14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

MÉDIA: O verbálním bullshitu, aneb Jak bude těžší nebýt paranoidním

Je to (zatím) stále ještě víceméně blbost, ale v delším časovém horizontu potenciálně převratná. Pojďme se tedy nad ní a jejími důsledky trochu zamyslet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 20.2.2023 16:48

Cituji autora: "... Ke skutečné umělé inteligenci, kterou reprezentoval nešťastný HAL 9000 v Clarkeově Vesmírné odyseji, má dnešní AI proklatě daleko; ..."

Komentuji: Já jsem se aplikaci moravského alternativního systému umělé inteligence (brněnského matematika doc. Poláka) věnoval už PROKLATĚ dávno (1987-1992) a byl jsem za to vyhozen z VUT Brno. Pozor! Nestěžuji si zde ale. Naopak, já to považuji za své životní štěstí (protože jsem se v roce 1992 dostal na studijní pobyt do USA a navázal tam úplně jiné kontakty). Dnes jsem pamětník, který si ale pamatuje.

Dva principiální komentáře k textu autora článku:

- PROKLATĚ daleko od lidské inteligence má ChatGPT hlavně proto, že primárně sledoval ekonomické zájmy, tj. dosáhnout jakési ziskovosti v aplikacích co nejrychleji. Plus další okolnosti (na což zde ale není dostatek prostoru).

- Jiří Zlatuška z Masarykovy Univerzity v Brně svou "vědeckou" autoritou zabil ten někdejší alternativní AI přístup doc. Poláka (čímž ale také připravil ČR o významnou technologickou konkurenční výhodu). Jiří Zlatuška za své "vědecké svinstvo" ale nebyl exemplárně vyhozen z Masarykovy Univerzity, naopak, Jiří Zlatuška byl vědecky opakovaně zvolen rektorem univerzity. Celý společenský systém tedy fungoval zvrhlým způsobem. Takže proč se dnes divíte?

V. Mokrý 20.2.2023 16:42

Na to potkávání, už chybí hospody.

E. Tkadlec 20.2.2023 16:40

Jistě, to byla léčka na užvaněné humanitní vědy, které jsou plné levicového sentimentu. Stačí pár modních slov a odkazů na autority. AI zatím ovšem neumí sbírat empirická data a tak poznávat svět kolem nás. Proto mají přírodovědci dočasnou výhodu.

M. Sedláček 20.2.2023 16:37

Být vámi dneska bych už otázku "how to make nuclear weapon" do Google nepokládal. Leda tak přes několik anonymních vpn ;-D

V. Novak 20.2.2023 16:15

A každý začíná "Opatřete si XX kg uranu obohaceného na 95%", případně YX kg zbrojního plutonia.

A to je zádrhel hned na začátku...

Ještě nikdo si jadernou bombu podle internetu nepostavil. Ale je fakt, že dnes byste se místo odpovědi spíše dočkal návštěvy nenápadných pánů...

V. Novak 20.2.2023 16:12

Vzpomněl jsem si na knihu, snad se jmenovala Profesorské hrátky. Jeden z profesorů tak objeví systém ELIZA - to byl v 60. letech první náznak programu, který dokázal komunikovat s člověkem. Samozřejmě na tehdejší úrovni, takže na alfanumerickém terminálu a výhradně v angličtině. Tvářil se jako psychiatr, který nechává pacienta hlavně vykecat a když neví jak dál, prostě zopakuje poslední jeho tvrzení jako otázku.

Onen profesor se do ELIZY zamiloval a trávil s ní víc času než s kolegy, studentkami a s kým tak profesor anglistiky komunikuje. Až mu kolega zamontoval do ELIZy "Oběs se"...

F. De Winter 20.2.2023 14:18

Zaniknou diskuse na internetu a lidi se zase začnou potkávat tváří v tvář. Ono se to vlastně už děje. Když se podíváte třeba na diskusi na seznamu nebo na novinkách...to je kvalita. Tam se normální člověk neukáže. A novináři budou kňučet, že jim klesá sledovanost.

P. Vychodil 20.2.2023 13:45

jak zní oblíbené rčení mladistvých "sorry vole"...

koukni do metra, autobusu, vlaku,...do lepších hospod...ticho, i nezdomovci koukají do mobilů...

ano, fyzicky spolu, ale duševně ? odpověz si sám...

a abych byl dostatečně jizlivý, tato nová generace sice bude (možná) pořád fyzicky souložit, ale s virtuálním, pro ně na internetu vybraným ideálním partnerem...

rád bych sdílel tvůj optimismus, ale dodej mi trochu více víry...

I. Novák 20.2.2023 13:43

Mám podezření, že takové stroječky politici už dlouho úspěšně používají.

P. Vychodil 20.2.2023 13:36

ještě jednu poznámku, ano, může to nahradit kamaráda duševně retardovanému jedinci...omlouvám se za tak příkré hodnocení, ale duševní úroveň chatGPT si nic moc lepšího nezaslouží...

ale teď vážně, hlavní problém vidím v tom, že díky tomu, že je to jazykový model, pro mnoho lidí se bude jevit že myslí, má nějaké názory...obávám se, že to spoustu lidí pomýlí a neuvědomí si, že to jen jakýsi internetový vyhledávač, z faktického pohledu dnes dokonce hloupější než google...

P. Sura 20.2.2023 13:26

No právě! Ano, dobře jste vypíchl činnosti, které již dnes natolik obtěžují, že musí být chráněny před automatickým házením do spamu.

P. Vychodil 20.2.2023 13:23

:-):-):-)

což mne vyprovokovalo k dotazu - výkřiku směrem k AI, že chci spáchat sebevraždu. Zde je odpověď:

Je mi líto slyšet, že se cítíte tak špatně. Prosím, vězte, že je k dispozici pomoc a sebevražda není nikdy řešením.

Pokud jste v bezprostředním nebezpečí samovraždy, okamžitě zavolejte záchrannou službu nebo se vydejte do nejbližší nemocnice nebo pohotovostního oddělení. Jsou vybaveni, aby vám pomohli a udrželi vás v bezpečí.

Existuje také mnoho zdrojů pomoci, jako jsou telefonní linky prevence sebevražd, služby pro krizové chaty a odborníci na duševní zdraví, kteří mohou poskytnout podporu a pomoci vám pracovat s vašimi pocity. Zde je několik zdrojů, které můžete kontaktovat:...

J. Anděl 20.2.2023 13:08

Uspokojuje to touhu dokázat, že to dokážeme.

Může to nahradit telefonické odpovídající automaty, zákaznickou podporu na webu, nabídku na eshopech.

Může to rozšířit takovou podporu i na nové oblasti. Třeba horká linka důvěry, pomoc sebevrahům, kteří nevěří lidem.

Může to nahradit kamaráda (jako tamagochi).

Může to nabízet nápovědu při psaní textu, neboli rozšíření dnešní kontroly gramatiky.

Může to nahradit další část práce úředníků při vyřizování žádostí.

Může vám to zavolat a nabízet zboží nebo s vámi provést výzkum veřejného mínění...

A tak dál.

P. Kubáč 20.2.2023 13:05

Problém byl v tom, že datový objem obsáhlých návodů na atomovku bylo více než kolik jsem v roce 1997 vlastnil 3.5 palcových disket.

J. Kostelanský 20.2.2023 12:24

Návrh na výrobu té jaderné bomby byste zde mohl zveřejnit? ;-D

M. Grundmann 20.2.2023 12:24

Je otázka, zda vůbec někdo existuje, kdo by nepatřil mezi ty blbější. Možná bychom se měli všichni zamyslet nad úrovní našeho vlastního myšlení.

P. Sura 20.2.2023 12:19

Ano, blbější dokáže AI snadno přesvědčit. Na to není potřeba ani Zeman.

P. Sura 20.2.2023 12:15

Z toho lze odvodit, že tzv. "klimatické modely" předpovídající konec světa jsou TAKY výplodem AI, cíleným na výběr peněz od obyvatel k podvodníkům.

P. Sura 20.2.2023 12:06

Doufám, že nejsem sám, koho napadne - "A k čemu je to vlastně dobré ??" Na to, kolik lidí se tím už jakou dobu živí (a DOBŘE živí!) a nakonec to povede především k naprosto nezvladatelnému zneužívání ??

A pak že je nízká životní úroveň obyvatel planety.....

P. Kubáč 20.2.2023 11:11

V roce 1997 jsem do "AltaVisty" - což byl tehdejší ekvivalent Googlu chtěl zadat co nejkontroverznější otázku - tak jsem zadal "how to make nuclear weapon" ( jak vyrobit jadenou zbraň) A dostalo se mi stovek stran detailních návodů, technických výkresů a dokonce několik mezinárodních telefonních čísel na chlápky "kteří umějí věci obstarat"

Simsala-bim - 26 let "zdokonalování" - a dnes když zadáte cokoliv do kteréhokoliv vyhledávače - vyleze ven nějaký bezcenný paskvil, nebo vůbec nic - jako projev cenzury.

Za dalších 20 let se vývoj opět posune - dostanete tuny uměle generovaného blábolu typu "pes jitrničku sežral", ale informací v tom bude ještě méně nežli dnes.

Chraňte knihy a kopírujte si na domácí disk vše co jste našli na Internetu a má to pro vás sebemenší hodnotu, protože za pár let na Internetu nic takového nebude.

P. Diviš 20.2.2023 10:31

A několik dalších z politické divize Agrofertu, další z petrohradské trollí farmy.

P. Vychodil 20.2.2023 10:25

a to je naprosto logické, neb AI je trénováno (i) na těhle blábolech...

P. Vychodil 20.2.2023 10:23

no, dosud mnozí občané tvrdí "to říkali v televizi (radiu, na Seznamu.cz,...) to musí být pravda

k těm se v blízké budoucnosti připojí další významná skupina, která bude spoléhat na objektivitu AI.

Přičemž již slovo "inteligence" mnohé bude svádět k tomu, považovat schopnosti stroje za blízké, podobné lidské inteligenci a proto mu budou hodně věřit...

P. Vychodil 20.2.2023 9:50

R^, ten je ale z pravěku, umí jen klít a nadávat...

ale máme zde i experta, udělící rady všem a o všem

Ś. Svobodová 20.2.2023 9:30

Už delší dobu mám pocit, že i jeden z pravidelných diskutujících na NP by mohl být umělý bullschiter nasazený neziskovkou nelez.cz.

V. Novak 20.2.2023 9:03

Jak ukázala Sokalova aféra už v roce 1996, není třeba, aby byl text nějak hluboký, ba aby měl vůbec nějaký smysl, aby byl uveřejně n časopise, jenž se vydává - a je čtenáři považován - za seriózní. Stačí, aby byl dostatečně nesrozumitelný, obsahoval módní a pro redakci milé floskule a hlavně vyjadřoval ideologii redakci vlastní.

Pravda, tenkrát to napsal nerobot Sokal sám, ale od té doby se dá použít i generátor náhodných textů. AI není nutná.

P. Pepax 20.2.2023 8:48

Souhlas s autorem, tzv. AI se dá v současnosti použít asi pouze pro žvanění, žvanilů je na světe velmi hodně, takže AI pouze rozšíří jejich počet.

J. Anděl 20.2.2023 8:22

A spousty dalších lidí.

Proto bude těžké je odhalit.

J. Anděl 20.2.2023 8:21

Jen jako příklad, pro mě jsou takhle "autorizovaní" ti někteří diskutéři, s nimiž jsem měl možnost se setkat a osobně mluvit. To je úplně jiná úroveň vnímání komunikace, i když s nimi třeba nesouhlasím.

Slabší level jsou ti, které internetově znám již hodně dlouho a osobně je viděl někdo, koho znám, nebo mají ověřenou existenci jinak (známá funkce, role, televizní vystoupení atp.).

No, a pak jsou všichni ostatní. Jsou to asi většinou lidi, i když kdo ví. A minimálně kdo ví, s jakou motivací sem publikují příspěvky. Jestli mají více identit. Která jejich identita je autentická atd.

V podstatě takový šum, který maximálně můžete zařadit k některému standardizovanému názorovému proudu.

J. Anděl 20.2.2023 8:07

Ti pro mě nejsou o nic věrohodnější než vy.

Nemyslel jsem certifikát správné ideologie, v souvislosti s tímto článkem spíš certifikát toho, že nejste robot.

Ale jinak samozřejmě u odborných textů i certifikát věrohodnosti, ovšem to se netýká internetové diskuze.

Ani netvrdím, že to chci, píšu, že po tom podle mě volá trh. Ostatně i Twitter má jakési proto-certifikáty - ověřené účty.