27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Mezi prudiči jsou i škodiči

Máme u nás celou řadu „antirouškařů“, často označovaných za „prudiče“ těmi, co roli roušek a respirátorů při tlumení epidemie covidu uznávají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Paculová 31.12.2020 11:51

Nákaza covidem u nás dosáhla epidemie, proto se přijímaly protiepidemická opatření. Přičemž nákaza covidem už dávno dosáhla pandemie - v minulém článku o tom psal p. Wágner: v těchto dnech se poprvé potvrdila v Antarktidě, je tedy už na všech sedmi světadílech. Tahle nákaza se šíří celým širým světem bez ohledu na hranice jednotlivých států či zdánlivě nepřekonatelné vzdálenosti, dokonce už řádí i mezi údajně izolovanými indiánskými kmeny v hloubi amazonského pralesa.

J. Kulheim 31.12.2020 12:39

Kde jsou ti krotitelé virů, usměrňovači, kteří říkali, že zdolají nákazu? Jak je jim k tomu prospěšní testování a trasování?

P. Moravčík 31.12.2020 10:13

Pôvodný zdroj chrípky je vodné vtáctvo. Veľkochovy prasiat sú oveľa mladšieho dáta. Ale ešte stále sledujú mutácie chrípkového vírusu špecializované stanice WHO v juhovýchodnej Ázii, podľa výsledkov sa potom pripravuje multivakcína na dané obdobie.

J. Kulheim 31.12.2020 10:17

Souhlasím.

P. Moravčík 31.12.2020 10:54

Niekedy som učil zdravoťáčky a chvíľu aj medikov, tak mi ostala nutkavá potreba doplňovať. :-)

Zdravie a veľa šťastia v novom roku, pán Kulheim!

P. Milan 31.12.2020 9:49

IVK má občas názory s nimiž nesouhlasím. Výkonnou moc nemá, takže mně to slouží k formulaci důvodů, PROČ nesouhlasím. Jiný důvod to pro mne nemá. No a ideologové nějakého odstínu socialismu mohou na IVK "vypěnit", beztak je excituje už jen vidět název instituce.

Proti koroňáku pomůže jen imunizace lidí. Části promořením, části vakcinací. Čím dříve, tím lépe, tím dříve začne fungovat ekonomika. Na dluh prostě nelze žít do nekonečna. Jelikož promoření nejenže postupuje pomalu, ale i zatěžuje zdravotnictví na hranu a občas i za hranu únosnosti, je soustředění na co nejrychlejší očkování hlavní úkol doby.

I. Polák 31.12.2020 9:37

Pro antirouškaře a anticokoliv mám jen jedno osobní pozorování. Jeden člověk nic neznamená, ale statistici to jistě časem podchytí na celé populaci.

Tedy, jakožto komorbidní stařec již léta každou zimu prodělám nejméně 3krát tak zvanou obyčejnou virózu, která podle mých lékařů není tou pravou chřipkou HxNy nebo jak se ten rok jmenuje. Přesto mi ty virózy soustavně devastují mé průdušky, nebudu zatěžovat podrobnostmi, "na něco umřít musím", jen se utěšuji, že zatím je to snad v řádu let.

A co letos? Do vánoc ani jednou. Nebudu rozebírat souvislosti, které jsou každému jasné, jen upozorňuji, abyste tento fakt vzali v úvahu, až budete vyhodnocovat statistiky o počtu úmrtí tuto zimu ve srovnání s průměry za minulé roky.

J. Kulheim 31.12.2020 9:58

Rouška může pomáhat, ale také škodit. Tam, kde velká koncentrace lidí pomůže zachytit větší kapénky např. při kýchání. V malém prostoru může kýchnutí zamořit celý autobus.

Rouška zvlhne, zejména v takovém počasí jako dnes. Ve vlhké roušce se koncentrují viry. Jejich koncentrace může přesáhnout množství viru, který zapříčiní onemocnění. Jeden zárodek nic neudělá milion může být smrtelnou dávkou.

Vydávat roušku za něco, co zastaví přenos pandemického viru je sprostá lež.

P. Kavan 31.12.2020 10:09

No a co by se s těmi viry stalo, kdyby v cestě ta vlhká rouška nebyla? Buď byste je vdechnul, a nebo by vám přistály na tváři, odkud byste si je časem přes prsty přenesl do nosu, pusy nebo očí.

S tím, že rouška nezastaví přenos viru, naprosto souhlasím. Stejně jako zavření hospod v 10 večer nezastaví pandemii, a podobně. Protože to není smysl toho opatření! Celu dobu se hraje s procenty a pravděpodobnostmi. Když spolu 10 minu stráví dva lidi s rouškou, mají menší šanci se od sebe nakazit, než když tu roušku mít nebudou. Ta šance NENÍ nulová, a nikdo netvrdí že bude nulová. Ale je menší. A protože rouška je velmi jednoduché a levné opatření, které pravděpodobnost přenosu znatelně snižuje, má smysl ji nařizovat ... a nosit. Už jen proto, aby se nemuselo sahat k dražším a méně populárním opatřením.

J. Kulheim 31.12.2020 10:21

Nosit roušku je to nejmenší. Není to nic nového. Mám problém s těmi, kteří jsou schopni proto zastavit vlak.

P. Kavan 31.12.2020 10:30

No to sice je trochu extrémní, ale neděje se to denně. Na druhé straně máte ty, kdo nosí roušku celý den pod bradou i v MHD. To sice extrémní není, ale zato se to děje ve velké míře, čímž se "otravnost" s tím zastavováním vlaku vyrovnává. A naprosto zbytečně - jak jste řekl, nosit roušku je to nejmenší.

M. Kanda 31.12.2020 9:32

Zastavil bych se u vší věty "rozdat všem rizikovým skupinám dostatečně velké sumy peněz na to, aby se samy uzavřely před okolním světem". Nevědomky jste totiž kápnul na nejefektivní řešení, které máme k dispozici.

Vláda na boj s virem vyčlenila jen v letošním roce pět set miliard Kč. Numericky 500000000000Kč. Přitom podle odborníků je ohroženo cca 17% populace. To je asi 1785000 lidí. Kdyby výše zmíněná suma byla rozdělena mezi tuto skupinu, tak na každého připadne 280000Kč. To je suma, za kterou si tito lidé mohou dostatečně luxusní ochranu a zároveň zbytek společnosti může žít bez omezení a jako bunus si bezbolestně vytvořit kolektivní imunitu.

Ale takovou službu lidem tato vláda prostě poskytovat nechce. Chce vládnout, přikazovat, zakazovat, ovládat.

P. Vychodil 31.12.2020 9:48

Naprostý souhlas, už jsem to také kdysi navrhnul, že za ty prachy se sbalím,třeba na Filipíny, a 3 roky o mě nikdo neuslyší...:-):-):-)

H. Paculová 31.12.2020 10:04

Taky bych čtvrt milionu brala! Jé to bych se izolovala...;-)

P. Milan 31.12.2020 9:51

Lituji, ale tu ochranu si za peníze nezařídíte. Mimo to, hranice mezi více ohroženými a méně ohroženými není nijak určitá.

M. Kanda 31.12.2020 9:56

Do těch sedmnácti procent jsou zahrnuti i ti méně ohrožení. A čím jiným než penězi byste chtěl platit za ochranu? Preferujete směnný obchod? Pazourky? Nebo snad vlastním tělem?

H. Paculová 31.12.2020 9:56

A co homeopatická ochrana? „Homeopatické očkování funguje stejně jako to alopatické ovšem v mnohem větším ředění a bez vedlejších účinků a jiných látek přidaných v klasické očkovací ampuli. Pomocí homeopatie se lze očkovat i na daleké cesty,“ tvrdí pak na svém webu Petra Blechová, „akreditovaný homeopat“, která působí v Kolíně. Vedle tohoto „očkování“ je pak podle ní možné homeopaticky zvládnout i případnou skutečnou vakcinaci. „Pana doktora poproste, aby vám dal prázdnou ampulku od očkovací látky, kterou právě aplikoval vašemu dítěti. Dejte si ji do plastového pytlíčku, a ještě v ordinaci nebo na toaletě ji vypláchněte čistým 4x předestilovaným lihem, např. vodkou bez přísad (čtěte etikety). Vypláchnutou ampulku dejte zpět do pytlíčku a doma ji vhoďte do 6 litrů čisté nechlórované vody. Stačí lžička z tohoto množství. To je napotencovaný lék z dané vakcíny,“ radí na svém webu jak na to.

P. Moravčík 31.12.2020 10:17

Šikovná dievčina;-D. A to je rada zadarmo (alebo na nezaplatenie;-D)? Darmo, je Silvester a dobre ste ma s tou blechou pobavila.

H. Paculová 31.12.2020 10:19

Jak říkal náš děda: sranda musí bejt, i kdyby na chleba nebylo...:-)

P. Kavan 31.12.2020 10:24

Bohužel to takhle nefunguje. Jestli tou dostatečnou ochranou myslíte FFP masky, tak ty samy o sobě pořád nejsou dokonalé, protože si můžete virus nabrat na prsty a doma zanést někam na sliznice. Kromě masky byste potřeboval ještě takový ten igelitový biohazardový oděv. V tom by ale většina pracujících z těch 17% nedokázala rozumně pracovat, a s naprostou jistotou by to bojkotovali, protože by si v tom připadali jako magoři. Kolik lidí dneska nedokáže nosit ani ty pitomé roušky! Staré lidi byste do toho taky nedokázal navlíknout, resp. naučit je to správné oblékat a svlékat. Dále značné množství těch starých lidí potřebuje značnou asistenci od ostatních, která by se jim v igelitovém obleku nedala poskytnout. A to celé by trvalo minimálně nekolik let, resp. zatím nikdo nedokáže přesně určit jak dlouho.

No a jak bezbolestně by fungovala ekonomika, ze které vyhodíte na několik let 17% pracovní síly a zákazníků? A to pořád neberete v úvahu, že těch 17% je jen odhad, a může to být taky úplně jinak. Odborníci sice něco říkají, ale každý něco jiného.

M. Kanda 31.12.2020 13:01

Nějaké masky a skafandry jsou nesmysl. Za čtvrt mega ročně je lepčí si zajistit nějakou izolaci. To se za ten peníz pořídit dá. Třeba i kolektivní. Těmi řečmi o oblékání a svlékání děláte pouze kouřovou clonu.

Stejně tak s těmi úvahami o 17% úbytku pracovních sil. To je také nesmysl. Ti ohrožení stejně žádnou ekonomickou aktivitu nevyvíjejí. Jsou to většinou důchodci. A svou zákaznickou roli by utrácením těch stovek tisíc jenom posílili.

O. M. 31.12.2020 13:22

A teď mi řekněte, KDE byste ty ohrožené izoloval, aby k nim ten virus nikdo zvenčí nezatáhl.

D. Novak 31.12.2020 9:30

Nejen pro pana Wágnera.

http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky2/mate.htm

H. Paculová 31.12.2020 10:10

Matematika. Mrcha jedna rasistická, bělošsky nadřazená... Ale co to má společného se zpochybňováním vakcinace, o čemž je tenhle článek, pod který dáváte odkaz?

J. Kulheim 31.12.2020 9:20

„...pokud někdo neumí pomáhat, neměl by alespoň škodit.

Pan Wágner pomáhat umí, pan Jakl neumí. Pan Wágner ví co a kdo pomáhá, pan Jakl chce škodit. Čím pomáhá pan Wágner? Čím škodí pan Jakl? Pan Jakl říká jenom to, co si myslí. Nebrání nikomu, aby se nechal naočkovat.

Zdraví je nejcennějším majetkem každého z nás. Moje zdraví není ministra zdravotnictví ani pana. Je na každém z nás, jak o svoje zdraví pečujeme. Z toho vychází myšlení člověka, který má individuální svobodu na prvním místě na žebříčku lidských hodnot. Pravicově myslící člověk chce rozhodovat o sám. Je to jeho zdraví. Raději se bude mýlit sám se sebou, než s ministrem zdravotnictví.

Přebrali právo starat se o naše zdraví. Slíbili, že se o nás budou strat od kolébky do hrobu. Postaráme se o vaše zdraví. Jenomže to nejde. K tomu nám musíte dát vaši svobodu rozhodování a samozřejmě i peníze. Pletou si zdraví a nemoc. Seberou postupně individuální svobodu a hromadu peněz a dají vám mnohdy to o co nemáte zájem.

M. Kanda 31.12.2020 9:33

Souhlas. Podepisuji každé vaše slovo.

J. Kulheim 31.12.2020 9:47

Socialisté jsou schopni nás nahnat do toho svého ráje třeba bičem. V padesátých letech nahnali sedláky do JZD a udělali z nich nádeníky. Těm, kteří nesdíleli jejich pohled na svět, dli do lázní Jáchymov. Těm, kteří to nepochopili věnovali provaz.

Tak to končí vždycky. Takoví dobráci jsou nebezpeční. Jejich ráj je pro jiné peklo.

A. Forman 31.12.2020 9:45

Skvěle, pane Kulheime. Přeji Vám mnoho zdaru do roku 2021.

J. Kulheim 31.12.2020 9:48

Díky. I já vám přeji všechno dobré do dalších let.

P. Kavan 31.12.2020 10:37

To, že "je na každém z nás jak o svoje zdraví pečujeme", zní sice hezky, ale nemá to ty závěry, které byste chtěl aby to mělo. I když o svoje osobní zdraví pečujete superdokonale, pořád můžete mít smůlu a zlomit si nohu. Nebo dostat zánět slepého střeva. A nebo se od někoho nakazit koronavirem. Že o svoje zdraví pečujete není vůbec žádnou ZÁRUKOU že jste v pohodě. Jen to zvyšuje PRAVDĚPODOBNOST že budete v pohodě. No a když se budete denně pohybovat mezi nakaženými lidmi, tak ta pravděpodobnost zase výrazně klesá, bez ohledu na to, co děláte vy osobně. Takže vaše zdraví opravdu hodně závisí na tom, co dělají všichni ostatní kolem vás, a fakt to není jen o tom, co děláte vy sám.