21.9.2020 | Svátek má Matouš


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Veselý 16.9.2020 6:42

Tak ono bude bohatě stačit, když důchodci přestanou každý den trajdat po krámech a slevových akcích. Jídlo se dá objednat přes internet a procházka venku je bezpečná i bez roušky. Vakcínu slibují poměrně brzy, Rusko už jí má. Švédská cesta se z dlouhodobého hlediska ukazuje jako nejlepší volba https://tn.nova.cz/clanek/svedsko-diky-kolektivni-imunite-nad-koronavirem-vede-zbytek-evropy-trpi.html

P. Rada 16.9.2020 6:40

Autorův postoj je pohled "svobodného" ale neodpovědného až bezohledného člověka. Situace je totiž celosvětově spíše o jakési celospolečenské až civilizační válce proti nepříteli na kterého dosud jedinci nemají zaručenou účinnou obranu natož útočné zbraně. Jen disciplinované civilizační okruhy jako celek svou komunitní disciplínou situaci zvládají. To pro ČR rozhodně neplatí.

Autor by takovéto až fatální celospolečenské ohrožení vnitřně rozpolcené a proto bezradné společnosti zřejmě rád řešil dalším růstem svévole - jak je ostatně pro Svobodné typickým manýrem.

P. Selinger 16.9.2020 6:27

Nesmyslný je spíše Váš příspěvek. Dokud nebude k dispozici účinná vakcina v dostatečné míře pro všechny, jsou takováto opatření nutná a nesmyslné jsou výpady proti opatřením.

R. Vacek 16.9.2020 5:40

Při epidemii nejde o to, aby si každý vyhodnotil svá rizika a tomu přizpůsobil chování. Mladý totiž vyhodnotí, že jeho rizika jsou velmi nízká a může se chovat, jako by epidemie nebyla.

Při epidemii se pravidla nastavují tak, aby nám vir nepřerostl přes hlavu. A třeba i kvůli tomu, že by někdo vyhodnotil, že pro něj je riziko nízké. Spoléhání na dobrovolnost je utopie, vedoucí k násobně vyššímu počtu mrtvých, jak si ověřili třeba ve Švédsku.

J. Kulheim 16.9.2020 8:41

Jedná se o pandemii zatím nikde nákaza nedosáhla stadia, kdy by bylo možné mluvit o epidemii.

Zatím jsem nikde nečetl ani neslyšel, že by samotný virus zapříčinil nějaké úmrtí. Vždycky to bylo v souvislosti s oslabením organismu nějakým jiným onemocněním.

https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr

O. M. 16.9.2020 9:12

To je ale normální. Zdravý organismus se obvykle dokáže viru (jakémukoli, nejen koronaviru) ubránit, oslabený mu podlehne. Ale vždy je to vítězství koronaviru, tedy úmrtí na covid. Proto mi taky vadí lhaní si do kapsy a uvádění počtu "úmrtí s covidem" s tím, že dotyčný sice dostal covid, ale byl obézní, měl vysoký tlak a cukrovku, tudíž umřel na ni. Nikolivěk. Koronavirus způsobil zhoršení dřívější nemoci a na zdravotní komplikace pacient zemřel. Kdyby pacient koronavirus nechytil, tak ještě mohl žít. Tedy, s pravděpodobností blížící se jistotě, zemřel NA COVID. Ale to by nejjistěji určila pitva a podrobné studium zdravotní dokumentace.

R. Vacek 16.9.2020 9:18

Samozřejmě, že infekcím podléhají osoby oslabené. Ten, kdo má zdravý kořínek, přežije všechno. A co virus umí je vidět na interaktivní mapě Evropy, kde vidíme, že tam, kde zasáhl nejdříve, nebo kde se s opatřeními váhalo, se letos umíralo oproti předchozím letům nějak více. Na severu Itálie dokonce za půl roku mrtvých na dva roky dopředu.

https://www.europeandatajournalism.eu/eng/News/Data-news/A-fraction-of-European-regions-account-for-a-majority-of-COVID-19-deaths

I. Pávek 16.9.2020 4:54

Opravdu kuriózní přípiska. Rouška je sice nepříjemná nicméně ji na nezbytně nutnou dobu snáším. A ani jsem ještě nenarazil na nikoho, kdo by pod nasazenou rouškou řval bolestí. K tomu by bylo nezbytné přidat třeba vrtání kolen, natahování na skřipec, mačkat palce ve svěráku. Když musím mezi lidi, tak si ji prostě nasadím. A taky jsem si nevšiml, že by se někomu po sundání roušky změnila tlama. Kdysi na vojně v parném létě po 15 Km pochodu v atombordelu a masce někteří masku sundali i s kůží. To u roušky nehrozí. Je ale pravda, že není vidět na barvu rtěnky nebo precizně zastřižený knír.Autora článku arbitruji jako naprostého blba.

L. Novák 16.9.2020 4:15

Podstata nesmyslu hlásaného autorem článku spočívá v tom, že on vlastně požaduje, aby lidé mohli svobodně šířit koronavirovou nákazu na veřejnosti podle vlastní úvahy, a současně nebyli by za své nezodpovědné chování nijak postižitelní. Něco podobného, jako známá obhajoba kuřáků nebo jiných drogově závislých skupin smradit a obtěžovat ostatní svou blbostí a závislostí bez omezení...

A teď do mě, závisláci! :-P ;-D

R. Langer 16.9.2020 12:36

Proč by zdraví lidé měli šířit nějakou nákazu? Z čeho jste spadl? :-P

P. Hatina 16.9.2020 2:59

Tak ono by šlo polemizovat s řadou těch nápadů. Ale dejme tomu, jak si asi autor představuje že by dopadlo, kdyby si ta omezení měli vyhlašovat obchodníci, obchodníčci a podobní sami? Už dneska je řada lidí nedodržuje a to jsou z vyhlášení vlády, takže si může zavolat na pomoc policii. A každý obchodník (obchodníček) takové kšefty nemá aby si mohl platit ochranku - která by navíc jenom stála u vchodu a kontrolovala zda mají lidi roušky...

K. Nový 16.9.2020 1:46

"... správné nechat na každém jednotlivci, ať si sám vyhodnotí, jak se s ohledem na vlastní zdravotní stav a míru rizika chce chránit (ať už rouškou nebo tím, že nebude chodit na hromadné akce apod.)" - stejné bychom měli udělat i u dopravy - zrušme dopravní předpisy a nechme každého, ať si jezdí na pravé či levé straně silnice, a zda zastaví chodci před přechodem.

R. Langer 16.9.2020 3:18

Ne, to není stejné. To je naopak pěkně blbé přirovnání. Stejné, jako byste všem plošné zakázal chlastat, kouřit nebo žrát, protože to také škodí zdraví. Ale něco mi říká, že vy byste to klidně udělal, co? :-P

P. Dvořák 16.9.2020 4:37

Byl by sofistikovanější. Všem by plošné zakázal chlastat, kouřit nebo žrát mezi 22 večer a 6 ráno.

T. Kohout 16.9.2020 1:10

"... správné nechat na každém jednotlivci, ať si sám vyhodnotí, jak se s ohledem na vlastní zdravotní stav a míru rizika chce chránit (ať už rouškou nebo tím, že nebude chodit na hromadné akce apod.)" - Je-li někdo ve svém domku či bytě, jistě toto možno aplikovat. Jde-li mezi ostatní lidi, zejména natěsno, tak to aplikovat nelze. To mají snad ostatní lidi z tramvaje vystoupit, když tam přijde frajer či rebel bez roušky?

R. Langer 16.9.2020 3:22

Ne, to je o tom, že kdo je tak pos*raný z covidu, že mu to leze na mozek, tak ať raději nevychází z baráku. Že to nejde? Ale jde, když je to taková hrůza. Vlastní život snad má přednost před trochou bídy a nepohodlí, ne? A až všichni frajeři vymřou, může vylézt. :-P

P. Baum 16.9.2020 1:01

"...Proto je podle mého názoru správné nechat na každém jednotlivci, ať si sám vyhodnotí, jak se s ohledem na vlastní zdravotní stav a míru rizika chce chránit..."

Hodně populární názor. je překvapující, že se stejný názor nepropaguje i v jiných otázkách, kde rozhodnutí jednotlivce může ohrozit životy dalších osob. Třeba v silničním provozu... To by bylo na silnicích veselo!

R. Langer 16.9.2020 3:24

No, podle mě by to prospělo i tomu silničnímu provozu, i když je tento příklad naprosto stupidní.

L. Novák 16.9.2020 0:12

Další blábol o používání roušek jako prostředku k omezení šíření koronaviru... Jiří Payne a spol. bez jakéhokoliv ručení.