25.3.2023 | Svátek má Marián


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Víme, že nic nevíme

Boj chřipečkářů, kteří nesnášejí roušky, a těch, co se koronaviru obávají, trvá. Těšit nás může jen to, že na straně chřipečkářů jsou významní politici a lékaři a na té druhé straně jakbysmet jiní odborníci. Demokracie trvá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zlesa 26.8.2020 7:57

Počítáte to dobře. Nic to však nedokazuje. Zejména ne, že by virus nebyl nebezpečný.

Neboli hrušky a švestky.

Z. Lapil 25.8.2020 19:36

Obávám se, že neuvažujete správně. K zásadnímu "pokroku" ve vědě docházívá skrze skutečnost, že něco s něčím nehraje. Teorie relativity funguje naprosto dokonale, ALE v posledních letech se ukazuje, že někde něco chybí; i byla dosazena, jak říkáte, Pišvejcova konstanta. Jsou dvě možnosti: buď ukáže, že vesmírem opravdu lítají nějaké černé šutry, nebo - až bude víc měření - nějaký Einstein B. buď vymyslí rovnici novou, nebo (můj naprosto amatérský tip) tu starou zdokonalí.

Takhle nějak Einstein A. zdokonalil rovnice Einsteina O., známějšího pod jménem Newton I.

Vlastně to znali už staří Římané, ne-li Řekové: "výjimka potvrzuje pravidlo". To neznamená, že není pravidla bez výjimky (má-li to výjimku, není to pravidlo). Znamená to: je-li zjištěna výjimka, pak je buď nutno pravidlo upravit, nebo prokázat, že ta výjimka nespadá pod pravidlo.

Můj příklad: Ryby jsou němé. Delfín je ryba, ale docela slušně žvaní. Možná vysvětlení: buď ryby nejsou němé, nebo delfín není ryba.

Z. Lapil 25.8.2020 19:21

Ano, virus je mrňavej, ale je je součástí něčeho, Když rouškou/filtrem neprojde kapénka, neprojde ani virus lstivě v ní schovaný.

Z. Lapil 25.8.2020 19:16

R^

Z. Lapil 25.8.2020 19:15

Taky si myslím, že se drsně projevuje neuvědomění si skutečnosti, že svět NENÍ 100% bezpečný.

Ježišmarjá - vždyť na 1 zavražděného připadají asi tak 2 mrtví skrz covid-19. Na 1 "covidového" připadnou ani ne dva mrtví z bouraček...

Tohle už není stahování kalhot před brodem, ale zůstávání v pyžamu, protože cestou do sámošky si lze zlomit nohu.

Z. Lapil 25.8.2020 19:06

S touhle úvahou pozor: kromě roušek - zdaleka ne stoprocentních, ale rozhodně s výrazně vyšším než nulovým účinkem - fungovala/funguje docela drsná karanténa.

P. Janoušek 25.8.2020 16:49

Také jsem četl. Zajímavý článek odborníka.

J. Jirka 25.8.2020 14:42

Počet úmrtí ve Švédsku je číselně stejný jako za hladomoru před stopadesáti lety, ale Švédů je nyní čtyřikrát tolik. Ovšem čtvrtinové číslo by v novinových titulcích rouškomily patřičně nevyděsilo...

J. Jirka 25.8.2020 14:35

> Tyhle debaty by mohly asi ustat, až když by na NOVĚ ukazovali čerstvé hroby v řadě na Olšanech. <

==

Uvědomujete si vůbec, že nových čerstvých hrobů přibývá v Česku přibližně 300 denně?

Z přibližně 54.000 lidí, kteří za posledního půl roku zemřeli, jich bylo nemocí COVID-19 nakaženo jen přibližně 400 a NA COVID-19 nezemřel nikdo z nich.

Zato 27.000 z nich zemřelo na infarkt, 15.000 na zhoubné nádory, přes dva tisíce nehodou, sebevraždou nebo vraždou a 10.000 z jiných příčin, mezi kterými hraje prim stres a s ním související celkové vyčerpání organismu.

Nezdá se vám v tomhle kontextu strach z "koronamoru" poněkud směšný?

R. Benýšek 25.8.2020 14:05

Bohužel - pro mne jakožto covidiota, by to bylo logičtější obráceně. Chřipečkařů je totiž stále ještě mnohem míň. Přičemž mezi rouškaře počítám i ty, co ohledně roušek a přísnosti opatření osobně lavíruji, a střídavě jsou jednou tak a jednou tak (podle toho, jak se zrovna co zdůrazní v médiích), ale v případě kdekoli zvýšení počtu nakažených spolehlivě spustí povyk proti těm, co v zimě jeli na lyže do Itálie a teď v léte do Chorvatska (ač to úředně nebylo zakázáno, a jen nepřesvědčivě nedoporučováno). O těchto lidech píše i pan Vlk, a v tomhle mu dávám za pravdu. Byť je od něj laciné házet s nimi do jednoho koše úplně všechny rouškofoby a covidioty (někteří máme své postoje odůvodněné solidněji nežli jen tím, co jsme si právě kde přečetli).

R. Benýšek 25.8.2020 13:50

V tomhle Vám dávám za pravdu, pane Stirsky, byť bez radosti, protože ve věci covida jsme každý na opačné straně barikády (já jsem echt covidiot). Ohledně tohoto tématu opravdu tady na Psu skoro všichni ti, co se jinak honosí svou pravicovostí, obhajují plošná opatření a předběžnou opatrnost (kterým se u jiných témat jen posmívají). A když je na to někdo upozorní, tak se hájí v tom smyslu, že oni jsou ti rozumní a zodpovědní, zatímco cokoli napravo od nich (směrem k individualismu, samostatnosti, svobodě a osobní odpovědnosti) je už anarchie. Jedná se tedy u nich asi o pravicovost jen salónní, osobně ale nežitou? Je to pro mne jedno z největších zklamání této covid-krize.

A vlastně i zrovna pan Vlk st. je tohoto přikladem (nejen tím dnešním článkem, ale i předchozími články a komentáři na toto téma), a minimálně ve věci vlastního zdraví jeho příjmení není právě nomen-omen (a hodilo by se spíše Kojot či tak něco :- ).

I. Mertl 25.8.2020 13:23

Inu, starej Vlk. I když tentokrát víceméně přiznává, že tomu nerozumí, což jindy tutlá. Taky chybí zmínka u Sudeťácích, zjišťuji. Zato krátký, vyčerpávající výklad z teoretické fyziky. Jen když zplodil své excesivní odstavce, mudrc.

D. Stirsky 25.8.2020 12:57

Myslím, že roušky jsou to nejmenší. I když se mně líbí, jak ti, co vykřikují, jací že jsou pravičáci a jak si nepřejí, aby jim stát do čehokoli kecal, nyní spořádaně scvakávají podpatky a nasazují roušky. Čili s tou jeich pravicovostí to tak silné nebude.

M. Strelec 25.8.2020 12:28

O kousek výše je článek o situaci ve Švédsku, kde nechali situaci více-méně volný průběh. Počet úmrtí obdobný jako za hladomoru před staletími, dopad na ekonomiku obdobný jako v ostatních státech, případné promořenost také srovnatelná. Takže jak?????

L. Kolman 25.8.2020 12:10

Také si myslím, že by to chtělo vyzkoušet a zkusit tomu nechat volný průběh. Kolik lidí se při tom dokáže nakazit a kolik jich na covid nebo s covidem zemře. Hlavně aby to mělo takový efekt, že jich zemře co nejvíc z kategorie důchodci, nemocní a ostatní rizikové skupiny. Národ se tím podstatně ozdraví a sníží se výdaje ve zdravotnictví. Jinak si myslím, že nejde jen o samotný covid jako takový, ale co tento může způsobit v interakci s jinými chorobami. Se úspěšně léčíte s jednou nebo několika nemocemi, v kombinaci s covidem nemusíte vyváznout životem.

L. Kolman 25.8.2020 11:14

Bych měl takový návrh. Na hranicích Moravy a Česka postavit vysoký plot s ostnatým drátem a možná bych do něj pustil pro jistotu i 220 voltů, do Čech by se sestěhovali chřipečkáři, na Moravě by se soustředili rouškaři. Co by to udělalo. Je třeba vyzkoušet všechno.

J. Kindl 25.8.2020 11:13

Prof. Ing. Stanislav Kmoch, CSc. vedoucí laboratoře pro studium vzácných nemocí při první lékařské fakultě v Praze, uvádí covid 19 není žádná vzácná nemoc, Ale ultra vzácná nemoc. Kdyby se lidé, kteří měli teplotu 38 stupňů celsia postavili do řady 97 bych ve skutečnosti mělo chřipku a covid. Vždycky platilo, že zhruba pět procent lidí, kteří mají chřipku, mají zároveň koronavirovou infekci. Není to něco nového, co by geniovéve Wu-chanu vymysleli a roznesli mezi nás. Studujeme stovky vzácných nemocí a pro každou vyvíjíme diagnostickou metodu. Covid byl 321 případ. Je jisté, že o pandemii nejde a ani o epidemii. Ty mají přesnou definici danou podílem nakažených v populaci. Epidemie chřipky nasane, když máme nakažených 200 tisíc lidí během šesti týdnů. Tahle kritéria nesplňuje covid ani náhodou.To není epidemie. Žijeme v době nákazy Proč nemají lidi z hrůzy tubery na kterou se neočkuje. Té bych se bál víc než covidu.V těle nosíme kila bakterii a 90 procent lidí s tím nemají problém. Jedná se o špičku evoluce a z té špičky začnou potomci viru zase degenerovat a jejich infekčnost se bude snižovat. Pak zjistíte , že devadesát procent opravdu postižených covivdem trpí dalšími nemocemi. Coronavirus je shluk proteinů, jež v sobě udržuje vodu a proteiny. Pokud jej v teplém počasí vyplivnete, než dopadne na zem odpaří se uschne. Nemůžete covid získat vzduchem. Nemůžete covid získat dotykem. Naše pokožka je součástí imunitního systému. Proti viru máme na pokožce proteiny, které trčí nahoru. Vir, který se vám dostane na pokožku vir se nalepí na proteiny a proteázy začnou vir žrát. Covid-19 je kapénková nákaza a vyžaduje delší kontakt lidí, aby se jeden nakazil, musela by být nakažená osoba blízko vás.

T. Zlesa 25.8.2020 10:47

Vysvětlivky pozítří, dneska už na toto téma nemám. Požádejte p. Vlka, ať má o čem psát.

K. Wágner 25.8.2020 10:47

Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo od září nahradí Romana Prymulu ve funkci náměstka ministra zdravotnictví. Je přesvědčený o fungování roušek a jejich odmítání nerozumí. Umírání s koronavirem je podle něj podobné umírání s rakovinou: včera 24. srpna na Televize Seznam, Prostor X R^;-)

R. Langer 25.8.2020 10:44

Jaké věření/nevěření? Co je to za blbost? 8-o

T. Zlesa 25.8.2020 10:35

Článek jak od Valtra Komárka. Autore, vždycky po napsání půlku smažte. Význam zůstane stejný, ba vyšší, protože to až do konce přečte více lidí...

Tyhle debaty by mohly asi ustat, až když by na NOVĚ ukazovali čerstvé hroby v řadě na Olšanech.

Jinak se ukazuje, že z věření/nevěření na virus se stal zajímavý fenomén. Příslušníci obou skupin si myslí, že ti druzí jsou hloupí, když nevidí zcela jasné argumenty.

J. Kindl 25.8.2020 10:22

Jsme celoživotně obklopeni mikroby a řadou civilizačních chorob. V našem těle jsou až dva kilogramy mikrobů, prospěšných, ale i potenciálně patogenních, případně velmi rizikových. Proti virům a dalším mikrobům, které jsou také jejím potřebným produktem, nám dala příroda imunitu. To, co naše imunita vyloučila, jako nezdravé, rouška zachytí a my to vdechujeme zpět. Imunita úpí a až se s létem prosadí další běžně očekávané a miliony let s námi tady žijící viry, oslabená imunita nezabere. Světové zdravotnické organizace varují před využíváním roušek z nevhodných materiálů (například bavlna, gáza), protože u lidí naopak mohou zvýšit riziko infekce (BMJ Open, Risk Analysis). V roušce se totiž hromadí značné množství mikroorganismů včetně virů. Roušky mají zabránit průniku choroboplodných organismů zevnitř ven – jejich hlavním účelem je tedy ochránit okolí, nikoliv člověka, který je nosí.

P. Lenc 25.8.2020 10:22

Jejda, něco tak dlouhého...;-D

J. Kindl 25.8.2020 10:19

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění vyskytující se po celém světě - v chladném období s menším počtem slunečních dní v oblastech mírného pásu a většinou během teplé vlhké sezony v tropických oblastech. V České republice je vrchol výskytu infekce většinou v období od ledna do března, ročně bývá hlášeno 850 000 – 1 200 000 onemocnění, skutečný výskyt je však ještě vyšší. Chřipka není banálním onemocněním, o čemž svědčí každoročně vysoký počet obětí ve světě mezi 250-700 tisíci. Chřipkou se ve větě nakazí miliarda osob. V ČR si virus chřipky vyžádá stovky až dva tisíce lidských životů ročně, následkem samotné infekce virem. Teď to porovnejte s covidem Od března na covid 19 onemocnělo 5 386 osob. To je nás 10 milionů. Zemřelo 412 osob. Jak přiznává MZ počet zemřelých zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID‐19 bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí, a k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace či mimo ni.

J. Kindl 25.8.2020 10:14

MUDr. Jiří Votruba primář první kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění Všeobecné fakulty nemocnice v Praze přední plicní specialista říká : V době karantény jsme se stali specializovaným oddělení na coronvirus. Museli jsme uvolnit oddělení a připravit jej na masivní příjem pacientů, kteří budou v důsledku nákazy coronavirem na plicní ventilaci. Nemohli léčit lidi s rakovinou plic a museli se soustředit na coronavirus.. V nemocnicích v Praze v covidových centrech bylo obsazeno šest a deset procent lůžek. Naše nemocnice měla 35 pacientů s covidem a mohli přijmout až třikrát tolik pacientů s covidem a dnes nemáme ani jednoho . Covid 19 zdaleka nedosahuje síly epidemie jaké tu byly vminulosti a přinese nejenom ekonomické ztáty, ale především obrovské ztráty na lidských životech. Deseítky přicházejí se zanedbanými chorobami, zejména s plicní rakovinou. Dále přicházejí s těžkými formami fibroz a brontichitckými onemocnění Zvláště u těch onkologických onemocnění jsou to smutné věci Drastická opatření spojená s nemocí covid 19 způsobila horší ztráty než nemoc, při níž měla tato opatření bránit. Předně to nebyla ni epidemie ni pandemie. Není mi pořád jasné, kdo z toho humbuku kolem covidu může profitovat. Už jenom proto, že víc lidí umře na následky neléčení jiných nemocí. Kladu si otázku, jestli je vinna celková zbabělost a změkčilost naší civilizace, která se nechala vystrašit. Anebo šílenství epidemiologů.

J. Hruška 25.8.2020 10:06

Vědec se neptá proč, ale jak. Proč se ptají filosofové všech druhů.

Svěřte se, co víte o elektronu, ne jen to, co si myslíte. Zdař Bůh. Josef.

M. Valenta 25.8.2020 9:33

Běhejte si s rouškou ( po hodině ušmudlanou) třeba až do soudného dne. Amen.

S. Stan 25.8.2020 9:19

Dnes opět velmi dlouhý článek, přečetl jsem jej celý. Autor potvrdí že nic evi, asi až taky něco napíši...

D. Stys 25.8.2020 9:08

Viz výše. Pan Vlk je panikář, čemuž se divím, protože většinou má rozumné názory. 250 pozitivních z 5000 biologických testů je čistá nula. V normálním vědeckém článku v biologii, kde se dělají jednotky nebo nízké desítky opakování, by se na ten jev vůbec nepřišlo nebo by ho autoři vyřadili jako experimentální chybu.

Co ale vím, je, že se koronavirová panika využívá k politickým cílům. Všechna jednání jsou po internetu a na diskusi, natož na zákulisní jednání, není prostor. Takže se prosazují nikým nekontrolovaná řešení a prohlašují se za "mezinárodní konsenzus", "konsenzus vědecké rady" apod. Ještě budeme koukat.

M. Krátký 25.8.2020 9:01

Dobré ráno, přečetl jsem to celé pozorně včetně rozjitřené diskuse ( mírně řečeno ) a současně jsem schopen uznat, že vím, že nic nevím - tolik úvodem. Je mi krásných a poměrně zdravých 77 let a v mém dost širokém okolí se zatím nevyskytuje jediný případ této pandemie - pár jedinců z nich včetně mě jsme byli shodou okolností zařazení do karantény a všichni z ní vyšli bez ztráty květinky a tak si dovoluji zavtipkovat - zde : MUDr. diktuje setře text úmrtního listu a ta mu oponuje, ale pane doktore ten nebožtík má v sobě šest bodných ran nožem a z toho tři přímo do srdce - tak tam sestři dopište, že zemřel na koranavirus s komplikacemi s krevním oběhem - hezký den všem