16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

MÉDIA: Čekání na Bursíka

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav 8.3.2006 7:24

Článek v Metru

Nelze lépe popsat stát v čele se zelenými,než to předvedl pan Filip Sklenář v dnešním Metru.Článek "Po zelené do lesa" ( já bych napsal spíše do prdele,ale to je otázka míry a vkusu)
by se měl stát před volbami povinným čtením pro české voliče.Nechtěl bych se toho opravdu dožít, aby zde vládli zelení.Proboha,jak dlouho se nám budou líbit užvanění revolucionáři? Volte vpravo,volte vlevo,volte střed,ale nevolte pomatence,nebo se vrátíme dál,než do reálného socializmu,vrátíme se do kulturní revoluce a budeme čípovat vrabčáky a tiše umírat hlady.
Bohemia 8.3.2006 1:02

Strana Zelenych je taky Petr Uhl

Lidské otazníky nad Petrem Uhlem
?? 8.3.2006 4:54

Re: Strana Zelenych je taky Petr Uhl,

nejen Petr Vuhl, ale také jihočeská mamina Kuchtová. Chybí jenom Anka Chřestýš Šabatová. Tenhle "team "melounů" je pro mne zcela nevolitelný
dvd 8.3.2006 7:13

A také

dojič větrných elektráren Pávek...
david 8.3.2006 7:25

kdo může za dražší elektřínu?

Aneb co kdyby si v Pávkově (Jindřichovice p. Smrkem) svítili a topili, jen když fouká vítr (ale ani ne hodně ani málo)
Lukáš Šmahel 8.3.2006 8:35

Re: kdo může za dražší elektřínu?

No... já bych řekl, že základní problém je v tom, že za dražší elektřinu dnes u nás může především monopolní politika ČEZu. V budoucnu ovšem fosilní paliva i těžitelný uran dojdou a bude stejně potřeba se přeorientovat na jiné zdroje - je lepší tak činit postupně. Je jasné, že obnovitelné zdroje nemohou poskytovat elektřinu nepřetržitě. Strana zelených má ale v programu přechod na vodíkové hospodářství - vodík vyrobený z vody by měl sloužit jako energetická zásobárna po dobu, v níž obnovitelné zdroje zrovna energii nedodávají.
Stanislav 8.3.2006 8:51

Re: Re: kdo může za dražší elektřínu?

S použitím množivého reaktoru budete mít pár tisíc let na to, shánět palivo pro elektrárny. Zato s větrem a fotovoltaikou budete prvně potmě nejpozději pozítří.
pamětník 8.3.2006 8:52

Re: Re: kdo může za dražší elektřínu?

Vodík bez elektřiny nevyrobíte
Lukáš Šmahel 8.3.2006 9:03

Re: Re: Re: kdo může za dražší elektřínu?

To snad nikdo netvrdí. Jde o to, že když vítr fouká, vodík se vyrábí a když nefouká, spotřebovává se. Rozhodně obnovitelné zdroje musí sloužit jako doplněk k zdrojům klasickým (dokud bude možno klasické zdroje využívat... potom asi nezbyde než začít radikálně šetřit). Co se týče množivých reaktorů, pokud vím, žádný neběží v komerčním provozu (možná jeden). Máte nějaký zdroj, který podporuje výhodnost výroby elektřiny v nich?
Stanislav 8.3.2006 9:31

Re: Re: Re: Re: kdo může za dražší elektřínu?

Jenže to by musela být celá republika osázena něčím takovým a dlouhodobou spolehlivost by to stejně nezaručilo. A kolik se dá, prosím, radikálně ušetřit, když nechcete zavřít většinu výrob, doma nesvítit loučemi a neprat prádlo otloukání o kameny v potoce a tak dále? V komerčním provozu zatím jen Phénix, ale dává jistotu dostupnosti paliva, neboť je schopen vyrobit i pro "klasické" reaktory, byť s nutnými úpravami pro plutonium. Tedy ač sám ekonomicky problematický, umožňuje zapomenout na množství vytěžitelného uranu (přesněji možnosti obohacování). Tzn. součástí rozumné energetické politiky je jeden takový reakror a další klasické, doplněno větším množstvím regulovatelné "malé vody" a v rámci možností přečerpávačkami.
liberal shark 8.3.2006 13:26

Re: Re: Re: Re: kdo může za dražší elektřínu?

Fenix - Francie, BN-600 Rusko
Hlavní výhodou FBR je téměř uzavřený palivový cyklus - minimální měrná spotřeba uranu. Díky generování štěpitelných izotopů plutonia přímo v aktivní zóně si většinu paliva vyrábí sám.
zcr 8.3.2006 14:02

Re: Re: Re: Re: kdo může za dražší elektřínu?

Mimochodem potencial jaderneho paliva nema jen uran, ale i thorium, ktereho je habakuk.
jak to, že je to jedno, kdo za 8.3.2006 9:21

Re: Re: kdo může za dražší elektřínu?

vodík, vyrobený z vody? Elektrolýzou? Perpetuum mobile?
jakovy 8.3.2006 12:46

Re: Re: kdo může za dražší elektřínu?

A čím se ten vodík bude vyrábět, když OZE nedodávájí energii skoro nikdy ?
Samozřejmě s výjimkou vodních elektráren, ale jejich energii už teď ve špičkách spotřebujeme.
J. Mach 8.3.2006 14:26

Re: Re: kdo může za dražší elektřínu?

Jste zřejmě vzdělaný jako většina zelených a jenom proto můžete napsat takovou hloupost. Jak chcete ten vodík z té vody vyrobit? K tomu je totiž třeba trochu energie (zatím bohužel o dost víc, než kolik z toho vodíku potom dostatnete). Zatím se dá vodík získávat ze zemního plynu, ale toho taky bude mélo. Tak jak jste to myslel?
Lukáš Šmahel 8.3.2006 0:19

tak tohle už jsem někde četl...

Zajímavé na tom je, že hned úvodní premisa je chybná - průzkum agentury SC&C byl celostátní (i když v Praze byl předpokládaný zisk SZ nadprůměrný) a zvýšení preferencí potvrdily i 3 další agentury a potvrzují to i různé internetové průzkumy (byť ty mají samozřejmě sníženou věrohodnost, neboť nejde o náhodné vzorky). Druhá věc je, že zvýšení preferencí je věc, která by neměla zůstat opomenuta, pokud tedy nechceme, aby politika byla navždy věcí jen omezeného počtu stran - už takhle to mají neparlamentní strany s možností prorazit do médií velmi obtížné. Třetí věc je, že průzkumy rozhodně nezaručují volební úspěch. V současné konstelaci je však volební úspěch SZ poměrně pravděpodobný, neboť představují rozumnou alternativu pro řadu voličů, s důrazem na ekologická témata (tradičně v naší politice spíše upozaďovaná) a s vyhraněním se vůči KSČM. Voliči jsou už ze stylu stávajících parlametních stran dost rozmrzelí a logicky nejvíce uvažují o straně, která má reálnou šanci 5% kvórum překonat. V tom je totiž ono riziko "zahozeného" hlasu, které trápí české neparlamentní strany a které se přidává k oné mediální neviditelnosti.
honzak 8.3.2006 7:07

Re: tak tohle už jsem někde četl...

Já si pod pojmem "rozumná alternativa" představuju něco zcela jiného. Melouni moc rozumu nepobrali, viz Kuchtová a Uhl.