18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

LÉKY: Kdo může za kritickou závislost na Číně?

Deset let mi protikorupční organizace kontrolovaly všechny nákupy, zda nakupuji za nejlevnější ceny. A tak jsem během těch deseti let přenesl všechny nákupy do Číny!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Toman 7.3.2023 9:25

Mám dojem, že se ukázalo v této době jak je v podstatě chybná ta myšlena světové globalizace. Nějaký problém v jednom státě způsobí problémy pak v řadě jiných států.

F. Kusák 7.3.2023 9:24

Nic o tom nevíte, tak o Tchaj-wanu nemluvte. Raději si něco nastudujte. A pak, já jsem krutosti režimů nesrovnával, to ani nejde. Mně vadí jen zjednodušování historie kdejakým hlupákem.

F. Kusák 7.3.2023 9:18

No jo, no. Ale na kom pak bude malá česká ekonomika závislá. Nedělejte si iluze. A kooperace se všemi je stejná iluze. Položte si otázku s kým a v čem bychom asi tak kooperovali.

P. Hák 7.3.2023 9:17

Já tam nehledám zlý úmysl - prostě snaha vydělat.

Dějiny se seběhly tak, že po vítězství ve studené válce Západ bral kořist. To je realita, tak to na světě chodí. Nevěřím na spiknutí proti obyvatelům postkomunistických zemí, ale věřím na úmysl si na východě nahrabat, co to jde. Samozřejmě pojímaný jako zcela oprávněný.

F. Kusák 7.3.2023 9:14

Jenže oficiální politika Číny je právě postavena na obchodní a průmyslové spolupráci. To je prostý a snadno doložitelný fakt, aniž by byly zastírány jisté zájmy čínského režimu. Ale která velmoc nemá zájmy. Že se obejdeme i bez Ruska, no to lze, to snad ani nikdo nepopíral. Jen je nutné si položit otázku za jakou cenu. To neznamená nějakou propagaci závislosti na Rusku, abyste si to špatně nevyložil. A pak, že třeba jednu závislost vyměníme za jinou.

P. Diviš 7.3.2023 9:10

Kdyby měla teta koule ... :-P

Kruté režimy jsou v Asii dost obvyklé, rudá Čína nebo Rusko (SSSR) byly kruté podstatně více, než Čankajšek na Tchajwanu, o Kimstánu v části Koreje ani nemluvě.

P. Diviš 7.3.2023 9:07

Tehdy Čína jen nabízela, kde vyrábět to, co Západu bylo špinavé a drahé. Od té doby strategicky ovládá některá odvětví, z důvodu strategické neprozíravosti, až sabotáží západních politiků.

Toho "někoho" vysvětluje Hanlonova břitva: "Nehledejte zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost."

R. Toman 7.3.2023 9:07

Za komoušů byly ceny ve spotřebním koši a i platy zcela jiné než dnes. Košile vyrobená v ČSSR stála dvě kila, dnes stojí také dvě-tři kila ta vyrobená v Číně, Indii apod. I dnes si můžete koupit košili od českého výrobce na míru i s monogramem, cca za tři litry. Lidé dnes chtějí většinově levné výrobky, a na jejich původu jim nezáleží. Ředitel české pobočky NIKE před pár lety řekl, že kdyby byla jejich sportovní obuv vyráběná v SRN tak by v ČR stála 8-10 000,-Kč. Česká fy Botas zkrachovala, nemohla v dnešní době konkurovat cenově botám vyrobených v Číně.

L. Šimon 7.3.2023 9:06

No, vy máte plat 40 000 a já mám 40 000 důchod 😃.....

F. Kusák 7.3.2023 9:04

Jen je třeba také připomenout, kdo zapříčinil hluboký pád čínského císařství, komu do jisté doby vyhovoval japonský militarismus. Kdyby se dějiny vyvíjely jinak, pak by se třeba k moci nedostal ani "velký" Mao ani Čankajšek a Hongkong by byl jen a jen čínským městem. A nezapomínejme, že i Tchaj-wan byl po půl století japonskou kolonií. Největší hospodářský rozmach Tchaj-wanu nastal po pádu krutého režimu, který tam, za souhlasu USA, nastolil právě Čankajsek. Komunistická Čina se pak stala pro ostrov důležitějším odbytištěm než Evropa. Ten běh dějin je mnohem komplikovanější a historické zkratky jsou více než hloupé.

P. Diviš 7.3.2023 8:59

A to já si zase pamatuji, že dost často. Vy si zřejmě pamatovat nechcete, protože viníky pochopitelně nejsou Klaus a Zeman, ale hlavně EU. Zákazy a směrnice přicházejí z Brusele.

P. Diviš 7.3.2023 8:53

Zbavit se strategické závislosti na Číně paradoxně znamená zbavit se s͇o͇u͇č͇a͇s͇n͇é͇ EU. Protože ta je příčinou té závislosti a IMHO bohužel už neopravitelná.

Takže kooperace ve větším celku ano, ale ne závislost na zelených fantasmagoriích.

P. Hák 7.3.2023 8:34

No... autor píše samé pravdivé věci, jen některé pravdivé věci opomněl napsat.

Ztráta soběstačnosti v řadě odvětví neproběhla v režii Číny. Ta tehdy, jak autor připomíná, zdaleka takový vliv jako dnes neměla. Zájem na likvidaci výrovních kapacit v ČR měl někdo úplně jiný. Ano, některé výroby byly nekonkurenceschopné, ale jiné by konkurovaly pohodě, jen by stačil vhodný marketing... nebo aspoň aby nebyly provozy nebyla koupeny a rovnou likvidovány.

A ten někdo pak začal přemisťovat výrobu kdečeho dál a dál. Hlavně do Asie, protože tam byla levná pracovní síla... a Asie zatím vyrostla. Tomu někomu je ukradené, zda Češi mají antibiotika. Jede své zájmy a svůj byznys. A pan Koudelka by bez toho někoho leda tak rozklepával nejtek.

R. Toman 7.3.2023 8:33

Když jsem byli poprvé v USA v dubnu 1990, tak náš kamarád, český emigrant u kterého jsme bydleli nám říkal, že zásadně nekupuje nic co je z Taiwanu, i když je to levné a relativně kvalitní. Podporoval místní výrobce. No, tenkrát jsme vůbec nechápali o čem mluví.

D. Polanský 7.3.2023 8:31

A vy si myslíte, že ekonomická soutěž se dá vtěsnat do nějakých mantinelů?

D. Polanský 7.3.2023 8:29

Nojo kapitalismus nezná hranic, to vás ve škole neučili?

D. Rajninec 7.3.2023 8:29

Možno keby vaša maminka bola ochotná aj dnes hrdlačiť v textilke za 6,5Kčs/hodinu , potom by sme si kupovali na tričká z Textilany !

Ale vy ste chceli v roku 2023 priemerný plat cca 40000 Kč!

Tak si vyberte ! Ja si vyberám tých 40000 prierný plat ! A vy čo ? Otročenie v textilke ?

P. Hák 7.3.2023 8:27

No, chamtivost... Pokud jí bylo 65, žila z důchodu. Před 15-20 lety si fakt nemohla moc vyskakovat.

D. Rajninec 7.3.2023 8:24

Len sa nezbavujte všetké a všetkých !

Úplne stačí , keď sa jasne dá na javo takým štátom na ktorých sme "životne " závislí !

Najbohatšia ekonomika sveta , EU, ktorá má vyšší HDP ako USA , alebo Čína visí na na paralenovom opasku nejakéj obskurnej čínskej provincie ?

Treba im dať jasne na javu , že sa nenecháme vydierať!

Kto by pred rokom veril , že to ide aj bez ruského plynu , ropy , uhlia ? Nikto ! To iba Medvedev chodli po Červenom námestí z "plynovým kyjakom" a priožralo vrieskal , že plyn bude za 500 USD / 1000m3 a Putin si sa diabolský škeril a spieval častušku - Mrzni , mrzni , vlčí chvost !

Neviem si preedstaviť , čo by robila Čína bez nás , kde by predávala tie "paralény" ? Hlavne kto by to bol ochotný zaplatiť hotovosti ! Lebo číňania nie sú charita .

L. Šimon 7.3.2023 8:24

Kdysi před 15 -20 lety si moje ( tenktát 65 letá) maminka stěžovala, že už se spousta oblečení ( a povlečení) dá koupit jen u vietnamců. Tak jsem se jí zeptal proč přestala kupovat povlečení na postel od českých výrobců. Odpověď? Když ty vietnamci jsou levnější. No tak se maminko nediv, že ti čeští výrobci krachují ( v lepším případě), stěhují výrobu mimo evropu.

Za to, že se u nás už téměř nic nevyrábí si z velké části můžeme my sami a naše chamtivost.

M. Valenta 7.3.2023 8:12

Autor má ohledně naivity Západu vůči Číně pravdu. Autor je také dlouhé roky senátorem a nevzpomínám si, že by byť jedinkrát zaprotestoval. Naopak. Slepě podporoval hlavní protagonisty české proruské a pročínskou politiky, Klause a Zemana.

L. Harvánek 7.3.2023 7:51

No jo, nároková společnost. Kdopak asi tak může za její vznik? Nejspíš lisé s malým rozhledem nevíc ještě úzce zaměřeným, kteří se nacpali do politiky, aby si splnili svůj sen: ovládnout svět a hřát se na výsluní slávy. A pomáhali jim ostatní tím, že naletěli na jejich krásné, ale plané řeči a volili je. Tak se mohla prosadit paranoidní individua typu Gréty, ke kterým po kolenou lezli i významní světoví politici, jen aby dosáhli svého znovuzvolení a zdravý rozum zavrhli. Ještě věříte tomu, že mléko vzniká v supermerketu?

F. Navrátil 7.3.2023 7:49

Při čtení podobných článků se mohu jen smutně pousmát. Jde totiž jen o jednotlivý segment vytržený z globálního kontextu. Aby stát mohl fungovat a nebyl jen třtinou ve větrech vanoucích od velmocí, musí zajistit energetickou, potravinovou a zdravotní bezpečnost. Dobře si pamatuji, jak jsem na NP podpořil snahu ministra zemědělství Tomana o potravinovou bezpečnost v základních potravinách. To jsem schytal nadávek od příznivců dnešní Pětikolky, že hodlám zavádět komunismus a výsměch, jak chci u nás pěstovat banány a mango. Cha, cha chááá!

S. Dedic 7.3.2023 7:37

To s vysokou pravdepodobnosti videl. Podobne jako mnoho jeho soucasniku jej vysoce predcilo v oblastech ekonomie (se vsi uctou, i ten Zeman, ale tehdejsi) a geopolitiky.

Vaclav Havel se uz za sveho zivota, a bez toho aby se tomu nejak vyrazne branil, stal objektem kultu osobnosti.

V. Mokrý 7.3.2023 7:32

A dividendy do USA, místo na důchody v ČR !

V. Mokrý 7.3.2023 7:31

ZENTIVU/výrobce léků - vlastní soukromý americký důchodový fond.

Místo ČR !

V. Balcařík 7.3.2023 7:21

My Číňanům dáme dodatečná cla? A kdo je zaplatí holoubkové? My všichni v Evropě ve výrobcích.

J. Krejčí 7.3.2023 7:19

Jen připomínka :ČSR byla jedna z prvních zemí, která si po druhé válce vyráběla vlastní penicilin !!

V. Mokrý 7.3.2023 6:41

Když to pašování čínského zboží začínalo/oděvy, boty - byl ministrem vnitra disident Jan Ruml.

V. Mokrý 7.3.2023 6:39

R^