... Tak tahle pohádka se moc nepovedla.

Téhle pohádce bych možná věřila, kdyby paní bylo 91, ale ne 51.

J. Podhradsky 20.4.2015 2:44

PRESNE TAK, DOKTORSKA SVOLOC.

Kdyz uz ta pani musela umrit, mela umrit na operacnim sale a ne v cekarne na zidli

Toto, je jasna kriminalita a svuj podil v tom hraji, i nizke nahrady a postihy skod zpusobenych zdravotniky, proste lidsky zivot a lidske zdravi maji v Cesku prilis nizkou cenu.

L. Křivan 20.4.2015 7:29

Re: "..ne v cekarne na zidli.."

Nic o tom nevíme, jedno je však jasné. V té době doktoři nepopíjeli kafe, ale makali jak barevní na jiných případech. To není "jasná kriminalita",  ale jasně nízká kapacita nemocničního příjmu.