7.2.2023 | Svátek má Veronika


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Víme, že nic nevíme

Boj chřipečkářů, kteří nesnášejí roušky, a těch, co se koronaviru obávají, trvá. Těšit nás může jen to, že na straně chřipečkářů jsou významní politici a lékaři a na té druhé straně jakbysmet jiní odborníci. Demokracie trvá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stys 25.8.2020 9:01

Doporučuji tento článek https://brownmath.com/stat/falsepos.htm a k tomu tento https://www.health.harvard.edu/blog/which-test-is-best-for-covid-19-2020081020734

Cituji "...The true accuracy for tests for Covid 19 is uncertain..." nebo "...The reported rate of false positives — that is, a test that says you have the virus when you actually do not — is 5% or lower...."

Důvod, proč se do toho teď tolik opírám, je následující. Pokud přijmeme horní limit falešné pozitivity testu PCR, máme z 5000 testů 250 pozitivních. To je běžný denní průměr České republiky. Pokud bychom u každého pacienta provedli dva testy, to jest odebrali mu z obou nosních dírek, zbylo by falešně pozitivních 13. A naopak, pokud by všech těchto 250 byl náhodou ten den skutečně pozitivních (jedná se o statistiku, může to nastat, byť nepravděpodobně), 237 jich zachytíme a 225 potvrdíme. Jinými slovy pouhým odběrem z obou nosních dírek a zvýšením počtu přístrojů PCR - další náklady by zůstaly stejné - bychom snížili pravděpodobnost falešně pozitivní chyby na 2,6 promile a pravděpodobnost, že nezachytíme skutečně nemocného by byla 3%.

Kdo si chce hrát s čísly, nechť použije excelový sheet z prvního odkazu. Prosím, HRAJTE SI a až pak pište panické články.

I. Polák 25.8.2020 8:58

Ano, Váš druhý odstavec přesně popisuje realitu "co umí věda". Sám jsem to chtěl napsat. Kdysi jsem si říkal: rovnice jsem se naučil a pořád tu fyziku ne a ne "pochopit". Pak jsem pochopil, že skuteční fyzikové to nechápou přesně stejně jako já. Ale dokud mají rovnice, které fungují - juchů.

Ostatně o té elektřině toho vím hodně víc než o fyzice. Ale proč existují kladné a záporné náboje...

Ale díky panu Vlkovi za souhrnné shrnutí situace.

J. Nevrkla 25.8.2020 8:48

Tentokrát s panem Vlkem poměrně výjimečně nesouhlasím.

Podle dnešních čísel má covid jeden ze dvou tisíc obyvatel Česka, jeden z půl milionu obyvatel (22 osob) je ve vážném stavu, zřejmě vždy v souvislosti i s jinou vážnou nemocí. Lidi stále hodnotí rizika svého chování a chovají se podle toho, to je normální. Po dopravních nehodách je ve vážném stavu možná více lidí, přesto se nepřestáváme dopravovat, žijeme.

K. Keinkopf 25.8.2020 8:47

Mně už i připadá, jako by si lidé, kteří se koronaviru obávají, mezi něž řadím i pana Vlka st., téměř přáli, aby nákaza měla nějáké trvalé následky, aby pak mohli říct ono obligátní: my jsme to říkali.

D. Stys 25.8.2020 8:36

Temná hmota je známá Pišvejcova konstanta viz. zde https://www.mff.cuni.cz/cs/verejnost/aktuality/prvni-simulace-vzniku-galaxii-bez-temne-hmoty

Základní vědecký postup by přece měl být, že když nějaká rovnice nepopisuje správně pozorovanou realitu, tak hledám jinou rovnici, která ji popisuje. A ne, že si přimyslím nejakou "neměřitelnou realitu".

J. Kulheim 25.8.2020 8:30

Historie chřipkových pandemií. Pandemie chřipky za posledních 100 let. 1889–90 - Ruská chřipka (typ H2N2), asi 1 milion mrtvých, 1918–20 – Španělská chřipka (typ H1N1), 500 milionů nemocných 40 až 50 milionů zemřelých. 1957–58 – Asijská chřipka (typ H2N2), 1 milion až 1,5 milionu zemřelých, 1968–69 – Hongkongská chřipka (typ H3N2), 3/4 milionu až 1 milion zemřelých.

Virus Španělské chřipky pronikal hluboko do plic a vyvolával těžký zápal plic. Umírali mladí lidé, kteří neměli žádné jiné zdravotní komplikace. Nevím kolik lidí zemřelo na samotnou infekci covid-19. Zatím se mluví a píše o úmrtí v souvislosti s výskytem jiných infekcí, orgánových onemocnění nebo oslabení imunitního systému. To převážně u osob starších.

Opatření na omezení rychlosti šíření viru a počátku pandemie, kdy nikdo nevěděl jak se bude virus chovat, jsou pochopitelná. Roušky současnou situaci v šíření a dopadech infekce covid-19 nezhorší, ale ani nevyřeší. Nic proti nošení roušek ve veřejných prostorách s velkou koncentrací lidí.

K dnešnímu dni je v ČR evidováno 411 úmrtí v souvislosti s covid 19. Ročně zemře v ČR v souvislosti s běžnou chřipkou, cca 2000 lidí. Odhaduje se, že na tzv. nemocniční nákazy ročně zemře asi 12000 našich spoluobčanů. ročně. Zatím nikoho nenapadlo zavřít nemocnice. Nebudou nemocnice nebudou ani umírat lidé na nemocniční nákazy.

.

P. Dvořák 25.8.2020 7:54

Ba ne."Takže tady máme něco, co není živé ani mrtvé, tedy jakási mini-zombie."

Víme, jak se přenáší, ale asi už z mé stařecké paměti vypadlo, jak se množí?

B. Nemec 25.8.2020 7:09

Dodam - ty viry se stale meni a nikdo nevi jake budou ty nasledujici. Nejsou to proste bakterie.

B. Nemec 25.8.2020 7:05

Hele, jednou tam take budes. To je jen otazka casu. Hrozi to nam vsem. Tolerance je ctnost a karma je neuprosna. Uz neublizuj.

B. Nemec 25.8.2020 7:00

Potvrzuji. Odpoved na Vasi otazku je pak nasnade..

B. Nemec 25.8.2020 6:57

Panove budte trochu tolerantni. Povazuji za zajimave si tento clanek precist a zamyslet se nad vsemi moznostmi. Za to muzeme vdecit panu Vlkovi. Muzeme si opravit nektere nepresnosti ktere pod heslem vim ze nic nevim stejne nemaji uz takovou hodnotu. Proste nikdo tak docela nevi. Ted potvrdim ze skutecne Ceske Republice je v zahranici uznano vitezstvi nad H2N2. Tak ted jen trochu zamysleni. Temna hmota muze byt studena hmota. Jak studena nikdo nemuze vedet protoze nezname absolutni hodnotu "studena". Tedy primarni hmota ktera nevyzaruje zadne zareni - tedy absolutni. Pocitat kolik procent je teto hmoty v nami sledovanem prostoru je absolutni nesmysl. I tom co vidime je jen neskutecna vize protoze svetlo se v prostoru siri svou specifickou rychlosti a tedy to co k nam dorazi nemusi jiz ani existovat. Vzdyt ty vzdalenosti se meri na svetelne roky... K veci CViru - virus je viditelny pouze elektronovym mikroskopem tedy je dost nemozne ho zastavit filtrem jako bakterie. Je ale mozne ze snizeni obsahu kysliku v masce a tim narust kyslicniku uhliciteho uvnitr masky muze oslabit nebo znicit Cvirus. Zatim neni studie ktera by tu moznost potvrdila. Musime ale skutecne brat navic v uvahu ze zvyseni vdechovani kyslicniku uhliciteho ktery se hromadi v masce pri vydechu muze na druhou stranu nepriznive ovlivnit zdravi cloveka s maskou. Zkuste si to potvrdit nez zacnete protestovat. Tak prijemne pocteni a srdecne diky Panu Vlkovi za jeho zajimavy prispevek.

K. Wágner 25.8.2020 6:25

"Žádné virové onemocnění nelze léčit antibiotiky. A v podstatě vůbec ničím! "

Jestliže žádné virové onemocnění nelze vůbec ničím léčit, tak na co pak jsou antivirotika ?;-)

J. Kovaříček 25.8.2020 6:03

Pan Vlk st. tady píše jakoby znal vše. A přitom třeba neví, že výrok "vím, že nic nevím" je připisován Sokratovi. Stejně tak jim uváděný údaj, že na španělskou chřipku zemřelo něco mezi 50 a 100 miliony lidí je vědecky neobyčejně přesný. Dobře, my všichni se můžeme občas splést, ale není nutno při tom předstírat zasvěcenost a pedantické i povýšené poučování.

R. Langer 25.8.2020 5:40

No, tak shodneme se na tom, že vlastně nic nevíte. To sedí. ;-D

R. Vacek 25.8.2020 5:09

Snad jen odkaz na celkem obsáhlý souhrn, jak se letos umírá oproti jiným rokům v různých zemích. Ne na koronu, ale obecně. Co je příčinou je ve hvězdách, ale vysoce pravděpodobně za to může právě covid-19. U nás se umírá stále stejně, tak můžeme spokojeně tvrdit, že korona neexistuje.:-)

https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/21/world/coronavirus-missing-deaths.html

M. Cajthaml 25.8.2020 3:55

Jen další z glosářů prázdného tlachání V.Vlka st.

J. Kocián 25.8.2020 2:21

Tak to je opravdu síla. Že by ten virus zasahoval i mozky?

D. Černý 25.8.2020 1:59

Přesně dementní žvásty o ničem. Plete španělskou chřipku se syfilisem, což je bakteriáklní nákaza. Korunu tomu nasadil, že je mrtvých více než zfalšovali.

Pro takového blázna doporučuji vakcínu. S ní bude spokojen, i kdyby byla neúčinná, tak to proběhne bezpříznakově.

M. Vyšohlíd 25.8.2020 1:35

Dementní žvásty o ničem