14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

MÉDIA: O verbálním bullshitu, aneb Jak bude těžší nebýt paranoidním

Je to (zatím) stále ještě víceméně blbost, ale v delším časovém horizontu potenciálně převratná. Pojďme se tedy nad ní a jejími důsledky trochu zamyslet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 20.2.2023 8:03

Verbální projevy umělé inteligence mi svojí povrchností, nerespektováním faktů a účelovostí připomínají projevy politiků nebo aktivistů parazitických neziskovek.

J. Pokoutný 20.2.2023 8:01

Že byste si chtěl dopisovat jen s Radou nebou Rybnickou, protože ostatní budou mít ban / nebudou se moci registrovat? Přeji zajímavé debaty.

R. Gramblička 20.2.2023 7:57

článek citovaný z NYT od Kevina Roose je bohužel za paywallem, ale včera vyšel o něm článek na Štandardu.

Stejně jako tohle od Mariána, poněkud znepokojivé čtení

L. Burget 20.2.2023 7:51

Vývoj těchto "kecacích umělých inteligencí" nevěstí nic dobrého, ani kdyby nebyly zneužité pro mocenské cíle, a ony jsou a budou. I kdyby ale nebyly, tak to zvýší nedůvěřivost a nevraživost na sociálních sítích, diskuzních fórech a podobně. Nepoučitelný optimista ve mně však vidí i šanci na to, aby lidé byli opět fyzicky spolu a povídali si z očí do očí.

V. Mokrý 20.2.2023 7:43

Jo, dobrý sluha,

zlý pán !

J. Kostelanský 20.2.2023 7:07

Umělá inteligence je teprve na začátku. A její význam, potažmo nebezpečí se dost přeceňuje. Stejně tomu bylo v 60. a 70. letech, kde v literatuře a filmech s prvky sci-fi byly počítače vnímány jako věcička, co sama vyřeší téměř každý problém. No, nevyřeší. Výstupní data z počítačů jsou jen tak dobrá, jak dobra jsou data vstupní.

S umělou inteligencí (AI) je to podobné. Čím ji nakrmíte, takové bude poskytovat odpovědi. S jedním podstatným rozdílem - zatímco u klasických programů máte plně pod kontrolou, jak se s daty dělá, u umělé inteligence je to problém. Něco vyplivne, ale vy nemáte možnost zjistit, jak k takovému závěru dospěla.

Umělá inteligence "jenom" všechny informace rozebere "na součástky", a jako lego je nově poskládá. Tím může poskytnout zcela nový pohled na něco důvěrně známé. Např. AI je schopna jen z pohybu kyvadla určit proměnné a odvodit vzorce, podle kterých se to kyvadlo pohybuje. Dělalo se více takových pokusů, a AI byly schopna určit složité vzorce i s 8 proměnnými.

Největší nebezpečí je v poskytnutí rozhodovacích právomocí umělé inteligenci. Čím větší budou, tím větší nebezpečí. I umělá inteligenci se bude dát hacknout. Jen jinak. "Dokrmením" takovými informacemi, které ovlivní, potažmo mohou ovlivnit její rozhodování ve prospěch hackerů.

Každý vynález lze využít na dobré i špatné účely. Já bych největší přínos AI viděl v tom, že veškeré informace, poznatky a vědomosti, které máme, nějakým způsobem zpracuje, a poskytne nám na ně zcela nové pohledy. Ale jen jako doporučení - konečné rozhodnutí bude muset být pořád na lidech.

J. Anděl 20.2.2023 7:02

Trh volá či bude volat po autorizovaných a certifikovaných textech/autorech.

A diskuze s neautorizovanými příspěvky a autory již dneska naprosto postrádá smysl.

P. Hák 20.2.2023 6:58

"Příslušná firma používá k dosažení poptávaných cílů široké portfolio metod, přičemž jednou z nich je možnost si podle přání nagenerovat stovky a tisíce robotických účtů působících na první pohled jako lidé, kteří „tlačí“ to, co chcete."

"Diskuze" na webech Seznamu, i nepolitických, už několik let působí dojmem, že redakce tam má nagenerované účty spřátelených trollů. Zdaleka nejde jen o politická témata. OK, v současnosti to možná jsou lidé, použití AI je špatná zpráva pro všechny ty uvědomělé absolventy uvědomělých oborů, co se tím živí/chystají živit.

Ona je otázka, zda nebyly podobné metody použity v posledních volebních kampaních v ČR. Přesněji řečeno otázkou je, zda převažovaly chatboty nebo živí trollové. Situací, kdy po věcné reakci na klasický černobílý obviňovací koment jede "oponent" dál svoji trollí linku, se dá i na Psu vidět dost.

Že to může posloužit jako záminka k tomu, aby se zvýšila kontrola státu nad internetovou komunikací, je pravda. To by skutečně byl hodně revoluční důsledek, a klidně to tak může dopadnout.

P. Hák 20.2.2023 6:49

"už teď, v časné fázi vývoje kecavých robotů, potřebujete znalosti na úrovni vysokoškolského profesora, abyste našli každou minu zakopanou v pouhých třech stránkách textu"

Není nutné najít všechny miny, stačí jedinou, pak si člověk začne dávat pozor. To ovšem vyžaduje

1) mít nějaké znalosti za daného oboru V HLAVĚ, protože kdo spoléhá na to, že si všechno najde, toho ani nenapadne něco hledat, "když to vypadá tak přesvědčivě"

2) nevěřit tomu, co se píše v novinách (ani těm, do kterých píší kamarádi), kriticky se nad tím zamýšlet.

Co se týká druhého bodu, je tristní poslouchat i jinak inteligentní lidi, kteří novinářům sežerou všechno. Vlastně se to týká i bodu prvního.

I. Hermanek 20.2.2023 1:49

Omlouvám se za opakování

I. Hermanek 20.2.2023 1:47

Teď mě to došlo tento článek mimochodem výtečný je o Radovi

I. Hermanek 20.2.2023 1:47

Teď mě to došlo tento článek mimochodem výtečný je o Radovi

I. Hermanek 20.2.2023 1:46

Teď mě to došlo tento článek mimochodem výtečný je o Radovi

I. Hermanek 20.2.2023 1:46

Teď mě to došlo tento článek mimochodem výtečný je o Radovi

S. Ševeček 20.2.2023 1:20

představuji si to takto: dobrý nezávislý publicista, který jeví znaky influencera, občas projeví vládně konformní názory a někdy projeví to, co si skutečně myslí.

/má to pro něho jisté výhody.

M. Grundmann 20.2.2023 0:37

Spíš si myslím, že tito roboti nám ukážou, že nejsme zas tak chytří, jak si o sobě myslíme. A že není zas tak složité nahradit výplody člověka výplody nějaké umělé inteligence. A možná nám také ukážou, že to ani s našim slavným lidským myšlením není zas tak slavné.

Již dnes umělá inteligence maluje obrazy místo geniálních lidských umělců, skládá verše, píše slohové a jiné práce, nahrazuje práci novinářů apod. Umělá inteligence bude možná spíš našim zrcadlem a ukáže nám, že zas tak hluboce nad ničím nepřemýšlíme nebo nic hlubokomyslného nevytváříme.

Učitelé a profesoři si možná uvědomí, že je jejich šaškování před znuděnými studenty jenom ztráta času pro všechny. Že jsou diplomové a jiné práce také jenom šaškárna, kterou napíše snadno nějaká přihlouplá umělá inteligence. Možná už naše děti nebudou učitelé otravovat s různými slohovými pracemi na téma uvědomělosti Ferdy Mravence či Brouka Pytlíka. Pokud něco dokáže snadno vytvořit umělá inteligence, asi to není nějaká opravdu tvůrčí či dokonce užitečná práce. Až nám umělá inteligence začne vyčítat naše morální poklesky, možná si i někdo uvědomí nesmyslnost různého moralizování. A až nám umělá inteligence začne dávat havlovské nebo knížecí rady do života a začne na to téma psát divadelní hry, možná se i zamyslíme nad skutečnou intelektuální úrovní celé naší civilizace.