2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
důchodce30 6.6.2009 3:03

Temné pozadí

Husity bych ani náhodou do vajíčkové mely nezatahoval. Vedli si svou při, k níž my už dávno nemáme žádný klíč. Spíš bych pátral po úloze Marťanů v předvolebních událostech. Neházeli ti mladí lidé, znepokojení budoucností planety a okolí, vajíčka právě na ně?

Zezdroje 6.6.2009 2:28

Emane, nezlob se, ale to je takový blábol. že mu není rovno...

Mard 6.6.2009 0:41

No fuj, ještě dnes se někdo zastává lapky Žižky!

Sice tomu rozumím že lidi mdlého rozumu obdivují Kajínka či Babinského,  ale kněz snad může poznat co jsou zjevy jako je Žižka nebo Jánošík zač.

strejda 6.6.2009 1:37

Re: No fuj, ještě dnes se někdo zastává lapky Žižky!

Jánošík byl husita? I vy filuto, že jste v dějepise chyběl?

Hrad 6.6.2009 4:55

Re: No fuj, ještě dnes se někdo zastává lapky Žižky!

Nebyl, a o něj ty jak do bře víš nešlo. Ale Jánošík jak je známo, bohatým bral a chudým dával.... Ale co je méně známo, že Jánošík měl manželku. Ta na rozdíl od něj dávala všem...!!!! Také ti dopručuji, abys v Terchovej vstoupil do místní krčmy a hlasitě pronesl: "Jánošík mluvi maďarsky a byl Žid". Aspoň se ti rozsvítí.

novoks 6.6.2009 0:22

Vážený pane faráři

   Vy jste vůbec nepochopil hloubku textu pana Steigerwalda, zaměřte se příště raději na jiná témata ,nejlépe přímo v kostele!

Paul Sulc 6.6.2009 0:21

Mily pane evangelicky farari,

vzdyt to tak skutecne bylo. Za husitu nefungovala Karlova Universita. Klastery vypaleny, mnisi upaleni , hlavne ''pracaty'' kteri mnichy dostali od toho lidumila Zizky, aby se pocvicily v mordovani. Takze bez mnichu nefungovalo ani nizsi skolstvi. Nerazily se mince, prazske grose, takze ekonomie take nefungovala, ale nefungoval ani obchod, neb formani se bali jezdit od mesta k mestu, zamordovali by je katolici stejne jako husiti. Jmenem boha se rado vrazdi, ma to svoji tradici a u Husitu to nebylo jine. Doba ''Temna'' v ceskych dejinach, to bylo prave husitstvi, rozhodne to nebylo baroko se svou kulturou, vedou a umenim. '' Bajecnou dobu Husitu'' si vymyslel Palacky, aby sjednotil narod na nejakych tradicich. Jenze dnes   uz narod nepotrebuje stavet na lzi a podvodu, nebo snad ano??

Jirka 6.6.2009 0:54

Re: Mily pane evangelicky farari,

Jenze dnes   uz narod nepotrebuje stavet na lzi a podvodu, nebo snad ano??

Obávám se,že ano.:-(

certik 6.6.2009 3:27

Re: Mily pane evangelicky farari,

Samozrejme narodni pribehy vsech narodu beze zbytku jsou dilem vymyslene a dilem uplne vyvracene z kloubu a stejne si je nikdo neda vzit.

strejda 6.6.2009 1:47

Re: Mily pane evangelicky farari,

Mně se také líbí to baroko. Čarodějnice na hranicích pěkně plály. No holt, byla to jiná kultura.

Paul Sulc 6.6.2009 2:53

Re: Mily pane evangelicky farari,

Plaly, plaly, ale ne tolik a tak dobre jako mnisi, kdyz si s nimi ''pracata'' hrali.

Hrad 6.6.2009 4:57

Re: Mily pane evangelicky farari,

Mnichům to nevadilo. Ti to měli v popisu práce. Jak jinak mohli bezpečně vstoupit do království nebeského...?

moff 6.6.2009 10:27

Re: Mily pane evangelicky farari,

Kdyz se podivate navysledky, tak co se upalovani carodejnic tyce, suverenne na body vedou prave protestantske cirkve..

certik 6.6.2009 3:24

Re: Mily pane evangelicky farari,

No vono je hlavne treba rozlisovat mezi husitama a taboritama, jak jasne ukazal Pekar.

Kanuk 6.6.2009 4:46

Re: Mily pane evangelicky farari,

Pane Sulci, máte to asi namíchané. Pokud vím, tak nizsi skolství drzeli kantori, mnisi zacali fungovat az na gymnasiích, nebo jak se těm školám tehdy říkalo. Když "kteří", tak "pocvičili". A  prazské groše byly raženy v Kutné Hoře, která - aspoň na začátku - byla nejen nehusitská, ale silně protihusitská. Pan Divůček z Jemnišť je osoba dost známá.. Jestli KH husite dobyli pozdeji, to nevim.

ťunťa 6.6.2009 9:11

Re: Mily pane evangelicky farari,

Pane Kanuku, já jsem jen taková ťunťa, proto nemám takový přehled jako vy. Ale nějak mě překvapuje, že v 15. století drželi nižší školství kantoři a mniši začali fungovat až na gymnáziích, jak tu píšete. Vy jste jistě velmi učený pán, ale máte tuto informaci skutečně ověřenou? Mne by to  moc zajímalo, neb jsem dosud měla úplně jinou představu o té době.

Kanuk 7.6.2009 1:37

Re: Mily pane evangelicky farari,

ťunťo, jmenovat zdroje doslova nemohu, ale skoro v každé vesnici byl kostel, u kterého sice byl farář, ale výchovu dítek obstarával kantor, obvykle kostelní muzikus. O struktuře středověkého školství toho moc nevím, ale zase, existovaly nějaké školy, ne nutně gymnasia, kde se začala učit latina. A to určitě nebyly ty školy, kde se dítka učila číst, psát a počítat.

Paul Sulc 6.6.2009 19:20

Re: Mily pane evangelicky farari,

Kanuk : troch to mate popletene: ty gymnasia za kladali az Jezuite, ty pozval az Ferdinant I, takze za husitu to byli opravdu jen ti mnisi. Pletete si dobu husitu a Habsburku. Jinak nekdy v 50 letech vysla kniha '' mince doby husitske '', kde se uvadi prave problem peneznictvi. KH byla sice katolicka, ale nekutalo se, lide meli ve valkou rozvracene zemi uplne jine starosti. Jinak cesky uz v podstate nepisu a nemluvim od r.67, takze misto aby ste mi chytal za hrubku , by bylo lepe mluvit primo k veci. Jen primitivove misto argumentu chytaji ;;za slovicko''. Z vasich prispevku mam dojem ze jen cekate na to, az se nekdo dopusti formalni chyby, aby ste jej mohl opravit.. Argumentu, skutecnych, ale moc ne.

Kanuk 7.6.2009 1:58

Re: Mily pane evangelicky farari,

Pane Sulci, jestli nekdo někoho chytá za slovíčka, tak mi to připadáte vy. Je možné, že gymnasia v dnešním slova smyslu zakládali až Jesuiti, ale dost určitě už před tím byly školy, kde se žáci učili latinu, a kde - lze předpokládat - učili studovaní mniši, či jak by se řeklo těm "profesorům".

KH byla sice katolicka, ale nekutalo se,...No, já nevím. V jedné knize od p. Karase, jednající o té době, se píše o kutnohorských mincípregéřích, o panu mincmistru Divůčkovi z Jemnišť, sídlem na Kutné hoře, a taky o tom, že házení Husitů do kutnohorských šachet bylo oblíbeným sportem kutnohorských havířů, většinou Němců.

A co se týče toho pravopisu, dovolil jsem so učiniti malou poznámku. Já sám jsem v Kanadě od r. 1968, a dosud umím pravopis líp, než mnoho, pravděpodobně většina, českých psáčů, kteří svojí hnusnou češtinou píší do "českých" novin v ČR. Kdybych vás chtěl stírat, mohl bych vám vytknout několik dalších hrubek v posledním příspěvku. On je rozdíl mezi tím, umět česky mluvit a znát český pravopis.

Paul Sulc 7.6.2009 4:25

Re: Mily pane evangelicky farari,

Zkrarka a dobre, mam tomu rozumet tak, ze za husitskych valek vzdelanost ujmu neutrpela, ekonomie fungoval, prestoze se nerazily prazske grose, obchod taktez prosperoval , pres velke mordovani. Jen holt ta univrsita nefungovala, tu obnovil az cisar Ferdinant. Takze  vse bylo, byt ne zcela , ale skoro OK.

Trepifajxl 6.6.2009 0:18

Husáci

Zda by mi pan farář vysvětlil čím to, že  ti nejrovnější z husitů si stavěli hrady. Všechno měli přece společné, ale  opevněná sídla byla jen pro někoho. Téměř jako za komoušů... :-)

Kanuk 7.6.2009 2:16

Re: Husáci

Trepifajxle, ona je otázka, jestli ti "nejrovnější z Husitů" si stavěli hrady pro sebe, nebo pro obec husitskou, která je tam pak ustanovila veliteli, nebo tak nějak. Také někteří z těch "nejrovnějších husitů" měli svoje hrady dřív, než ty husitské lapálije začaly.