26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Plošná opatření jsou nesmyslná

Po několika měsících se do popředí společenské debaty opět dostávají omezující opatření vlády, která mají zabránit šíření epidemie nemoci covid-19. Zjevná přemrštěnost nařízení v kombinaci s tragickou komunikací vládních představitelů způsobuje, že mnozí naopak jakoukoliv ochranu či opatrnost trucovitě zavrhují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 16.9.2020 9:27

Nenošení roušek by se mělo trestat, tisíce nakažených nebudeme brzy zvládat, vláda se musí probudit, říká imunolog z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší :

https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/102762/imunolog-nenoseni-rousek-by-se-melo-trestat-tisice-nakazenych-nebudeme-brzy-zvladat-vlada-se-musi-probudit.html

J. Jirka 16.9.2020 9:37

Jak pan Hořejší zvládal 996.000 lidí, kteří loni vyhledali lékaře vůli nákaze chřipkovým virem?

Pro méně intelektuálně zdatné: 996 tisíc je bezmála milión. ;-D

K. Wágner 16.9.2020 9:42

Lékař a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo je přesvědčen o tom, že roušky k potlačení epidemie skutečně fungují a jsou třeba. Podkládá to daty a argumenty a říká, že odmítání roušek je jako víra v placatou zemi. Naopak žádá, aby ti, kteří argumentují proti rouškám, podpořili své názory daty. Neobává se v souvislosti s rouškami ani ztráty svobody nebo změn ve společnosti. A jak říká, umírání s covidem je jako umírání na rakovinu. Podobnost je podle něj v tom, že i u rakoviny člověk nakonec zemře na něco jiného. Roušky a další opatření vlády jsou nutné i proto, aby vše dál zvládalo zdravotnictví, ale i hygienici:

https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/102523/lekar-sedo-umirani-s-covidem-je-stejne-jako-s-rakovinou-rousky-funguji-at-zaloudik-prokaze-opak.html

J. Vintr 16.9.2020 9:53

Co odborník, to jiný názor. Co z toho vyplývá? Že všichni ti odborníci vědí v podstatě kulové a jen blbnou hlavy lidem, kteří jim věří.

J. Jirka 16.9.2020 9:53

No, když to říká pan Šedo... Nicméně děkani většiny fakult UK se postavili proti němu, jeho argumenty prohlásili za fantasmagorie a na svých fakultách je odmítli akceptovat v plné míře jako diskriminační.

Nošení roušek je jako víra v placatou Zemi, protože rouška ze zcela konkrétního typu materiálu chrání ve zcela konkrétním prostředí po přesně danou dobu. Ovšem libovolný hadr, límec od svetru nebo šátek přes obličej nechrání naprosto proti ničemu.

J. Svoboda 16.9.2020 10:00

Záchranu už možná máte ve schránce :-)

Pěkný den.

K. Wágner 16.9.2020 10:28

Nanoroušky mohou zachytit až 99 procent neviditelných částeček covidu. Během posledních šesti měsíců se Česko stalo jejich velkovýrobcem. A to dokonce v evropském i světovém měřítku. Jak zjistily Lidové noviny, důvodem, proč státní instituce stále preferují nákupy „klasických“ zdravotnických roušek, je mezera v zákonech. Chybí totiž norma, která by definovala kvalitu roušek. Zdánlivá administrativní maličkost v praxi způsobuje, že úředníci nechtějí riskovat výběr na základě kvality a raději se rozhodují podle ceny. A v ní zpravidla vítězí levná řešení z Číny:

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/ceske-firmy-nanorousky-vyrabeji-ve-velkem-urady-je-presto-nekupuji-chybi-razitko.A200915_203912_ln_domov_likv

J. Jirka 16.9.2020 10:48

Jak přesně se stavíte ke kombinaci nanoroušky vs. mikroplasty?

Až do nedávna lidstvo děsila představa, že v litru vody se vyskytuje několik nepatrných částeček plastu, které filtry nezastaví. Při dýchání přes nanoroušku těch částeček, odlomených z filtru, vdechnete přibližně miliónkrát víc a budou v plicích podobně škodlivé, jako vlákna azbestu. A mikročástečky nejen vdechujete, ale také je při každém výdechu rozptylujete do okolí a tím pádem své spoluobčany ohrožujete na životě prakticky, nikoli jen hypoteticky.

R. Langer 16.9.2020 12:02

Tak tak! R^

R. Benýšek 16.9.2020 11:36

Šedo jakožto nový Prymula/Maďar je jistě 100%ně nestranný, a nemá ve věci žádné osobní zájmy.

A to jeho srovnání covidu s rakovinou je skutečně vědce hodné. Ano, stejně jako u covidu, i u rakoviny si většina nemocných nikdy nevšimne, že onemocněli, vážně ohroženi jsou jen ti, co i před vznikem zhoubného nádoru byli nějak vážně nemocní, a zemřou ti, kterým rakovina až tak vážně zhoršila jejich předchozí, i bez ní vážný stav - vážný kvůli nějaké jiné nemoci. Zkrátka, je to nemlich to samé.

V. Rálek 16.9.2020 11:53

Rouška je pouze symbol, že úřední místa něco dělají. Stačí se podívat, co lidé s rouškami dělají, jak roušky vypadají, apod. Odhaduji, že 90 % nosičů roušek je má v nevyhovujícím stavu, aby bylo o nich možné říci, že plní svoji ochrannou funkci. Vláda má prostě ráda jednoduchá řešení, což ostatně potvrdila tím, že problém řeší odesláním roušek seniorům. Je to vidět, přinese to body v předvolebním souboji a erár to zaplatí.

Co takhle se naučit s virem žít? Ve světě je spousta nemocí, tohle je jedna z dalších. Některé jsme v průběhu času vymýtili, jiné přibyly. Nepamatuji se, že by kvůli jakékoli jiné nemoci probíhaly tak dalekosáhlé zásahy do života lidí.

V. Kain 16.9.2020 13:46

Wágnere a nejlépe za úsvitu střílet,co říkáte.

J. Jirka 16.9.2020 9:27

Cituji z dnešních Lidových novin:

"Jednorázové roušky znamenají ránu pro životní prostředí. Recyklace je z více důvodů nemožná.

Pokud se té své totiž chcete zbavit, měli byste podle odborníků roušku vzít, zabalit ji do několika plastových obalů a následně vyhodit.

Pokud bychom se všichni řídili doporučeními, jež vydal Státní zdravotní ústav (SZÚ), znamenalo by to pro někoho užití i třeba pěti roušek denně. Podle SZÚ by totiž nikdo neměl jednorázovou roušku nosit déle než dvě hodiny v kuse, případně do doby než dechem provlhne. Tehdy totiž přestává její ochrana fungovat."

A ptám se (především pana Rady):

Kolik procent Evropanů kvůli tak strašnému ničení životního prostředí momentálně trpí akutním enviromentálním žalem?

Připomínám, že loni byl enviromentální žal oficiální lékařskou diagnózou a trpělo jím prý více než 20 Evropanů, především z řad mládeže.

J. Jirka 16.9.2020 9:34

Samozřejmě, že 20% Evropanů ;-D

J. Vintr 16.9.2020 9:54

Řekl bych, že správnější je to první číslo.

J. Jirka 16.9.2020 10:52

Bude to tak, že 20 žalem trpělo, 20% se z něj léčilo a pobíralo kvůli tomu sociální dávky.

Ale to pořád neodpovídí na mou otázku, proč se loni tak strašlivě šílelo kvůli plastovým sáčkům a brčkům, zatímco dnes ponechává mnohonásobně větší objem odpadu - navíc hypoteticky infekčního - všechny zcela v klidu.

M. Krátký 16.9.2020 9:08

mám tři přenádherné vnučky ( generačně pravnučky ) 6,5+8,5+12,5 roků - ještěrky neukázněné - a tak mi volá pí čelka, že ta a ta zase zakašlala abych si pro ni přišel do školy - takže zase byly ty dvě malé pár dní doma a netušíme, kdy se jim podaří dohnat tu jarní nevýuku. Dnes tedy šly znovu a mají od nás zakázáno zakašlat - žádnou teplotu, rýmu a pod nemají čiperky jedny. Co bude dál netušíme - ???

J. Jirka 16.9.2020 9:28

Myslím, že vnučky budou kašlat především na zkoušení a písemky ;-D

P. Boublíková 16.9.2020 10:04

Co bude dál? Onemocní pí čelky, škola se zavře, rodiče bez hlídacích prarodičů nebudou chodit do práce, deficit vzdělání dětí se bude prohlubovat.

P. Moravčík 16.9.2020 10:28

No, ak vynechajú genderovú výchovu a prednášky o multikultúrnom obohacovaní, tak ich vzdelanie bude podstatne kvalitnejšie;-).

J. Jirka 16.9.2020 10:58

Ovšem představa, že zanikne i inkluze a tím se děti nedostanou do styku s jinakostí, musí být pro některé lidi děsivá.

Nemluvě ani o tom, že by se díky domácí výuce mohl svět zas začít vracet ke koncepci pouhých dvou pohlaví.

O. M. 16.9.2020 8:53

Zase jeden brouk Pytlík, co tomu rozumí lépe než virologové a hygienici.

Jak bude fungovat zodpovědné chování a dobrovolné nošení roušek, jsme viděli právě na chování těch "zdravých sportovců" v nočním klubu. To, že vláda vydává rozporuplná nařízení, není fyzikální vlastností roušek.

Š. Hašek 16.9.2020 9:01

Chodím k lékaři (asi již 25 let), který má názory zdravotní vesměs odlišné od televize a moderních virologů placených chemickými koncerny.

Ještě mě nezabil svojí perfektní péčí. A nadhledem nad referenty státní zdravotní péče.

Mám ho vyměnit za modernistu, který mi bude radit, abych se zadekloval i v lese a polejval se furt Savem???

M. Krátký 16.9.2020 9:09

mám to naprosto stejně - děkuji R^R^R^

O. M. 16.9.2020 9:16

Polejvat se Savem snad po vás nikdo nechce. A ta pitomost nosit roušky uprostřed hlubokého lesa snad už nikoho nenapadne.

J. Jirka 16.9.2020 9:39

Ne? A co je jiného povinná dezinfekce při vstupu do veřejných prostor v Praze? Ty alkoholové dezinfekce škodí mnohem víc, než Savo.

Z. Ukolébavka 16.9.2020 8:49

Potíž tkví v tom, že když se ponechá cochcárna, zvítězí lidská bezohlednost. Ta je u česků dost velká. Takže ti zbylí, kteří jájinové nejsou a nvzdory dodržování hygieny dojdou k úhoně, budou velmi znevýhodněni chytrolínskými sobci.

Š. Hašek 16.9.2020 8:56

Nebojím se.

Dáma s rouškou a v rukavicích šoupala košíkem supermarketu po zemi botou. Muž v obleku smrkal na chodník. Cyklista jel závodně po chodníku, osm metrů od pruhu na ulici. Madam zasedla v první třídě rychlíku a divila se, že po ní někdo chce jízdenku první třídy, když vlak má přeci zpoždění.

Nebudeme sledovat tedy nic moc nového.

Z. Ukolébavka 16.9.2020 9:05

Pak jsou tady ještě lidičkové, co jsou všelijak marod s imunitou, pokročilého věku, a pod. Není mi líto mistrů světa s T. Mechtlí a navrátilých dobrodruhů ze zamořených koutů Země, jejich pláče, ale právě těch, kdož jsou těmto blbům vydáni všanc. V zimě importovali lyžaři, v létě zlatá mládež.

J. Jirka 16.9.2020 9:44

Jestlipak jste se o výše zmíněné ubožáky tak dojemně staral i v době minulých chřipkových epidemií? Nebo tehdy vám na jejich ochranu stačilo obligátní: "Nikam nelezte a nic nechytnete."